Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Od nadmiaru boli głowa - czyli co zrobić :-)
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=48&t=4151
Strona 1 z 1

Autor:  Piotr Misiewicz [ sobota, 27 lipca 2013, 21:07 ]
Tytuł:  Od nadmiaru boli głowa - czyli co zrobić :-)

Witam po prawie 3 latach nieobecności, mam taki dylemat: ze względu na bark czasu, potrzebną mobilność zakupiłem 3 lata temu Maka 127 z montażem EQ3-2 w komplecie z aluminiowymi nogami. Wystawiam go od czasu do czasu na taras, raz- dwa razy w roku jadę na działkę, wtedy też telepa zabieram. W czym problem? Ano w tym, że udało mi się korzystnie zakupić taki montaż Bresser EXOS-2 z GOTO - bardzo fajny, z tym że trochę mniej mobilny.

Teraz pytanie: czy EQ3-2 sobie zostawić (mam w nim lunetkę biegunową) na szybkie wyjazdy czy wyniesienie Maka na taras - do samych obserwcji księżyca czy planetek (manualnie jednak szybciej..), czy też go sprzedać (aczkolwiek fortuny za niego przecież nie dostanę) a brak miejsca na przechowanie montażu nie jest problemem....

Obserwuję okazjonalnie, jak w wątku przywitaniowym pisałem, wróciłem do obserwacji po ponad 3 dekadach ( w podstawówce uczestniczyłem do koła astronomicznego gdzie mieliśmy jakiś 60mm refraktor (stary nawet jak na tamte czasy), dwa male maczki - chyba 50mm albo 60mm, mieliśmy też obiektyw MTO 1000 z dorobionym wyciągiem okularowym oraz jeden duży teleskop Cassegraina 150mm na montażu paralaktycznym z napędem na 1 oś (zasilanie z gniazdka). Teraz sobie powoli przypominam niebo :-)

Więc względem tego pytania mojego?

Autor:  Artur Janda [ czwartek, 1 sierpnia 2013, 19:04 ]
Tytuł:  Re: Od nadmiaru boli głowa - czyli co zrobić :-)

Hmm.. Szczerze mówiąc nie rozumiem, gdzie tu widzisz dylemat. Skoro masz dwa monty, to korzystaj z obu wedle potrzeby. Jak nie potrzebujesz kasy "na gwałt" to nie sprzedawaj. Nie wiesz kiedy który Ci się bardziej przysłuży. Nikt przecież jeszcze nikomu nie zabronił posiadania dwóch czy pięciu montaży, czy teleskopów. Od przybytku głowa NIE boli. Pozdro;)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/