Od dawna zamierzałem zapoczątkować na forum akcje przeciwko nieuczciwym sprzedawcom złomu pseudo teleskopowego sprzedawanego na Allegro. Proponuje w tym wątku, który będzie "przyklejony" na stałe do tego działu, podawać linki do aukcji które ewidentnie wprowadzają w błąd lub co gorzej oszukują potencjalnych nabywców.

Na początek dzisiejszego dnia zestaw kilku linków
Sprzedawca:
http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=9530672-
http://www.allegro.pl/item924698114_tel ... atisy.htmlcytaty:
"... a obserwacja przejścia planet na tle słońca będzie niesamowitym przeżyciem dla całej rodziny."

- najbliższe to przejście Merkurego w 2016, a do tego czasu ten pseudoteleskop będzie zutylizowany
"bardzo stabilny statyw zapewnia stateczne ustawienie i umożliwia poprzez to optymalną obserwację gwieździstego nieba oraz obserwacje Ziemi."

- uwaga tylko na wiatr
"powiększenie do 300x" -

- optymalnie góra 100x
Podsumowując. Totalny plastikowy 50 mm złom, z gorszymi niż można sobie wyborazić plastikowymi okularami, bezsensownym Barlowem x3. Filtr księżycowy to po prostu kpina z miłośników astronomii. Zielonkawa krzywa płytka - do wglądu na straganie.
Teleskopów tych marek należy się wystrzegać1.
OPTICON2.
WEGA STAR3.
SEBEN BIG BOSS4.
NOSTRUS5. ... (czekam na kolejne przebojowe marki)
10 wskazówek dla kupującego teleskop!1. Teleskopu nie kupuje się na Allegro i eBay itp. Można kupić na forum, ale na ogół na forach ludzie chwalą to co sami mają, więc są nie obiektywni.
2. Maksymalne powiększenie teleskopu to 2-krotność średnicy obiektywu (zwierciadła) wyrażonej w milimetrach. Teleskop o średnicy 70 mm nie umożliwi obserwacji w powiększeniach powyżej 140 razy! Jeśli ktokolwiek informuje Cię że w danym teleskopie powiększenie jest większe – oszukuje Cię (co gorsza robi to zgodnie z prawem)
3. Unikaj dodatkowych nazw w teleskopie jak „Big”, „Power”, „3D”, „Super”, „Profesjonalny” – one nic nie znaczą. Nie ma profesjonalnych teleskopów o średnicy do 100 mm za śmiesznie niską cenę.
4. Nie kupuj teleskopu w marketach. Po pierwsze teleskopy tam oferowane nie są zbyt wysokich lotów (głównie odrzuty poprodukcyjne z części z które nie przeszły testów jakościowych najlepszych firm). Obsługa takiego marketu w większości przypadków nie będzie mieć najmniejszego pojęcia o możliwościach wystawionego teleskopu, a ludzie ci są tam po to, aby ten sprzęt sprzedać, a nie po to, aby doradzić kupującemu sensowny wybór (o ile taki jest)
5. Unikaj antyków. Teleskopy z czasów komuny takich marek jak Uniwersał tylko z pozoru wydają się dobrym rozwiązaniem. Ich jakość optyczna (wiek) i mechaniczna (wykonanie) czynią zakup nawet większego teleskopu za kilkaset złotych rewelacyjnym rozwiązaniem – ale dla sprzedającego!
6. Długość tubusu teleskopu powinna być zbliżona do jego ogniskowej. Jeżeli nie jest, w przypadku Newtona oznacza to, że teleskop ma w wyciągu wmontowaną soczewkę barlowa. W tanich teleskopach jest ona bardzo słabej jakości. Dodatkowo konstrukcje takie w większości przypadków opierają się na prostym lustrze sferycznym.
7. Nie kupuj refraktorów o aperturze mniejszej niż 66 mm. Nie kupuj teleskopu Newtona o aperturze lustra (lustra, nie tubusu) mniejszej niż 114mm.
8. Nie kupuj teleskopów których okulary mają standard tulei o średnicy mniejszej niż 1,25" (31,75 mm). Średnica 1,25” to obecnie standard i gwarancja, że okulary z każdego teleskopu będą pasować w innym.
9. Nie kupuj teleskopów wyposażonych w montaże paralaktyczne EQ1 i EQ2, Astro3 czy azymutalne AZ1, AZ2. Wybór montażu EQ2 czy Astro3 może okazać się niestety jedynym rozwiązaniem ze względu na cenę. Montaż EQ3-2 to koszt już ok. 600 zł.
10. Nie bój się napisu na tubusie „Made in China”. Ok. 80-90% produkcji teleskopów odbywa się w Chinach i musimy do tego się przyzwyczaić. Domyśl się tylko, w jakich teleskopach lądują zwierciadła i soczewki, które nie przeszły testów w firmach Celestron czy Sky-Watcher. Meade produkuje w Meksyku, a to przecież amerykańskie Chiny. To że na danej części pisze „Made in Japan” wcale już nie cieszy. Pomyśl gdzie Japończycy zlecili produkcje?
Kupując Sky-Watchera, Celestrona czy Meade masz pewnośc, że nikt Cię nie robi za błazna. Oczywiście są też lepsze marki, ale ich na Allegro raczej nie ma.
Jak kupić teleskop?