Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:43

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: środa, 1 lutego 2012, 15:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów

1. Teleskop na początek
2. Teleskop na balkon
3. Teleskop do obserwacji wizualnych (DS i planet)
4. Pierwszy teleskop do astrofotografii

Pierwszy teleskop do astrofotografii

Rozpoczynając ten tekst zdaje sobie sprawę z tego, że nie wyjaśnię wszelkich zagadnień związanych z tym tematem. Astrofotografia rządzi się swoimi prawami i wymaga od miłośnika astronomii czasami ponadprzeciętnych zdolności. Metod astrofotografii jest wiele, a realizacja w jakiejkolwiek wersji przynosi dużo satysfakcji. To właśnie dzięki fotografii możemy dostrzec na niebie zdecydowanie więcej obiektów niż obserwując bezpośrednio. Wynika to z czułości ludzkiego oka, która jest dużo mniejsza od urządzeń przystosowanych do rejestracji obrazu. Poza tym, stosując długie czasy naświetlania (ekspozycji) możemy do elementu światłoczułego dostarczyć znacznie więcej światła słabego obiektu. Co więcej, rejestrowany obraz może odznaczać się przepięknymi barwami, których nie dostrzegamy podczas obserwacji wizualnych. Wszystko zależy więc od tego, w jakiej technice będziemy chcieli wykonywać zdjęcia i za pomocą jakiego sprzętu. Warto pamiętać o montażu, który w prawdziwej astrofotografii jest nie mniej ważny od samego sprzętu rejestrującego obraz.

Przyjrzyjmy się najciekawszym i najpopularniejszym metodom, samemu oceniając nasze możliwości i potrzeby.

Pierwsze dwie metody nie wymagają od użytkownika specjalnego teleskopu i zapewne posiadany aktualnie sprzęt do tych celów w zupełności wystarczy.

Projekcja afokalna
Pierwsza chyba najprostsza, a zarazem wyjątkowo nazwana to projekcja afokalna, często mylona z projekcja okularową, czyli przyłożenie aparatu fotograficznego z obiektywem bezpośrednio do okularu. W ten sposób praktycznie każdym aparatem jesteśmy w stanie fotografować niebo. Nawet jeśli jest to prosty teleskop i bez prowadzenia elektronicznego i nie mamy zbytnio czym fotografować – do rozpoczęcia zabawy z astrofotografią wystarcza nawet telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny. Fotografowanie rozpoczniemy i zakończymy wyłącznie w zakresie bardzo jasnych obiektów niewymagających śledzenia i długiego naświetlania. Będzie więc to na pewno Słońce (tylko z odpowiednim filtrem obiektywowym, odcinającym nadmiar światła – folia mylarowa, specjalistyczne filtry szklane), Księżyc, ew. jaśniejsze planety Wenus, Jowisz i Saturn.
Dosuwamy obiektyw aparatu do okularu zamontowanego w wyciągu i wykonujemy zdjęcie nawet w trybie automatycznym. Rolę oka w tym układzie stanowi właśnie aparat fotograficzny. Ostrość wcześniej ustawiamy, tak jak do obserwacji wizualnych.

Załącznik:
projekcja_afolana_komorka.jpg
projekcja_afolana_komorka.jpg [ 27.46 KiB | Przeglądane 14206 razy ]
Zdjęcie: Częściowe zaćmienie Słońca, 04.01.2011, MAK 102 + telefon Nokia N95, Autor: Marek Substyk

Dobrze, jeśli do aparatu możemy podłączyć wężyk spustowy. Jeśli nie – poszukajmy w aparacie funkcji czasowego wyzwalania migawki.
Największym jednak problemem jest dokładne umieszczenie aparatu za okularem. Ręczne przytrzymywanie aparatu za okularem nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem – bardzo trudno osiągnąć dokładną współosiowość i w dodatku zwolnić spust migawki. Jeśli uda się nam zamontować aparat do okularu efekty mogą wyglądać tak:

Załącznik:
projekcja_afolana_a630.jpg
projekcja_afolana_a630.jpg [ 18.54 KiB | Przeglądane 14206 razy ]
Zdjęcie: Słońce, 28.09.2011, Canon A630 + refraktor ED80, Autor: Jerzy Łągiewka, Katowice

Projekcja okularowa, różni się od poprzedniej metody wyłącznie tym, że aparat fotograficzny umieszczony za okularem nie będzie miał obiektywu (lustrzanka) lub będzie to prosta kamera CCD. Wbrew pozorom nie jest często używana, wymaga dość dobrego połączenia z okularem lub wyciągiem okularowym. Na ogół, jeśli da się z aparatu zdjąć obiektyw lub posiadamy kamerę CCD, fotografujemy najczęściej w tzw. ognisku głównym, a to już kolejna metoda.

Fotografowanie w ognisku głównym, czyli zamiast okularu dołączamy do teleskopu aparat fotograficzny bez obiektywu lub kamerę CCD. Za pomocą tej metody otrzymujemy gwarancję, że jakość rejestrowanych obrazów będzie wysoka, a samo połączenie stabilne.
W zależności od obiektów, jakie będziemy chcieć fotografować musimy odpowiednio dobrać teleskop oraz sam montaż.

a) fotografowanie obiektów mgławicowych
Teleskop – najlepiej lekki refraktor, jak np. 80ED - http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sk ... d1531.html z niezbyt dużą ogniskową – w tym przypadku 600 mm. W wersji ekonomicznej zwróćmy uwagę na jasne 6” Netwony, np. Teleskop Delta Optical-GSO 6" F/4 M-LRN OTA, - http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-o ... d2303.html z wyciągiem, z mikroruchami i odpowiednią światłosiła. Teleskopy takie przy w miarę krótkich ogniskowych oferują odpowiednią jasność oraz spore możliwości w stosunku do ceny.
Montaż – musi zapewnić nam możliwość sledzenia obiektu przez cały czas naświetlania. W teorii EQ3-2 jest absolutnym minimum. Praktyka jednak pokazuje, że nawet EQ5 często nam nie wystarcza i warto go zastąpić doskonałym montażem HEQ5 - http://deltaoptical.pl/montaz-paralakty ... ,d794.html lub nawet jego większym bratem EQ6 - http://deltaoptical.pl/montaz-paralakty ... ,d795.html
Stabilność montaży jest wyjątkowo ważna dla poprawnego wykonywania zdjęć. Nie zapominajmy o tym. Po pewnym czasie zdamy sobie sprawę, że nie ma montażu idealnie prowadzącego za obiektem i wejdziemy na kolejny poziom astrofotografii, w którym będziemy używać tzw. guidingu, czyli niezależnej korekty ruchu montażu, na postawie obserwacji wybranej gwiazdy. To jednak temat na inny artykuł.

Załącznik:
lysy_kon.jpg
lysy_kon.jpg [ 30.38 KiB | Przeglądane 14206 razy ]
Zdjęcie: NGC 2024 (Płonąca gwiazda) + IC 434 (Koński Łeb), 19.12.2011, BKP150/750 + HEQ5, Autor: Grzegorz Czernecki

b) fotografowanie Księżyca i planet
Teleskop – każdy posiadający dużą ogniskową i jak największą aperturę (czynną średnicę obiektywu, lustra). Doskonale sprawdzają się teleskopy konstrukcji Maksutowa (MAK) i Schmidta–Cassegraina (SCT) oraz konstrukcje Ritcheya–Chrétiena (RCT). Wśród tych ostatnich na uwagę zasługują tanie modele 6” - http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-o ... d2304.html i 8” - http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-o ... d2299.html
Montaż – musi zapewniać w miarę precyzyjne prowadzenie, na szczęście nie tak dokładne jak przy fotografowaniu obiektów „głębokiego nieba”. Metodą fotografowania planet i Księżyca jest nagrywanie krótkich 1-2 minutowych filmów, a następnie sumowanie wybranych klatek w jedną, która ukazuje nam niewidoczne wcześniej szczegóły. Efekt widoczny jest na poniższym zdjęciu. Za pomocą jednej fotografii/klatki nigdy nie osiągniemy takich efektów.

Załącznik:
ksiezyc_kostorz_2009_1.jpg
ksiezyc_kostorz_2009_1.jpg [ 10.31 KiB | Przeglądane 14201 razy ]
Załącznik:
ksiezyc_kostorz_2009_2.jpg
ksiezyc_kostorz_2009_2.jpg [ 20.01 KiB | Przeglądane 14201 razy ]
Zdjęcie: Księżyc, 28 listopad 2009, SCT 8" + Imaging Soruce DMK 21AU04.AS B/W + HEQ5. Autor: Michał Kostorz

Montaż Dobsona – ze względu na popularność tego montażu w obserwacjach wizualnych, warto pokusić się o podłączenie aparatu (lustrzanki) do gwintu T-2 znajdującego się w wyciągu. Przy aktualnie używanych wielkościach matryc i tej ogniskowej, sfotografujemy Księżyc wykonując jedno ujęcie. Efekty są nadzwyczaj dobre, a największym problemem jest w zasadzie poprawne ustawienie ostrości.

Astrofotografia bez teleskopu?
Dlaczego nie! Jeśli mamy tylko montaż paralaktyczny z prowadzeniem, bez problemu możemy zawiesić na nim sam korpus aparatu fotograficznego (lustrzanka) z odpowiednim obiektywem. Obiektyw w tym przypadku będzie odgrywał rolę małego teleskopu. Dzięki temu połączenie z aparatem będzie stabilne, a ogniskowe zapewne małe, a to da nam możliwość fotografowania dużych fragmentów nieba. Fotografujemy próbując róznych czułości i czasów naświetlania. Warto zacząć od małych ogniskowych i stopniowo przechodzić na coraz większe, przekonując się jednocześnie jaka rolę odgrywa dokładność prowadzenia naszego montażu.

Załącznik:
ruchomy_aparat.jpg
ruchomy_aparat.jpg [ 32.26 KiB | Przeglądane 14206 razy ]
Zdjęcie: gwiazdozbiór Strzelca, 2010, Canon 7D, obiektyw 85 mm + HEQ5, ISO 200, 53 sek. Autor: Marek Substyk

Astrofotografia bez teleskopu i montażu?
Też się da. Wystarczy na statywie lub w inny sposób umieścić swój aparat fotograficzny (lustrzanka). Otworzyć migawkę, najlepiej za pomocą wężyka i naświetlać niebo… a w zasadzie jego ruch. Jak widać na prezentowanym zdjęciu (naświetlane było prawie 12 minut przy ISO 100 i ogniskowej 18 mm), zobaczymy tam łuki, zakreślane przez gwiazdy poruszające się wokół bieguna północnego. Ważne jest, aby aparat był zamocowany stabilnie, aby przypadkowy ruch powietrza nie popsuł nam wielominutowej ekspozycji. Ciekawe efekty osiągniemy raz po raz kierując obiektyw w kierunku zarówno bieguna północnego jak i równika niebieskiego.

Załącznik:
nieruchomy_aparat.jpg
nieruchomy_aparat.jpg [ 27.08 KiB | Przeglądane 14206 razy ]
Zdjęcie: niebo północne, rejony Kasjopeji i Perseusza, Canon 7D, obiektyw 18 mm, statyw fotograficzny, ISO 100, 700 sek. Autor: Marek Substyk

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: sobota, 16 kwietnia 2016, 21:16 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Posty: 33
Lokalizacja: Rybnik
Mam zamiar sobie dokupic gso 150/800 f4 do wisuala i astrofoto czy lepszy bedzie gso 200/1000 czy moze messier 152/650 ?

_________________
Schmidt -Cassegrain 150/1500 f10 Celestron ,hyperion 8mm
lornetka 20x80 tpl , ,zestaw plooslów, barlow 2,5 i barlow 5
SW Star adventurer + statyw Berno + nikon d5200 + nikon 18-105 tamron 70-300 i stałka nikon 35 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2016, 01:42 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Jak by nie liczyć 150/800 to nie jest f4, 200/1000 nie kupuj bo sobie z nim nie poradzisz, wymaga większego montażu a co za tym idzie większych kosztów, wiem, wiem nie jedna osoba powie, że w instrukcji np HEQ5 pisze, że ma tyle nośności to da radę,!!!!!!!!! Mogę Ci powiedzieć z doświadczenia, że nie da rady bo też popełniłem ten błąd i kupiłem 200/1000, szybko się go pozbyłem i kupiłem 150/750, dla nowicjusza to optymalny zestaw razem z HEQ5 , bo według mnie sensowna astrofotografia zaczyna się właśnie od minimum tego montażu.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2016, 09:34 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Posty: 33
Lokalizacja: Rybnik
Mialo byc 750/600 w katowicach w sklepie jest z pod znaku gso krotka jasna mysle ze dobra bedzie...
jeszcze jedna sprawa korci mi dokupic takze wo binokularki tylko pytanie czy z tym gso bedzie dzialac bo do mojego sct napewno

_________________
Schmidt -Cassegrain 150/1500 f10 Celestron ,hyperion 8mm
lornetka 20x80 tpl , ,zestaw plooslów, barlow 2,5 i barlow 5
SW Star adventurer + statyw Berno + nikon d5200 + nikon 18-105 tamron 70-300 i stałka nikon 35 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2016, 12:36 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Nie wiem czy newton wyostrzy bez dodatkowych złączek z bino, PS: 750/600 to też nie jest F4 ;), zresztą według mnie do obserwacji wizualnych to nie ma sensu kupować tak małej zabawki, uważam , że minium to 12" oczywiście na dobsonie.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2016, 18:21 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Posty: 33
Lokalizacja: Rybnik
Na stronie producenta pisze f4 moze blad....ten 150/600 to bym mial do nauki focenia a 12 cali to jednak zbyt duze bydle moze kiedys, teraz to wole male wypadziki gdzies w ciemne niedalekie strony
Ostatnio bylem w żabnicy z towarem gdzie Wy byliscie na Plone no i do Glinki tez bym sie wybral
A tak to okolice Rybnika pare razy w Dworku bylem i przy granicy w Pietraszynie

https://www.google.pl/maps/@50.0452031, ... 312!8i6656

_________________
Schmidt -Cassegrain 150/1500 f10 Celestron ,hyperion 8mm
lornetka 20x80 tpl , ,zestaw plooslów, barlow 2,5 i barlow 5
SW Star adventurer + statyw Berno + nikon d5200 + nikon 18-105 tamron 70-300 i stałka nikon 35 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2016, 20:17 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
No tak 150/600 to jest f4 , ale 750/600 nie ;) z tym że f4 nie wiem czy jest najlepszym pomysłem do nauki astroto wiem, że przynajmniej w mto 800/200 były kłopoty, już nie pamiętam z czym, ale uważam, że lepszym rozwiązaniem mimo wszystko jest 150/750

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2016, 22:37 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
A już pamiętam kolimacja będzie Ci spędzać sen z powiek i od razu zaopatrz się w dobry kolimator do f4.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 22:34 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Posty: 33
Lokalizacja: Rybnik
No i ja w swej nie wiedzy myslalem ze taki maly reflektorek nie bedzie mial p[roblemow z kolimacja ze tylko duze tuby z tym maja......
To teraz mysle nad tym bkb 150/750 f5 lub wiekszym 200/1000 300 zl roznicy,w sumie potrzebuje cos malego do astrofoto co uzupelni sct 6 tylko boje sie tych kolimacji...
ewentualnie jakis refraktor gdzie odpada kolimacja tylko cena zabija bo w cenie 150 mam newtona 10 cali
Co poradzicie ?

_________________
Schmidt -Cassegrain 150/1500 f10 Celestron ,hyperion 8mm
lornetka 20x80 tpl , ,zestaw plooslów, barlow 2,5 i barlow 5
SW Star adventurer + statyw Berno + nikon d5200 + nikon 18-105 tamron 70-300 i stałka nikon 35 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2016, 17:14 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Już Ci napisałem , o tym 200/1000 nawet nie myśl bo to za duża i za ciężka krowa, chyba, że planujesz od razu kupić minimum NEQ6 do tego , Też wpadłem na początku na ten pomysł i zaraz teleskop wylądował na giełdzie, daj sobie powiedzieć , że najlepszy będzie BKP150/750.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 24 kwietnia 2016, 23:04 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Posty: 33
Lokalizacja: Rybnik
Dobry wieczór :) po wycenie ile bym musial wydac kasy na astrofotografie wyszlo mi ze skompletowanie calego minimalnego zestawu minimum potrwa mi z dwa lata....
Wiec wyszlo ze kupie na poczatek cos co nie bedzie potrzebowalo prowadzenia i guidingu a ze posiadam star adventurer ktorego w sumie jeszcze nie uzywalem bo nie ma pogody na to wiec lustrzanka czeka
Moje pytanie jest takie czy na takiego stadw co ma udzwig 5kg cos zaloze innego niz aparat ?
W sumie moge kupic pod wizualne obserwacje cos pod ds jako uzupelnienie sct 6 ,czy to ma byc tez jakis 6 cali newton czy cos wiekszegonp 8 cali max tuba ota ktora posadze na alt az 4 i poogladam niebo
Nie chce dobsona bo mam alt az4 pod sct i moge przekladac cos co ten montaz udzwignie do mikroruchow
1.http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... _M-CRF_OTA
2.http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... Dual_Speed
Wiem ze pisales aby w 8 sie nie pchac ale to pod wisuala bedzie a cena ta sama praktycznie
Wiec co poradzicie ? moze cos innego kwota do 2k
Pewnie jeszcze dojdzie kolimator i filtry....

_________________
Schmidt -Cassegrain 150/1500 f10 Celestron ,hyperion 8mm
lornetka 20x80 tpl , ,zestaw plooslów, barlow 2,5 i barlow 5
SW Star adventurer + statyw Berno + nikon d5200 + nikon 18-105 tamron 70-300 i stałka nikon 35 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 10:23 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Ja już swoje zdanie wyraziłem kilka razy, ale jak widzę Ty nie oczekujesz porady tylko, żeby ktoś poparł Twój wybór.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 11:50 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Posty: 33
Lokalizacja: Rybnik
Chodzi mi o to ze rezygnuje z fotografii narazie i chce pod obserwacje coś kupić co uzupełni sct 6
A tego bkp 150/750 kupuje jak radzisz tylko pytanie czy ten teleskopik uzupełni mojego sct 6 pod ds czy musiałbym mieć coś wiekszego
A pod astrofoto będę zbierał powoli na statyw i wszystkie inne "tanie " rzeczy

_________________
Schmidt -Cassegrain 150/1500 f10 Celestron ,hyperion 8mm
lornetka 20x80 tpl , ,zestaw plooslów, barlow 2,5 i barlow 5
SW Star adventurer + statyw Berno + nikon d5200 + nikon 18-105 tamron 70-300 i stałka nikon 35 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 11:51 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Posty: 33
Lokalizacja: Rybnik
I rozumiem co piszesz tylko na szybko pisze w pracy i moglem źle wyrazic co chciałem się dowiedzieć. .....

_________________
Schmidt -Cassegrain 150/1500 f10 Celestron ,hyperion 8mm
lornetka 20x80 tpl , ,zestaw plooslów, barlow 2,5 i barlow 5
SW Star adventurer + statyw Berno + nikon d5200 + nikon 18-105 tamron 70-300 i stałka nikon 35 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 12:19 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Stanowcze minimum do obserwacji wizualnych według mnie to 8" , ale wątpię, żeby AZ4 wydolił, Ja jak będę kupował teleskop do wizuala, a jest ku temu już bardzo bliso to będzie to co najmniej 12" tylko i wyłącznie na dobsonie.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 22:33 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 listopada 2013, 13:18
Posty: 469
Do wizuala radzę coś dużego na Dobsonie.

1. Stanowczo nie kupuj taniej tubu F-4. Nie poradzisz sobie z kolimacją i osiowością wyciągu .

2. SW Dual-speed różni się od zwykłego SW Wyciągiem i co jest istotne pod astrofoto ma fabrycznie skorygowany offset.
Według mnie nie warto przepłacać. Kup zwykłego SW 150-750 jest przetestowany przez wielu userów.

_________________
SW 150-750 / HEQ5 / EOS 40D hypermod / CLS clip / szkła CANON + SIGMA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2017, 14:49 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): środa, 1 listopada 2017, 11:26
Posty: 2
Do obserwacji wizualnych świetnie sprawdzi się Synta na Dobsonie, ale jakaś większa, minimum 8" - na Delta Optical powinna być w okolicach 1300 zł. Jeśli teleskop ma być dla dziecka/nastolatka, to może być ewentualnie Dobson 6".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy teleskop do astrofotografii
PostNapisane: niedziela, 26 listopada 2017, 21:15 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Każdy, kto idzie w wizual zaczynając od 8" i tak kończy na co najmniej 12".

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL