Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Nowości sprzętowe w Delta Optical
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=45&t=2886
Strona 1 z 2

Autor:  Marek Substyk [ czwartek, 29 grudnia 2011, 10:39 ]
Tytuł:  Nowości sprzętowe w Delta Optical

Olek słusznie zauważył, że nie poinformowałem was o nowościach w Delta Optical. Temat ten przeznaczam więc na powiadamianie was o kolejnych nowościach. A będzie tego trochę, więc warto coś napisać.
============

W sobotę 17 grudnia 2011 roku w warszawskim salonie Delta Optical odbyła się premiera sprzętu dość niezwykłego, niespotykanego dotąd na polskim rynku. Jest to sprzęt astronomiczny najwyższej klasy, przeznaczony dla odbiorców profesjonalnych jak i dla bardzo zaawansowanych miłośników astronomii. Znawcom tematu nieobce są zapewne marki takie jak PlaneWave, Officina Stellare, Paramount czy też 10Micron.

PlaneWave to amerykańska firma specjalizująca się w budowie dużych instrumentów obserwatoryjnych. Specjalnością PlaneWave są astrografy w systemie Corrected Dall-Kirkham (w skrócie CDK) budowane w średnicach 32cm, 43cm, 50cm, 61cm i nawet 70 centymetrów. Teleskopy te konstruowane są niezwykle precyzyjnie i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Otwarte tubusy konstruowane są z włókien węglowych, zwierciadła wykonywane są z Sitalu. Flagowym produktem firmy jest model CDK700 - 70 centymetrowy olbrzym zawieszony w widłowym montażu, z napędem bezprzekładniowym i dwoma ogniskami Nasmytha.
17 grudnia został zaprezentowany 17 calowy astrograf na montażu Paramount. Ten kosztujący prawie 30.000 USD jest dostępny od ręki.

PlaneWave już wcześniej był obecny w Polsce. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakupiło największy model 70cm w bieżącym roku.

Podobnej klasy sprzęt produkuje włoska firma Officina Stellare. Są to znakomicie wykonane teleskopy o dość dużych średnicach, przesnaczone głównie do astrofotografii. Flagowymi produktami są tu teleskopy w systemie Ritchey-Chretien dostępne w średnicach od 25 do 60cm. Producent nie poprzestaje na produkcji klasycznych systemów optycznych, w ofercie są również autorskie rozwiązania włoskich inżynierów. Przykładem jest astrograf systemu Riccardi-Honders sprzedawany pod nazwą Veloce. Parametrem który budzi największe emocje jest światłosiła która w tym przypadku równa jest f/3. Dla zaawansowanych miłośników astrofotografii produkowane są też refraktory Hiper Apo oparte o fluorytowe triplety jak też teleskopy Maksutowa z serii Supreme.
Na premierze został zaprezentowany Veloce 200RH OTA (pierwszy raz w Polsce!) oraz PRO RC 250-LT OTA na montażu GM2000. Niestety nie dojechał na czas model Hiper APO 130.

We Włoszech produkowane są również wysokiej klasy montaże astronomiczne. Firma 10Micron produkuje kilka modeli z których najbardziej wyróżniające się to GM2000 i GM4000. Ten pierwszy jest solidnym montażem paralaktycznym który przeciętnego użytkownika przestraszyć może rozmiarami głowicy. O dziwo jest to jednak montaż przenośny a wszystko to za sprawą możliwości rozdzielenia głowicy na dwa osobne segmenty. GM4000 budzi respekt. To montaż obserwacyjny zdolny do udźwignięcia 125 kilogramowego teleskopu co w praktyce oznacza możliwość montowania sprzętu o średnicy około 60-70 cm.



Zdjęcia:
http://www.deltaoptical.pl/aktualnosci.php?id=93
http://www.astrojawil.pl/do_2011_12_17.htm

Autor:  Marek Substyk [ czwartek, 29 grudnia 2011, 10:54 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Teleskopy PlaneWave SERIA CKD

Optyka
Teleskopy PlaneWave serii CDK oparte są na odpowiednio zmodyfikowanym systemie optycznym Dall-Kirkhamf (Corrected Dall-Kirkhamf). W podstawowej wersji systemu optycznego zwierciadło główne ma kształt eliptyczny, natomiast wtórne, wypukłe lustro jest sferyczne, co niesie za sobą wiele błędów w postaci komy, astygmatyzmu i krzywizny pola ogniskowej, prowadząc do szybkiego pogorszenia obrazów wraz z odejściem od osi optycznej. Firma PlaneWave wprowadziła odpowiednie modyfikacje do systemu optycznego, poprawiając znacząco właściwości optyczne teleskopów. Korekcja wszelkich wad optycznych realizowana jest za pomocą zestawu soczewek umieszczonych w pobliżu punktu ogniska teleskopu. Taki zabieg gwarantuje rozwiązanie problemu komy, astygmatyzmu i krzywizny pola został, a ustawienie pary soczewek korekcyjnych pracujących jako dublet blisko ogniska eliminuje również aberację chromatyczną. Dzięki takim zabiegom otrzymujemy pole o średnicy 52 mm wolne od wspomnianych wad optycznych, co sprawia, że teleskopy CDK są przygotowane do współpracy z kamerami CCD o rozmiarach czipu 35x35mm. Teoretyczna wielkość plamki w odległości 26mm od osi jest wielkości 6 um, co sprawia, że jest ona jest mniejsza niż piksel w standardowej kamerze CCD (9um), dając absolutną pewność, że obraz gwiazdy uzyskiwany przez teleskopy CDK w całym polu będzie limitowany turbulencjami atmosfery. Ciekawostką jest to, że firma PlaneWave publikuje obraz plamki wyznaczony dla trzech różnych długości fali - 720, 585 i 430. Daje to pewność co do poprawności zaprojektowania systemu optycznego.
Przewagą mechaniczną systemu Dall-Kirkhamf w stosunku do systemu Ritchey-Cretien jest sferyczne lustro wtórne, przez co ustawienie lustra wtórnego nie ma tak krytycznego znaczenia jak w przypadku hiperbolicznego lustra wtórnego w systemie RC. Dzięki temu kolimacja układu optycznego możliwa jest do wykonania samodzielnie w przeciągu kilku minut. Zwierciadło główne wykonane jest z szkła pyreksowego spreparowanego tak, aby nie pojawiały się w nim żadne mechaniczne naprężenia.
Dotyczy to również lustra wtórnego. Szkło pyreksowe nadaje się wyśmienicie do budowy optyki zaawansowanych teleskopów, ze względu na niski współczynnik rozszerzalności termicznej. Przy zastosowaniu tego typu szkła obraz pozostanie bez widocznych zniekształceń wywołanych odkształceniami mechanicznymi optyki przez całą sesję obserwacyjną. Oba lustra napylane są specjalnymi warstwami aluminium gwarantującymi 96% refleksyjności. Ciekawostką jest, że strata światła na soczewkach korekcyjnych napylonych warstwami antyrefleksyjnymi jest bardzo mała, mniejsza niż 0.5% w zakresie 400 do 700 nm.
Wszystkie teleskopy PW CKD (próćz 12.5”) mają bardzo dużą światłosiłę - f/6.8, najmniejszy model rodziny ma nieco większy ten parametr bo f/8. Oznacza to, że są one bardzo dobre do fotografii obiektów astronomicznych, przy zachowaniu stosunkowo krótkiego (jak na teleskopy systemu Cassegraina) czasu ekspozycji i dużego pola widzenia, wolnego od wad optycznych.
Mechanika
Tubus teleskopów CDK wykonany jest całkowicie z włókien węglowych. W przypadku najmniejszego teleskopu serii, mamy do czynienia z tubusem zamkniętym, w większych teleskopach zastosowano tubus ażurowy. Elementy mechaniczne, połączeń tubusa wykonane również są włókien węglowych w połączeniu z niekorozyjną stalą i najlepszej jakości stopami aluminium. Daje to gwarancje małej podatności na zmianę temperatury i niewielką wagę tuby optycznej. Stabilność termiczna teleskopu gwarantuje położenie ogniska (i płaszczyzny ogniskowej) w jednym miejscu podczas całonocnej sesji fotograficznej. Połączenie mechaniczne ze statywem wykonane jest za pomocą masywnego systemu dovetail, pasującego do większości montaży dostępnych na rynku. Szyna dovetail została połączona w taki sposób z konstrukcją tuby optycznej, aby nie miała wpływu na rozszerzalność termiczną elementów z jakich tuba jest wykonana. Niwelowane tym samym są również odkształcenia samej tuby optycznej. Teleskop został zaopatrzony w system chłodzenia zwierciadła głównego, którego trzon stanowią trzy wentylatory umieszczone pod lustrem. Pozwala to na szybkie wychłodzenie lustra. Jeśli zastosować opcjonalny regulator, prędkość wentylatorów może być kontrolowana i regulowana za pomocą komputara PC. Umożliwia to regulację temperatury lustra tak, aby nie osiągnięty został na nim punkt rosy, sprawiający osiadanie pary wodnej na lustrze. Standardowo każdy teleskop wyposażony jest w dwa czujniki pozwalające na pomiar temperatury otoczenia i lustra głównego. Wtórne lustro wymaga zastosowania opaski grzejnej.
System optyczny wspomagany jest przez 2.75” fokuser Hedrika. Prowadzony jest na pięciu niezależnych prowadnicach, co gwarantuje stabilność wyciągu i brak możliwości przechylania się części ruchomej. Zastosowanie odpowiedniego mechanizmu wyciągowego uniemożliwia jego samoczynne wysuwanie się. Wyciąg okularowy daje możliwość regulacji ostrości na przestrzeni 32
mm. Wyciąg okularowy wyposażony jest w adapter - przejściówkę ze średnicy 2.75” na 2”, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie wszelkich dostępnych akcesoriów astronomicznych. Przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki, możliwe jest użycie dowolnej kamery CCD dostępnej na rynku. Dodatkowo wyciąg okularowy może zostać wyposażony w mikrofokuser. Standardowo tuba optyczna wyposażona jest w narzędzia niezbędne do kolimacji systemu optycznego.
Wyposażenie dodatkowe
Producent oferuje szeroki zakres akcesoriów współpracujących z teleskopami CDK. Najbardziej atrakcyjnym urządzeniem jest elektroniczny mikrofokuser wraz z elektronicznym sterownikiem (Electronic Focus Accessory - EFA). Jest to bardziej zaawansowane technicznie urządzenie, ponieważ do jego zadań, prócz obsługi mikrofokusera, dochodzi również sterowanie wiatrakami chłodzącymi lustro główne. Urządzenie montowane jest bezpośrednio do obudowy w większych teleskopach, stanowiąc z teleskopem integralną część. W przypadku teleskopu 12.5”” dostarczane jest wraz z obudową pozwalającą na montaż do tylnej części tuby optycznej. EFA dostarczane jest z odpowiednim oprogramowaniem pozwalającym na sterowanie tym urządzeniem z komputera PC. Kolejnym ciekawym urządzeniem jest mikrofokuser z wbudowanym rotatorem pola (Integrated Rotating Focuser - IRF90). Urządzenie to przystosowane jest jedynie do pracy z teleskopami o średnicy od 17”. Zakres regulacji ostrości wynosi 30mm, a obrót rotatora to pełne 360 stopni bez punktów początkowych i końcowych. IRF90 wymaga zainstalowanego elektronicznego sterownika mikrofokuserem (EFA). Z mechanicznych części dostępne są systemy dovetail, umożliwiające zamontowanie teleskopu do dowolnego montażu, czy do przypięcia dodatkowej tuby optycznej (np. do autoguidingu), szereg złączek do podłączenia kamery CCD czy też lustrzanki DSLR. Możliwe jest również dołączenie lunetki celowniczej 9x50.
Modele
Tuba optyczna PlaneWave CDK 12,5” + dovetail 3” – http://planewave.com/downloads/planewav ... cdk125.pdf
Tuba optyczna PlaneWave CDK 17” + dovetail 8” – http://planewave.com/downloads/planewav ... _cdk17.pdf
Tuba optyczna PlaneWave CDK 17” + dovetail 8” do montażu widłowego
Tuba optyczna PlaneWave CDK 20” + dovetail 8” – http://planewave.com/downloads/planewav ... _cdk20.pdf
Tuba optyczna PlaneWave CDK 20” + dovetail 8” do montażu widłowego
Tuba optyczna PlaneWave CDK 24” + dovetail 8” – http://planewave.com/downloads/CDK24%20 ... 041210.pdf
Tuba optyczna PlaneWave CDK 700 (27,5") – http://planewave.com/files/brochures/CD ... 060610.pdf i http://planewave.com/files/pdf/amateur_astro_57.pdf
Zdjęcia
http://planewave.com/index.php?page=11

Info: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/planewave,c184.html

Załączniki:
CDK17_1.jpg
CDK17_1.jpg [ 550.32 KiB | Przeglądane 10481 razy ]
CDK20 Roweville with Andre.jpg
CDK20 Roweville with Andre.jpg [ 865.31 KiB | Przeglądane 10481 razy ]
CDK20_1.jpg
CDK20_1.jpg [ 1017.39 KiB | Przeglądane 10481 razy ]

Autor:  Grzegorz Czernecki [ czwartek, 19 stycznia 2012, 21:19 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Nowa seria teleskopów w DO :D http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/del ... ,c190.html

Autor:  Aleksander Halor [ czwartek, 19 stycznia 2012, 22:36 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

No kto by pomyślał że DO wprowadzi brandowane GSO , na przyszłość nie muszę daleko szukać ;)

Autor:  Aleksander Knapik [ czwartek, 19 stycznia 2012, 23:09 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

DO staje się liderem i to jest pozytywne.

We are the best.


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Autor:  Marek Substyk [ piątek, 20 stycznia 2012, 10:34 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Grzesiu mnie uprzedził.
Delta Optical - GSO będzie można też już zobaczyć w Katowicach. Dziś będą Dobsoby i RC.

Będą też okularki, filterki, wyciągi i wiele wiele innych.

Załączniki:
gso.jpg
gso.jpg [ 6.13 KiB | Przeglądane 10213 razy ]

Autor:  Grzegorz Czernecki [ piątek, 20 stycznia 2012, 11:54 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

No to muszę to zobaczyć, :D

Autor:  Grzegorz Czernecki [ piątek, 20 stycznia 2012, 19:19 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Byłem ,widziałem i muszę przyznać że ładne cacko :shock: :shock: :shock: (10" dobs) ,na prawdę jestem pod wrażeniem.

Autor:  Bartek Krasicki [ piątek, 20 stycznia 2012, 19:39 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

No ciekawie ciekawie , i dobrze niech rynek astro się rozrasta , może ceny pójdą w dół ...

Autor:  Marek Substyk [ piątek, 20 stycznia 2012, 20:30 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Sam jestem pod wrazeniem niebieskiego 10" Dobsona DO GSO. DO GSO RC 6" też niesamowity, a ten wyciąg!.

Autor:  Kuba Kowarczyk [ sobota, 21 stycznia 2012, 09:34 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

To i ja muszę wpaść na straganik i własnoręcznie obmacać nowe zabaweczki :mrgreen:

Autor:  Marek Substyk [ sobota, 21 stycznia 2012, 10:16 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Warto zauważyć, że firmowane logiem Delta Optical – GSO są to odpowiedniki wersji DeLux zwykłego GSO.
Najciekawsze jest jednak to, że Delcie teleskopy są fizycznie... a nie wirtualnie.

Załączniki:
Komentarz: Dobsonik 10"
20120120_092524_017996.jpg
20120120_092524_017996.jpg [ 52.08 KiB | Przeglądane 10212 razy ]
Komentarz: RC 8"
20111229_132238_247232.jpg
20111229_132238_247232.jpg [ 34.34 KiB | Przeglądane 10212 razy ]
Komentarz: RC 8"
20111229_132225_109325.jpg
20111229_132225_109325.jpg [ 39.14 KiB | Przeglądane 10212 razy ]

Autor:  Rafał Malczyk [ sobota, 21 stycznia 2012, 13:29 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Cieszą mnie zwłaszcza akcesoria do GSO ;)

Autor:  Bartek Krasicki [ niedziela, 22 stycznia 2012, 01:55 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Chłodzenie ...... no to też jest niezłe , montowanie chłodzenia w standardzie jest BDB pomysłem !

Autor:  Kuba Kowarczyk [ niedziela, 22 stycznia 2012, 02:45 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Wyciągi do refraktorów także wyglądają smakowicie. Być może odświeżę temat wymiany tego elementu w swoim refraktorze :)

Autor:  Jerzy Łągiewka [ piątek, 27 stycznia 2012, 16:00 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

W styczniowym wydaniu Astronomy jest artykuł o nowości Sky-Watcher'a - refraktorach APO.
Esprit 150ED i Esprit 120ED, oba to triplety, wyposażone dodatkowo w dwucalowe wypłaszczacze pola i trzycalowe wyciągi okularowe. Recenzje są pozytywne. Esprit 150ED na zdjęciach przedstawia się imponująco. Tylko patrzeć jak pojawi się w Delta Optical. Ale od razu studzę nadzieję: cena 5,5 tys. funtów. Może moje drugie pokolenie się szarpnie? Ech, żal.

Autor:  Aleksander Halor [ sobota, 28 stycznia 2012, 01:05 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Tylko to co Marek przedstawił jako RC 6" faktycznie jest ósemką , szóstka wygląda trochę skromniej :(
Obrazek
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... KTION.html

Autor:  Marek Substyk [ sobota, 28 stycznia 2012, 10:32 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Niebieskiej szóski nie miałem jeszcze sfotografowanej. Wygląda identycznie w w/w zdjęciem, nie licząc koloru.

Autor:  Marek Substyk [ poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:27 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Astrolumina - http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/?cid=191

QHY 8L = http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/kam ... d2390.html

Załączniki:
20120217_150318_358253.jpg
20120217_150318_358253.jpg [ 16.31 KiB | Przeglądane 9910 razy ]

Autor:  Grzegorz Czernecki [ piątek, 4 listopada 2016, 14:37 ]
Tytuł:  Re: Nowości sprzętowe w Delta Optical

Kolejna nowość w Delcie :D https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... d4073.html

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/