Teraz jest sobota, 6 czerwca 2020, 03:58

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: poniedzia┼éek, 14 stycznia 2013, 20:43 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Oto efekt dzisiejszej akcji zwanej Saturn 2013 :) He . Napisa┼éem akcji bo troch─Ö si─Ö dzia┼éo!!. Wieczorem przed moj─ů nock─ů wystawi┼éem telepa na balkon ┼╝eby przyzwoicie zmarz┼é ,wiedz─ůc ┼╝e jak przyjad─Ö szybko z nocki do domu to musz─Ö zrobi─ç wszystko co w mojej mocy ┼╝eby jak najszybciej kr─Öci─ç plik. Co si─Ö okaza┼éo ? Gdy telep nakierowa┼é si─Ö zgrubnie na Saturna okaza┼éo si─Ö ┼╝e mam za w─ůski balkon i┼╝ przeciwwaga niemal dotyka balustrady. Lunetka celownicza jest w takim po┼éo┼╝eniu ┼╝e nie spos├│b do niej przy┼éo┼╝y─ç oko . Na szcz─Ö┼Ťcie mia┼éem na wizualu dost─Öp do wyci─ůgu. Ale ┼╝eby precyzyjnie znale┼║─ç planet─Ö obserwowa┼éem w wyci─ůgu odbicie zwierciade┼é bez ┼╝adnej optyki i wiedz─ůc ┼╝e mam oko w centrum wyci─ůgu oraz widoczny jasny kr─ů┼╝ek na odbiciu luster to wtedy zamontowa┼éem kamerk─Ö i rzeczywi┼Ťcie pokaza┼é si─Ö Saturn na ekranie laptopa.

Co mnie zdziwi┼éo histogram wyszed┼é w miar─Ö przyzwoicie . Ale na realu pier┼Ťcienie planety przypomina┼éy ptaka machaj─ůcego skrzyd┼éami .
Pliki które umieszczam to Saturn porównanie w różnych stadiach , surowa klatka , resize z nominała , lekko podostrzony i po przez zastosowanie widm zapożyczonych z sieci.

cassegrain 200/3500 Camera=Firefly MV USB FMVU-03MTM

Za┼é─ůczniki:
Saturn kolor pozysk widm 13.01.2013 godz 06.44.jpg
Saturn kolor pozysk widm 13.01.2013 godz 06.44.jpg [ 3.36 KiB | Przegl─ůdane 4435 razy ]
histgram i text.jpg
histgram i text.jpg [ 39.43 KiB | Przegl─ůdane 4435 razy ]
Saturn 13.01.2013 godz 06.44.jpg
Saturn 13.01.2013 godz 06.44.jpg [ 6.27 KiB | Przegl─ůdane 4435 razy ]

Tytu┼é: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: poniedzia┼éek, 14 stycznia 2013, 20:49 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Fajnie, nareszcie pier┼Ťcienie wracaj─ů do widowiskowego u┼éo┼╝enia :D

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 15 stycznia 2013, 18:58 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Fajnie, nareszcie pier┼Ťcienie wracaj─ů do widowiskowego u┼éo┼╝enia

Rzeczywi┼Ťcie, planeta z pier┼Ťcieniami zawsze przyci─ůga uwag─Ö. Trzeba te┼╝ odda─ç Przemkowi, ┼╝e gromadzi dla siebie i dla nas pi─Ökn─ů kolekcj─Ö planetarnych zdj─Ö─ç. Sam te┼╝ fotografowa┼éem Saturna, ale przyznaj─Ö, ┼╝e robi┼éem to raczej dla zasady, ni┼╝ z przej─Öciem.
Nie potrafi─Ö zwalczy─ç w sobie pretensji do tej planety, ┼╝e wizualnie jest w jakim┼Ť sensie "Mon─ů Lis─ů" - arcydzie┼éem natury, lecz jako temat zdj─Öciowy - raczej pretenduje do roli kiczu w sztuce. Malarsko┼Ť─ç Jowisza jest bezdyskusyjna - mog─Ö cho─çby codziennie patrze─ç lub fotografowa─ç - dynamika, zmienno┼Ť─ç. atrakcyjno┼Ť─ç. Saturn jest dla mnie niezmiennym obeliskiem - atrakcyjnie kszta┼étny, lecz "bez duszy". To oczywi┼Ťcie m├│j subiektywny pogl─ůd i nie roszcz─Ö sobie prawa do wyra┼╝ania powszechnie akceptowanej opinii - pewnie mnie kto┼Ť wcze┼Ťniej czy p├│┼║niej zgani za takie pogl─ůdy - nie chc─Ö wywo┼éywa─ç jakiej┼Ť kampanii na rzecz obrony tej planety. Po prostu tak my┼Ťl─Ö i ju┼╝. Przypuszczam, ┼╝e jest to zwi─ůzane z wielko┼Ťci─ů teleskopu - ┼Ťrednica ma tu znaczenie i dopiero powy┼╝ej pewnej granicy Saturn zyskuje na detaliczno┼Ťci i... atrakcyjno┼Ťci fotograficznej.
Przemek, ten wyw├│d to absolutnie nie do Ciebie. Technologia jest Twoj─ů mocn─ů stron─ů, doceniam kunszt warsztatowy, tylko "model" (tzn. Saturn) mnie nie przekonuje - z zasady.
Ale mo┼╝e za spraw─ů Twoich zdj─Ö─ç... odmieni─Ö si─Ö? W ka┼╝dym razie - powodzenia!

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 15 stycznia 2013, 20:02 

Jurku masz absolutn─ů racj─Ö . Saturn por├│wnuj─ůc do Jowisza wydaje si─Ö by─ç obiektem nudnym . Nawet przy wi─Ökszej aperturze gazy na powierzchni Saturna nie uk┼éadaj─ů si─Ö w tak spektakularny spos├│b jak na Jowiszu. Jedynym atutem s─ů przepi─Ökne pier┼Ťcienie kt├│re ka┼╝dego sezonu s─ů pod innym k─ůtem . W tym sezonie na Saturna, chc─Ö sobie poeksperymentowa─ç i sprawdzi─ç co wycisn─Ö z kamerki FireFly w okresie opozycji . Wyzwaniem dla mnie b─Ödzie uwidoczni─ç niemal niewidoczny wewn─Ötrzny pier┼Ťcie┼ä . Moja metoda kolorowania monochromatycznych fotek w przypadku Saturna jest niemal idealnym rozwi─ůzaniem. W┼éa┼Ťnie z powodu niemal braku dynamiki uk┼éadu gaz├│w nie jest wa┼╝na godzina kr─Öcenia klipu. :D . W przypadku Jowisza to co innego.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 15 stycznia 2013, 21:09 

Przemysław Mamot napisał(a):
W tym sezonie na Saturna, chc─Ö sobie poeksperymentowa─ç i sprawdzi─ç co wycisn─Ö z kamerki FireFly w okresie opozycji . Wyzwaniem dla mnie b─Ödzie uwidoczni─ç niemal niewidoczny wewn─Ötrzny pier┼Ťcie┼ä .

Przestraszy┼éem si─Ö, ┼╝e mog─Ö by─ç dla Ciebie demotywatorem - nic z tych rzeczy! Widz─Ö, ┼╝e stawiasz sobie praktyczne cele. Mnie w obrazie Saturna intrygowa┼é zawsze aspekt geometryczny cienia - cienie pier┼Ťcieni na tarczy planety i cie┼ä planety na pier┼Ťcieniach. I tylko ten w─ůski zakres saturnia┼äskiej fotografii budzi┼é we mnie zainteresowanie i poruszenie. Dawa┼é mi iluzoryczne poczucie perspektywy i przestrzenno┼Ťci bry┼éy globu otoczonego pier┼Ťcieniami. My┼Ťl─Ö, ┼╝e tego w┼éa┼Ťnie b─Öd─Ö poszukiwa┼é na Twoich zdj─Öciach - "przestrzeni budowanej cieniem" (wysz┼éo chyba ┼éadne okre┼Ťlenie?).
A tak w ogóle, Przemek rób swoje. Ja obiecuję, że może dołożę fotograficzne "trzy grosze" na wiosnę.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 16 stycznia 2013, 03:38 

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
W tym sezonie na Saturna, chc─Ö sobie poeksperymentowa─ç i sprawdzi─ç co wycisn─Ö z kamerki FireFly w okresie opozycji . Wyzwaniem dla mnie b─Ödzie uwidoczni─ç niemal niewidoczny wewn─Ötrzny pier┼Ťcie┼ä .

- "przestrzeni budowanej cieniem" (wysz┼éo chyba ┼éadne okre┼Ťlenie?).
A tak w ogóle, Przemek rób swoje. Ja obiecuję, że może dołożę fotograficzne "trzy grosze" na wiosnę.

"przestrzeni budowanej cieniem" Zabrzmia┼éo Bardzo poetycko rzek┼é bym :D . Zauwa┼╝y┼éem ┼╝e w tym temacie w sensie uk┼éad s┼éoneczny ma┼éo jest wrzucanych wypocin . Tak ┼╝e zach─Öcam wszystkich kt├│rzy strzelaj─ů w niebo jakimikolwiek rejestratorami nie wa┼╝ne co wyjdzie i jak. Wa┼╝ny ruch w w─ůtku.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 16 stycznia 2013, 08:57 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Zauwa┼╝y┼éem ┼╝e w tym temacie w sensie uk┼éad s┼éoneczny ma┼éo jest wrzucanych wypocin . Tak ┼╝e zach─Öcam wszystkich kt├│rzy strzelaj─ů w niebo jakimikolwiek rejestratorami nie wa┼╝ne co wyjdzie i jak. Wa┼╝ny ruch w w─ůtku.

Jak się patrzy na Wasze "wypocny" to człowiek w kompleksy wpada :?

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 16 stycznia 2013, 18:54 

Dawid Barteczko napisał(a):
Zauwa┼╝y┼éem ┼╝e w tym temacie w sensie uk┼éad s┼éoneczny ma┼éo jest wrzucanych wypocin . Tak ┼╝e zach─Öcam wszystkich kt├│rzy strzelaj─ů w niebo jakimikolwiek rejestratorami nie wa┼╝ne co wyjdzie i jak. Wa┼╝ny ruch w w─ůtku.

Jak się patrzy na Wasze "wypocny" to człowiek w kompleksy wpada :?

Nie ma co wpada─ç w kompleksy forum to dyskusja i wyra┼╝anie Swoich dokona┼ä . Ka┼╝da Fotka ,Ka┼╝de zdanie to oznacza ruch na stronkach . A teraz dla odmiany poka┼╝e Moj─ů pierwsz─ů fotk─Ö Saturna by┼éo to po prostu przy┼éo┼╝enie z r─Öki aparaty kompaktowego do okulara teleskopu.

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: Data fotki to 20.09.2003r
saturn+2003.jpg
saturn+2003.jpg [ 1.91 KiB | Przegl─ůdane 4289 razy ]

PostNapisane: ┼Ťroda, 16 stycznia 2013, 20:02 

Poniewa┼╝ na swoje nowe zdjecia Saturna musz─Ö czeka─ç do wiosny, to skoro Przemek zacz─ů┼é od przypomnienia swoich pierwszych dokona┼ä fotograficznych, to ja te┼╝ wrzuc─Ö dwa zdj─Öcia historyczne (to prawie okres chrztu mojego Cassegraina RC). Zawsze u┼╝ywa┼éem przerobionych aparat├│w cyfrowych (demontowa┼éem w nich optyk─Ö) i nimi - lepiej lub gorzej - robi┼éem zdj─Öcia. Oto dwa uj─Öcia (a jest ich naprawd─Ö ma┼éo!). Oba b─Öd─ůce wynikiem z┼éo┼╝enia w Registaxie 100 klatek.

Za┼é─ůczniki:
Saturn 12.03.2007.jpg
Saturn 12.03.2007.jpg [ 6.84 KiB | Przegl─ůdane 4277 razy ]
Saturn 4.04.2009_75%.jpg
Saturn 4.04.2009_75%.jpg [ 5.95 KiB | Przegl─ůdane 4277 razy ]

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 16 stycznia 2013, 21:59 

Ale fajne :) Wida─ç na pierwszej fotce ┼╝e opozycja by┼éa do┼Ť─ç blisko .Zdradza to ma┼éa szczelina .Cie┼ä miedzy kul─ů a pier┼Ťcieniami z ty┼é planety. Ciekawym te┼╝ zdj─Öciem jest druga fotka gdy pier┼Ťcienie z naszej perspektywy s─ů niemal p┼éaskim dyskiem kula planety wydaje si─Ö by─ç wi─Öksza. Archiwum godne prezentacji . ┼Üwietnie zebrany materia┼é . Bior─ůc pod uwag─Ö ┼╝e to jest 100 klatek to po prostu a┼╝ niebywa┼ée osi─ůgni─Öcie . Brawo Jurku . Z racji tej ┼╝e na razie nie ma pogody i jak kto┼Ť ma jakie┼Ť archiwa Saturna to mo┼╝na powrzuca─ç w tym w─ůtku . Mo┼╝e admin przymknie oko. ;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 17 stycznia 2013, 17:35 

My┼Ťl─Ö, ┼╝e nikt nas nie zgani za kr├│tkotrwa┼ée odwo┼éanie si─Ö do archiwum. ;)

Dzi─Öki Przemek - cho─ç wyra┼║nie wida─ç te┼╝ na moich zdj─Öciach gradacj─Ö w d├│┼é je┼Ťli chodzi o jako┼Ť─ç. Nie ukrywam, ┼╝e chcia┼éem Ci─Ö wesprze─ç (na razie retrospektywnie) w kolejnym planetarnym w─ůtku. Ja akurat te┼╝ jestem zwolennikiem r├│┼╝norodno┼Ťci i my┼Ťl─Ö, ┼╝e je┼Ťli tylko warunki pogodowe si─Ö poprawi─ů, a planeta wzniesie si─Ö wy┼╝ej, b─Ödziemy ogl─ůda─ç jej r├│┼╝norodne zdj─Öcia. My┼Ťl─Ö te┼╝, ┼╝e b─Ödziesz nadal przewodzi┼é nam w jako┼Ťci i ilo┼Ťci zdj─Ö─ç planetarnych. Ja na to licz─Ö. Powodzenia Przemek. :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 17 stycznia 2013, 20:07 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Szkoda, ┼╝e im lepiej b─Ödzie nam si─Ö przedstawia┼é w nast─Öpnych latach z pier┼Ťcionkami, tym ni┼╝ej nad horyzontem b─Ödzie g├│rowa┼é. Taki ten uk┼éad z┼éo┼Ťliwy. Fotki super.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 14 marca 2013, 16:49 

Witam ponownie. Oto Kolejny Saturn tym razem Marcowy. Niby seeing ok ale jako┼Ť nie sz┼éo wyostrzy─ç . Na pliku avi w┼éa┼Ťciwie nie mo┼╝na by┼éo zauwa┼╝y─ç szczelina Cassiniego. Nawet mnie stack zdziwi┼é kiedy j─ů ujrza┼éem.
Saturn 07.03.2013 około 4tej
teleskop 200/3500 cassegrain barlow x2

Za┼é─ůczniki:
07.03.2012+saturn[1].jpg
07.03.2012+saturn[1].jpg [ 4.48 KiB | Przegl─ůdane 4114 razy ]

PostNapisane: czwartek, 14 marca 2013, 19:30 

Pi─Ökny! :)
Jeszcze cie┼ä planety na jej pier┼Ťcieniach jest wyra┼║ny. Fajnie, ┼╝e planeta b─Ödzie "osi─ůgalna" coraz wcze┼Ťniej. Mo┼╝e mnie to szybciej zmobilizuje do zrobienia sesji zdj─Öciowej w okresie ┼Ťwi─ůtecznym. Szkoda, ┼╝e ju┼╝ nie b─Ödzie tego cienia.
Masz Przemek du┼╝o smozaparcia, ┼╝eby tak wcze┼Ťnie rano "polowa─ç" na Saturna. Tym wi─Öksza w┼éa┼Ťnie warto┼Ť─ç Twojego zdj─Öcia.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 14 marca 2013, 20:26 

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Masz Przemek du┼╝o smozaparcia, ┼╝eby tak wcze┼Ťnie rano "polowa─ç" na Saturna. Tym wi─Öksza w┼éa┼Ťnie warto┼Ť─ç Twojego zdj─Öcia.

Witaj Jurku z tym samozaparciem to raczej tak nie by┼éo :D . By┼éem po nockach tak ┼╝e siedzenie w domu tak d┼éugo nie by┼éo jakim┼Ť specjalnym wyrzeczeniem. Planowa┼éem w┼éa┼Ťnie si─Ö po┼éo┼╝y─ç by┼éa 3cia w nocy i tak zerkn─ů┼éem na niebo gdy wypu┼Ťci┼éem pieska na nocny spacerek po dzia┼éce . Jednak gdy jak ujrza┼éem planetk─Ö to ju┼╝ wiedzia┼éem ┼╝e m├│j plan ze spaniem si─Ö troche op├│┼║ni. Tak ┼╝e 40 minut p├│┼║niej zacz─ů┼éem foci─ç Troch─Ö robi┼éem eksperymenty z barlowem x2 i tak godzinka zlecia┼éa. Prawd─Ö m├│wi─ůc by┼éem troch─Ö rozczarowany liczy┼éem na lepszy rezultat . Niby seeing ok ale za nic nie sz┼éo wyostrzy─ç, przejrzysto┼Ť─ç by┼éa jakby taka lekka mgie┼éka . Ale tak jak napisa┼ées Jurku w kwietniu opozycja i trzeba mie─ç nadziej─Ö ┼╝e szczeln─Ö cassiniego uwieczni sie na ca┼éym widocznym okr─Ögu. Tobie Jurku ┼╝ycz─Ö udanej premiery nowo zakupionej kamerki. :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 15:07 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 16 stycznia 2013, 09:40
I mój Saturn z 16.03.2013. Był jeszcze nisko nad horyzontem i wyszedł trochę pomarańczowy.
Ma┼éo szczeg├│┼é├│w ale pier┼Ťcie┼ä jest :-)

Za┼é─ůczniki:
Saturn 16.03.2013.jpg
Saturn 16.03.2013.jpg [ 4.32 KiB | Przegl─ůdane 4039 razy ]

https://pogoda.sosnowiec.pl/
G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 18:51 

Micha┼é, spr├│buj jeszcze raz podej┼Ť─ç do materia┼éu i wprowad┼║ (o tym pisa┼éem w Twoim w─ůtku o ┼üysym) ostrzejsze kryteria selekcji materia┼éu i powiniene┼Ť uzyska─ç nowy, lepszy efekt. W oknie "WAVELET" (z prawej strony jest wyb├│r r├│┼╝nych narz─Ödzi), spr├│buj: balansu koloru, oraz Gamma. Przy kolorowej kamerce i przemieszczaniu si─Ö planety w kadrze, mo┼╝e wyst─Öpowa─ç przesuni─Öcie wzgl─Ödem siebie obrazu uzyskanego w r├│┼╝nych barwach. Dlatego mo┼╝na spr├│bowa─ç u┼╝ycia w tym oknie wyboru narz─Ödzia: "align color" (kolorowa ramka musi obejmowa─ç planet─Ö) i klikn─ů─ç w uaktywnionym oknie: ESTIMATE (chyba tak si─Ö ono nazywa). Program sam dopasuje stack w trzech kolorach (trwa to par─Ö sekund i ujrzysz zapewne cyfry w okienkach ┼Ťwiadcz─ůce o ile piiksli zosta┼éy na p┼éaszczy┼║nie przesuni─Öte obrazy w r├│┼╝nych kolorach). W pewnym okresie mojej aktywno┼Ťci ta opcja pozwala┼éa uzyska─ç lepszy obraz. Je┼Ťli obraz w Twojej ocenie nie ulegnie poprawie - mo┼╝esz zresetowa─ç dokonan─ů estymacj─Ö w kolorach i powr├│ci─ç do oryginalnego stacka. Ale miej na uwadze t─ů opcj─Ö, bo czasem nagrany materia┼é mo┼╝e mie─ç SHIFT kolor├│w i kiedy┼Ť Ci si─Ö ta funkcja przyda (chocia┼╝by przy nagraniach w wi─Ökszej projekcji - wi─Ökszy obraz planety).

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 06:30 

Mo┼╝e Micha┼é napiszesz troszk─Ö czy to stack czy pojedy┼äcza klatka ?. A jak stack to z ilu klatek masz ten klip . Przy twoim sprz─Öcie jeste┼Ť spokojnie uwieczni─ç szczelin─Ö cassiniego na Saturnie. Tym bardziej ┼╝e masz monta┼╝ z nap─Ödem . No niestety w przypadku Saturna to trzeba miec naprawd─Ö szcz─Ö┼Ťcie na dobry seeing. Pod koniec kwietnia opozycja wtedy trzeba mie─ç nadziej─Ö ┼╝e Saturn b─Ödzie bardziej dost─Öpny.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 13:29 

Wczoraj by┼é─ů naprawd─Ö fajna pogoda do focenia w zasadzie nie mia┼éem ochoty wyskakiwa─ç ze sprz─Ötem na dworek ale akurat oko┼éo 1szej wida─ç by┼éo planet─Ö z mojego pokoju i tak na sucho skierowa┼éem teleskop .Gdy ujrza┼éem uspokojony obraz Saturna decyzja by┼éa prosta . Wystawi┼éem tub─Ö i po 45 minutach ch┼éodzenia zacz─ů┼éem nagrywa─ç pliki.
Podsumowuj─ůc : teleskop Cassegrain 200/3500 bez ┼╝adnych filtr├│w , soczewka barlowa x2 kamerka FireFly 0,3 kolor zapo┼╝yczony z sieci :) plik 200 sek 54fps oko┼éo 9000 klatek

Za┼é─ůczniki:
Saturn 08.04.2013 kolor.jpg
Saturn 08.04.2013 kolor.jpg [ 3.71 KiB | Przegl─ůdane 3884 razy ]
Saturn 08.04.2013.jpg
Saturn 08.04.2013.jpg [ 5.63 KiB | Przegl─ůdane 3884 razy ]

PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 15:30 

No, Przemek, niez┼éa uczta dla oczu. :) I w kolorze i B&W prezentuje si─Ö wyrazi┼Ťcie. Ju┼╝ my┼Ťla┼éem, ┼╝e masz jak─ů┼Ť Firefly kolorow─ů (bo tak odczyta┼éem na pocz─ůtku Twoj─ů relacj─Ö). B─Öd─Ö si─Ö upiera┼é, ┼╝e wida─ç przerw─Ö Enckego i (co mnie zdumiewa) heksagonalny wir polarny na p├│┼énocnym biegunie. ┼Üwietny materia┼é prezentacyjny dla pocz─ůtkuj─ůcych mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii.
Nic tu po mnie w fotografii planetarnej. Je┼Ťli b─Öd─Ö cokolwiek robi┼é, to raczej tylko jako trening fotograficzny.
Przemek, ┼Ťwietne zdj─Öcia!

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: