Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:24

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Astro-Professional 102ED na Astro-Tech - mobilny setup
PostNapisane: sobota, 27 października 2012, 19:30 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 20:46
Posty: 29
Lokalizacja: Gliwice
Pogoda marna postanowiłem więc podzielić się z Wami moimi pierwszymi wrażeniami odnośnie nowych zabawek.
Aby być fair, tę mini recenzję wstawiłem też wczoraj na forum astromarketu/polisu, bo jeden z kolegów pomógł mi skompletować dodatki do setupu, ale pisałem go z myślą o zamieszczeniu tutaj. W końcu jestem ze Śląska :) .
Z góry przepraszam za niedoskonałości opisu, chociaż astronomią teoretycznie pasjonuję się od dawna to praktycznymi obserwacjami dopiero od kilku miesięcy.
Od dłuższego czasu rozglądałem się za refraktorem w okolicy 100mm, mającym służyć jako granicznej wielkości traveler na Alt/Az (na krótkie wypady za miasto lub do samochodu na wczasy z rodziną + pies + bagaż, tak żeby było jeszcze miejsce na suszarkę i żelazko ;) ). Apo trochę za ciężkie i za drogie, Achro – bałem się że CA popsuje mi apetyt – zacząłem szukać za przyzwoitym ED (tylko do wizuala).
F/9 za długa tuba na traveler i Alt/Az, <f6 w Edku to już pojawia się fiolet i ciężko z pow. do planet. Surfując po sieci zetknąłem się z b. dobrymi recenzjami 102ED f/7 na szkle HK-61 (odpowiednik FPL51). Dublet brandowany m.in. przez Astro-Tech, Robtics i niemiecki (też chiński) Astro-Professional.
Załącznik:
AP_Koffer.jpg
AP_Koffer.jpg [ 12.83 KiB | Przeglądane 6552 razy ]

Na ten ostatni się zdecydowałem. Chińska optyka może być całkiem dobra ale warunkiem koniecznym jest odpowiednia kontrola jakości i serwis postprodukcyjny przez zamawiającą firmę. Taką selekcję kontrolę i regulację zaoferował mi pan Karl Kloss z Teleskop-Spezialisten http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/index.php. Nie chcę aby to brzmiało jak reklama ale jestem z tego zamówienia bardzo zadowolony, choć musiałem trochę poczekać bo pierwsza dostawa którą otrzymał daleka była od ideału i odesłał ją w całości, z drugiej udało się wybrać kilka obiecujących egzemplarzy z których jeden po regulacji w swoim zakładzie wysłał do mnie. O dziwo dowiedziałem się o jego firmie czytając cloudynights. Każdy wysyłany przez niego teleskop jest sprawdzony, opatrzony numerem seryjnym i z załączonym indywidualnym testem optyki. Tak więc po ok 2 miesiącach korespondencji dotarł do mnie Astro-Professional ED 102/714 f/7 w wersji Deluxe (kufer + obejmy i dovetail) za 759 Euro. Za dłuższe czekanie transport DHL dostałem gratis :) . Super zapakowany – paczka prawie wielkości lodówki.
Załącznik:
102ED_0m.JPG
102ED_0m.JPG [ 129.63 KiB | Przeglądane 6552 razy ]

Po wyjęciu z kufra refraktor wylądował na montażu azymutalnym z mikroruchami Astro-Tech Voyager o nośności 9 kg. To brandowana przez Robtics wersja „black gun”. Podobna do GSO opisywanego na pewnym forum, ale bez wad i niedoróbek o których czytałem, wykończenie, płynność ruchów a nawet lakier bez zarzutu.
Załącznik:
Voyager Mount.jpg
Voyager Mount.jpg [ 32.76 KiB | Przeglądane 6552 razy ]

Załącznik:
102ED_1m.jpg
102ED_1m.jpg [ 121.89 KiB | Przeglądane 6552 razy ]

Montaż ze statywem (naprawdę solidnym, chociaż aluminiowym) waży 6,25 kg. Tuba ED z obejmami i dovetailem ciut powyżej 4 kg, więc całość z kątówką szukaczem i okularem mieści się w 11 kg co jest ważne. Montaż pozwala ustawić ramię mocujące pod kątem 90 st (bardziej dla ziemskich) i 45 st dla „niebiańskich” obserwacji. Jest stabilny, dość sztywny, pozwala na komfortowe obserwacje 130-160x (wyższych na razie nie testowałem). Tłumi drgania po 1-2s na ½ wysuwu nóg. W standardzie 1 przedłużone cięgno mikroruchów w płaszczyźnie Az, precyzyjne. W Alt reguluje się pokrętłem na pochylonym ramieniu (dość wygodnie, ale tuba musi być dobrze wyważona, bo przy złym wysprzęgla się). Cały montaż wygodnie obraca się też jedną ręką. Statyw dodatkowo usztywniłem zakupioną osobno tacką Vixena, której śruby motylkowe idealnie pasują rozstawem do otworów w rozpórkach. Na obejmie zamontowałem szukacz Oriona RACI 6x30 korzystając z płaskiej stopki TS i śrub M6.
Załącznik:
102ED_3m.jpg
102ED_3m.jpg [ 87.77 KiB | Przeglądane 6552 razy ]

Sama OTA ładnie wykończona, po złożeniu odrośnika (chodzącego w sam raz) ma 58 cm długości. Dekiel dobrze ciasno spasowany, podobnie jak paski na tubusie jest w kolorze granat metallic. Wyciąg Crayford 2” z mikro 1:10 chodzi dość dokładnie i gładko, leciutki stuk na początku ruchu. Ostrzy precyzyjnie, utrzymuje kątówkę 1.25” i ES-y. Drobny problem przy kątówce 1,25 – fabryczna redukcja 2”/1.25” z clamping ringiem jest dociskana 1 śrubką trochę za słabo – po włożeniu ciężkiej nasadki bino + 2 okulary trzeba bardzo uważać bo przy ciut za słabym dociśnięciu kątówka z bino potrafi się obrócić. Tego problemu nie ma przy wyjęciu redukcji z OTA i założeniu kątówki TS 2” z własną redukcją na 1.25. Wyciąg trzyma 2” kątówkę bez problemu. Wyciąg wysuwa się na 80mm skala ładnie widoczna. Okulary ES i Meade, które posiadam ostrzą przy ok 60mm, nasadka bino z dedykowanym barlowem i kątówką WO1.25 na ok 18-20mm. Na fokuserze można zamontować RDF lub laser po wykręceniu zaślepek otworów na śrubki M4. (Za stopkę, tackę i bino podziękowania dla Astromarketu).
Załącznik:
102ED_4m.jpg
102ED_4m.jpg [ 74.59 KiB | Przeglądane 6552 razy ]

Optyka czysta, bez „paprochów” dobrze wyczerniony tubus (na moje amatorskie oko), warstwy MC bez ubytków czy innych widocznych wad. W załączeniu otrzymałem test optyki (tego egzemplarza nie jakiś przykładowy).
Załącznik:
102ED_2m.jpg
102ED_2m.jpg [ 135.19 KiB | Przeglądane 6552 razy ]

I właśnie wtedy skończyła się pogoda. Potem chmury, chmury, brak czasu itd. Przez 3 tygodnie. Po ostatnim nowiu się rozpogodziło ale pechowo, nie mogłem skorzystać. W końcu w weekend nie wytrzymałem i wystawiłem się na balkon. Centrum Gliwic naprzeciw neon i lampa, zasięg może 2-2.5 m – „poezja”, postanowiłem zobaczyć choć Jowisza. W tych warunkach nie spodziewałem się cudów. Ale miło się rozczarowałem. Męczyłem biednego Jowisza prawie półtorej godziny, nie obraził się :D . ZERO aberracji przynajmniej w 11ES i 5.5 Meade UWA (x65 i x130) i Moon&Skyglow. (Podobnie było w dzień na gałązkach na tle nieba). Idealnie ostry w ES trzy pasy pociemnienie biegunowe i podejrzenie WCP. W Meade 4 i pół pasa pofalowane brzegi, WCP bez problemu plus Europa widoczna pomiędzy WCP a krawędzią tarczy. Obserwowałem ją przez ponad kwadrans aż zeszła z tarczy i oddzieliła się od Rodzica. W tym czasie WCP doszła prawie do krawędzi (niedziela 21.10 tuż przed północą) a ja musiałem się zwinąć. Na więcej obserwacji nie miałem okazji więc już się nie mogę doczekać wyjazdu w plener na listopadowy nów. Muszę wszystko sprawdzić a mam jeszcze do wypróbowania mgławicowy filtr VHT-DGM coś w połowie drogi pomiędzy UHC-sem Baadera a UB.
W sumie jestem na razie bardzo zadowolony z ED-ka i montażu. Nie mam dużego doświadczenia, ale ten sprzęt dopinguje. W porównaniu do mojego AT72ED f/6 (maluch głównie do samolotu na wakacje) - mniejsza CA (póki co nawet nieobecna) i milowy skok w możliwościach, a jakość wykonania porównywalna. Jak dotąd w kategorii cena/jakość/wrażenia zestaw na 4,5 gwiazdki. (dopóki nie popatrzę w 150APO i nie będę zmuszony go nosić :mrgreen: ).

PS. Mam nadzieję uzupełnić ten opis o kolejne wrażenia w miarę postępu obserwacji.

_________________
AT72ED, AProf102ED, Stellarvue SV110ED, Kson Adv. Goto, Nikon Act.EX12x50, kilka szkiełek.
Valar Morghulis


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Astro-Professional 102ED na Astro-Tech - mobilny setup.
PostNapisane: sobota, 27 października 2012, 19:57 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Świetny sprzęt Darek, gratuluję. I widać od razu, że nie będzie się kurzył, bo z opisu wnioskuję, że jesteś (wbrew temu co sam piszesz) zaawansowanym obserwatorem. Na pewno dostarczy Ci wiele satysfakcji, a my będziemy delektować się barwnymi opisami Twoich "podróży po niebie". Doceniam wyrafinowane podejście do zakupu, sam - niestety - będę bazował na krajowym zakupie, jednakże sporo sobie obiecuję. Będę ciekaw kontynuacji wątku i Twoich wrażeń z obserwacji. W takim razie - życzę pogodnego nieba. Pozdrawiam.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Astro-Professional 102ED na Astro-Tech - mobilny setup.
PostNapisane: sobota, 27 października 2012, 21:43 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Gratuluję dobrego wyboru , jakiś czas temu sam chodziłem za apo w okolicy 100 mm , jednak w tym przypadku musiałbym się pozbyć SCT 6" , a tego malucha byłoby mi szkoda.
Stąd wybór padł na achro 90/500 z TS , a w sumie piszę tylko i wyłącznie w aspekcie finansowym takiego przedsięwzięcia gdzie korzystniejsze jest sprowadzenie sprzętu
niż kupowanie w kraju.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Astro-Professional 102ED na Astro-Tech - mobilny setup.
PostNapisane: niedziela, 28 października 2012, 08:58 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Świetny sprzęt i świetny opis. A sam sprzęt wydaje się być ciekawą alternatywą dla osób szukających mobilnego teleskopu o przyzwoitych osiągach (czyli o optymalnej relacji pomiędzy aperturą, ogniskową i ceną). Takie opisy wnoszą wiele nowego w nasze postrzeganie sprzętu mobilnego. Bardzo ciekawa recenzja, czekamy na część obserwacyjną.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL