Teraz jest sobota, 30 maja 2020, 07:57

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Teleskop BKMAK 102 Kilka pyta┼ä
PostNapisane: sobota, 11 maja 2013, 14:02 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 6 maja 2013, 17:51
Witam wszystkich

Z racji tego i┼╝ jestem bardzo niedo┼Ťwiadczonym obserwatorem nocnego nieba
pragnę zadać kilka pytań Wam, na które nie udało mnie się znaleźć odpowiedzi.

Posiadam teleskop Maka 102, i jestem ju┼╝ po pierwszych
obserwacjach. Uda┼éo mnie si─Ö dojrze─ç Saturna i jego pier┼Ťcienie oraz
Jowisza z 4 księżycami widocznymi jako małe gwiazdki.
Kilka gwiazd podwójnych oraz ładny księżyc. Niestety mgławicy nie udało mnie się dojrzeć.

I teraz pytania?

1. Czy jestem w stanie dojrze─ç tym sprz─Ötem jakie┼Ť jasne mg┼éawice? Je┼Ťli tak to jakie?

2. Jaki okular b─Ödzie do tego najodpowiedniejszy?

3. Czy okular z reguły dobiera się pod teleskop czy pod oczekiwane powiększenie?

4. Czy znajd─Ö gdzie┼Ť galeri─Ö obraz├│w wykonanych tym makiem102?

5. Zauwa┼╝y┼éem i┼╝ okular 10mmdo┼é─ůczony do zestawu praktycznie
nadaje si─Ö wy┼é─ůcznie do ogl─ůdania ksi─Ö┼╝yca, sam Saturn jest co prawa wi─Ökszy ni┼╝
okularze 25mm lecz mniej ostry i ciemniejszy. Nawet w obserwacjach naziemnych okular 10mm
nie daje tak ostrych obraz├│w jak 25mm i wydaje mnie si─Ö i┼╝ tak┼╝e
trzeba przy nim bardziej ,,przykleja─ç" oko do samej soczewki.
Czy to normalne?

6. S┼éysza┼éem, ┼╝e do┼é─ůczone okulary nie si─Ö wysokiej jako┼Ťci. Chcia┼ébym
dokupi─ç lepsze naprawd─Ö dobrej jako┼Ťci, bym wiedzia┼é ┼╝e bardziej
ogranicza mnie optyka niż okular, a okulary zawszę będę mógł sobie
zostawi─ç jak w przysz┼éo┼Ťci przejd─Ö na co┼Ť innego. Poszukuj─Ö okularu
po┼Ťredniego mi─Ödzy 25mm a 10mm kt├│ry da mi r├│wnie┼╝ ostre obrazy tak
jak w 25mm. Pytanie czy ma sens zakup okularu 8mm do obserwacji
wy┼é─ůcznie naziemnych i czy taki okular da mi ostre obrazy?

7. Planuję wyjazd w naprawdę ciemne miejsca okolice Sulejowa i chciałbym dojrzeć
jak─ů┼Ť mg┼éawic─Ö wi─Öc chyba co┼Ť pod 35mm?? Czy mo┼╝e to w og├│le nie ma sensu
bo tym teleskopem po-prostu nie zobaczę mgławic.

8. Soczewka barlowa czy w moim przypadku ma jaki┼Ť sens?

9. Czy ma sens zakup filtra słonecznego? W sensie co zobaczę czy
zobaczę plamy na Słońcu?

10. Zbiera mi si─Ö kurz na przedniej szybie czy P─Ödzelek kosmetyczny do
omiatania twarzy wykonany w włosia sobola nie porysuje lutra czy
lepsze delikatniejsze s─ů w┼éosia sztuczny? Czego wy u┼╝ywacie

Dzi─Öki za pomoc

G├│ra

Tytu┼é: Re: Teleskop BKMAK 102 Kilka pyta┼ä
PostNapisane: sobota, 11 maja 2013, 19:37 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Ad.1 Mo┼╝esz obserwowa─ç mg┼éawice planetarne, gromady otwarte i kuliste. Na rozci─ůg┼ée mg┼éawice emisyjne lub galaktyki bym nie liczy┼é.
Ad.2 Z racji mniejszego wp┼éywu powi─Ökszenia na ogl─ůdanie powy┼╝szych, dobrze jest u┼╝ywa─ç powi─Öksze┼ä kilkudziesi─Öciokrotnych. Nie da si─Ö okre┼Ťli─ç jednoznacznie ile - tyle, ┼╝eby by┼éo dobrze wida─ç.
Ad.3 I jedno i drugie. W Twoim przypadku (F-1300mm) powi─Ökszenia u┼╝yteczne to 25x - 125x (mo┼╝e 150x max.). Dla mniejszych powi─Öksze┼ä nie ma dostatecznie d┼éugich ogniskowych okular├│w, dla wi─Ökszych powi─Öksze┼ä ni┼╝ 100-125x bardzo ci─Ö┼╝ko trafi─ç na dobre warunki, ┼╝eby teoretyczne powi─Ökszenie maksymalne 200x mo┼╝na by┼éo wykorzysta─ç. Co nie znaczy, ┼╝e nie warto pr├│bowa─ç - sam okre┼Ťlisz sobie z czasem granice.
Ad.5 Z okularami to jest tak, ┼╝e im dro┼╝sze tym lepsze, co nie znaczy ekonomiczne. Poza tym pami─Ötaj, ┼╝e ju┼╝ stosujesz wzgl─Ödn─ů skal─Ö jako┼Ťci obrazu, nie tyle ze wzgl─Ödu na same okulary, ile ze wzgl─Ödu na jako┼Ť─ç obrazu (mam na my┼Ťli: ostro┼Ť─ç i jasno┼Ť─ç). Pami─Ötaj, ┼╝e ze wzrostem powi─Ökszenia maleje jasno┼Ť─ç obrazu i to w proporcji kwadratowej, tzn np: dwukrotny wzrost powi─Ökszenia powoduje czterokrotny spadek jasno┼Ťci obrazu. Zauwa┼╝y┼ée┼Ť to sam, por├│wnuj─ůc obraz przy powi─Ökszeniu 50x i 130x twierdz─ůc, ┼╝e obraz jest ciemniejszy i mniej ostry przy tym drugim. To jest przejaw praw optyki - wyra┼║ny je┼Ťli chodzi o jasno┼Ť─ç, mniej zauwa┼╝alny je┼Ťli chodzi o ostro┼Ť─ç, bo tu gradacja obrazu bardziej odpowiada liniowemu stosunkowi i podatna jest na warunki atmosferyczne. Mo┼╝e si─Ö bowiem tak zdarzy─ç, ┼╝e stwierdzisz, ┼╝e co prawda obraz jest ciemniejszy ale nadal wyra┼║ny, bo obserwujesz akurat w doskona┼éych warunkach widoczno┼Ťci.
Ad.8. Zawsze soczewka Barlowa jest przydatna, je┼Ťli nie masz kr├│tkoogniskowych okular├│w. Bo je┼Ťli masz np: dwa okulary 20mm i 15mm - to z soczewk─ů Barlowa 2x, b─Ödziesz mia┼é ekwiwalentnie okulary 10mm i 7,5mm.
Ad.9 Filtr słoneczny, np: z folii Baadera ND5 pozwoli Ci obserwować przy powiększeniu około 50x doskonały obraz Słońca z plamami i pochodniami fotosferycznymi.
Ad.10 Im delikatniejszy p─Ödzel tym lepiej (naturalny czy sztuczny w┼éos to rzecz drugorz─Ödna, je┼Ťli tylko nie jest to p─Ödzel malarski). Pomocna jest te┼╝ gumowa gruszka do zdmuchiwania kurzu.

Pr├│bowa┼éem Ci odpowiedzie─ç na niekt├│re pytania, ale musisz sam wzbogaci─ç swoj─ů wiedz─Ö, bo pisanie tutaj poradnika nie ma sensu. Na ka┼╝de z Twoich pyta┼ä mo┼╝na odpowiada─ç bardzo obszernie, ale mo┼╝na te┼╝ odpowiedzie─ç: tak lub nie. Nawet bardzo szczeg├│┼éow─ů odpowied┼║ mo┼╝esz sam zweryfikowa─ç negatywnie, bo to w ko┼äcu subiektywne odczucie decyduje o tym, czy podpowiedziane rozwi─ůzanie przypadnie Ci do gustu. Rzecz w tym, ┼╝e dopuki nie zobaczysz nie mo┼╝esz nic oceni─ç, a kiedy zobaczysz ju┼╝, sugestie innych nie b─Öd─ů mia┼éy sensu.
Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 13:18 
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Ja uzupe┼éni─Ö Jurku twoja wypowied┼║ o dwa do┼Ť─ç istotne fakty. Z soczewk─ů barlowa nie b─Öd─ů dobrze wsp├│┼épracowa─ç okulary kt├│re ju┼╝ taka soczewk─Ö maja wbudowan─ů oczywi┼Ťcie nie oznacza to ┼╝e nie zdarz─ů si─Ö jakie┼Ť wybitne wyj─ůtki , bynajmniej esy 11,18 , Nagler 26T5 , UWAN 4 i 7 nie lubia klasycznych barlow├│w . Co innego plosle, testowa┼éem z TV 15 , GSO 12 i 15 tutaj barlow wyd┼éu┼╝a ER i poprawia korekcj─Ö barw w achromatach. Za┼Ť moje makowe boje ze S┼éoneczkiem opisa┼éem w w─ůtku viewtopic.php?f=105&t=2236 i od tej pory jestem zdania ┼╝e jedyny s┼éuszny sprz─Öt ma┼éej apertury do obserwacji s┼éonecznych to jaki┼Ť achromat 80-100 wyposa┼╝ony w filtr z folii ND5 + filtr , testowa┼éem z pomara┼äczowym GSO , OIII i Solar Continuum.
Na marginesie dodam że na filtrze Solra Continuum pisze malutkim drukiem w złotej ramce .... A must for achromatic refractor czyli koniecznie (używaj) z refraktorem !! , mieli chyba sporo
reklamacji na obserwacje z teleskopami lustrzanymi.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 13:38 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Masz racj─Ö Olku, z tymi ograniczeniami konstrukcyjnymi w okularach - nie wzi─ů┼éem tego pod uwag─Ö (Barlow).
Co do obserwacji S┼éo┼äca te┼╝ jestem podobnego zdania - dobra konstrukcja APO czy ED jest podstaw─ů satysfakcji w obserwacjach naszej gwiazdy. Jednak trudno odm├│wi─ç koledze Adrianowi satysfakcji z jego w┼éasnych obserwacji mo┼╝liwych do przeprowadzenia przy u┼╝yciu MAKA (podkre┼Ťl─Ö wyra┼╝enie: mo┼╝liwych do realizacji) - bo sami obserwowali┼Ťmy S┼éo┼äce r├│┼╝nym sprz─Ötem. My┼Ťl─Ö, ┼╝e decyduj─ůc─ů cech─ů Mak├│w i innych teleskop├│w lustrzanych - nie wiem czy si─Ö z tym zgodzisz - jest ich obstrukcja na lustrze wt├│rnym i zmniejszony przez to kontrast obrazu, ale je┼Ťli tylko nie stosujemy du┼╝ych powi─Öksze┼ä, obraz powinien by─ç dobry.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 22:44 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Raczej problemem był nie brak kontrastu a rozmyty obraz który występował w dwóch testowanych egzemplarzach BkMaków 100.
Obserwacje s┼éoneczne s─ů bardzo specyficzne - generowany obraz sk┼éada si─Ö z wielu niewielkich kontrastowych detali kt├│re rozmywaj─ů si─Ö dyfrakcyjnie
na niepolerowanych przez SW niejednorodno┼Ťciach pow┼éok SiO2 lustra g┼é├│wnego. Ponadto jak pami─Ötam pr├│by obserwacji s┼éonecznych pierwszym Makiem 127 to si─Ö zastanawia┼éem
co ci ludzie widz─ů na tej jednorodnej tarczy S┼éonecznej w SW MC127 by┼é u┼╝yty przyzwoity plosl Omni 32. Dopiero pierwsze u┼╝ycie ED72/430 o┼Ťwieci┼éo moje oczy czym s─ů granule.
Te same wyniki obserwacyjne można uzyskać dowolnym achromatem , np SW80/400 który nabyłem na krótko za 150,00zł i za tyle później sprzedałem (zainspirowany fotkami Księżyca Adama Skrzypka)
Bo korekcja barw w przypadku pasma o szeroko┼Ťci 8 czy 10 nm po prostu jest bez znaczenia. Starczy tego offa.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 8 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: