Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:58

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Partner dla Synty 10
PostNapisane: poniedziałek, 8 lutego 2016, 20:39 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Posty: 19
Lokalizacja: Tąpkowice
Trochę zaleci, zapewne przez wielu znienawidzonym, pytaniem z serii "jaki teleskop wybrać". Trudno...

Sytuacja wygląda tak, że posiadam syntę 10", wiadomo - sprzęt idealny pod nocne niebo. Pytanie jednak co zrobić, gdy trochę chmur przechodzi - targać tubę, przygotowywać się, "chłodzić", po czym pakować się, bo chmury jednak zasłoniły 90% nieba...
Szukam jakiegoś partnera idealnego dla mojej Synty - teleskopu jeszcze bardziej mobilnego, którego mogę wynieść, rozpakować sprzęt i wiem, że gdy chmury nadejdą, nie będę się gramolił z powrotem 20 min, a wszystko zabiorę na raz czy dwa razy. Gdy jednak niebo się "uspokoi", przyniosę sobie Syntę, by pokazała pazurki.
Nie chcę jednak inwestować w coś, co znacznie odbiega jakościowo od mojej synty. Wiadomo, nie musi być to dokładnie ta sama aparatura, z tym że z serii "bardzo mobilne". Może być nieco słabsza, ale też bez przesady. Lornetkę już posiadam ;)
Dobrze by było, gdyby współgrała z okularami zarówno 1,25- jak i 2-calowymi. Ale to chyba niemal każdy sprzęt z aktualnego rynku potrafi.

Czy ktoś jest w stanie mi co nieco polecić? Celowo nie podaję tu swoich typów, bo nie chciałbym nic narzucać. Wolałbym "czystych" rad swoich doświadczonych kolegów. Ceny tym bardziej nie chcę podawać. Istotne jest jednak, by teleskop wytrzymał również nieco cięższe okulary.

Będę bardzo wdzięczny za ewentualną pomoc i przepraszam za pytanie z serii "jaki teleskop wybrać" ;)


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Partner dla Synty 10
PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2016, 15:19 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

No to cięzko bedzie znaleźć Ci coś co spełnia Twoje wymagania. Nie chcesz czegoś, co znacznie odbiega jakościowo od Twojej Synty. No to masz problem. Bo jedynym mobilnym teleskopem, który będzie spełniał Twoje wymagania bedzie SCT 8". Wszystko mniejsze bedzie już znacznie odbiegac od Twojej synty. Jeszcze na Planetach masz szanse z jakimś Makiem 150 refraktorem APO 120. Ale jak seeing będzie idealny to i tak Synta 10 da większy szczegół. Ale w większości wypadków pogodowych wymienione będą dawać radę. Z tym że refraktor 120 jest bardzo drogi i da rade TYLKO na planetach a mak 150 TO SAMO, no też tylko planety bo reszta będzie znacznie słabsza niż w Syncie. Pozostaje SCT8". Dzięki specyficznej konstrukcji korektora jest w miarę lekki. Ale cena tego plus cena montażu... No jakbyś nówkę kupował to ja bym wolał kupić jakiegoś mobilnego newtona. To bym kupił http://www.teleskopytaurus.pl/T300.html.

Tak czy siak zostaje Ci SCT8" plus montaż jako uzupełnienie Synty 10" o podobnych parametrach. Moim zdaniem sie nie opłaca.


Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Partner dla Synty 10
PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2016, 17:31 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Nic bym nie zmieniał. Sam mam 12" i potrafię się rozłożyć w ciągu 5 minut - nie 20 jak piszesz. Podjeżdżam na pole, wyjmuję dobsona, rurę, walizkę i stolik i lookam. Dla mnie, żaden problem. Do wizuala jedynie Newton. Chłodzenie to też nie problem, bo to nie zamknięte SCT czy Mak. Mój stoi w nieogrzewanym garażu i zawsze jest wychłodzony. ;)

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL