Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 09:29

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: sobota, 28 lipca 2012, 23:23 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Podtytuł tego wątku powinien brzmieć: "podróż sentymentalna". ;)
W ubiegłym roku postarałem się o odnowienie warstwy aluminium na lustrze głównym, oraz poprawiłem trochę część mechaniczną teleskopu, ale po kolei...
Pierwszym, ważnym obiektem oglądanym tym własnoręcznie wykonanym teleskopem była kometa Halle-Bopp'a w 1997 roku. Wcześniej samodzielna obróbka szlifierska i konstruktorska, która miała na celu zbudowanie małego Cassegraina, ale pomimo wielu prób obrazy jakie dawał teleskop były niezadowalające - słaby kontrast i pogarszanie się obrazu na brzegach. Postawiłem sobie zbyt ambitny cel, ale żeby wysiłek nie poszedł na marne, postanowiłem wykorzystać lustro główne, którego parabolizacji byłem pewny, świetnie nadające się na budowę jasnego Newtona. Uwaga - światłosiła 1:3. :!: Kryteria były mało ambitne: małe powiększenie, dużo światła (na podobieństwo lornetki). Jedynym okularem, który dobrze wpisał się w oczekiwania, okazał się mikroskopowy okular symetryczny. Pole widzenia nie jest duże, jakieś 2 stopnie, powiększenie 18x. Koma z tym okularem jest oczekiwana i akceptowana.
Wczorajsze obserwacje, z konieczności pobieżne i przy niezbyt ciemnym niebie, pokazały i przypomniały piękny wygląd gwiazdek - jasne z nich miały sześć promieni, oznaka zastosowania pająka trójramiennego. Dzisiaj przygotowałem się do dłuższej "jazdy", ale pogoda pogorszyła się i w oczekiwaniu na burzę, zamiast w wątku obserwacje, realizuję swoją opowieść tutaj. To jest opowieść sentymentalna, bo przecież żadnych ambitnych zastosowań tego instrumentu nie da się wymyśleć. Jest to jednak lokata majej pracy, moich motywacji, mojej wiedzy i sprawności w wykonywaniu optyki zwierciadlanej (przynajmniej tej w podstawowym wymiarze :lol: ) i wreszcie mojego podejścia do estetyki budowania przyrządów optycznych. Dla stworzenia tego wątku pomocnym jest przeświadczenie, że każda emanacja idei tworzenia, poparta pasją i zaangażowaniem, dodająca naszej fascynacji niebem szlifu i galanterii, warta jest wzmianki, nawet okraszonej podtekstem samochwalstwa. Ten egocentryczny akcent nie był zbyt silny, wszak sam jestem zawsze ciekawy poczynań konstruktorskich miłośników astronomii i z ciekawością chłonę opisy i zdjęcia nowobudowanych teleskopów (w tym ostatnio projekt Janusza - "Triplet"). Nie wypominajcie mi zatem niskich pobudek, dla których powstał ten tekst i załączone zdjęcia - może spotkają się: moje samochwalstwo z Waszą ciekawością i uwagą. A na opis obserwacji i ponownych testów przyjdzie jeszcze czas - może "nomen omen" w podpatrywaniu jakiejś jasnej komety?


Załączniki:
Mały Newton na statywie..jpg
Mały Newton na statywie..jpg [ 944.13 KiB | Przeglądane 7687 razy ]
Mały Newton - optyka.jpg
Mały Newton - optyka.jpg [ 654.28 KiB | Przeglądane 7687 razy ]
Mały Newton120_nocą..jpg
Mały Newton120_nocą..jpg [ 468.22 KiB | Przeglądane 7687 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 00:25 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5190
Lokalizacja: Katowice-Janów
Jak zwykle ,piękny opis i świetna robota (teleskop) . Mam tylko pytanko , bo kometa o ,której piszesz była widoczna gołym okiem w 1996 roku ,jestem tego pewien bo byłem wtedy w wojsku i można ją było podziwiać gołym okiem prawie w zenicie,a jako że byłem wtedy na kompani wartowniczej to co drugą noc zachwycalem się jej widokiem, tak naprawdę to wtedy zaczęło się moje zainteresowanie astronomią. Czy to ta sama kometa ? Czy w 1994-tym też była widoczna?

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 08:16 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Tak, to był rok 1996 (bez sprawdzenia, przytaczanie dat jest jak widać zawodne!). Masz Grześ rację. Zdjęcia tej komety robione obiektywem 2,8/135, jeszcze na filmie, ciągle stanowią przyjemny akcent wspominkowy. Wtedy też zdał egzamin w boju mój montaż paralaktyczny z napędem. Pierwszy raz wyposażony w regulowaną lunetkę biegunową. Może w przypływie jakiegoś kolejnego atawizmu pokażę zdjęcia tej konstrukcji, w paru szczegółach nowoczesnej jak na tamte czasy.
Obserwacje komety Halle-Bopp'a teleskopem były jak patrzenie przez mikroskop na zegarek. Na wyjątkowo wtedy czystym niebie kometa pięknie wyglądała nawet oglądana gołym okiem. Niesamowity obraz zapamiętany tamtego wieczoru, to przepiękny pióropusz ogona komety, jak gigantyczny gejzer, sterczący ponad horyzont, kiedy głowa komety znajdowała się już poniżej niego. Widok był i nierealny, i zarazem wyjątkowo wyrazisty.
Teleskop jak wspomniałem był dodatkiem potrzebnym wtedy po to, żeby dostarczyć pozytywnych doznań w patrzeniu też na inne rejony nieba - przyjemność była więc podwójna.
Dobrze Cię Grześ rozumiem - zachwycanie się tamtymi widokami mogło każdego pchnąć na "szerokie wody" astronomii.
Dzięki za poprawienie mojego datowania.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 08:24 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
To ja dodam od siebie, że kometę Hale-Boppa faktycznie oglądałem latem 1996 w Strzelcu ale tylko przez lunetkę, natomiast jej rozkwit był na wiosnę 1997 marzec-maj. Na przełomie marca i kwietnia 1997 był jej najlepszy dla nas czas na podziwianie jej piękna.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 09:04 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Każda odpowiedź uściśla datowanie, nawet bez sprawdzania własnego archiwum, patrząc tylko na informacje o tej komecie widać, że Janusz dokonuje kolejnej, właściwej korekty, która nie byłaby konieczna gdybym wzmiankując ową kometę nie przytaczał dat. Skoro już to błędnie zrobiłem (przytoczenie dokładnej daty mojej obserwacji, może się odbyć dopiero po powrocie z weekendowego wyjazdu), nie posunę się dalej w konkretyzowaniu temporalnych koordynat.
Przyjmijmy więc roboczo, że określenie czasu w pierwszym poście powinno mieć postać: wiosna 1997 roku.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 09:58 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Poprawione.

Piękny teleskop. Jurku zauważyłem, że Twoje projekty są wykonane pod względem technicznym jak teleskopy seryjnie produkowane z uwzględnieniem estetyki. Teleskop wygląda jak produkt czołowego producenta. Montaż a'la AZ4 to zapewne nowa wersja AZ5 :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 10:12 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Ja zaś jestem pod wrażeniem estetyki wykonania. Na pierwszy rzut oka, pomyślałem, że to opis teleskopu kupionego w jakimś salonie.
Podziwiam ludzi, Którzy potrafią sami wykonać coś co nie tylko daje wspaniałe obrazy, ale i przyciąga oko :)
Wspaniała robota!

Pozdrawiam i życzę dużo pogodnego nieba :)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 10:45 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Marek Substyk napisał(a):
Poprawione.


Podwójne podziękowanie Marek, jakokoś pierwsze skojarzenia czasem wiodą na manowce. Grześ, też pewnie miał na myśli wcześniejszą kometę - Hyakutake.

Marek Substyk napisał(a):
Montaż a'la AZ4 to zapewne nowa wersja AZ5


Może producent pokusi się o kontakt ze mną w sprawie patentu? :lol: :lol: :lol:

Tomek, dziękuję. Gdyby jeszcze udało się doposażyć teleskop w jakiś dedykowany korektor komy, albo okular niwelujący wystarczająco tę wadę, byłoby na równi z estetyką. Dysponując reflektorem SW 150/750 i traktując go jako główny instrument przeglądowy, mój mały Newton 5" może być elementem dydaktyki w pokazywaniu nieba małym obserwatorom, dla których estetyka formy może być dodatkową zachętą.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 13:04 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
A ja mam inne pytanie co to za montaż ?

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 13:16 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Well done ;)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 13:26 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Piotrze, to mój autorski pomysł na montaż azymutalny, trochę podobny do AZ, chociaż wtedy o czymś takim jak AZ z mikroruchami nie słyszałem, a ten takowe posiada. Może robi wrażenie skomplikowanego, ale w istocie taki nie jest. Podstawa to wykorzystanie mechanizmu ustawiania azymutu od jakiegoś urządzenia geodezyjnego, ramię z osią elewacji to już całkowicie mój pomysł z płynną regulacją podnoszenia za pomocą ramienia i śruby. Teleskop wiesza się wykorzystując łoże i listwę o przekroju trapezowym. Może zdjęcie pokaże więcej detali. ;)


Załączniki:
Newton_montaż.jpg
Newton_montaż.jpg [ 638.61 KiB | Przeglądane 7631 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 22:35 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): sobota, 12 maja 2012, 22:09
Posty: 61
Z mojej strony również słowa podziwu, niesamowita robota!! ;)

_________________
Sol omnia regit! -- Asteroid observer (TOTAS J04).
________________________
Comet C/2014 (SOHO-2831) - Meyer group
Comet C/2015 (SOHO-2991) - Meyer group
Comet C/2016 (SOHO-3092) - Kreutz group
Comet C/2017 (SOHO-3277) - Kreutz group
Programming, computer science, .NET


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: poniedziałek, 30 lipca 2012, 10:15 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Jak zwykle finezyjna robota i śmiałe rozwiązania konstrukcyjne - z montażem Jurku wyprzedziłeś konstruktorów AZ4 o ładnych parę lat :!: Moje szczere gratulacje.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: poniedziałek, 30 lipca 2012, 20:14 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Gdzie ty masz zaplecze do robienia tak ładnych zabawek ? Przecież RC też sam majstrowałeś
I czy można kiedyś zerknąć przez tego malucha ?

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 01:34 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Adam Skrzypek napisał(a):
Jak zwykle finezyjna robota i śmiałe rozwiązania konstrukcyjne - z montażem Jurku wyprzedziłeś konstruktorów AZ4 o ładnych parę lat :!: Moje szczere gratulacje.


Dzięki Adam. Starać się, a dorównać technologii - to dwa odmienne stany. Chyba coś w tym jest, że podobieństwo wynika z antycypowania przyszłych rozwiązań technologicznych - jednak w detalach to antycypująca podróbka, co widać na kolejnym zdjęciu. Jednakże, wziąwszy pod uwagę ograniczenia materiałowo-wytwórcze, sam projekt był tyleż funkcjonalny co innowacyjny i później sprawdził się też jako "nosiciel" małej lunetki z obiektywem Carl Zeiss dedykowanej mojej małej córeczce - obie były piękne i stąd chyba należałoby wywodzić, iż poziom estetyki wykonania lunety dorównywał mojej ojcowskiej dumie. Patrzyliśmy przez nią na Księżyc, Słońce, na szczegóły ziemskiego pejzażu. Mały teleskop przyda się teraz do patrzenia na gwiazdy.

Aleksander Halor napisał(a):
Gdzie ty masz zaplecze do robienia tak ładnych zabawek ? Przecież RC też sam majstrowałeś
I czy można kiedyś zerknąć przez tego malucha ?


Olek, moje zaplecze jest w piwnicy, przedpokoju, czasem trochę w pracy (okazjonalnie)... Wiertarka, wyrzynarka, szlifierka, tokarka (własnej konstrukcji) i czas - dużo czasu!
Póki co, mały Newton rezyduje w podczęstochowskiej okolicy. Może będzie okazja jeszcze się z nim przejechać tu i ówdzie - więc na pewno będziemy patrzeć. Będzie mi miło, wspólnie odbyć dalszy ciąg tej sentymentalnej podróży.


Załączniki:
Montaż a'la podróbka AZ4.jpg
Montaż a'la podróbka AZ4.jpg [ 350.62 KiB | Przeglądane 7540 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 09:11 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 10 stycznia 2012, 09:50
Posty: 737
Lokalizacja: Częstochowa
Jerzy, udowadniasz że nasze hobby ma szerszy aspekt niż tylko patrzenie w niebo (chociaż to w tym wszystkim jest najważniejsze). Warto czasem coś pomajsterkować w domowym zaciszu a efekty końcowe mogą być naprawdę bardzo interesujące. Z mojej strony "chapeau bas". Takie rzeczy inspirują i zachęcają do własnych eksperymentów.

_________________
Pozdrawiam
Rafał Malczyk
moje filmy - Vimeo, moje fotki - Flickr
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 09:59 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dzięki Rafał. Jednak ze smutkiem muszę stwierdzić, że ważne projekty są już za mną. :( Dostęp do nowoczesnej technologii wyraźnie studzi zapał konstruktorski - teraz to już tylko bawienie się majsterkowaniem w ograniczonym zakresie i z wyraźnym odcieniem renowacyjnym (cóż, powoli człowiek przeistacza się w muzealnika :lol: ). Kiedyś wykonywałem z przejęciem wyciąg Crayforda (oczywiście w prostej odmianie) wiedząc, że podnosi funkcjonalność sprzętu - dzisiaj podobne cudo czeka na półce i myśl o wykonaniu amatorskiego duplikatu jest anachronizmem, tak samo jak pomysł z układem wewnętrznego ogniskowania (ruchomy Barlow zastępujący bardziej skomplikowany w wykonaniu wyciąg Crayforda), niewykorzystany jak mi się wydaje w profesjonalnych konstrukcjach, a niezwykle funkcjonalny i zarazem klasyczny w zamyśle. Chyba jeszcze tylko on czeka na moje finalne rozwinięcie? ;)

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: środa, 8 sierpnia 2012, 21:14 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:05
Posty: 338
Lokalizacja: Świętochłowice
Troszkę odświeżę temat chyba.

Wpadłem na Jurka temat sentymentalny nie wiem jak i całkiem przypadkiem. Przyglądając się rozwiązaniom jak i zwłaszcza wykonaniem jestem pod ogromnym wrażeniem efektów końcowych. Mechanika i estetyka do tego malowanie. Jurek nie ma co narzekać na bark chęci czy też inspiracji! Właśnie takie rozwiązania, własne, czasem wykonane tylko dla własnego widzi mi się czy też dla własnej czystej niczym niepohamowanej wygody powodują to że nasze hobby jest piękne. Można kupić. Można mieć najlepszy klasowo sprzęt, a będą zazdrościć że policzyłeś, wykonałeś ustawiłeś sprawdziłeś i działa jak chciałeś. Tworzenie instrumentu jest sztuką, a jednocześnie niesamowicie kształtującym zajęciem. Piękna sprawa. Za duże pieniądze nie da się kupić tej pasji technicznej i cierpliwości tworzenia. Radość - nieopisana i bezcenna :)

_________________
SK Dobson 8", Delta Optical Voyager II 12x50

Projekty "Zrób to sam"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 11:48 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dziękuję Radek - Twoje miłe słowa harmonizują z moją wizją wyposażenia instrumentalnego w tamtym okresie (połowa ostatniej dekady XXw.). Najbliższy tydzień będzie (tego się spodziewam) okresem drugiej młodości małego Newtona. Na ile tylko pogoda pozwoli, będę odbywał ponownie swoją sentymentalną podróż, tym razem w czasie porannego podglądania gwiazdozbiorów jesiennych i zimowych. Opiszę swoje wrażenia.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Newton 5" - czyli, małe jest piękne.
PostNapisane: niedziela, 12 sierpnia 2012, 19:44 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
W oczekiwaniu na pogodny wieczór, noc, czy też poranek, trochę też ze zniecierpliwienia, również z dbałości o to by kolejny etap mojej podróży sentymentalnej udał się w pełni, sprawdziłem ustawienie luster i poczyniłem w tym drobne poprawki. Ponieważ jeszcze nigdy żaden foton przechodzący przez teleskop nie przyczynił się do powstania obrazu (dawniej analogowego, obecnie cyfrowego), improwizując, trochę dla zabawy i trochę dla zaspokojenia apetytu na przyszłe widoki, wykonałem zdjęcia z ręki (projekcja za okularem) odległego horyzontu, którego elementy oglądane wizualnie, jak kolejne warstwy cebuli, układały się w pasma coraz bardziej zamglone, tworząc namiastkę głębi obrazu stereoskopowego. Oto te dzienne akcenty fotograficzne. Zdjęcie plenerowe w obramowaniu wygenerowanej komputerowo diafragmy aperturowej, dla zachowania wrażenia patrzenia bezpośrednio w okular.


Załączniki:
Tryptyk justacyjny_Newton 5 cali..jpg
Tryptyk justacyjny_Newton 5 cali..jpg [ 164.42 KiB | Przeglądane 7368 razy ]
Horyzont w okręgu_mNewton..jpg
Horyzont w okręgu_mNewton..jpg [ 221.15 KiB | Przeglądane 7368 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL