Teraz jest sobota, 6 czerwca 2020, 04:15

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: M├│j pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 21 maja 2013, 22:02 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
Hej!

Jak się zapowiedziałem tak też czynię - proszę o pomoc w wyborze teleskopu.

Mieszkam w centrum miasta, ale ju┼╝ mam wytypowan─ů miejsc├│wk─Ö poza miastem - Pniowiec w TG i las mi─Ödzy Tarnowskimi G├│rami, Kaletami i Lubli┼äcem. Z transportem nie b─Ödzie problemu, jako┼Ť si─Ö dokulam na miejsce samochodem.

Najbardziej przemawia do mnie du┼╝e lustro na dobsonie. pocz─ůtkowo my┼Ťla┼éem o nowej 8", ale powoli zaczynam my┼Ťle─ç nad u┼╝ywan─ů 10" lub 12". Podobaj─ů mi si─Ö meade - nie wiem czemu :P

Zamieszczam kilka link├│w, ostatnio ogl─ůdanych sztuk. Mo┼╝e podpowiecie czy warto, kt├│remu┼Ť si─Ö przyjrze─ç bli┼╝ej?

8"
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25923
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25844

10"
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25653
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25624

12"
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25768

przedzia┼é cenowy to 1000-1800 - zale┼╝y co si─Ö trafi, jestem do┼Ť─ç elastyczny i wychodz─Ö z za┼éo┼╝enia, ┼╝e lepiej raz a porz─ůdnie.

G├│ra

Tytu┼é: Re: M├│j pierwszy teleskop
PostNapisane: ┼Ťroda, 22 maja 2013, 07:20 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Ja mam 10", wi─Öc je┼Ťli chcesz kiedy┼Ť przelooka─ç, to zapraszam na obserwacje. Je┼Ťli po pe┼éni b─Ödzie pogoda, to wybieramy si─Ö z Adamem S. w pole.
Zasada jest prosta. Bra─ç to co najwi─Öksze je┼Ťli nie ograniczaj─ů Ci─Ö fundusze jak i logistyka. 12" daje pi─Ökne obrazy, ale cholera jest wielka jak Berlin.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 22 maja 2013, 10:35 

Adam Krawczyk napisał(a):
Ja mam 10", wi─Öc je┼Ťli chcesz kiedy┼Ť przelooka─ç, to zapraszam na obserwacje. Je┼Ťli po pe┼éni b─Ödzie pogoda, to wybieramy si─Ö z Adamem S. w pole.
Zasada jest prosta. Bra─ç to co najwi─Öksze je┼Ťli nie ograniczaj─ů Ci─Ö fundusze jak i logistyka. 12" daje pi─Ökne obrazy, ale cholera jest wielka jak Berlin.

Jak najbardziej! W takim razie, jak tylko skończy się pełnia - piszę się na to i proszę o sms czy jakikolwiek znak :D

mhm. a teraz widz─Ö, ┼╝e w DO cena za now─ů Synt─Ö 10" nie jest wysoka w por├│wnianiu z u┼╝ywk─ů... to ju┼╝ bym wola┼é przy tej 10" si─Ö pochyli─ç. 8" odstawiam w takim razie i zastanawiam si─Ö nad now─ů 10" lub u┼╝ywan─ů 12". Ale to jeszcze po spotkaniu z Wami po pe┼éni si─Ö oka┼╝e :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 00:09 

synta czy gso? (10")

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 02:16 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Widzia┼éem na straganie u Marka GSO i wygl─ůda┼éa ta tubka na naprawd─Ö solidn─ů. Dobson chodzi┼é p┼éynnie zar├│wno w pionie jak i w poziomie. Poza tym GSO ma ju┼╝ w standardzie wyci─ůg z mikroruchami a Synty z tego co mi wiadomo nie.
Nie wiem jak z optyk─ů, bo nie dane by┼éo mi jeszcze looka─ç przez "b┼é─Ökitne tubki". Ale podejrzewam, ┼╝e to wszystko sk┼éadaj─ů do kupy te same "chi┼äskie ┼éapki" :mrgreen:
Generalnie rzecz bior─ůc - jestem za GSO. Ale to tylko moja skromna, subiektywna ocena ;) Najlepiej tak jak napisa┼é Ada┼Ť - podjed┼║ na jakie┼Ť lokalne lookanie i zobacz na w┼éasne oczy, kt├│ry sprz─Öt Tobie najbardziej odpowiada :)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 10:07 
Moderator globalny
Moderator globalny

Optycznie nie zauwa┼╝ysz r├│┼╝nicy, ale jak napisa┼é Kuba GSO mam mikroruchy, ale Synt─Ö si─Ö ┼éatwiej przenosi (za r─ůczki do skr─Öcania dobsona cho─ç producent nie zaleca).
Ja bym wybra┼é Synt─Ö i dokupi┼é mikroruchy. Je┼Ťli uda nam sie wyjecha─ç za miasto, to zobaczysz na przyk┼éadzie mojego telepa.
PS
GSO nowe jest nie do dostania.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 11:35 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Ka┼╝dy chwali swoje ale obiektywnie trzeba przyzna─ç, ┼╝e ka┼╝dy z wymienionych powy┼╝ej newton├│w ma swoje powa┼╝ne zalety jak i wady:

Og├│lnie to bardzo dobre, wydajne i mobilne teleskopy.

GSO (DeLuxe) 10":
+ dobrej jako┼Ťci LG (przynajmniej tak podaj─ů precyzj─Ö wykonania)
+ wyci─ůg Crayforda z mikrofocuserem (M-CRF) - bardzo dobrej jako┼Ťci jak na fabryczny sprz─Öt, nieoceniony przy wyostrzaniu obiekt├│w - dla mnie zaleta nr 1 GSO DeLuxe
+ dobre wyczernienie tubusa i wszystkich element├│w wewn─ůtrz
+ łożyskowanie dobsona - bardzo wygodne
+ wymiary umo┼╝liwiaj─ůce transport ma┼éym samochodem a zarazem do┼Ť─ç du┼╝y power
+ niewielka waga umo┼╝liwiaj─ůca prowadzenie na platformie paralaktycznej
+ "dobry" okular kitowy jak na pocz─ůtek - GSO 30mm typu Erfle (z tego co s┼éysza┼éem od koleg├│w nie ust─Öpuje Scoposowi chocia┼╝ od ESa 30mm pod wzgl─Ödem korekcji dzieli go przepa┼Ť─ç - sprawdzone)
- k┼éopotliwe mocowanie tuby do statywu. Wygl─ůda porz─ůdnie ale jest daremne. S┼éabo si─Ö skr─Öca i wymaga stosowania odwa┼╝nik├│w np. do okular├│w 1kg czy nasadki bino kiedy tubus opada.
- konieczno┼Ť─ç podniesienia lustra do astrofoto lub stosowania barlowa minimum 1,5x (niby to nie sprz─Öt do astrofoto ale przyda┼éoby si─Ö do zabawy).

Synta 10":
+ dobrej jako┼Ťci LG (przynajmniej tak podaj─ů)
+ ┼Ťwietnie mo┼╝na go poskr─Öca─ç - tuba na monta┼╝u jest sztywna bez wzgl─Ödu na ci─Ö┼╝ar w wyci─ůgu - z pewno┼Ťci─ů to zaleta nr 1 Synciatego i wielka wygoda w u┼╝ytkowaniu
+ ogniskowa - z tego co pami─Ötam nie wymaga podnoszenia lustra do astrofoto (ale to tylko dla zabawy)
+ wymiary umo┼╝liwiaj─ůce transport ma┼éym samochodem a zarazem do┼Ť─ç du┼╝y power
+ niewielka waga umo┼╝liwiaj─ůca prowadzenie na platformie paralaktycznej
- brak wyci─ůgu Crayforda z mikrofocuserem 1:10 (dla mnie dyskwalifikacja ale mo┼╝na dokupi─ç za du┼╝e pieni─ůdze)
- redukcja do okular├│w 2" - to jaki┼Ť absurd, ┼╝e do okular├│w 2 cale trzeba u┼╝ywa─ç specjalnej redukcji
- słabe wyczernienie - niektóre elementy w ogóle nie lakierowane (można sobie z czasem wyczernić)
- brak łożyskowania (z czasem też podobno problem)
- s┼éabe okulary kitowe (dla my┼Ťl─ůcych powa┼╝nie o astro a nie na chwil─Ö nie powinno to mie─ç znaczenia)

Moje plusy i minusy posortowa┼éem wg wa┼╝no┼Ťci. Stara┼éem si─Ö ocenia─ç obiektywnie chocia┼╝ z powy┼╝szego zestawienia wybra┼éem w ubieg┼éym roku GSO i nie ┼╝a┼éuj─Ö.
Zalety pt. wentylatorki itp. to raczej marketing.

Zwracam uwag─Ö koleg├│w jeszcze na Columbusa 13". Obiektywnie musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e to najbardziej optymalny sprz─Öt je┼Ťli chodzi o kryterium power/mobilno┼Ť─ç :idea:
+ ogromne lustro 13" przy 20kg ┼é─ůcznej wagi i wymiarach du┼╝ej miski ┼éazienkowej po z┼éo┼╝eniu - moim zdaniem bije wszystkie inne sprz─Öty t─ů jedn─ů zalet─ů!
+ niewielka waga umo┼╝liwia prowadzenie na platformie paralaktycznej
+ symboliczne jak na to lustro wymiary umo┼╝liwiaj─ůce dowolny, wygodny transport
- konieczno┼Ť─ç kolimacji i ka┼╝dorazowego skr─Öcania/rozkr─Öcania (wydaje mi si─Ö, ┼╝e niewielka to wada cho─ç ja nie mam do┼Ťwiadczenia)
Jako┼Ťciowo te┼╝ wydaje si─Ö w porz─ůdku. Co do innych zalet, ew. wad niech si─Ö wypowie Alfred gdy┼╝ pewno wi─Öcej zna tajnik├│w ode mnie :roll:

Uwa┼╝am, ┼╝e powy┼╝sza tr├│jka newton├│w to najlepszy obecnie wyb├│r do wizuala pod wzgl─Ödem mo┼╝liwo┼Ťci, ergonomii i ceny.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

Ostatnio edytowano sobota, 25 maja 2013, 11:48 przez Amadeusz J─Ödrzejczyk, ┼é─ůcznie edytowano 1 raz

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 11:47 

Wsz─Ödzie pisz─ů, ┼╝e na zam├│wienie, albo "zapytaj o dost─Öpno┼Ť─ç" - je┼Ťli chodzi o GSO.

W┼éa┼Ťnie przez te mikroruchy i okulary (pono─ç lepsze) my┼Ťla┼éem ┼╝eby do GSO do┼éo┼╝y─ç. W t─ů 94% sprawno┼Ť─ç lustra to nie wiem czy wierzy─ç... zgadzam si─Ö z Kub─ů, ┼╝e to sk┼éada┼éy do kupe te same chi┼äskie r─ůczki :P tak┼╝e... jedynie okulary i mikroruchy. kt├│re wygenerowa┼éy 200z┼é dop┼éaty, stanowi─ů jak─ů┼Ť tam zagw├│zdk─Ö do przemy┼Ťlenia.

Jutro wylatuj─Ö w podr├│┼╝ po┼Ťlubn─ů, na tydzie┼ä. Licz─Ö wi─Öc, ┼╝e przywioz─Ö super pogod─Ö i b─Ödziemy mogli wyskoczy─ç przelooka─ç te Twoje 10" Adamie :)
Podejrzewam, że będę miał nie lada radochę :D i to raczej na dowolnym teleskopie, a co dopiero na 10" !!!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 11:50 

GSO to tajwa┼äska firma. Tajwa┼äskie "r─ůczki" zwykle s─ů troch─Ö lepsze od chi┼äskich i wydaje mi si─Ö, ┼╝e dostawca zadba┼é o te kilka detali aby podnie┼Ť─ç jako┼Ť─ç ca┼éego zestawu...

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:28 
Moderator globalny
Moderator globalny

+ łożyskowanie dobsona - bardzo wygodne
AD
IMHO to wada nie zaleta. Np. Synia 12" chodzi tak lekko, ┼╝e mo┼╝na ja prowadzi─ç okiem. Popchni─Öcie r─Ök─ů skutkuje obrotem o 360 a mo┼╝e i wi─Öcej stopni.

+ "dobry" okular kitowy jak na pocz─ůtek - GSO 30mm typu Erfle (z tego co s┼éysza┼éem od koleg├│w nie ust─Öpuje Scoposowi chocia┼╝ od ESa 30mm pod wzgl─Ödem korekcji dzieli go przepa┼Ť─ç - sprawdzone)
AD
IMHO nie ma dobrych okular├│w kitowych.

- konieczno┼Ť─ç podniesienia lustra do astrofoto lub stosowania barlowa minimum 1,5x (niby to nie sprz─Öt do astrofoto ale przyda┼éoby si─Ö do zabawy).
AD
Tak jak piszesz, tylko dla zabawy. Z dobsonem nie ma astrofoto.

- brak wyci─ůgu Crayforda z mikrofocuserem 1:10 (dla mnie dyskwalifikacja ale mo┼╝na dokupi─ç za du┼╝e pieni─ůdze)
AD
O ile pami─Ötam zmie┼Ťci┼éem si─Ö z mikroruchami w kwocie nieca┼éych 200 z┼é. Je┼Ťli si─Ö myl─Ö prosz─Ö mnie poprawi─ç (pisz─Ö tu do Adama).

- redukcja do okular├│w 2" - to jaki┼Ť absurd, ┼╝e do okular├│w 2 cale trzeba u┼╝ywa─ç specjalnej redukcji
AD
Nie kumam o co biega. U mnie 2" wchodz─ů normalnie w wyci─ůg.

- brak łożyskowania (z czasem też podobno problem)
AD
Pisałem wyżej.

Zwracam uwag─Ö koleg├│w jeszcze na Columbusa 13".
AD
Nie znam. Nie wypowiadam się. Jak jeszcze jeździłem z Alfredem na obserwacje, to posiadał bodajże 8".

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:33 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Witam! Juz na poczatku przepraszam za brak polskich znakow ;).

Roznice pomiedzy Synta, a GSO DeLuxe moim zdaniem sa niewielkie. Wyciag GSO jest gorszy pod wzgledem nosnosci. Synaciany wyciag nie opadal pod ciezarem N31 + Powermate 2" (razem wazy z 1.5 kg), natomiast wyciag GSO opadal juz pod ciezarem niecalego kilograma. Plusem jest mikrofokuser, ktory jest duzym ulatwieniem w ostrzeniu szczegolnie planet w duzych powerach. Czyli wychodzi na remis, moze z minimalna przewaga Synty. Kolejna sprawa to lustra, ktore wedlug SW sa pyrexowe, a GSO BK-7. Pyrex slynie z tego, ze szybciej sie chlodzi (dla mnie to mit), oraz jest mniej podatny na znieksztalcenia pod wplywem temperatur, ale roznice nie sa zauwazalne. Znowu remis. Lozyskowanie dobsa GSO to jest to. Caly teleskop chodzi plynnie i delitanie, a co wazne, to mozna jeszcze regulowac plynnosc. Tu zdecydowanie wygrywa GSO. Jesli mialbym kupowac 10" SW lub GSO, to kupilbym Synte 10" w wersji Flex (rozkladana). Kosztuje tyle co GSO, a zaoszczedzi sporo miejsca (pelna tuba zajmuje cale tylne siedzenia).

Co do Columbusa 13" to nie wymienilbym go (narazie ;)) na nic innego. Mobilne to bardzo, przy tej srednicy lustra. Chlodzi sie w 10-15 minut. Kolimowac trzeba co obserwacje, ale to zwykle 2 obroty sruba i juz mozna zaczynac.

EDIT: Adam, mialem wtdey 6" na EQ3-2 i tez teleskop jak dla mnie byl super. Swoja droga zapraszmy do Wisnicz :D

Pozdrawiam!

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:35 

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Uwa┼╝am, ┼╝e powy┼╝sza tr├│jka newton├│w to najlepszy obecnie wyb├│r do wizuala pod wzgl─Ödem mo┼╝liwo┼Ťci, ergonomii i ceny.

Adam, nie chc─Ö przegadywa─ç si─Ö na argumenty - m├│j konta Tw├│j ;) Na pewno wygrywasz pod wzgl─Ödem w┼éasnego do┼Ťwiadczenia obserwacyjnego.

Prawda jest taka, że to bardzo podobne sprzęty i mniej więcej tyle samo można nimi zobaczyć głębokiego nieba :D

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:46 
Moderator globalny
Moderator globalny

Jestem tego samego zdania Amadeusz. Moim zdaniem obrazy przez jeden jak i drugi b─Öd─ů wr─Öcz takie same. Nie chodzi mi o przegadywanie m├│j czy Tw├│j, a raczej o konstruktywne wnioski. ;)
Alfred, przy najbli┼╝szej okazji na pewno przyjad─Ö do Wi┼Ťniczy.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 13:40 

To okularami mam się nie przejmować? I tak pewnie bedę dokupywał, jak już połknę bakcyla :P
Hmmm... mo┼╝e jednak wybior─Ö Synt─Ö i ewentualnie dokupi─Ö za jaki┼Ť tam czas rzeczy, kt├│rych b─Öd─Ö potrzebowa┼é. Bo na chwil─Ö obecn─ů nie mog─Ö stwierdzi─ç co mi b─Ödzie przeszkadza─ç, czego mi b─Ödzie brakowa─ç...
Na pocz─ůtku kitowe okulary pewnie i tak mnie w zupe┼éno┼Ťci zadowol─ů. Tak samo jak nie b─Öd─Ö specjalnie narzeka┼é na brak mikrofokusera. Nie mam o tym bladego poj─Öcia tak┼╝e mo┼╝e nie ma co przesadza─ç :)

Najpierw nauka a potem usprawnianie i uprzyjemnianie sobie obserwacji :)
W ka┼╝dym razie, bardzo dzi─Ökuj─Ö za komentarze, tj. wszystko pomocne i do rozwa┼╝enia :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 13:42 

Alfred Błażytko napisał(a):
Jesli mialbym kupowac 10" SW lub GSO, to kupilbym Synte 10" w wersji Flex (rozkladana). Kosztuje tyle co GSO, a zaoszczedzi sporo miejsca (pelna tuba zajmuje cale tylne siedzenia)

Decyduj─ůc si─Ö na flexa wzi─ů┼ébym min. 12 cali. ┼╗al decydowa─ç si─Ö na mniejszy.
To, ┼╝e dziesi─ůtka zajmuje kanape w niczym nie przeszkadza.
Jest za to czysta i od pół roku nie zgubiła kolimacji, mimo że mocno eksploatuje (na miarę pogody).
Najwa┼╝niejsze w tych rozwa┼╝aniach s─ů ch─Öci do obserwacji i mo┼╝liwo┼Ťci pogodowe.
Adam, mam nadziej─Ö, ┼╝e wi─Öksz─ů ekip─ů spotkamy si─Ö w odkrytej przez Alfredo D─ůbr├│wce :)

edit: Alfredo, w┼éa┼Ťnie wczoraj uzbroili┼Ťmy z Dawidem GSO w komplet grzewczy ;) Czas na kolejne testy. Dobrze, ze nasz sprz─Öt jest tak r├│┼╝norodny, wszyscy bogacimy na tym do┼Ťwiadczenie :D

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 15:14 
Moderator globalny
Moderator globalny

Robert - najwa┼╝niejsza na sam pocz─ůtek jest nauka nieba, ┼╝eby wiedzie─ç +- gdzie co jest. Reszta wyjdzie "w praniu".
Amadeusz - na pewno si─Ö spotkamy w polu, bo ju┼╝ naprawd─Ö d┼éugo nie obserwowa┼éem a jest "chcica" :lol: Jako┼Ť nie by┼éo okazji, a musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e cz─Östo bywam na ┼éonie natury.
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Decyduj─ůc si─Ö na flexa wzi─ů┼ébym min. 12 cali. ┼╗al decydowa─ç si─Ö na mniejszy.

Zasada jest prosta. Bra─ç to co najwi─Öksze

To w┼éa┼Ťnie pisa┼éem w drugim po┼Ťcie. Gdybym teraz kupowa┼é, wzi─ů┼ébym 12".

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 16:26 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Gdybym teraz kupowa┼é, wzi─ů┼ébym 12".

Takie my┼Ťli te┼╝ do┼Ť─ç cz─Östo chodz─ů mi po g┼éowie. Co do r├│┼╝nic miedzy GSO a Synt─ů, pod wzgl─Ödem obserwacyjnym nie widz─Ö ┼╝adnej. Obiekty w obu lustrach z tymi samymi okularami wygl─ůdaj─ů dla mnie identycznie. Tak jak ju┼╝ kto┼Ť pisa┼é, najwa┼╝niejsza jest ch─Ö─ç obserwacji, braki w sprz─Öcie zawsze mo┼╝na uzupe┼éni─ç je┼╝eli b─Ödzie komu┼Ť co┼Ť przeszkadza─ç.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 18:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Ja mam rozsuwan─ů 12" Synt─Ö i jest w dech─Ö. Masz techniczne warunki do przewo┼╝enia i kas─Ö to wierz mi warto 12".
Okulary dokupisz potem. Ja kupiłem *" Syntę i po roku zamieniłem na 12" :mrgreen: i dokupiłem kilka szkiełek.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 19:32 

hehe :) transportem się nie martwię, ale 3k na pierwszy telep nie dam :P celuję w 10" bo dużo już może, nie pozostawi niedosytu a być może zaszczepi jeszcze większe aspiracje :) też rozważałem 12", ale po prostu wykracza to już poza mój budżet.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 21:01 

Bardzo rozs─ůdne my┼Ťlenie! A trzeba jeszcze mie─ç na uwadze, ┼╝e b─Öd─ů inwestycje w okulary i najpotrzebniejsze filtry...
Po okresie pierwszej nauki kitowce przestan─ů cieszy─ç, wzro┼Ťnie apetyt!
10 cali pozwoli zrealizowa─ç d┼éug─ů list─Ö s┼éabych DS├│w ale dobry okular poka┼╝e jeszcze wi─Öcej.
Warto te┼╝ bra─ç udzia┼é w minizlotach bo szybko zdobywa si─Ö do┼Ťwiadczenie - z pomoc─ů ┼╝yczliwych ludzi :D No i wra┼╝enia z takich spotka┼ä bezcenne! Polecam :)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: