Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:07

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Technika "nonAVI"
PostNapisane: piątek, 17 lutego 2012, 21:08 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Podejście "nonAVI" w astrofotografii.
Chciałbym odnieść się do techniki fotografowania w projekcji afokalnej, czyli z użyciem wszelkiego rodzaju kompaktowych aparatów cyfrowych ustawionych za okularem teleskopu. Ale na wstępie, nieco prowokacyjnie, postawię tezę: ...wyższości techniki zdjęć poklatkowych nad techniką zapisu obrazów w formacie AVI (najogólniej ujmując technice video-filmowania). Stąd użycie neologizmu "nonAVI", jako przeciwstawne standardowi AVI. Z góry zaznaczę,
że dla posiadaczy sprzętu pozwalającego filmować w standardzie HD, a w szczególności w standardzie wyższym Full HD,
te moje rozważania stają się bezprzedmiotowe.
Zauważyłem, nie licząc zaawansowanych zastosowań narzędzi specjalnie dedykowanych do przechwytywania obrazu video, że część forumowiczów (nie podejmę się oceny, jaki ich odsetek?) używając kompaktów preferuje zapis filmowy.
Wierzcie mi, (z właściwą sobie rozwagą i podejściem selektywnym pozwolę sobie na trochę apodyktyczności) od lat stosuję technikę zdjęć poklatkowych w różnych trybach: seryjnym, ultraszybkim, dłuższych sekwencji z wyzwalaczem czasowym, mając świadome przekonanie, że efekty zdjęciowe przewyższają technikę AVI, należy jednak podkreślić,
że sekwencje zdjęć muszą mieć rozdzielczość większą niż VGA (640x480). Z autopsji wiem, że już format XVGA (1024x769) przewyższa format AVI (640x480). Nawet sesja video składająca się z 1000 klatek nie dorównuje szczegółowości setce zdjęć w rozmiarze 1024x768px, a co dopiero w rozmiarze 2048x1536px. Registax radzi sobie z takimi formatami nieźle. Jeśli tylko interfejs aparatu pozwala robić ujęcia sekwencyjnie w rozdzielczości wyższej niż XVGA, to dość łatwo sobie uświadomić zalety w postaci lepszego stosunku rozdzielczości sprzętowej do rozmiaru pojedyńczego piksla (świadomie używam takiej postaci, a nie popularniejszej: piksela, która mie razi!).
Jedyną cechą in minus tej techniki jest dłuższy interwał czasowy - abym mógł uzyskać 100-120 kadrów, potrzebuję tego samego rzędu wielkości czasu w sekundach, gdy tymczasem plik AVI (1000 klatek) powstanie w 17-30 sekund.
Jeśli mógłbym w jakiś obrazowy sposób porównać obie metody - powiedziałbym, że technika "nonAVI" daje takie same rezultaty, jak fotografowanie przy lepszej przejrzystości powietrza i spokojniejszej atmosferze.
Warto samemu spróbować i porównać.
W załączniku: porównanie zdjęć tylko w odniesieniu do różnych standardów formatu - nie mam niestety przykładów AVI, ale w pewien sposób format VGA można z nim utożsamić. Zdjęcia stakowane Registax'em - około 100 kadrów na jedno ujęcie. Proszę wziąć też pod uwagę miejsce ustawienia teleskopu - na balkonie ostatniego, czwartego piętra w bloku.


Załączniki:
Porównanie obrazów Jowisza.JPG
Porównanie obrazów Jowisza.JPG [ 45.15 KiB | Przeglądane 7413 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 12:52 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Przejrzałem instrukcję z mojego Canon'owego kompakta i doszukałem się funkcji zdjęć seryjnych. Nawiasem mówią, aparat mam już parę ładnych lat a dopiero teraz odkryłem tą funkcję :oops: Działa ona na tej zasadzie, że aparat cyka fotki jedna za drugą od momentu naciśnięcia do momentu zwolnienia przycisku migawki. Trzeba by wypróbować ten patent przy najbliższej pogodzie i połówce Księżyca.
No i wypadało by w końcu pobrać RegiStax'a :mrgreen:

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 14:50 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kuba, żeby było wygodnie i technicznie wykonalne (tzn. trzymając wyzwalacz, żeby nie wzbudzać drgań) należałoby pomyśleć o uchwycie dla wężyka spustowego i poprzez niego wciskać przycisk. Chyba, że masz jeszcze taką funkcję, którą oferuje opcja samowyzwalacza: inicjujesz robienie zdjęcia a automatyka z opóźnieniem na przykład dwóch sekund realizuje naświetlenie dziesięciu zdjęć jedno po drugim. Jak powtórzysz tą procedurę kilka razy masz sesję zdjęciową liczoną w dziesiątki ujęć, które składasz w Registax'ie. Czyli - albo wężyk spustowy (obowiązkowo), albo serja zdjęć
w opcji z samowyzwalaczem czasowym. Oba te sposoby sam stosowałem z powodzeniem.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 15:12 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Można też użyć pilota ,ja mam takowego w DSC H7

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 15:15 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Odnalazłem w swoich zasobach zastosowanie techniki "nonAVI" i zapisu obrazu w formacie video (640x480) dla zdjęć Księżyca - w tym samym dniu, a więc i w podobnych warunkach pogodowych.
Trzy rzucające się cechy wyższości "nonAVI" nad AVI:
1. Lepiej ustawiony poziom luminacji w technice "nonAVI".
2. Więcej szczegółów w przestrzeni tonalnej (lepiej oddawane niuanse subtelnych zmian tonacji).
3. Większy rozmiar bezwzględny zdjęcia, bo kiedy zmniejszamy jego finalny rozmiar, żeby poprawić ostrość, możemy otrzymać mały kadr. Jak widać wielkość szczgółów jest taka sama - rozmiary zdjęcia nie!


Załączniki:
Porównanie XVGA do AVI - szczegóły.jpg
Porównanie XVGA do AVI - szczegóły.jpg [ 59.81 KiB | Przeglądane 7413 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 15:23 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Pilot wydaje się być bardzo dobrym "pomocnikiem", ale co jeśli kompakt nie ma opcji sterowania bezprzewodowego?
Wężyk stanie się wtedy jedynym wyjściem. Albo zmiana aparatu. Ale rozważana tu technika należy do gatunku "ekonomicznego". Każdy dostosowuje jej wykorzystanie do sprzętu jaki posiada. Jeśli technicznie nic nie da się wykombinować, no to trudno! Wtedy pozyskanie nowego sprzętu staje się koniecznością.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 00:23 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
U mnie niestety ani wężyk ani pilot nie zdadzą egzaminu :( Pozostaje zatem delikatne trzymanie łapki na spuście migawki. Przy najbliższej pogodnej nocce postaram się wypróbować nową technikę.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 11:32 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kuba, czy opcja z wyzwalaczem czasowym też nie wchodzi w grę? U mnie odbywa się to tak: po wejściu w tryb ustawiania czasowyzwalacza interfejs oferuje mi dwie wersje: opoźnienie 2 sek. lub 10 sek., oraz dodatkowo możliwość wybrania ilości ekspozycji: od jednej do dziesięciu. Jeśli ustawię: 2 sek. i 10 ekspozycji - to naciskam wyzwalacz, przez 2 sekundy sprzęt wygasza wzbudzone przy tym drgania i wykonuje jedna po drugiej ekspozycje bez dotykania juz aparatu. Po czym całą procedurę powtarzam, ale tylko w zakresie wciskania wyzwalacza, bo automatyka pamięta pozostałe ustawienia. Jeśli Twoja ręka będzie cały czas miała kontakt z obudową aparatu to mimwolne drgania popsują efekt zdjęciowy.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 11:51 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
A oprzyrządowanie dla wężyka spustowego dla kompaktu może wyglądać na przykład tak, jak w moim wykonaniu.
Przy okazji zobaczcie moją wersję "odchylanego" wyświetlacza - bardzo pomocne przy dużej elewacji teleskopu.
Żenada i afront dla postępu technologicznego w obecnej formie, ale w chwili mojej swobodnej twórczości technicznej dla poprawy ergonomiki pracy było to już COŚ.


Załączniki:
Wężyk spustowy dla kompaktu.jpg
Wężyk spustowy dla kompaktu.jpg [ 78.51 KiB | Przeglądane 7474 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 11:56 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Niestety, rozwiązanie z wyzwalaczem czasowym też odpada. Oczywiście mam taką opcję, by migawka uruchamiała się samoczynnie po 2, 10 lub po dowolnej ilości sekund. Jednak pod tym samym menu jest opcja wykonywania zdjęć seryjnych. Tak więc muszę wybrać albo samowyzwalacz albo zdjęcia seryjne.
Sterowanie migawką za pomocą komputera także nie wchodzi w grę. Ja tam jednak się nie załamuję. Zobaczymy co wyjdzie z tych zdjęć seryjnych, bo szczerze powiedziawszy bardzo zaciekawiło mnie to rozwiązanie. Kiedyś już się przymierzałem do zmiany aparatu na nowszy (w moim nie ma nawet stabilizacji obrazu), ale po głębszych przemyśleniach postanowiłem już nie dokładać do astro-wyposażenia. Czas trochę ożywić moją drugą, trochę ostatnio przeze mnie zaniedbaną pasję, czyli muzykę ;)

EDIT: patent z wężykiem spustowym i lusterkiem świetny :idea:

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL