Teraz jest sobota, 30 maja 2020, 08:00

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: czwartek, 29 grudnia 2016, 23:57 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 25 listopada 2016, 07:21
Witam, mam ma┼éa zagwozdk─Ö, w zasadzie wczoraj podczas obserwacji zauwa┼╝y┼éem dziwne refleksy od gwiazd, czy planet kt├│re sa tuz za polem widzenia, dawaj─ů dziwne ko┼éowe spajki wchodz─ůce w pole widzenia im bli┼╝ej dana gwiazda wchodzi┼éa w to pole, tym ten pier┼Ťcie┼ä sie zmniejsza┼é. Dodam ┼╝e wcze┼Ťniej tego nie by┼éo. Por├│wnywa┼éem z r├│┼╝nymi okularami: Swanem, Maxvisionem, GSO i tylko na planeciaku TMB 7 mm jakby nie by┼éo widoczne. Przek┼éada┼éem k─ůt├│wki i bez nich to samo. Kolimacja Maka idealna. na zdj─Öciu odblask od wenus tu┼╝ za polem widzenia. Ju┼╝ zg┼éupia┼éem co mo┼╝e by─ç winne. Na bliskich obiektach typu lampy itd efekt podobny. Wcze┼Ťniej por├│wnywa┼éem z Makiem 102 i tam by┼éo ok. Nie mam poj─Öcia czego to jest wina,

Za┼é─ůczniki:
Mak wada 2.jpg
Mak wada 2.jpg [ 795.8 KiB | Przegl─ůdane 1722 razy ]
mak wada.jpg
mak wada.jpg [ 200.07 KiB | Przegl─ůdane 1722 razy ]

Tytu┼é: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: pi─ůtek, 30 grudnia 2016, 12:59 
Nowy u┼╝ytkownik

w ciagu dnia tak sie objawiaj─ů, nie mam poj─Öcia co jest przyczyn─ů wcze┼Ťniej nie by┼éo.

Za┼é─ůczniki:
Mak wada 4.jpg
Mak wada 4.jpg [ 837.7 KiB | Przegl─ůdane 1718 razy ]
Mak wada 3.jpg
Mak wada 3.jpg [ 745.32 KiB | Przegl─ůdane 1718 razy ]

PostNapisane: pi─ůtek, 30 grudnia 2016, 14:37 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
A nie ┼Ťwieci Ci jaka lampa, to do┼Ť─ç mocne ┼Ťwiat┼éo!

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 30 grudnia 2016, 15:56 
Nowy u┼╝ytkownik

to odbicie od s┼éo┼äca w listwie aluminiowej blok obok, chcia┼éem z┼éapac co┼Ť jasnego ┼╝eby uwydatni─ç problem. W nocy robia si─Ö pier┼Ťcienie od jasnych gwiazd lub planet jak wenus. w ┼Ťrodku pola sama planetka czy gwiazda jest czysta ale kolejne kt├│re sa obok tuz za polem widzenia daj─ů takie pier┼Ťcienie w okularze. Gdzies musi bokiem ┼éapa─ç ┼Ťwiat┼éo. Co dziwne, w okularze 7 mm tego nie by┼éo lub nie by┼éo tak widoczne. Musze dzi┼Ť sprawdzi─ç jeszcze . Tak czy owak samych pier┼Ťcieni nie powinno by─ç. Wcze┼Ťniej nie by┼éo mam Maka od kilku miesi─Öcy.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 31 grudnia 2016, 19:16 
Nowy u┼╝ytkownik

nocne obserwacje masakra ka┼╝de ┼║r├│d┼éo ┼Ťwiat┼éa tworzy b─ůbel w postaci spajka. Ni w z─ůb nie wiem co jest grane, skoro Mak zadbany ca┼éy czas w torbie itd. Wcze┼Ťniej obraz brzytwa. Czy m├│g┼é si─Ö rozkolimowa─ç? Rozogniskowane gwiazdy daj─ů idealne ograg┼éy p─ůczek. Ostro┼Ť─ç po wystudzenie tez w miar─Ö wi─Öc nie mam poj─Öcia. Nigdzie nie spotka┼éem si─Ö z takim przypadkiem, przeczesa┼éem wszystkie fora dr Google i nic. Szkoda by┼éo by sie go pozbywa─ç bo to strasznie mobilna tubka mimo w─ůskiego pola. Mo┼╝e znacie kogo┼Ť kto by┼éby w stanie ustali─ç przyczyn─Ö pewnie jaka┼Ť b┼éahostka, przestawienie lustra nic nie wida─ç by by┼éo uszkodzone czy wy┼Ťwiecone tak aby mog┼éo powodowa─ç odblaski. Patrz─ůc w wyci─ůg te tulej─Ö co prowadzi do wt├│rnego wida─ç jak patrze pod k─ůtem ┼╝e na tej tulei robi si─Ö koliste odbicie ┼Ťwiat┼éa i ┼Ťwiat┼éo po ┼Ťciance kieruje si─Ö do gniazda wyci─ůgu. Nie wiem czy tak ma by─ç. Tak czy owak mam problem. Z racji ┼╝e dzis mamy ostatni dzie┼ä 2016 roku, Wszystkim forumowiczom Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, wielu gwie┼║dzistych nocy, zdrowia i tego co najlepsze. Piotr J.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 stycznia 2017, 13:43 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Hmmmmm, ciekawe, a nie odesz┼éo w , kt├│rym┼Ť miejscu wyczernienie ?

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 stycznia 2017, 15:16 
Nowy u┼╝ytkownik

No w┼éasnie nic nie wida─ç tubka jak ze sklepu,┼╝adnych odprysk├│w itd by┼éo super po prostu pewnego dnia podczas obserwacji M42 zacz─ů┼éem widzie─ç b─ůble w postaci spajk├│w w dolnej cz─Ö┼Ťci okularu, zacza┼éem przegl─ůdac niebo i zauwa┼╝y┼éem ┼╝e tworzy je dos┼éownie ka┼╝dy jasny punkt w postaci np gwiazdy b─Öd─ůcej tuz za polem widzenia. nie mam poj─Öcia sk─ůd si─Ö to bierze, rozogniskowywa┼éem okular na gwiazdach i pokazywa┼éo idealnie okr─ůg┼ée p─ůczki wi─Öc to chyba nie wina kolimacji. W sieci ine ma nic na temat tego typu spajk├│w.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 stycznia 2017, 15:40 
Nowy u┼╝ytkownik

Za┼é─ůcznik:
Mak wada 5.jpg
Mak wada 5.jpg [ 683.56 KiB | Przegl─ůdane 1683 razy ]
Czy to normalne ┼╝e gwint nie jest anodowany i ┼Ťwieci si─Ö jak choinka?. po wysuni─Öciu lustra max do g├│ry na brzegu gwintu zbiera si─Ö czarny smar.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 stycznia 2017, 17:43 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Je┼Ťli te spajki czy okr─Ögi wida─ç w okularze to winien jest w┼éa┼Ťnie okular. Mo┼╝na tam wstawi─ç samemu jakie┼Ť przes┼éony. Je┼Ťli przez obiektyw wpada fa┼észywe ┼Ťwiat┼éo z boku, to powinno by─ç wida─ç du┼╝e za┼Ťwietlenie lub poja┼Ťnienie obrazu. Tu pomaga d┼éu┼╝sza os┼éona a'la odro┼Ťnik na obiektywie. Nie da si─Ö ca┼ékowicie wyeliminowa─ç bocznych refleks├│w bo ka┼╝de praktycznie wyczernienie troch─Ö ┼Ťwiat┼éa odbija.

Proponuje w okularze zamontowa─ç nawet prowizorycznie na pr├│b─Ö jak─ů┼Ť przes┼éon─Ö i eksperymentalnie dobra─ç jej otw├│r wewn─Ötrzny. Dobre okulary maj─ů takie diafragmy fabryczne, przy ta┼äszych trzeba czasem pokombinowa─ç. Ja sam wykona┼éem diafragmy w nosku kamerki bo u┼╝ywany Barlow za┼Ťwietla┼é niemi┼éosiernie ca┼ée pole widzenia. Nie doszukiwa┼éem si─Ö jego uszkodzenia, tylko szuka┼éem prostego rozwi─ůzania i prosta przys┼éona okaza┼éa si─Ö by─ç dobrym panaceum.

Nie s─ůdz─Ö ┼╝eby tw├│j MAK by┼é wadliwy. Nie trzeba od razu doszukiwa─ç si─Ö usterek. Wystarczy czasem troch─Ö inwencji. Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 stycznia 2017, 18:00 
Nowy u┼╝ytkownik

Witam to troche dziwne bo Mak był testowany na ESach, moim Swanie, Maxvisonie i kilku innych okularach, za każdym razem to samo, zastanawia mnie to że gwint nie jest wyczerniony w tym miejscu i czy czasem on nie daje odblasków

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 stycznia 2017, 18:17 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Moim zdaniem przyczyna le┼╝y na wyj┼Ťciu, czyli wyci─ůg, k─ůt├│wka, okular. Je┼Ťli z wieloma okularami ta wada si─Ö ujawnia to trzeba przyjrze─ç si─Ö wn─Ötrzu wylotu z tuby. Prowizoryczne diafragmy wstawione tam pozwol─ů Ci oceni─ç sytuacj─Ö.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 stycznia 2017, 20:36 
Nowy u┼╝ytkownik

zmniejszy┼éem przelot optyczny kawa┼ékiem czarnej pianki, akurat mia┼éem pod rek─ů i na lampach odblask├│w nie wida─ç, niestety warunki nie pozwalaj─ů na skorygowanie tego na jasnej gwie┼║dzie czy planecie wi─Öc pozostaje uzbroi─ç si─Ö w cierpliwo┼Ť─ç.

Za┼é─ůczniki:
Mak wada 6.jpg
Mak wada 6.jpg [ 910.08 KiB | Przegl─ůdane 1669 razy ]

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: