Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 02:43

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 16:11 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
W zadanej kwocie masz albo planetarnego maka , przenośny refraktor , lub newtona
a jednym teleskopem nieba nie obskoczysz , takie prawo astronomicznej dżungli.
Nastaw się na zakup dwóch sprzętów.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 22:09 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Zacznij od Newtona 10" i będziesz zadowolony.
Potem zobaczysz co dokupić.
Olek

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 22:39 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Aleksander Knapik napisał(a):
Zacznij od Newtona 10" i będziesz zadowolony.
Potem zobaczysz co dokupić.
Olek


Najpierw to trzeba się zapytać : Ile chcesz wydać na sprzęt :?:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 22:59 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d735.html
Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 10" PYREX

1999 PLN do 2 tyś. i 500 na jakieś dosprzętowienie.

Olek

czytaj 1 post

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 23:06 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Biorąc pod uwagę skoki i zmiany konfiguracji , to może i kwota do dyspozycji uległa zmianie.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 23:53 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 21:19
Posty: 12
Witam Panowie,

Może zacznę tak, teleskop będę kupował na raty więc kwestia budżetu może by zróżnicowana - czy będę opłacał ratę 200, 250 czy 300zł robi różnicę aczkolwiek nie aż tak kolosalną. jestem w stanie zaakceptowac dosyc szerokie granice ale nie wiem czy na pierwszy raz jest sens.

Wydaje mi się że nie kupię na początek dobsona ponieważ: mam jasne oświetlenie, wynajmuję mieszkanie więc nie mam stałego pobytu i nie wykluczone że moze mnie czeka przeprowadzka, nie mam też nawet w okolicach wielu miejsc gdzie będę jeździł z teleskopem.

Możę podejdę z innej strony - jakie były wasze pierwsze teleskopy? czego wam w nich brakowało (jako począkującym) i jak szybko kupiliście kolejny - jaki?
Co z waszej strony zaważyło przy pierwszym wyborze? Planety, DS, foto, cena, konstrukcja, opinie, wygląd etc?

Teleskop będę kupował pod koniec czerwca - już teraz zamiast budzic się o 7 do pracy to wstaję o 5 żeby dalej szukac tego mojego :-)

Niestety...
Nie jestem w żaden możliwy sposób obiektywnie zdecydowac się na konkretną konstrukcję, nie jestem również w stanie powiedziec czy jestem nastawiony na dsy czy planety (mogę domniemac ze z ds jest więcej możliwości)

Więc zapytam jeszcze. Co bym zobaczył przez teleskop newtona na dobsonie, gdybym podczas obserwacji był oddalony 5 metrów od latarni miejskiej?

Dziękuję za odpowiedzi,
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 29 maja 2010, 00:04 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jak dla mnie to nasuwają się następujące sprzęty
Do planet : Mak 150 lub SCT 6" a do deesów (czytaj do emek ) refraktor 120/600 lub 150/750
a do tego montaż AZ4 na stalowych nogach.
Teraz posypią głosy sprzeciwu , ale jeżeli masz do wyboru tylko 1 teleskop to raczej SCT 6" + AZ4 lub Porta,
z uwagi na krótszą ogniskową - łatwiej kupić długi okular (Scopos 30 , 35 lub Swan 33 , 40 )
i cieszyć się dość szerokim polem , a z okularem 7 lub 8 mm możesz spokojnie poużywać z planetami i Księżycem.
Jeżeli miałbyś dostęp do gotówki to poszukaj używanego SCT 8"

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 29 maja 2010, 01:40 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
zadałeś pytanie ;
"Więc zapytam jeszcze. Co bym zobaczył przez teleskop newtona na dobsonie, gdybym podczas obserwacji był oddalony 5 metrów od latarni miejskiej?"
odpowiadam
NIC NIE ZOBACZYSZ nawet obory sąsiada ,5m od latarni miejskiej to można pedicure robić a nie obserwować niebo, a takie pytania to jest jakaś podpucha
Albo synek nas podpuszczasz albo coś z tobą nie tak.

pozdrawiam piotr

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 29 maja 2010, 02:44 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 21:19
Posty: 12
Stary, powiem Ci tak:

Nie ma głupich pytań... a na resztę odpowiedz sobie sam.
Czy dla Ciebie to coś dziwnego że ktoś ma balkon od strony ulicy a po drugiej stronie jest latarnia?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 29 maja 2010, 09:59 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Jak wiadomo wybór odpowiedniego teleskopu nie jest prostą sprawą, ze względu na brak uniwersalnych rozwiązań sprzętowych, które na dodatek sa mocno powiązane z finansami. W Polsce najpopularniejszym sprzętem jest Dobson 8" ze względu na bardzo dobry stosunek mozliwości do ceny. W USA, rolę ta spełnia 8" ale Schmidt-Cassegrain. Na pewno jest bardziej uniwersalny ze wzgledu na możliwość korzystania z korektora ogniskowej. Niestety w Polsce jest mało popularny ze względu na cenę. Na 10 Dobsonów przypadka około jeden Schmidt-Cassegrain.
Nie będe wdawał się w szczegóły bo i tak do niczego nie dojdę, ale skoro nie jesteś pewny gdzie będziesz mieszkał w przyszłości, tak samo nikt nie udzieli Ci porady co kupić, bo są nieznane Twoje dalsze mieszkaniowe losy.
Każdy w zasadzie kupuje teleskop pod swoje możliwości mieszkalno-transportowe, a te w gruncie rzeczy się zmieniają, więc również i teleskopy zmieniają właścicieli.
Każda konstrukcja jest dobra, a podniesienie jej na poziom bardzo dobrej, wymaga postawienia kilku warunków, które o tym zadecydują.

A latarnie i Dobson, to nie tragedia. Po co jest filtr UHC-S? Nie przepuszcza on światła pomiędzy 530 a 640 nm.

Obrazek

Obrazek

Ja bym stał jednak przy Dobsonie. I to najlepiej 10", bo ma lepszy stosunek możliwości do ceny!

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 29 maja 2010, 10:17 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Ja zacząłem jak pisałem od 8" Newtona, ale z perspektywy czasu 12" (mam rozsuwanego Newtona) jest zdecydowanie lepszy, ale cięższy. Natomiast obrazy powalają do porównania z 8". 10" jest tańszy i wydaje się poza 8" chyba standardem, który niedługo na możliwości PL będzie obowiązywał. Jak bierzesz na kredyt zastanów się nad 10" jest gabarytowo jak 8", a lustro zdecydowanie większe.
Dokup Scoposa 30, ew jakiś 5 mm okular Marek Ci podpowie jaki i na początek. Potem filtr księżycowy, żeby Ci oczu nie wypalił może polaryzacyjny. Inne filtry mgławicowe itd., a może lornetka do kompletu.
Pamiętaj rozsądek połącz z możliwościami finansowymi, albo idź na całość i 16", Naglery, Ethosy, itd. sprzęcik w cenie nowego Mercedesa itd. itd. :mrgreen:
Zaraź całą rodzinę tak jak u nas Ja, Kasia i Krzysiu jesteśmy astromaniakami.
Olek

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 31 maja 2010, 23:41 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 21:19
Posty: 12
Witam,

Na wstępie chciałem Wam wszystkim serdecznie podziękowac za pomoc.

Po wielu przemyśleniach i setkach przeczytanych materiałów zdecydowałem się ostatecznie na syntę 10". :-)
Do tego chciałbym rozszerzyc optyczny zestaw o lornetkę - tak jak doradził mi Olek. Przyda się jako zestaw bardzo mobilny i kiedy nie będzie czasu wystawiac i chłodzic synty w dni powszednie.
Myślałem nad Celestronem 15x70 bądź 25x70 ale to już wątek nie na ten dział. Nie spieszę się, wiec teraz dobiorę lornetkę.
Jako że mam dosyc spory aparat i często zabieram gdzieś swoją drugą połówkę to przydaje się statyw (wspólne romantyczne zdjęcia, sami wiecie) - statyw który zamierzam kupic chcę zestawic również z lornetką do której będzie niezbędny. Myslałem o SLIK Pro 340DX ale to chyba też nie ten dział ...
Do całego zestawu planuję jeszcze jakiś osprzęt do 400zł - czy to będzie filtr czy okular jeszcze nie wiem - również będę myślał ale to chyba też nie ten dział...

Chyba że administrator zezwoli na dokończenie całości doboru sprzętu ??

W sumie zaplanowany budżet to ok 2500zł + ew. osprzęt teleskopu (w postaci jednego okularu bądź filtra)
A ideę statywu przedstawię drugiej połówce jako zapotrzebowanie do aparatu :)

Pozdrawiam!
Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 31 maja 2010, 23:58 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5190
Lokalizacja: Katowice-Janów
Adrian Bogusz napisał(a):
Witam,

Na wstępie chciałem Wam wszystkim serdecznie podziękowac za pomoc.

Po wielu przemyśleniach i setkach przeczytanych materiałów zdecydowałem się ostatecznie na syntę 10". :-)
Do tego chciałbym rozszerzyc optyczny zestaw o lornetkę - tak jak doradził mi Olek. Przyda się jako zestaw bardzo mobilny i kiedy nie będzie czasu wystawiac i chłodzic synty w dni powszednie.
Myślałem nad Celestronem 15x70 bądź 25x70 ale to już wątek nie na ten dział. Nie spieszę się, wiec teraz dobiorę lornetkę.
Jako że mam dosyc spory aparat i często zabieram gdzieś swoją drugą połówkę to przydaje się statyw (wspólne romantyczne zdjęcia, sami wiecie) - statyw który zamierzam kupic chcę zestawic również z lornetką do której będzie niezbędny. Myslałem o SLIK Pro 340DX ale to chyba też nie ten dział ...
Do całego zestawu planuję jeszcze jakiś osprzęt do 400zł - czy to będzie filtr czy okular jeszcze nie wiem - również będę myślał ale to chyba też nie ten dział...

Chyba że administrator zezwoli na dokończenie całości doboru sprzętu ??

W sumie zaplanowany budżet to ok 2500zł + ew. osprzęt teleskopu (w postaci jednego okularu bądź filtra)
A ideę statywu przedstawię drugiej połówce jako zapotrzebowanie do aparatu :)

Pozdrawiam!
Adrian

Jak dołożysz do tych 400 złotych jeszcze 29 to Ci nie ubędzie ,a jest to rzecz na ,którą obecnie choruję lecz mnie na razie nie stać http://deltaoptical.pl/okular-baader-sc ... ,d908.html

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 02:04 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Piotr Rączka napisał(a):
zadałeś pytanie ;
"Więc zapytam jeszcze. Co bym zobaczył przez teleskop newtona na dobsonie, gdybym podczas obserwacji był oddalony 5 metrów od latarni miejskiej?"
odpowiadam
NIC NIE ZOBACZYSZ nawet obory sąsiada ,5m od latarni miejskiej to można pedicure robić a nie obserwować niebo, a takie pytania to jest jakaś podpucha
Albo synek nas podpuszczasz albo coś z tobą nie tak.

pozdrawiam piotr


Eeeeee Piotr przesadzasz. Chyba ze newton w zaswietleniu mocno siadalby przy SCT . Bo w takich warunkach na tym drugim daje sie spojrzec na Jowisza Saturna Wenus i Marsa (bez detali) , da sie sprawdzic czy M81 i M82 sa na swoim miejscu (bo ciezko tu mowic o zobaczeniu czegos wiecej niz tego ze sa ) o M31, czy M42 to juz nawet nie mowie a w zenicie udalo mi sie nawet dojrzec M57 :) Wszystko to z balkonu gdzie po drugiej strnie ulicy na tej samej wysokosci mam paskudna sodówke :) Ale oczywiscie rowniez zobaczyc a ZOBACZYC robi roznice :P

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 10:59 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Tomasz Famulski napisał(a):
Piotr Rączka napisał(a):
zadałeś pytanie ;
"Więc zapytam jeszcze. Co bym zobaczył przez teleskop newtona na dobsonie, gdybym podczas obserwacji był oddalony 5 metrów od latarni miejskiej?"
odpowiadam
NIC NIE ZOBACZYSZ nawet obory sąsiada ,5m od latarni miejskiej to można pedicure robić a nie obserwować niebo, a takie pytania to jest jakaś podpucha
Albo synek nas podpuszczasz albo coś z tobą nie tak.

pozdrawiam piotr


Eeeeee Piotr przesadzasz. Chyba ze newton w zaswietleniu mocno siadalby przy SCT . Bo w takich warunkach na tym drugim daje sie spojrzec na Jowisza Saturna Wenus i Marsa (bez detali) , da sie sprawdzic czy M81 i M82 sa na swoim miejscu (bo ciezko tu mowic o zobaczeniu czegos wiecej niz tego ze sa ) o M31, czy M42 to juz nawet nie mowie a w zenicie udalo mi sie nawet dojrzec M57 :) Wszystko to z balkonu gdzie po drugiej strnie ulicy na tej samej wysokosci mam paskudna sodówke :) Ale oczywiscie rowniez zobaczyc a ZOBACZYC robi roznice :P


Tomku, ale odświerzyłeś temat z poniedziałeku 31 maja 2010, 22:58

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POMOC] Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 12:31 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Marek Substyk napisał(a):
Tomku, ale odświerzyłeś temat z poniedziałeku 31 maja 2010, 22:58


Tak wiem Marku ale to troche z premedytacja sporo ludzi zadaje sobie na poczatku i wsumie nie tylko na poczatku co moga zobaczyc u siebie przez teleskop. Kiedys jak przegladalem forum i trafilem na te wypowiedz Piotra to musialbym na jej podstawie stwierdzic ze swoj balkon moge sobie zupelnie odpuscic ale majac juz mizerne bo mizerne ale jednak jakies praktyczne odczucia wiem ze nie jest at tak drastycznie jak z ta "obora sasiada" :))

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL