WYRÓWNANIE NA GWIAZDĘ POLARNĄPrzygotowanie montażu
W przypadku północnej hemisfery polega ono na prawidłowym zorientowaniu oraz wyrównaniu siatki lunetki biegunowej. W przypadku południowej hemisfery trzeba tylko wyrównać siatkę lunetki biegunowej. Czynności te wymagają jednorazowego ustawienia i należy je wykonać na samym początku wyrównywania montażu.
Jeśli Twój montaż został już przygotowany wcześniej możesz od razu przejść do końcowej części rozdziału do punktu „Precyzyjne wyrównanie na Gwiazdę Polarną”. Jeśli montaż wymaga ustawienia ogólnego – kieruj się instrukcjami opisanymi poniżej.
Na początku usuń zaślepki z górnego i dolnego końca osi RA, tak abyś mógł spojrzeć przez umieszczona w niej lunetkę biegunową (Rys. H). Poluzuj pręt przeciwwagi, a następnie obróć montaż w osi deklinacji, aby otwór w osi pozwalał na swobodne spoglądanie przez lunetkę biegunową.
Załącznik:
h1.jpg [ 402.31 KiB | Przeglądane 37322 razy ]
SŁOWNICZEKWskaźnik skali datyUżywany jako punkt odniesienia przy korzystaniu ze skali daty.
Skala datyOkrągła skala umieszczona wokół okularu lunetki biegunowej. Na zewnętrznej części skali widoczne są miesiące oznaczone od 1 (styczeń) do 12 (grudzień) z podziałka pomiędzy nimi. Dłuższe kreski oznaczają odstępy 10 dniowe, a krótsze odstępy 2 dniowe. Liczba oznaczająca dany miesiąc znajduje się „na wysokości” 15 dnia danego miesiąca.
Skala szerokości geograficznejMała skala umieszczona poniżej skali daty z oznaczeniami: E 20 10 0 10 20 W. W związku z tym, że skale te znajdują się na wspólnym pierścieniu nazywane są czasem skalą daty/szerokości geograficznej.
Znacznik szerokości geograficznejMała linia na czarnym plastikowym pierścieniu obok skali daty/szero- kości geograficznej.
Pierścień ze znacznikiemCzarny plastikowy pierścieniu obok skali daty/szerokości geograficznej.
Koło nastawcze osi RA.Skala pokazująca godziny od 0 do 23. W montażu HEQ-5 znajduje się ona bezpośrednio nad skalą daty/szerokości geograficznej. W EQ6 znajduje się ona na przeciwległym końcu gdzie znajduje się okular lunetki biegunowej. Jeśli znajdujesz się na północnej półkuli będziesz korzystał z górnej skali koła nastawczego RA. Dolna skala jest przeznaczona do obserwacji na półkuli południowej.
Wskaźnik ustawienia osi RAW HEQ5 jego rolę pełni wskaźnik skali daty. W EQ6 znacznik ma postać małego trójkąta obok koła nastawczego osi RA.
Krok 1: orientacja siatki lunetki biegunej1. Odblokuj oś RA i obróć do momentu, aż rysunek na siatce celowniczej lunetki biegunowej wskazujący położenie Gwiazdy Polarnej znajduje się na samym dole (pozycja godz. 6 – patrz rys H-2). Zablokuj oś RA.
2. Poluzuj koło nastawcze osi RA odkręcając wkręt blokujący i obróć skale ustawiając wobec wskaźnika na zero. Nie obracaj osi RA, po prostu poluzuj koło nastawcze osi RA i odpowiednio obróć je. Po ustawieniu zablokuj koło nastawcze osi RA dokręcając śrubkę.
3. Odblokuj teraz oś RA i obróć montażem nastawiając na wartość 10h 0m. Użyj górnej skali, jeśli znajdujesz się na półkuli północnej lub dolnej, jeśli znajdujesz się na półkuli południowej. Zablokuj oś RA.
4. Obróć skalę daty/szerokości geograficznej ustawiając ją na 10 października.
5. Odblokuj oś RA i obróć ją nastawiając z powrotem na zero.
6. Użyj małego płaskiego śrubokręta do poluzowania śrubki blokującej na pierścieniu ze znacznikiem. Obróć pierścień nastawiając go na 10 października. Zablokuj pierścień dokręcając śrubkę.
Załącznik:
h2.jpg [ 77.7 KiB | Przeglądane 37322 razy ]
Po wykonaniu powyższych wskazań siatka lunetki biegunowej powinna być zorientowana prawidłowo.
Krok 2: wyrównywanie siatki celowniczej lunetki biegunowejLunetka biegunowa wymaga wyrównania do osi polarnej montażu. Poniżej znajdziesz procedurę takiego wyrównania lunetki. Możesz przeprowadzić to wyrównania nocą patrząc na Gwiazdę Polarną, lub łatwiej, za dnia, używając jako celu oddalonego punktu odniesienia (np. lampy ulicznej oddalonej kilkaset metrów). W tym wypadku wygodnie będzie ustawić wysokość równolegle do ziemi, aby móc wygodnie zamontować i patrzeć przez okular. Należy zadbać o odpowiednia ilość miejsca, aby móc swobodnie manewrować tubą teleskopu w pionie. Naproście jest dokonać wyrównania bez zamontowanej tuby i przeciwwag.
1. Znajdź odległy obiekt i naceluj na niego ustawiając go w centrum pola widzenia lunetki biegunowej.
2. Obróć oś RA o 180 stopni.
3. Zaobserwuj kierunek ewentualnego przemie- szczenia się celu względem środka siatki celowniczej.
4. Jeśli cel przemieścił się w danym kierunku dokonaj korekty korzystając z śrub regulacyjnych lunetki biegunowej. Korekta powinna wynosić połowę dystansu między nowym położeniem obiektu a środkiem siatki celowniczej lunetki biegunowej (patrz rys H-3).
5. Ponownie naceluj na wybrany obiekt używając regulacji wysokości oraz azymutu na montażu. Wróć wtedy do punktu 2, lecz obróć montaż w przeciwnym kierunku. Jeśli nadal cel „ucieka” ponów czynności z punktu 3 i 5.
Załącznik:
h3.jpg [ 93.64 KiB | Przeglądane 37322 razy ]
Precyzyjne wyrównanie na Gwiazdę Polarną montażu EQPrzygotowanie: określanie Punktu Zero na skali szerokości geograficznej
Prawidłowe wyrównanie wymaga ustalenia punktu zero na skali szerokości geograficznej. W zależności od miejsca obserwacji punkt zero może być w każdym punkcie pomiędzy wschodem a zachodem, więc na początku należy ustalić jego położenie dla Twojego miejsca obserwacji. Punkt zero dla danego miejsca obserwacji jest różnica między szerokością geograficzną Twojego miejsca obserwacji, a szerokością geograficzną południka przechodzącego przez środek Twojej strefy czasowej. Aby obliczyć wartość tego południka pomnóż różnice w czasie względem Greenwich (czasu uniwersalnego) przez 15.
Na przykład dla Waterloo w Ontario w Kanadzie różnica między czasem w Greenwich wynosi -5 godzin. Ignorujemy znak ujemny i mnożymy 5 przez 15, co daje nam 75. Szerokość geograficzna południka wynosi 75 stopni na zachód. Szerokość geograficzna dla Waterloo wynosi 80 stopni 30 minut na zachód. Ignorujemy minuty i obliczamy różnicę: 80-75=5. Pozytywny wynik oznacza, że Waterloo jest 5 stopni na zachód od południka środkowego – nastawiamy na skali wartość 5 po stronie W. Ujemny wynik oznaczałby lokalizację danego miejsca obserwacji na wschód – należałoby użyć wartości na skali po stronie E.
Precyzyjne wyrównanie na Gwiazdę Polarną montażu dla półkuli północnej
1. Obróć oś RA do momentu, aż wskaźnik szerokości geograficznej (patrz rys H-4) zrówna się ze wskaźnikiem skali daty. Zablokuj oś RA.
2. Obróć skalę daty/szerokości geograficznej i zrównaj ustalone wcześniej „zero” ze wskaźnikiem szerokości geograficznej.
3. Odblokuj oś RA i obróć nastawiając na aktualną datę. Zablokuj oś RA.
4. Odblokuj i ustaw koło nastawcze osi RA na aktualny czas. Użyj górnej skali dla półkuli północnej i dolnej dla półkuli południowej. Zablokuj koło nastawcze.
5. Odblokuj montaż w osi RA i nastaw na zero względem wskaźnika koła nastawczego osi RA. Siatka celownicza lunetki biegunowej jest teraz w odpowiedniej orientacji.
6. Użyj regulacji wysokości i azymutu do umieszczenia Gwiazdy Polarnej we wskazanym miejscu na siatce celowniczej.
Załącznik:
h4_h5.jpg [ 267.21 KiB | Przeglądane 37322 razy ]
Wyrównanie montażu na Gwiazdę Polarna jest już zakończone.
Opis wg. instrukcji montażu HEQ-5/(N)EQ-6