Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:48

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Teleskop BKMAK 102 Kilka pytań
PostNapisane: sobota, 11 maja 2013, 14:02 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2013, 17:51
Posty: 4
Witam wszystkich

Z racji tego iż jestem bardzo niedoświadczonym obserwatorem nocnego nieba
pragnę zadać kilka pytań Wam, na które nie udało mnie się znaleźć odpowiedzi.

Posiadam teleskop Maka 102, i jestem już po pierwszych
obserwacjach. Udało mnie się dojrzeć Saturna i jego pierścienie oraz
Jowisza z 4 księżycami widocznymi jako małe gwiazdki.
Kilka gwiazd podwójnych oraz ładny księżyc. Niestety mgławicy nie udało mnie się dojrzeć.

I teraz pytania?

1. Czy jestem w stanie dojrzeć tym sprzętem jakieś jasne mgławice? Jeśli tak to jakie?

2. Jaki okular będzie do tego najodpowiedniejszy?

3. Czy okular z reguły dobiera się pod teleskop czy pod oczekiwane powiększenie?

4. Czy znajdę gdzieś galerię obrazów wykonanych tym makiem102?

5. Zauważyłem iż okular 10mmdołączony do zestawu praktycznie
nadaje się wyłącznie do oglądania księżyca, sam Saturn jest co prawa większy niż
okularze 25mm lecz mniej ostry i ciemniejszy. Nawet w obserwacjach naziemnych okular 10mm
nie daje tak ostrych obrazów jak 25mm i wydaje mnie się iż także
trzeba przy nim bardziej ,,przyklejać" oko do samej soczewki.
Czy to normalne?

6. Słyszałem, że dołączone okulary nie się wysokiej jakości. Chciałbym
dokupić lepsze naprawdę dobrej jakości, bym wiedział że bardziej
ogranicza mnie optyka niż okular, a okulary zawszę będę mógł sobie
zostawić jak w przyszłości przejdę na coś innego. Poszukuję okularu
pośredniego między 25mm a 10mm który da mi również ostre obrazy tak
jak w 25mm. Pytanie czy ma sens zakup okularu 8mm do obserwacji
wyłącznie naziemnych i czy taki okular da mi ostre obrazy?

7. Planuję wyjazd w naprawdę ciemne miejsca okolice Sulejowa i chciałbym dojrzeć
jakąś mgławicę więc chyba coś pod 35mm?? Czy może to w ogóle nie ma sensu
bo tym teleskopem po-prostu nie zobaczę mgławic.

8. Soczewka barlowa czy w moim przypadku ma jakiś sens?

9. Czy ma sens zakup filtra słonecznego? W sensie co zobaczę czy
zobaczę plamy na Słońcu?

10. Zbiera mi się kurz na przedniej szybie czy Pędzelek kosmetyczny do
omiatania twarzy wykonany w włosia sobola nie porysuje lutra czy
lepsze delikatniejsze są włosia sztuczny? Czego wy używacie

Dzięki za pomoc


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Teleskop BKMAK 102 Kilka pytań
PostNapisane: sobota, 11 maja 2013, 19:37 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Ad.1 Możesz obserwować mgławice planetarne, gromady otwarte i kuliste. Na rozciągłe mgławice emisyjne lub galaktyki bym nie liczył.
Ad.2 Z racji mniejszego wpływu powiększenia na oglądanie powyższych, dobrze jest używać powiększeń kilkudziesięciokrotnych. Nie da się określić jednoznacznie ile - tyle, żeby było dobrze widać.
Ad.3 I jedno i drugie. W Twoim przypadku (F-1300mm) powiększenia użyteczne to 25x - 125x (może 150x max.). Dla mniejszych powiększeń nie ma dostatecznie długich ogniskowych okularów, dla większych powiększeń niż 100-125x bardzo ciężko trafić na dobre warunki, żeby teoretyczne powiększenie maksymalne 200x można było wykorzystać. Co nie znaczy, że nie warto próbować - sam określisz sobie z czasem granice.
Ad.5 Z okularami to jest tak, że im droższe tym lepsze, co nie znaczy ekonomiczne. Poza tym pamiętaj, że już stosujesz względną skalę jakości obrazu, nie tyle ze względu na same okulary, ile ze względu na jakość obrazu (mam na myśli: ostrość i jasność). Pamiętaj, że ze wzrostem powiększenia maleje jasność obrazu i to w proporcji kwadratowej, tzn np: dwukrotny wzrost powiększenia powoduje czterokrotny spadek jasności obrazu. Zauważyłeś to sam, porównując obraz przy powiększeniu 50x i 130x twierdząc, że obraz jest ciemniejszy i mniej ostry przy tym drugim. To jest przejaw praw optyki - wyraźny jeśli chodzi o jasność, mniej zauważalny jeśli chodzi o ostrość, bo tu gradacja obrazu bardziej odpowiada liniowemu stosunkowi i podatna jest na warunki atmosferyczne. Może się bowiem tak zdarzyć, że stwierdzisz, że co prawda obraz jest ciemniejszy ale nadal wyraźny, bo obserwujesz akurat w doskonałych warunkach widoczności.
Ad.8. Zawsze soczewka Barlowa jest przydatna, jeśli nie masz krótkoogniskowych okularów. Bo jeśli masz np: dwa okulary 20mm i 15mm - to z soczewką Barlowa 2x, będziesz miał ekwiwalentnie okulary 10mm i 7,5mm.
Ad.9 Filtr słoneczny, np: z folii Baadera ND5 pozwoli Ci obserwować przy powiększeniu około 50x doskonały obraz Słońca z plamami i pochodniami fotosferycznymi.
Ad.10 Im delikatniejszy pędzel tym lepiej (naturalny czy sztuczny włos to rzecz drugorzędna, jeśli tylko nie jest to pędzel malarski). Pomocna jest też gumowa gruszka do zdmuchiwania kurzu.

Próbowałem Ci odpowiedzieć na niektóre pytania, ale musisz sam wzbogacić swoją wiedzę, bo pisanie tutaj poradnika nie ma sensu. Na każde z Twoich pytań można odpowiadać bardzo obszernie, ale można też odpowiedzieć: tak lub nie. Nawet bardzo szczegółową odpowiedź możesz sam zweryfikować negatywnie, bo to w końcu subiektywne odczucie decyduje o tym, czy podpowiedziane rozwiązanie przypadnie Ci do gustu. Rzecz w tym, że dopuki nie zobaczysz nie możesz nic ocenić, a kiedy zobaczysz już, sugestie innych nie będą miały sensu.
Pozdrawiam.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Teleskop BKMAK 102 Kilka pytań
PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 13:18 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Ja uzupełnię Jurku twoja wypowiedź o dwa dość istotne fakty. Z soczewką barlowa nie będą dobrze współpracować okulary które już taka soczewkę maja wbudowaną oczywiście nie oznacza to że nie zdarzą się jakieś wybitne wyjątki , bynajmniej esy 11,18 , Nagler 26T5 , UWAN 4 i 7 nie lubia klasycznych barlowów . Co innego plosle, testowałem z TV 15 , GSO 12 i 15 tutaj barlow wydłuża ER i poprawia korekcję barw w achromatach. Zaś moje makowe boje ze Słoneczkiem opisałem w wątku viewtopic.php?f=105&t=2236 i od tej pory jestem zdania że jedyny słuszny sprzęt małej apertury do obserwacji słonecznych to jakiś achromat 80-100 wyposażony w filtr z folii ND5 + filtr , testowałem z pomarańczowym GSO , OIII i Solar Continuum.
Na marginesie dodam że na filtrze Solra Continuum pisze malutkim drukiem w złotej ramce .... A must for achromatic refractor czyli koniecznie (używaj) z refraktorem !! , mieli chyba sporo
reklamacji na obserwacje z teleskopami lustrzanymi.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Teleskop BKMAK 102 Kilka pytań
PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 13:38 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Masz rację Olku, z tymi ograniczeniami konstrukcyjnymi w okularach - nie wziąłem tego pod uwagę (Barlow).
Co do obserwacji Słońca też jestem podobnego zdania - dobra konstrukcja APO czy ED jest podstawą satysfakcji w obserwacjach naszej gwiazdy. Jednak trudno odmówić koledze Adrianowi satysfakcji z jego własnych obserwacji możliwych do przeprowadzenia przy użyciu MAKA (podkreślę wyrażenie: możliwych do realizacji) - bo sami obserwowaliśmy Słońce różnym sprzętem. Myślę, że decydującą cechą Maków i innych teleskopów lustrzanych - nie wiem czy się z tym zgodzisz - jest ich obstrukcja na lustrze wtórnym i zmniejszony przez to kontrast obrazu, ale jeśli tylko nie stosujemy dużych powiększeń, obraz powinien być dobry.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Teleskop BKMAK 102 Kilka pytań
PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 22:44 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Raczej problemem był nie brak kontrastu a rozmyty obraz który występował w dwóch testowanych egzemplarzach BkMaków 100.
Obserwacje słoneczne są bardzo specyficzne - generowany obraz składa się z wielu niewielkich kontrastowych detali które rozmywają się dyfrakcyjnie
na niepolerowanych przez SW niejednorodnościach powłok SiO2 lustra głównego. Ponadto jak pamiętam próby obserwacji słonecznych pierwszym Makiem 127 to się zastanawiałem
co ci ludzie widzą na tej jednorodnej tarczy Słonecznej w SW MC127 był użyty przyzwoity plosl Omni 32. Dopiero pierwsze użycie ED72/430 oświeciło moje oczy czym są granule.
Te same wyniki obserwacyjne można uzyskać dowolnym achromatem , np SW80/400 który nabyłem na krótko za 150,00zł i za tyle później sprzedałem (zainspirowany fotkami Księżyca Adama Skrzypka)
Bo korekcja barw w przypadku pasma o szerokości 8 czy 10 nm po prostu jest bez znaczenia. Starczy tego offa.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL