Teraz jest sobota, 6 czerwca 2020, 04:17

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Partner dla Synty 10
PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 lutego 2016, 20:39 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Troch─Ö zaleci, zapewne przez wielu znienawidzonym, pytaniem z serii "jaki teleskop wybra─ç". Trudno...

Sytuacja wygl─ůda tak, ┼╝e posiadam synt─Ö 10", wiadomo - sprz─Öt idealny pod nocne niebo. Pytanie jednak co zrobi─ç, gdy troch─Ö chmur przechodzi - targa─ç tub─Ö, przygotowywa─ç si─Ö, "ch┼éodzi─ç", po czym pakowa─ç si─Ö, bo chmury jednak zas┼éoni┼éy 90% nieba...
Szukam jakiego┼Ť partnera idealnego dla mojej Synty - teleskopu jeszcze bardziej mobilnego, kt├│rego mog─Ö wynie┼Ť─ç, rozpakowa─ç sprz─Öt i wiem, ┼╝e gdy chmury nadejd─ů, nie b─Öd─Ö si─Ö gramoli┼é z powrotem 20 min, a wszystko zabior─Ö na raz czy dwa razy. Gdy jednak niebo si─Ö "uspokoi", przynios─Ö sobie Synt─Ö, by pokaza┼éa pazurki.
Nie chc─Ö jednak inwestowa─ç w co┼Ť, co znacznie odbiega jako┼Ťciowo od mojej synty. Wiadomo, nie musi by─ç to dok┼éadnie ta sama aparatura, z tym ┼╝e z serii "bardzo mobilne". Mo┼╝e by─ç nieco s┼éabsza, ale te┼╝ bez przesady. Lornetk─Ö ju┼╝ posiadam ;)
Dobrze by było, gdyby współgrała z okularami zarówno 1,25- jak i 2-calowymi. Ale to chyba niemal każdy sprzęt z aktualnego rynku potrafi.

Czy kto┼Ť jest w stanie mi co nieco poleci─ç? Celowo nie podaj─Ö tu swoich typ├│w, bo nie chcia┼ébym nic narzuca─ç. Wola┼ébym "czystych" rad swoich do┼Ťwiadczonych koleg├│w. Ceny tym bardziej nie chc─Ö podawa─ç. Istotne jest jednak, by teleskop wytrzyma┼é r├│wnie┼╝ nieco ci─Ö┼╝sze okulary.

B─Öd─Ö bardzo wdzi─Öczny za ewentualn─ů pomoc i przepraszam za pytanie z serii "jaki teleskop wybra─ç" ;)

G├│ra

Tytu┼é: Re: Partner dla Synty 10
PostNapisane: poniedzia┼éek, 7 marca 2016, 15:19 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Hej

No to ci─Özko bedzie znale┼║─ç Ci co┼Ť co spe┼énia Twoje wymagania. Nie chcesz czego┼Ť, co znacznie odbiega jako┼Ťciowo od Twojej Synty. No to masz problem. Bo jedynym mobilnym teleskopem, kt├│ry b─Ödzie spe┼énia┼é Twoje wymagania bedzie SCT 8". Wszystko mniejsze bedzie ju┼╝ znacznie odbiegac od Twojej synty. Jeszcze na Planetach masz szanse z jakim┼Ť Makiem 150 refraktorem APO 120. Ale jak seeing b─Ödzie idealny to i tak Synta 10 da wi─Ökszy szczeg├│┼é. Ale w wi─Ökszo┼Ťci wypadk├│w pogodowych wymienione b─Öd─ů dawa─ç rad─Ö. Z tym ┼╝e refraktor 120 jest bardzo drogi i da rade TYLKO na planetach a mak 150 TO SAMO, no te┼╝ tylko planety bo reszta b─Ödzie znacznie s┼éabsza ni┼╝ w Syncie. Pozostaje SCT8". Dzi─Öki specyficznej konstrukcji korektora jest w miar─Ö lekki. Ale cena tego plus cena monta┼╝u... No jakby┼Ť n├│wk─Ö kupowa┼é to ja bym wola┼é kupi─ç jakiego┼Ť mobilnego newtona. To bym kupi┼é http://www.teleskopytaurus.pl/T300.html.

Tak czy siak zostaje Ci SCT8" plus montaż jako uzupełnienie Synty 10" o podobnych parametrach. Moim zdaniem sie nie opłaca.

Pozdrawiam
Piotrek

Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"

G├│ra

Tytu┼é: Re: Partner dla Synty 10
PostNapisane: poniedzia┼éek, 7 marca 2016, 17:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Nic bym nie zmienia┼é. Sam mam 12" i potrafi─Ö si─Ö roz┼éo┼╝y─ç w ci─ůgu 5 minut - nie 20 jak piszesz. Podje┼╝d┼╝am na pole, wyjmuj─Ö dobsona, rur─Ö, walizk─Ö i stolik i lookam. Dla mnie, ┼╝aden problem. Do wizuala jedynie Newton. Ch┼éodzenie to te┼╝ nie problem, bo to nie zamkni─Öte SCT czy Mak. M├│j stoi w nieogrzewanym gara┼╝u i zawsze jest wych┼éodzony. ;)

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: