Teraz jest wtorek, 7 kwietnia 2020, 05:14

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Obstrukcje, sprawno┼Ť─ç optyczna, mo┼╝liwo┼Ťci w stosunku do cen
PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 12:54 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Wiele os├│b przychodz─ůcych na ÔÇ×straganÔÇŁ pyta si─Ö, co warto kupi─ç, a czego nie. Wyb├│r jak wiecie wcale nie jest taki prosty, bowiem oferta jest do┼Ť─ç du┼╝a, a co za tym idzie wymagaj─ůca pod wzgl─Ödem jej poznania. Pewien czas temu postanowi┼éem zebra─ç kilka danych w jedno miejsce i opracowa─ç na tyle czytelnie i sensownie, aby matematycznie przynajmniej sprawdzi─ç, co warto kupi─ç.
Jak wiemy ka┼╝da konstrukcja optyczna ma swoje zalety i wady. Pomijaj─ůc walory przepi─Öknych obraz├│w e ED-kach czy APO postanowi┼éem zaprezentowa─ç wam moje rozwa┼╝ania teoretyczno-obliczeniowe na temat sensu zakupu wybranego sprz─Ötu. W tabeli, kt├│r─ů za┼é─ůczam, znajdziecie najbardziej popularne modele tubus├│w teleskop├│w. Nie uwzgl─Ödnia ona oczywi┼Ťcie monta┼╝u, kt├│ry wprowadza┼éby tylko zamieszanie.
Tabela uwzgl─Ödnia najwa┼╝niejsze warto┼Ťci jak: ┼Ťrednica, obstrukcja, ca┼ékowit─ů ┼Ťredni─ů sprawno┼Ť─ç optyczn─ů (wg. danych producent├│w) i cen─Ö. Za pomoc─ů tych kilku danych mo┼╝emy pokusi─ç si─Ö o przeliczenie tzw. ÔÇ×mo┼╝liwo┼ŤciÔÇŁ sprz─Ötu, kt├│re s─ů niczym wi─Öcej jak iloczynem prawdziwego i efektywnego pola powierzchni zbiorczej lustra, soczewki do sprawno┼Ťci optycznej.

Jak wida─ç aktualnie, aby najlepiej zainwestowa─ç fundusze, najlepiej kupi─ç 10ÔÇŁ Synt─Ö i dalej w kolejno┼Ťci 8ÔÇŁ, 12ÔÇŁ lub 6ÔÇŁ. Newtony maj─ů najlepszy stosunek mo┼╝liwo┼Ťci do ceny. Do┼Ť─ç dobrze wypadaj─ů r├│wnie┼╝ refraktory achromatyczne, nast─Öpnie Maksutovy, a najgorzej Schmity z Celestrona. Ewidentnie i co ciekawe ÔÇ×najgorzejÔÇŁ wydane pieni─ůdze to zakup 14ÔÇŁ SCT Celstrona.

Ciekawy też byłem wyników porównania wszystkich 15 cm teleskopów, więc i zamieszczam to poniżej.
Por├│wnuj─ůc 15 cm MAKa, Newtona, SCT i refraktor, najwi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci ma oczywi┼Ťcie refraktor (173 pkt.), nast─Öpnie MAK (128 pkt.), SCT (127 pkt.) i na ko┼äcu Newton (123 pkt.), przy czym wida─ç, ┼╝e refraktor odst─Öpuje na jego korzy┼Ť─ç na jakie┼Ť 40%, a pozosta┼ée tak naprawd─Ö wiele si─Ö nie r├│┼╝ni─ů!
Nie oznacza to jednak, ┼╝e refraktor 15 cm jest tak dobry jak np. Mak 180 (7ÔÇŁ) ÔÇô (188 pkt.), czy s┼éynny 8ÔÇŁ Newton ÔÇô (221 pkt). Z matematyki nie wida─ç mo┼╝liwo┼Ťci klasyfikowania 15 cm refraktora pomi─Ödzy 8 a 10ÔÇŁ Newtonem (gdzie┼Ť mi si─Ö to obi┼éo o uszy).

W praktyce mo┼╝e by─ç nieco inaczej a same odczucia u┼╝ytkownik├│w mog─ů wydawa─ç si─Ö inne jak wynikaj─ůce dane z tabeli.
T─ů skromn─ů prac─ů chcia┼ébym jednak uporz─ůdkowa─ç pewne niejasno┼Ťci.
Jak zawsze licze na wasze komentarze.

Za┼é─ůczniki:
mozliwosci.gif
mozliwosci.gif [ 47.93 KiB | Przegl─ůdane 4055 razy ]

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Tytu┼é: Re: Obstrukcje, sprawno┼Ť─ç optyczna, mo┼╝liwo┼Ťci w stosunku do cen
PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 13:21 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Fajne zestawienie :) Zaraz idzie do druku.
Ja tam jestem bardzo zadowolony z mojego refraktorka 150mm. Potwierdzam to co Marek napisał wyżej, że refraktor 150mm nie dorównuje Syncie 8", a tym bardziej nie można go umiescić między 8" a 10" newtonem; wszystko poparte obliczeniami. Ale cyferki to cyferki. Najlepiej będzie postawić refraktor między 8" a 10" i porównać widoki w okularach. Bardzo jestem ciekawy wyników takiego testu :)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 13:52 
Marku, nie mo┼╝na rozpatrywa─ç tego: ile netto ┼Ťwiat┼éa zbiera teleskop, w oderwaniu od tego, jak to ┼Ťwiat┼éo skupia.
Teleskop zbieraj─ůcy du┼╝o ┼Ťwiat┼éa ale posiadaj─ůcy 'skopan─ů' optyk─Ö b─Ödzie nieu┼╝yteczny.
Poza tym konstrukcja (obstrukcja, dok┼éadno┼Ť─ç wykonania, aberracje itd) ma znacz─ůcy wp┼éyw na to, jak ┼Ťwiat┼éo jest skupione.

Przykład wpływ obstrukcji -dysk Airy:
(Bior─ůc pod uwag─Ö tylko obstrukcj─Ö powiniene┼Ť reflektory wymno┼╝y─ç jeszcze przez ok. 0.8)

Za┼é─ůczniki:
airy_profil.jpg
airy_profil.jpg [ 67.92 KiB | Przegl─ůdane 4041 razy ]
G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 14:27 
Zobaczcie jak wygl─ůda dysk Airy w skopanym telepie:http://rohr.aiax.de/Vixen299CL_Report06.jpg
A tak w udanym egzemplarzu:http://rohr.aiax.de/@zweiAPO-05.jpg

Fotki poch─ůdz─ů z tego forum:http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=6084
i s─ů wynikiem bada┼ä Wolfganga Rohra.

Ostatnio edytowano sobota, 6 lutego 2010, 14:31 przez Micha┼é Kostorz, ┼é─ůcznie edytowano 1 raz

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 14:28 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 21 wrze┼Ťnia 2009, 16:17
Dok┼éadnie, poza tym nie zawsze wi─Öksza apertura da nam lepszy obraz. Ja┼Ťniejszy owszem, ale w mie┼Ťcie w przypadku obserwacji Ksi─Ö┼╝yca cz planet mniejszy EDek w wielu wypadkach poka┼╝e wi─Öcej ni┼╝ du┼╝y newton czy inny reflektor.
Ja po balkonowych eksperymentach widz─Ö, ┼╝e przes┼éoni─Öcie refraktora ze 100mm do 50mm wcale nie powoduje, ┼╝e mniej wida─ç, za to mam lepszy kontrast i mniejsze aberracje i wygl─ůda na to, ┼╝e dobry ED80 b─Ödzie optymalnym rozwi─ůzaniem. Ale ma mam z balkonu marny seeing, a nie ka┼╝dy ma takie s┼éabe warunki.
Jak kto┼Ť ma dobry seeing to ju┼╝ mo┼╝e poszale─ç z apertur─ů.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 14:55 
Grzegorz Rakoczy napisał(a):
..., a nie każdy ma takie słabe warunki.
Jak kto┼Ť ma dobry seeing to ju┼╝ mo┼╝e poszale─ç z apertur─ů.

To prawda! Na koniec trzeba jeszcze wzi─ů─ç pod uwag─Ö ograniczenia zewn─Ötrzne, czyli warunki w jakich najcz─Ö┼Ťciej b─Ödziemy obserwowa─ç.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 15:09 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 22 wrze┼Ťnia 2009, 12:53
Michał Kostorz napisał(a):
nie mo┼╝na rozpatrywa─ç tego: ile netto ┼Ťwiat┼éa zbiera teleskop, w oderwaniu od tego, jak to ┼Ťwiat┼éo skupia.

Zgadzam si─Ö z Micha┼éem w stu procentach.Jestem zdania,┼╝e na pierwszym miejscu powinno stawia─ç si─Ö jako┼Ť─ç optyki a dopiero potem wielko┼Ť─ç.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 15:17 
Administrator
Administrator

No tak, ale pami─Ötajcie, ┼╝e ma to by─ç proste i zrozumia┼ée zestawienie dla wszystkich a w szczeg├│lno┼Ťci dla tych co dopiero zastanawiaj─ů si─Ö nad zakupem. Kto┼Ť mnie kiedy┼Ť nauczy┼é, ┼╝eby wiele nie ma si─Ö co wg┼é─Öbia─ç je┼Ťli pierwsze wyniki s─ů prawid┼éowe. Oczywi┼Ťcie je┼Ťli dojdziemy do czego┼Ť─ç, poprawimy zestawienie do jak najbardziej prawid┼éowego.

Jestem gotowy na poprawki, ale musz─Ö wszystko dobrze zrozumie─ç.

Np. dlaczego
"Bior─ůc pod uwag─Ö tylko obstrukcj─Ö powiniene┼Ť reflektory wymno┼╝y─ç jeszcze przez ok. 0.8" ?

Je┼Ťli bierzemy pod uwag─Ö, jak teleskop zbiera ┼Ťwiat┼éo to za┼é├│┼╝my ┼╝e w ka┼╝dym przypadku tak samo, aby upro┼Ťci─ç obliczenia. Warunki te┼╝ oczywi┼Ťcie s─ů takie same dla wszystkich. Seeing ten sam i wszystko to samo, jak temperatura, ci┼Ťnienie... :lol:
ED, APO - pomijamy!

Prosz─Ö zauwa┼╝y─ç i┼╝ tematem postu nie jest jako┼Ť─ç tylko "Obstrukcje, sprawno┼Ť─ç optyczna, mo┼╝liwo┼Ťci w stosunku do cen"

tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 15:20 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Mówcie co chcecie ale w obserwacji obiektów głębokiego kosmosu ważna jest apertura.
Widziałem już jak 120mm APO wymiękały w przedbiegach w porównaniu z newtonem 305mm obrazy dawane przez nie w konfrontacji z wielkim newtonem były niczym obrazki z dziecięcych lunetek...
M├│wcie co chcecie du┼╝e lustro to pot─Öga.
Mowie to wam ja Jarz─ůbek !

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 15:45 
Robert Twarogal napisał(a):
Mówcie co chcecie ale w obserwacji obiektów głębokiego kosmosu ważna jest apertura.
Widziałem już jak 120mm APO wymiękały w przedbiegach w porównaniu z newtonem 305mm obrazy dawane przez nie w konfrontacji z wielkim newtonem były niczym obrazki z dziecięcych lunetek...

Jestem fanem apertury podobnie jak Ty Robert!
Sprawa jest jednak trochę bardziej złożona niż w tabelce Marka.
Kto┼Ť mnie kiedy┼Ť nauczy┼é, ┼╝e rzeczy nale┼╝y przedstawia─ç maksymalnie prosto jak to tylko mo┼╝liwe! Ale nie pro┼Ťciej!
IMHO temat jest du┼╝o bardziej z┼éo┼╝ony ni┼╝ ilo┼Ť─ç zebranego ┼Ťwiat┼éa netto.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 15:48 
Administrator
Administrator

No tak Michale. Jestem na tych stronach co mi poda┼ée┼Ť ale nie mog─Ö sie doszuka─ç tej warto┼Ťci 0,8.
Mo┼╝e jakie┼Ť propozycje co do tabelki?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 15:57 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Robert Twarogal napisał(a):

Jestem fanem apertury podobnie jak Ty Robert!
Sprawa jest jednak trochę bardziej złożona niż w tabelce Marka.
Kto┼Ť mnie kiedy┼Ť nauczy┼é, ┼╝e rzeczy nale┼╝y przedstawia─ç maksymalnie prosto jak to tylko mo┼╝liwe! Ale nie pro┼Ťciej!
IMHO temat jest du┼╝o bardziej z┼éo┼╝ony ni┼╝ ilo┼Ť─ç zebranego ┼Ťwiat┼éa netto.

Zgadzam si─Ö z Robertem i Micha┼éem i powiem tylko, ┼╝e ┼╝adna mata nie odda obserwacji w plenerze oraz por├│wnania sprz─Ötu. Mieli┼Ťmy kiedy┼Ť okazj─Ö por├│wnywa─ç w┼éa┼Ťnie 150 Kuby i moj─ů Synt─Ö. Obrazy jakie daj─ů te sprz─Öty s─ů zupe┼énie inne. Wa┼╝nym czynnikiem s─ů te┼╝ zastosowane w teleskopach okulary. Jak og├│lnie wiadomo inne powi─Ökszenia da 1200 mm ogniskowej, a inne 750 mm.
Sam przy zakupie sprz─Ötu zupe┼énie nie interesowa┼ébym si─Ö tabelk─ů, a do┼Ťwiadczeniem obserwator├│w i ich opiniami.
Powiem wi─Öcej. Gdyby u┼╝ywa─ç tabelek, to nikt nie je┼║dzi┼éby mercami, beemami, porszakami czy lambo, bo stwierdzi┼éby, ┼╝e wyrzuca pieni─ůdze w b┼éoto.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 16:04 
Marek Substyk napisał(a):
No tak Michale. Jestem na tych stronach co mi poda┼ée┼Ť ale nie mog─Ö sie doszuka─ç tej warto┼Ťci 0,8.

Marku, zerknij na rysunek.
Obstrukcja powoduje, ┼╝e ┼Ťwiat┼éo zamiast skupi─ç si─Ö w dysku centralnym (Airy) 'przelewa si─Ö' do pierwszego i kolejnych pr─ů┼╝k├│w wok├│┼é. Je┼╝eli we┼║miemy 2 teleskopy ( 1szy bez obstrukcji a drugi z obstrukcj─ů) o identycznej zdolno┼Ťci zbierania ┼Ťwiat┼éa netto, to gwiazdka w telepie z obstrukcj─ů b─Ödzie mia┼éa ca 80% (zale┼╝y od wielko┼Ťci obstrukcji patrz rysunek) jasno┼Ťci gwiazdy z telepa bez obstrukcji (w dysku centralnym).
Jeżeli bierzemy pod uwagę obiekty skrajnie słabe i powiększenia w okolicy rozdzielczego to efekt będzie istotny.
Efekt staje si─Ö bardzo istotny przy obserwacjach jasnych obiekt├│w o ma┼éym kontra┼Ťcie przy du┼╝ym powerze (obserwacje planetarne).
Nie upieram si─Ö, ┼╝e jest to og├│lnie jaki┼Ť czynnik krytyczny! S─ů jednak obserwacje gdzie ma swoj─ů wag─Ö ( jak wiele innych czynnik├│w poza ilo┼Ťci─ů ┼Ťwiat┼éa netto)

Za┼é─ůczniki:
airy_profil.jpg
airy_profil.jpg [ 67.92 KiB | Przegl─ůdane 3978 razy ]

Ostatnio edytowano sobota, 6 lutego 2010, 16:08 przez Micha┼é Kostorz, ┼é─ůcznie edytowano 2 razy
G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 16:05 
Administrator
Administrator

Z uporem maniaka raz jeszcze

"Prosz─Ö zauwa┼╝y─ç i┼╝ tematem postu nie jest jako┼Ť─ç tylko "Obstrukcje, sprawno┼Ť─ç optyczna, mo┼╝liwo┼Ťci w stosunku do cen"

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 16:10 
Z uporem maniaka raz jeszcze

"Prosz─Ö zauwa┼╝y─ç i┼╝ tematem postu nie jest jako┼Ť─ç tylko "Obstrukcje, sprawno┼Ť─ç optyczna, mo┼╝liwo┼Ťci w stosunku do cen"

Je┼╝eli rozpatrujemy mo┼╝liwo┼Ťci telepa, to nie mo┼╝emy tego robi─ç w oderwaniu od jako┼Ťci (i ceny niestety) ;)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 16:11 
Administrator
Administrator

Marku, zerknij na rysunek.
Obstrukcja powoduje, ┼╝e ┼Ťwiat┼éo zamiast skupi─ç si─Ö w dysku centralnym (Airy) 'przelewa si─Ö' do pierwszego i kolejnych pr─ů┼╝k├│w wok├│┼é. Je┼╝eli we┼║miemy 2 teleskopy ( 1szy bez obstrukcji a drugi z obstrukcj─ů) o identycznej zdolno┼Ťci zbierania ┼Ťwiat┼éa netto, to gwiazdka w telepie z obstrukcj─ů b─Ödzie mia┼éa ca 80% (zale┼╝y od wielko┼Ťci obstrukcji patrz rysunek) jasno┼Ťci gwiazdy z telepa bez obstrukcji (w dysku centralnym).
Jeżeli bierzemy pod uwagę obiekty skrajnie słabe i powiększenia w okolicy rozdzielczego to efekt będzie istotny.
Efekt staje si─Ö bardzo istotny przy obserwacjach jasnych obiekt├│w o ma┼éym kontra┼Ťcie przy du┼╝ym powerze (obserwacje planetarne).
Nie upieram si─Ö, ┼╝e jest to og├│lnie jaki┼Ť czynnik krytyczny! S─ů jednak obserwacje gdzie ma swoj─ů wag─Ö ( jak wiele innych czynnik├│w poza ilo┼Ťci─ů ┼Ťwiat┼éa netto)

Teraz zaczynam już rozumiec o co chodziło. Przeanalizuje to jednak jutro. Dzięki za skrupulatne wytłumaczenie.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 16:18 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 21 wrze┼Ťnia 2009, 16:17
Warto te┼╝ uwzgl─Ödni─ç jako┼Ť─ç pow┼éok odbijaj─ůcych ┼Ťwiat┼éo w reflektorach i jako┼Ť─ç pow┼éok antyodblaskowych w refraktorach. Tanie reflektory maja ok. 95% skuteczno┼Ťci, tanie warstwy antyodblaskowe, a takie pewnie maj─ů tanie achromaty daj─ů ok. 99% na granicy szk┼éo powietrze. W newtonie mamy dwa obicia, co da nam ok. 90% skuteczno┼Ťci, w klejonym achromacie ok 98%. Maki i SC s─ů bardziej poszkodowane. No i do tego obstrukcja :)
Gdyby tylko duże APO nie były takie drogie i ciężkie to nie byłoby takich dyskusji ;)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 16:30 
Znalazłem!!!
Miałem tabelkę w swoich plikach ale głupio było cytować bez podania źródła.
Teleskopy w liczbach z uwzgl─Ödnieniem obstrukcji (ale bez uwzgl─Ödniania jako┼Ťci):
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1972

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 16:58 
Jeszcze IMHO bardzo ciekawy artyku┼é poruszaj─ůcy kwestie jako┼Ťciowe i ich wp┼éyw na mo┼╝liwo┼Ťci telepa (w j─Özyku niem.).
Prosz─Ö czyta─ç od strony 17 do 26:http://jsc.trendline-online-shop.de/nsy/nightsky/berichte/gesamt/2003-4_gesamt.pdf
Dodam, że nie do końca zgadzam się z wnioskami autora.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 09:56 
Administrator
Administrator

No to Michale da┼ée┼Ť mi temat do opracowania :-) B─Ödzie nowa wersja tabelki :D

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: