Teraz jest wtorek, 4 sierpnia 2020, 13:57

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Astro-Professional 102ED na Astro-Tech - mobilny setup
PostNapisane: sobota, 27 pa┼║dziernika 2012, 19:30 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 wrze┼Ťnia 2012, 20:46
Pogoda marna postanowi┼éem wi─Öc podzieli─ç si─Ö z Wami moimi pierwszymi wra┼╝eniami odno┼Ťnie nowych zabawek.
Aby by─ç fair, t─Ö mini recenzj─Ö wstawi┼éem te┼╝ wczoraj na forum astromarketu/polisu, bo jeden z koleg├│w pom├│g┼é mi skompletowa─ç dodatki do setupu, ale pisa┼éem go z my┼Ťl─ů o zamieszczeniu tutaj. W ko┼äcu jestem ze ┼Ül─ůska :) .
Z g├│ry przepraszam za niedoskona┼éo┼Ťci opisu, chocia┼╝ astronomi─ů teoretycznie pasjonuj─Ö si─Ö od dawna to praktycznymi obserwacjami dopiero od kilku miesi─Öcy.
Od d┼éu┼╝szego czasu rozgl─ůda┼éem si─Ö za refraktorem w okolicy 100mm, maj─ůcym s┼éu┼╝y─ç jako granicznej wielko┼Ťci traveler na Alt/Az (na kr├│tkie wypady za miasto lub do samochodu na wczasy z rodzin─ů + pies + baga┼╝, tak ┼╝eby by┼éo jeszcze miejsce na suszark─Ö i ┼╝elazko ;) ). Apo troch─Ö za ci─Ö┼╝kie i za drogie, Achro ÔÇô ba┼éem si─Ö ┼╝e CA popsuje mi apetyt ÔÇô zacz─ů┼éem szuka─ç za przyzwoitym ED (tylko do wizuala).
F/9 za d┼éuga tuba na traveler i Alt/Az, <f6 w Edku to ju┼╝ pojawia si─Ö fiolet i ci─Ö┼╝ko z pow. do planet. Surfuj─ůc po sieci zetkn─ů┼éem si─Ö z b. dobrymi recenzjami 102ED f/7 na szkle HK-61 (odpowiednik FPL51). Dublet brandowany m.in. przez Astro-Tech, Robtics i niemiecki (te┼╝ chi┼äski) Astro-Professional.
Za┼é─ůcznik:
AP_Koffer.jpg
AP_Koffer.jpg [ 12.83 KiB | Przegl─ůdane 3640 razy ]

Na ten ostatni si─Ö zdecydowa┼éem. Chi┼äska optyka mo┼╝e by─ç ca┼ékiem dobra ale warunkiem koniecznym jest odpowiednia kontrola jako┼Ťci i serwis postprodukcyjny przez zamawiaj─ůc─ů firm─Ö. Tak─ů selekcj─Ö kontrol─Ö i regulacj─Ö zaoferowa┼é mi pan Karl Kloss z Teleskop-Spezialisten http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/index.php. Nie chc─Ö aby to brzmia┼éo jak reklama ale jestem z tego zam├│wienia bardzo zadowolony, cho─ç musia┼éem troch─Ö poczeka─ç bo pierwsza dostawa kt├│r─ů otrzyma┼é daleka by┼éa od idea┼éu i odes┼éa┼é j─ů w ca┼éo┼Ťci, z drugiej uda┼éo si─Ö wybra─ç kilka obiecuj─ůcych egzemplarzy z kt├│rych jeden po regulacji w swoim zak┼éadzie wys┼éa┼é do mnie. O dziwo dowiedzia┼éem si─Ö o jego firmie czytaj─ůc cloudynights. Ka┼╝dy wysy┼éany przez niego teleskop jest sprawdzony, opatrzony numerem seryjnym i z za┼é─ůczonym indywidualnym testem optyki. Tak wi─Öc po ok 2 miesi─ůcach korespondencji dotar┼é do mnie Astro-Professional ED 102/714 f/7 w wersji Deluxe (kufer + obejmy i dovetail) za 759 Euro. Za d┼éu┼╝sze czekanie transport DHL dosta┼éem gratis :) . Super zapakowany ÔÇô paczka prawie wielko┼Ťci lod├│wki.
Za┼é─ůcznik:
102ED_0m.JPG
102ED_0m.JPG [ 129.63 KiB | Przegl─ůdane 3640 razy ]

Po wyj─Öciu z kufra refraktor wyl─ůdowa┼é na monta┼╝u azymutalnym z mikroruchami Astro-Tech Voyager o no┼Ťno┼Ťci 9 kg. To brandowana przez Robtics wersja ÔÇ×black gunÔÇŁ. Podobna do GSO opisywanego na pewnym forum, ale bez wad i niedor├│bek o kt├│rych czyta┼éem, wyko┼äczenie, p┼éynno┼Ť─ç ruch├│w a nawet lakier bez zarzutu.
Za┼é─ůcznik:
Voyager Mount.jpg
Voyager Mount.jpg [ 32.76 KiB | Przegl─ůdane 3640 razy ]

Za┼é─ůcznik:
102ED_1m.jpg
102ED_1m.jpg [ 121.89 KiB | Przegl─ůdane 3640 razy ]

Monta┼╝ ze statywem (naprawd─Ö solidnym, chocia┼╝ aluminiowym) wa┼╝y 6,25 kg. Tuba ED z obejmami i dovetailem ciut powy┼╝ej 4 kg, wi─Öc ca┼éo┼Ť─ç z k─ůt├│wk─ů szukaczem i okularem mie┼Ťci si─Ö w 11 kg co jest wa┼╝ne. Monta┼╝ pozwala ustawi─ç rami─Ö mocuj─ůce pod k─ůtem 90 st (bardziej dla ziemskich) i 45 st dla ÔÇ×niebia┼äskichÔÇŁ obserwacji. Jest stabilny, do┼Ť─ç sztywny, pozwala na komfortowe obserwacje 130-160x (wy┼╝szych na razie nie testowa┼éem). T┼éumi drgania po 1-2s na ┬Ż wysuwu n├│g. W standardzie 1 przed┼éu┼╝one ci─Ögno mikroruch├│w w p┼éaszczy┼║nie Az, precyzyjne. W Alt reguluje si─Ö pokr─Öt┼éem na pochylonym ramieniu (do┼Ť─ç wygodnie, ale tuba musi by─ç dobrze wywa┼╝ona, bo przy z┼éym wysprz─Ögla si─Ö). Ca┼éy monta┼╝ wygodnie obraca si─Ö te┼╝ jedn─ů r─Ök─ů. Statyw dodatkowo usztywni┼éem zakupion─ů osobno tack─ů Vixena, kt├│rej ┼Ťruby motylkowe idealnie pasuj─ů rozstawem do otwor├│w w rozp├│rkach. Na obejmie zamontowa┼éem szukacz Oriona RACI 6x30 korzystaj─ůc z p┼éaskiej stopki TS i ┼Ťrub M6.
Za┼é─ůcznik:
102ED_3m.jpg
102ED_3m.jpg [ 87.77 KiB | Przegl─ůdane 3640 razy ]

Sama OTA ┼éadnie wyko┼äczona, po z┼éo┼╝eniu odro┼Ťnika (chodz─ůcego w sam raz) ma 58 cm d┼éugo┼Ťci. Dekiel dobrze ciasno spasowany, podobnie jak paski na tubusie jest w kolorze granat metallic. Wyci─ůg Crayford 2ÔÇŁ z mikro 1:10 chodzi do┼Ť─ç dok┼éadnie i g┼éadko, leciutki stuk na pocz─ůtku ruchu. Ostrzy precyzyjnie, utrzymuje k─ůt├│wk─Ö 1.25ÔÇŁ i ES-y. Drobny problem przy k─ůt├│wce 1,25 ÔÇô fabryczna redukcja 2ÔÇŁ/1.25ÔÇŁ z clamping ringiem jest dociskana 1 ┼Ťrubk─ů troch─Ö za s┼éabo ÔÇô po w┼éo┼╝eniu ci─Ö┼╝kiej nasadki bino + 2 okulary trzeba bardzo uwa┼╝a─ç bo przy ciut za s┼éabym doci┼Ťni─Öciu k─ůt├│wka z bino potrafi si─Ö obr├│ci─ç. Tego problemu nie ma przy wyj─Öciu redukcji z OTA i za┼éo┼╝eniu k─ůt├│wki TS 2ÔÇŁ z w┼éasn─ů redukcj─ů na 1.25. Wyci─ůg trzyma 2ÔÇŁ k─ůt├│wk─Ö bez problemu. Wyci─ůg wysuwa si─Ö na 80mm skala ┼éadnie widoczna. Okulary ES i Meade, kt├│re posiadam ostrz─ů przy ok 60mm, nasadka bino z dedykowanym barlowem i k─ůt├│wk─ů WO1.25 na ok 18-20mm. Na fokuserze mo┼╝na zamontowa─ç RDF lub laser po wykr─Öceniu za┼Ťlepek otwor├│w na ┼Ťrubki M4. (Za stopk─Ö, tack─Ö i bino podzi─Ökowania dla Astromarketu).
Za┼é─ůcznik:
102ED_4m.jpg
102ED_4m.jpg [ 74.59 KiB | Przegl─ůdane 3640 razy ]

Optyka czysta, bez ÔÇ×paproch├│wÔÇŁ dobrze wyczerniony tubus (na moje amatorskie oko), warstwy MC bez ubytk├│w czy innych widocznych wad. W za┼é─ůczeniu otrzyma┼éem test optyki (tego egzemplarza nie jaki┼Ť przyk┼éadowy).
Za┼é─ůcznik:
102ED_2m.jpg
102ED_2m.jpg [ 135.19 KiB | Przegl─ůdane 3640 razy ]

I w┼éa┼Ťnie wtedy sko┼äczy┼éa si─Ö pogoda. Potem chmury, chmury, brak czasu itd. Przez 3 tygodnie. Po ostatnim nowiu si─Ö rozpogodzi┼éo ale pechowo, nie mog┼éem skorzysta─ç. W ko┼äcu w weekend nie wytrzyma┼éem i wystawi┼éem si─Ö na balkon. Centrum Gliwic naprzeciw neon i lampa, zasi─Ög mo┼╝e 2-2.5 m ÔÇô ÔÇ×poezjaÔÇŁ, postanowi┼éem zobaczy─ç cho─ç Jowisza. W tych warunkach nie spodziewa┼éem si─Ö cud├│w. Ale mi┼éo si─Ö rozczarowa┼éem. M─Öczy┼éem biednego Jowisza prawie p├│┼étorej godziny, nie obrazi┼é si─Ö :D . ZERO aberracji przynajmniej w 11ES i 5.5 Meade UWA (x65 i x130) i Moon&Skyglow. (Podobnie by┼éo w dzie┼ä na ga┼é─ůzkach na tle nieba). Idealnie ostry w ES trzy pasy pociemnienie biegunowe i podejrzenie WCP. W Meade 4 i p├│┼é pasa pofalowane brzegi, WCP bez problemu plus Europa widoczna pomi─Ödzy WCP a kraw─Ödzi─ů tarczy. Obserwowa┼éem j─ů przez ponad kwadrans a┼╝ zesz┼éa z tarczy i oddzieli┼éa si─Ö od Rodzica. W tym czasie WCP dosz┼éa prawie do kraw─Ödzi (niedziela 21.10 tu┼╝ przed p├│┼énoc─ů) a ja musia┼éem si─Ö zwin─ů─ç. Na wi─Öcej obserwacji nie mia┼éem okazji wi─Öc ju┼╝ si─Ö nie mog─Ö doczeka─ç wyjazdu w plener na listopadowy n├│w. Musz─Ö wszystko sprawdzi─ç a mam jeszcze do wypr├│bowania mg┼éawicowy filtr VHT-DGM co┼Ť w po┼éowie drogi pomi─Ödzy UHC-sem Baadera a UB.
W sumie jestem na razie bardzo zadowolony z ED-ka i monta┼╝u. Nie mam du┼╝ego do┼Ťwiadczenia, ale ten sprz─Öt dopinguje. W por├│wnaniu do mojego AT72ED f/6 (maluch g┼é├│wnie do samolotu na wakacje) - mniejsza CA (p├│ki co nawet nieobecna) i milowy skok w mo┼╝liwo┼Ťciach, a jako┼Ť─ç wykonania por├│wnywalna. Jak dot─ůd w kategorii cena/jako┼Ť─ç/wra┼╝enia zestaw na 4,5 gwiazdki. (dop├│ki nie popatrz─Ö w 150APO i nie b─Öd─Ö zmuszony go nosi─ç :mrgreen: ).

PS. Mam nadzieję uzupełnić ten opis o kolejne wrażenia w miarę postępu obserwacji.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Astro-Professional 102ED na Astro-Tech - mobilny setup.
PostNapisane: sobota, 27 pa┼║dziernika 2012, 19:57 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
┼Üwietny sprz─Öt Darek, gratuluj─Ö. I wida─ç od razu, ┼╝e nie b─Ödzie si─Ö kurzy┼é, bo z opisu wnioskuj─Ö, ┼╝e jeste┼Ť (wbrew temu co sam piszesz) zaawansowanym obserwatorem. Na pewno dostarczy Ci wiele satysfakcji, a my b─Ödziemy delektowa─ç si─Ö barwnymi opisami Twoich "podr├│┼╝y po niebie". Doceniam wyrafinowane podej┼Ťcie do zakupu, sam - niestety - b─Öd─Ö bazowa┼é na krajowym zakupie, jednak┼╝e sporo sobie obiecuj─Ö. B─Öd─Ö ciekaw kontynuacji w─ůtku i Twoich wra┼╝e┼ä z obserwacji. W takim razie - ┼╝ycz─Ö pogodnego nieba. Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 27 pa┼║dziernika 2012, 21:43 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Gratuluj─Ö dobrego wyboru , jaki┼Ť czas temu sam chodzi┼éem za apo w okolicy 100 mm , jednak w tym przypadku musia┼ébym si─Ö pozby─ç SCT 6" , a tego malucha by┼éoby mi szkoda.
St─ůd wyb├│r pad┼é na achro 90/500 z TS , a w sumie pisz─Ö tylko i wy┼é─ůcznie w aspekcie finansowym takiego przedsi─Öwzi─Öcia gdzie korzystniejsze jest sprowadzenie sprz─Ötu
ni┼╝ kupowanie w kraju.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 28 pa┼║dziernika 2012, 08:58 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
┼Üwietny sprz─Öt i ┼Ťwietny opis. A sam sprz─Öt wydaje si─Ö by─ç ciekaw─ů alternatyw─ů dla os├│b szukaj─ůcych mobilnego teleskopu o przyzwoitych osi─ůgach (czyli o optymalnej relacji pomi─Ödzy apertur─ů, ogniskow─ů i cen─ů). Takie opisy wnosz─ů wiele nowego w nasze postrzeganie sprz─Ötu mobilnego. Bardzo ciekawa recenzja, czekamy na cz─Ö┼Ť─ç obserwacyjn─ů.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: