Teraz jest sobota, 29 lutego 2020, 09:47

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Test Neodynium M&S
PostNapisane: czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 14:15 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 27 sierpnia 2010, 15:35
Przedwczoraj wraz czy┼Ťcid┼éami Baader'a i LensPen'em Celestrona przyszed┼é Baader Neodynium M&S.
Okularki przeczyszczone i wczoraj pierwsze testy.

1. Kontrast wyra┼║nie podbity (zw┼éaszcza na Jowiszu wyra┼║niej widoczna WCP i pasy),z racji du┼╝ej przepuszczalno┼Ťci obraz nie przyciemniony na tyle by komfortowo obserwowa─ç ┼üysego w tej fazie.
2. Kolor zmieniony na bardziej zimny - Jowisz w tej kolorystyce troszk─Ö mniej mi si─Ö podoba, ale podbicie kontrastu rekompensuje to z nawi─ůzk─ů, natomiast podoba┼é mi si─Ö kolor Ksi─Ö┼╝yca (srebrny glob robi si─Ö bardziej srebrny ;) )
3. Redukcja LP, tu nie zauwa┼╝y┼éem specjalnej r├│┼╝nicy , mo┼╝e to z racji wczorajszych warunk├│w zwi─ůzanych z pe┼éni─ů, w ka┼╝dym razie t┼éo nie wydawa┼éo si─Ö ciemniejsze.
4. Obiekty mgławicowe - ani wczoraj nie było na to warunków, ani filtr specjalnie do tego nie przystosowany, obraz M56 nie różnił się specjalnie.
5. Rozdzielanie podw├│jnych, epsilony w Lutni wydawa┼éy si─Ö lepiej odseparowane z filtrem, kt├│ry delikatnie zredukowa┼é po┼Ťwiat─Ö i przerwa wyra┼║niej si─Ö zarysowa┼éa.
6. Stabilizacja obrazu, tu bardzo miłe zaskoczenie, seeing był kiepski, a obrazy z filtrem zdecydowanie mniej falowały :!:

Podsumowanie , bardzo fajne podbicie kontrastu na obiektach planetarnych, wysoka transmisja (b. ma┼éy spadek zasi─Ögu z filtrem), zaskakuj─ůce w┼éa┼Ťciwo┼Ťci stabilizacji obrazu, niezauwa┼╝alny efekt anty LP.
S─ůdz─Ö ┼╝e za te pieni─ůdze warto.

PS. Mo┼╝e kto┼Ť wyt┼éumaczy─ç mi na jakiej zasadzie wyci─Öcie kilku pasm z widma powoduje, ┼╝e obraz "mniej p┼éywa" bo po wczorajszych obserwacjach, to jest to jak dla mnie bardziej filtr anty "BS" (bad seeing) ni┼╝ anty LP. 8-)

Baader Neodymium Moon&Skyglow
tel: 603 892 900

G├│ra

Tytu┼é: Re: Test Neodynium M&S
PostNapisane: czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 16:57 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Ja w sprawie formalnej - piszmy "neodymium" a nie "neodynium", gdy┼╝ w ten w┼éa┼Ťnie spos├│b producent nazywa swoje filtry (zapewne od neodymu a nie np. dyni :lol: ). Nie mam absolutnie pretensji do autora w─ůtku, jest usprawiedliwiony, gdy┼╝ nawet na stronach DO czy Astrokraka powielany jest b┼é─ůd z "neodynium". Zapewne dlatego te┼╝ w innych miejscach cz─Östo wida─ç dynie :mrgreen: .
Link do stronki Baadera: http://www.baader-planetarium.de/sektion/s41/s41.htm#neodymion
No chyba ┼╝e t┼éumaczenie na polski tak wygl─ůda :shock: , to przepraszam.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 20:49 
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
G┼é├│wnie poprawia kontrast i wycina ┼Ťwiat┼éa lamp sodowych (pomara┼äczowych) , ale UHC-S , a tym bardziej UHC nie zast─ůpi ,
popatrz na charakterystyki widmowe. Generalnie w ┼╝adnym filtrze nie uzyskasz "uspokojenia" atmosfery , a raczej tylko ograniczenie
r├│┼╝nych za┼éama┼ä ┼Ťwiat┼éa poprzez wyci─Öcie cz─Ö┼Ťci widma przez filtr , a obraz i tak dalej sobie faluje w najlepsze.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 23:19 

Adam Skrzypek napisał(a):
Ja w sprawie formalnej - piszmy "neodymium" a nie "neodynium",

Faktycznie spojrza┼éem teraz na pude┼éko, zak┼éadaj─ůc w─ůtek skopiowa┼éem ze strony DO (gdzie kupi┼éem), nie mia┼éem pisz─ůc pude┼éka przy sobie, a o ironio kopiowa┼éem ze strony, ┼╝eby nie pope┼éni─ç b┼é─Ödu :x
Troszkę obciach, że tej klasy dystrybutor tego nie poprawił, chyba trzeba im zwrócić uwagę.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 23:30 

Aleksander Halor napisał(a):
G┼é├│wnie poprawia kontrast i wycina ┼Ťwiat┼éa lamp sodowych (pomara┼äczowych) , ale UHC-S , a tym bardziej UHC nie zast─ůpi ,

To z za┼éo┼╝enia mia┼éo by─ç co┼Ť podnosz─ůcego kontrast na planetkach (z okazji opozycji Jowisza). UHC troszku drogie jak na aktualny bud┼╝et ,w UHC-S nie wiem czy b─Öd─Ö inwestowa┼é, te moje 6" f8 to bardziej planetarne ni┼╝ DSOwe ;) , w cichych planach zmiana lustra na wi─Öksze wtedy UltraBlock, OIII i te sprawy.
Aleksander Halor napisał(a):
popatrz na charakterystyki widmowe. Generalnie w ┼╝adnym filtrze nie uzyskasz "uspokojenia" atmosfery , a raczej tylko ograniczenie
r├│┼╝nych za┼éama┼ä ┼Ťwiat┼éa poprzez wyci─Öcie cz─Ö┼Ťci widma przez filtr , a obraz i tak dalej sobie faluje w najlepsze.

No to ja oczywi┼Ťcie wiem, ┼╝e atmosfera nie obserwuje czy przypadkiem nie zak┼éadam Neodymium co by si─Ö natychmiast uspokoi─ç :D , zastanawia┼éo mnie tylko jaki jest mechanizm prowadz─ůcy do wra┼╝enia ┼╝e obraz jest spokojniejszy, a to wra┼╝enie mia┼éem niezaprzeczalnie 8-)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 24 wrze┼Ťnia 2010, 18:50 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
To w┼éa┼Ťnie jest ten dziwny mechanizm : wyci─Öcie cz─Ö┼Ťci widma ,
a z drugiej strony Pani Atmosfera czasem mogłaby popatrzeć jaki filtr zakładamy ;)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: