Teraz jest ┼Ťroda, 5 sierpnia 2020, 12:49

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: K┼éopoty z nap─Ödem eq3-2
PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 16:15 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 marca 2010, 19:08
Zakupili┼Ťmy do szkolnego ko┼éa astronomicznego nap─Öd eq3-2 SynScan GOTO do teleskopu Synta Sky-Watcher BKP15075EQ3-2. Wydaje si─Ö nam, ┼╝e robimy wszystko tak jak w instrukcji. Wpisujemy wszystkie dane do pilota i dok┼éadnie nastawiamy teleskop na gwiazd─Ö polarn─ů. Potwierdzamy dane i teleskop powinien automatycznie na wskazan─ů przez nas gwiazd─Ö (np. Arktur). Niestety zamiast Arktura pokazuje nam "kopiec kreta" na polu. Ju┼╝ drug─ů noc walczymy z tym nap─Ödem i bez pomocy nie damy sobie rady. Prosz─Ö o jak─ů┼Ť rad─Ö albo jest mo┼╝e kto┼Ť na forum kto mieszka niedaleko Torunia i m├│g┼éby nam pom├│c. Pozdrawiam

Cheshire, green laser i sporo literatury

G├│ra

Tytu┼é: Re: K┼éopoty z nap─Ödem eq3-2
PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 16:49 
Ranga: [7]
Ranga: [7]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Ostatnio moje GoTo wariowa┼éo bo dastawa┼éo za ma┼éo pr─ůdu (zbyt cie┼äki kabel)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:09 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Na gwiazd─Ö polarn─ů? A przypadkiem on tam nie ma ustawiania na 1-2-3 znane gwiazdy? Polarka to chyba etap dodatkowy.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:28 
Nowy u┼╝ytkownik

Najpierw wprowadzamy wsp├│┼érz─Ödne miejsca, nast─Öpnie dat─Ö i godzin─Ö, potwierdzamy ustawienia i pilot ka┼╝e ustawi─ç teleskop na gwiazd─Ö polarn─ů. Po tym klikamy enter i teleskop automatycznie powinien przej┼Ť─ç na wskazan─ů gwiazd─Ö w pilocie np. na Arktura. Tak robimy, a teleskop celuje w "kopiec kreta" na polu. Zupe┼énie w innym kierunku, nawet nie trafia w t─ů gwiazd─Ö zgrubnie.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 18:11 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Mo┼╝e zadam pytanie z grupy pyta┼ä tendencyjnych: ale czy aby na pewno jest to HP 11767, bo co┼Ť mi si─Ö wydaje, ┼╝e to nie to. Proponuje jeszcze sprawdzi─ç czy aby nogi od monta┼╝u s─ů odpowiednio zorj─Ötowane na kierunki ┼Ťwiata. I oczywi┼Ťcie trzeba sprawdzi─ç czy aby zasilanie nie jest zbyt s┼éabe.

W┼üASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRY─ć.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 18:21 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 4 pa┼║dziernika 2009, 11:36
Lunetka biegunowa w montazu - os RA wskazuje gwiazde polarna ?
Znam tylko autostar Made i z tego co pamietam jak wlaczalem to ustrojstwo to hamulce mialem odkrecone, sam cos tam krecil ale tuba mogla stac w miejscu :), jak juz sie ustabilizowalo to ustawialem bez krecenia slimakami recznie tube na GP, potem wybieralem zwykle ustawianie na 1 gwiazde i wystarczalo lekko skorygowac.
W GoTo wazne aby RA na GP byla ustawiona , moze masz na polkule poludniowa ustawione ?

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 18:43 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 26 sierpnia 2009, 23:25
Jakub Bandrowski napisał(a):
Najpierw wprowadzamy wsp├│┼érz─Ödne miejsca, nast─Öpnie dat─Ö i godzin─Ö, potwierdzamy ustawienia i pilot ka┼╝e ustawi─ç teleskop na gwiazd─Ö polarn─ů. Po tym klikamy enter i teleskop automatycznie powinien przej┼Ť─ç na wskazan─ů gwiazd─Ö w pilocie np. na Arktura. Tak robimy, a teleskop celuje w "kopiec kreta" na polu. Zupe┼énie w innym kierunku, nawet nie trafia w t─ů gwiazd─Ö zgrubnie.

Nie znam zupełnie tego pilota ale pytanie mam takie czy macie prawidłowo ustawione parametry współrzędnych. Drugie pytanie jest banalne - czy aby druga strona tuby czyli na stronie przeciwnej do "kopca kreta" to nie jest w przybliżeniu to czego szukacie.
Zwr├│─çcie uwag─Ö czy aby prawid┼éowo podajecie dat─Ö (pewnie jest w formacie ameryka┼äskim czyli mm/dd/yy). Ja mia┼éem co┼Ť takiego dziwnego w EQ6 - okaza┼éo si─Ö, ┼╝e wpisywa┼éem idiotyczn─ů dat─Ö.
Je┼╝eli nadal b─Ödzie "kicha" to spr├│bujcie oszuka─ç pilota. Jak? W najprostszy spos├│b. Ustawiacie jak─ů┼Ť jasn─ů gwiazd─Ö w pilocie i luzujecie sprz─Ög┼éa. GOTO si─Ö ustawia a Wy centrujecie na t─Ö gwiazd─Ö r─Öcznie teleskop. Potem dajecie jak─ů┼Ť inn─ů w miar─Ö poblisk─ů te┼╝ widoczn─ů gwiazdk─Ö i sprawdzacie czy trafi. Dajcie zna─ç jak posz┼éo.

PS.

A i jeszcze jedna rzecz pierwsza gwiazda powinna si─Ö wyra┼║nie znajdowa─ç w jednej z 4 ─çwiartek nieba - np. tuz po zmierzchu mo┼╝e to by─ç Spica. Dlaczego tak - to zostawiam Wam do zastanowienia. :D.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 21:41 
Nowy u┼╝ytkownik

Dzi─Öki za podpowiedzi. W najbli┼╝sz─ů pogodn─ů noc sprawdzimy wszystkie Wasze rady. Pozdrawiam

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 22:19 
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Sprawdź poprawne ustawienia położenia , godziny , czy jest czas letni , i odchylenie od UTC.
Ja się nieźle umordowałem ze swoim EM-12 , zanim wpadłem na to że nie ustawiałem go w kierunku południowym - dramat i porażka , jak dla mnie

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 5 lipca 2010, 16:58 
Nowy u┼╝ytkownik

Witam !

Z racji tego, ┼╝e jeste┼Ťmy w trakcie wakacji uda┼éo mi si─Ö na ten czas wypo┼╝yczy─ç teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2 z nap─Ödem GOTO. Niestety, wcze┼Ťniej z braku czasu nie uda┼éo si─Ö upora─ç z problemem poruszonym w tym w─ůtku, ale teraz mam sporo ch─Öci i czasu, aby go rozwi─ůza─ç i m├│c zacz─ů─ç korzysta─ç ze sprz─Ötu. Wczoraj wieczorem ( oko┼éo godz. 23) ustawi┼éem teleskop na gwiazd─Ö Polarn─ů, sprawdzi┼éem zasilanie i dok┼éadnie wprowadza┼éem wszystkie parametry do pilota (dok┼éadne wsp├│┼érz─Ödne, godzin─Ö, stref─Ö czasow─ů itp.), nast─Öpnie wybra┼éem metod─Ö ustawienia na 3 znane gwiazdy (jako pierwsz─ů wybra┼éem Arktura) i potwierdzi┼éem wszystko enterem. Teleskop pomyli┼é si─Ö o jakie┼Ť 20 stopni i nie pokaza┼é gwiazdy. Skorygowa┼éem go r─Öcznie i wybra┼éem drug─ů gwiazd─Ö (Dubne), nacisn─ů┼éem enter i teraz teleskop pomyli┼é si─Ö o jakie┼Ť 30 stopni. Bardzo prosz─Ö o podpowiedzi , gdzie mo┼╝e tkwi─ç b┼é─ůd. Dok┼éadam kilka zdj─Ö─ç ustawionego monta┼╝u bez tuby. By─ç mo┼╝e b┼é─ůd tkwi w jego z┼éym ustawieniu i jest banalny.

Pozdrawiam ;)

http://img31.imageshack.us/img31/2833/img1249w.jpg - zdj─Öcie 1
http://img401.imageshack.us/img401/371/img1250e.jpg - zdj─Öcie 2
http://img412.imageshack.us/img412/4102/img1251g.jpg- zdj─Öcie 3
http://img638.imageshack.us/img638/6639/img1252q.jpg - zdj─Öcie 4
http://img709.imageshack.us/img709/2879/img1253x.jpg - zdj─Öcie 5
http://img14.imageshack.us/img14/2550/img1254h.jpg - zdj─Öcie 6

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 wrze┼Ťnia 2010, 18:00 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 4 sierpnia 2010, 14:17
ja tam amator jestem, mam taki sam nap─Öd i monta┼╝, jeszcze nie za┼éo┼╝y┼éem nap─Ödu (chroniczny brak czasu), ale na tych zdj─Öciach co mi si─Ö rzuci┼éo w oczy: czy aby monta┼╝ nie powinien by─ç pochylony zgodnie z szeroko┼Ťci─ů geograficzn─ů?- i by─ç mo┼╝e w tym tkwi b┼é─ůd?

poprosz─Ö bardziej do┼Ťwiadczonych koleg├│w o skorygowanie...

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 wrze┼Ťnia 2010, 20:59 

Zdecydowanie k─ůt nachylenia nie odpowiada naszej geograficznej szeroko┼Ťci p├│┼énocnej (oko┼éo 50-52 stopnie)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 wrze┼Ťnia 2010, 22:03 
Nowy u┼╝ytkownik

Tak, uda┼éo mi si─Ö ten problem rozwi─ůza─ç samodzielnie, jaki┼Ť czas temu. Po wielu analizach doszed┼éem do wniosku, ┼╝e k─ůt nachylenia nie jest odpowiedni, do tego okaza┼éo si─Ö, ┼╝e nogi by┼éy odwrotnie wkr─Öcone. Wyst─ůpi┼é tak┼╝e problem z silnikami (ociera┼éy one o obudow─Ö co powodowa┼éo problemy w przesuwaniu si─Ö osi). Niedawno pojawi┼éa si─Ö kolejna awaria. Pu┼Ťci┼é kabelek przylutowany do silnika co uniemo┼╝liwia┼éo jego prac─Ö, ale wys┼éa┼éem go do Delty, zreperowali i przys┼éali spowrotem. Wiele wakacyjnych nocy sp─Ödzi┼éem na nauce dok┼éadnego ustawiania monta┼╝u na gwiazd─Ö polarn─ů i na walce z samym monta┼╝em, ale wszystko si─Ö uda┼éo i nap─Öd dzia┼éa sprawnie. Naprawd─Ö pechowe jest te EQ 3-2. :D

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 wrze┼Ťnia 2010, 22:09 

Nie ważne jakie jest , ważne że działa ;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 17 stycznia 2012, 01:35 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 25 sierpnia 2010, 11:58
Mia┼éem dok┼éadnie ten sam problem co i Ty. Okaza┼éo si─Ö, ┼╝e na ekranie wprowadzania wsp├│┼érz─Ödnych geograficznych musza by─ç wype┼énione wszystkie pola. Innymi s┼éowy liczba szeroko┼Ťci nie mo┼╝e mie─ç pustego pola, a wi─Öc nie powinni┼Ťmy wpisa─ç np. 18, tylko 018. Obie te liczby pilot akceptuje, ale tylko przy tej drugiej dzia┼éa poprawnie. Rozwi─ůzanie tego problemu zaj─Ö┼éo mi w 2011 roku chyba 2 miesi─ůce.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: