
Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła praca nad modelem testowym jednego z najważniejszych instrumentów naukowych Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. To orbitalne obserwatorium ma w 2014 roku zastąpić teleskop Hubble'a. Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST) to wspólny projekt amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA). Ma być to orbitalne obserwatorium optyczne prowadzące badania przede wszystkim w podczerwieni i następca Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który fotografował Wszechświat w świetle widzialnym.
JWST ma zostać wyposażony w cztery główne instrumenty naukowe. Za przygotowanie dwóch z nich odpowiada Europejska Agencja Kosmiczna. Ponadto ESA ma również umieścić teleskop na orbicie, przy wykorzystaniu rakiety Ariane 5. Jednym z europejskich przyrządów, który według planu w 2014 roku powinien zostać wyniesiony w kosmos, jest spektograf podczerwony. Jego zadaniem będzie badanie najodleglejszych galaktyk, z możliwością jednoczesnego analizowania składu chemicznego ponad 100 obiektów.
Prace na próbnym modelem właśnie tego instrumentu zostały niedawno zakończone przez ESA. Nazwany roboczo "inżynieryjnym modułem testowym" wkrótce będzie wysłany do NASA w celu przeprowadzenia testów. Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba będzie miał po ukończeniu konstrukcji około 21 metrów szerokości i wysokość trzypiętrowego budynku. Główne zwierciadło obserwatorium ma mieć 6,5 metra średnicy, co oznacza, że będzie zbyt duże aby można ja było wysłać na orbitę w całości - zostanie więc złożone z 17 mniejszych luster.
JWST zawdzięcza swoje imię drugiemu administratorowi NASA, który odpowiadał za pracę Agencji podczas przygotowania do programu Appolo, w ramach którego udało się wykonać pierwszy załogowy lot na Księżyc.
Zdjęcia:
http://www.jwst.nasa.gov/images_mirror.htmlCzyżby do 2014 roku Hubble ma jeszcze pracować?
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020