Teraz jest wtorek, 2 czerwca 2020, 16:34

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: HEQ5 / EQ6 r├│┼╝nice , wady i zalety
PostNapisane: ┼Ťroda, 18 listopada 2009, 19:32 
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Nie ukrywam, że rozważam zakup HEQ5 lub EQ6. Głownie pytanie kieruję do użytkowników tych montaży
jak w praktyce si─Ö one sprawuj─ů. Nie interesuje mnie ekstremalny ud┼║wig , ale funkcjonalno┼Ť─ç i jak najmniej do noszenia.
Zak┼éadane ┼Ťrednie obci─ů┼╝enie to 6 kg maksymalne ok 11 kg. Czy warto kupi─ç EQ6 ?
Jak wygl─ůda zagadnienie guidowania czy to przez laptop lub samodzieln─ů kamer─ů guiduj─ůc─ů,
i jak w tym przypadku wygl─ůda PE monta┼╝y ? Na ile jest inteligentna elektronika i czy uczy si─Ö b┼é─Öd├│w PE ?

Na pocz─ůtek tyle :D

G├│ra

Tytu┼é: Re: HEQ5 / EQ6 r├│┼╝nice , wady i zalety
PostNapisane: ┼Ťroda, 18 listopada 2009, 22:33 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 26 sierpnia 2009, 23:25
Aleksander Halor napisał(a):
Nie ukrywam, że rozważam zakup HEQ5 lub EQ6. Głownie pytanie kieruję do użytkowników tych montaży
jak w praktyce si─Ö one sprawuj─ů. Nie interesuje mnie ekstremalny ud┼║wig , ale funkcjonalno┼Ť─ç i jak najmniej do noszenia.
Zak┼éadane ┼Ťrednie obci─ů┼╝enie to 6 kg maksymalne ok 11 kg. Czy warto kupi─ç EQ6 ?

Z tego co wiem, to praktycznie ta sama konstrukcja. Je┼╝eli zale┼╝y Ci na Wadze to HEQ5, chocia┼╝ nie ukrywam, ┼╝e dla mnie to jest taki p├│┼é-monta┼╝ o ile mog─Ö tak powiedzie─ç. Osobi┼Ťcie z monta┼╝ami HEQ5 nie mam do┼Ťwiadczenia, jednak z tego co czyta┼éem da si─Ö go do┼Ť─ç fajnie u┼╝ywa─ç r├│wnie┼╝ do astrofotografii. Trzeba tylko pami─Öta─ç, ┼╝e no┼Ťno┼Ť─ç podawana przez producenta to mit!
Nale┼╝y j─ů raczej traktowa─ç jako no┼Ťno┼Ť─ç przy kt├│rej jeszcze dzia┼éaj─ů silniki i o┼Ť si─Ö nie wygina :). My┼Ťl─Ö, ┼╝e trzeba by by┼éo przyj─ů─ç max 60-70% podawanej no┼Ťno┼Ťci jako u┼╝yteczn─ů warto┼Ť─ç.
Jak wygl─ůda zagadnienie guidowania czy to przez laptop lub samodzieln─ů kamer─ů guiduj─ůc─ů,
i jak w tym przypadku wygl─ůda PE monta┼╝y ? Na ile jest inteligentna elektronika i czy uczy si─Ö b┼é─Öd├│w PE ?

Sama elektronika w monta┼╝u nie jest w ┼╝aden spos├│b inteligentna. Jest to typowy uk┼éad sterownika mikro-krokowego oparty zdaje si─Ö o kostki firmy Allegro (nie pami─Ötam bo dawno nie rozbiera┼éem :)). Ca┼éo┼Ť─ç logiki tkwi w sterowniku (model synscan). Mo┼╝na jeszcze u┼╝ywa─ç sterowania z kompa z zastosowaniem np. drivera EQMOD - tam mo┼╝na do┼Ť─ç precyzyjnie zdefiniowa─ç PEC za pomoc─ů softu. Ja osobi┼Ťcie nigdy tego nie u┼╝ywa┼éem ale s─ů tacy co i owszem. Wgranie PECA do samego sterownika SynScana te┼╝ niestety nie jest mo┼╝liwe (albo jestem za cienki aby to zrobi─ç :).
Jak zrobię w końcu próbę z PECEM z EQMODA to zamieszczę opis.
Je┼╝eli chodzi o b┼é─Ödy tych monta┼╝y. Hmm. To chi┼äszczyzna - jeden monta┼╝ mo┼╝e si─Ö r├│┼╝ni─ç bardzo od drugiego. Nie jest to Tak czy AP, jak trafisz tak niestety zostanie - to jest cena za .. ma┼é─ů cen─Ö monta┼╝u. Osobi┼Ťcie widzia┼éem ten monta┼╝, kt├│ry prowadzi┼é po guidingu prawie jak AP.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 18 listopada 2009, 23:13 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 4 pa┼║dziernika 2009, 13:48
Ja ze swej strony na razie mog─Ö Ci napisa─ç ┼╝e NEQ6 nie jest zbyt monta┼╝em przeno┼Ťnym troch─Ö wa┼╝y. Du┼╝o zale┼╝y co chcesz na monta┼╝u powiesi─ç

Tu masz stron─Ö Jakuba wykorzystuj─ůcego w pe┼éni mo┼╝liwo┼Ťci HEQ5

http://www.astrofotografia.szczecin.pl/

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 listopada 2009, 02:07 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 4 pa┼║dziernika 2009, 11:36
Nie uzywalem tych montazy, ale jak ktos o astrofoto mysli to lepiej z 2 x wiecej wylozyc na innej klasy .

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 listopada 2009, 11:20 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Zbigniew Wyszyński napisał(a):
Nie uzywalem tych montazy, ale jak ktos o astrofoto mysli to lepiej z 2 x wiecej wylozyc na innej klasy .

Nie zgodz─Ö si─Ö z tym stwierdzeniem,nie zapominaj ,┼╝e m├│wimy to amatorskim astrofoto, a najlepszym przyk┼éadem tego co mo┼╝na osi─ůgn─ůc tym montem jest kolega Qbanos ,kt├│rego wy┼╝ej przywo┼éa┼é kolega Zdzisiu,jego fotki nie wiele ust─Öpuj─ů fotkom z najwy┼╝szej p├│┼éki.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 listopada 2009, 12:19 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Og├│lnie: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=18
W skr├│cie: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=18&str=8

PE ┼Ťredni w (N)EQ-6 jest dwa razy mniejszy ni┼╝ w HEQ-5.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 listopada 2009, 15:44 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Hej
A popytaj jakich┼Ť astrofotograf├│w co i jak i napewno Ci doradz─ů. Wa┼╝ne, ┼╝eby miei do┼Ťwiadczenia z identycznym sprzetem. A wielu ich znajdziesz

Pozdrawiam
Piotrek

Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 listopada 2009, 23:53 

Ch─Ötnie przyjm─Ö te drugie tyle na sprz─Öt lepszej klasy , numer konta na PW :mrgreen:

Nie b─Öd─Ö si─Ö rzuca┼é przys┼éowiowo z motyk─ů na S┼éo┼äce , wyb├│r zamykam mi─Ödzy HEQ5 a EQ6.
Nie wiem ile razy w roku wykorzystam sprzęt , ile będzie stał w kartonach. Stały dostęp mam do Słońca,
Ksi─Ö┼╝yca i planet. Dost─Öpne ogniskowe to 430, 750, 900 i 1300 mm. A dedektorem b─Ödzie na pocz─ůtek EOS 450
Jak b┼é─ůd PE b─Ödzie przek┼éada┼é si─Ö na "po┼Ťlizg" obiekt├│w na fotografiach . Zak┼éadaj─ůc wielko┼Ť─ç piksela na 5 um ?
Zapewne dokładniej trzeba by znać rozmiar subpikseli ale to chyba wyższa szkoła jazdy.
No i rozumiem ┼╝e monta┼╝ sterowany z laptopa ma wi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci
niż sterowany standardowo z pilota z wersji synskan , a sam pilot synskan nie uczy się błędów PE montażu ?

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 20 listopada 2009, 00:18 

Tak, mo┼╝na oczywi┼Ťcie pomy┼Ťle─ç np. o losmandy. Wy┼╝ej ju┼╝ cenowo jest niestety znacznie wi─Öcej ni┼╝ 2x.
Jak kto┼Ť chce naprawd─Ö mie─ç co┼Ť przyzwoitej klasy to AP lub Tak a to niestety znacznie wi─Öcej. Do amatorskiego AF my┼Ťl─Ö, r├│wnie┼╝, ┼╝e Eq6 wystarczy. Wszystko zale┼╝y od tego kto jakich rezultat├│w si─Ö spodziewa a przede wszystkim kto jakie rezultaty akceptuje.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 20 listopada 2009, 00:24 

Ch─Ötnie przyjm─Ö te drugie tyle na sprz─Öt lepszej klasy , numer konta na PW :mrgreen:

Nie b─Öd─Ö si─Ö rzuca┼é przys┼éowiowo z motyk─ů na S┼éo┼äce , wyb├│r zamykam mi─Ödzy HEQ5 a EQ6.
Nie wiem ile razy w roku wykorzystam sprzęt , ile będzie stał w kartonach. Stały dostęp mam do Słońca,
Ksi─Ö┼╝yca i planet. Dost─Öpne ogniskowe to 430, 750, 900 i 1300 mm. A dedektorem b─Ödzie na pocz─ůtek EOS 450
Jak b┼é─ůd PE b─Ödzie przek┼éada┼é si─Ö na "po┼Ťlizg" obiekt├│w na fotografiach . Zak┼éadaj─ůc wielko┼Ť─ç piksela na 5 um ?
Zapewne dokładniej trzeba by znać rozmiar subpikseli ale to chyba wyższa szkoła jazdy.
No i rozumiem ┼╝e monta┼╝ sterowany z laptopa ma wi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci
niż sterowany standardowo z pilota z wersji synskan , a sam pilot synskan nie uczy się błędów PE montażu ?

Guiding jest w┼éa┼Ťciwie niezb─Ödny do Astro-foto, je┼╝eli my┼Ťlisz o d┼éu┼╝szych czasach a Canon niestety demonem ┼éapania foton├│w nie jest i w wi─Ökszo┼Ťci wymaga wi─Ökszych czas├│w. Samo wyg┼éadzenie krzywej PE tylko mo┼╝e zmniejszy─ç korekty monta┼╝u, ale bez guidingu nie ma co powa┼╝nie my┼Ťle─ç o AF. Ze swojego skromnego do┼Ťwiadczenia powiem, ┼╝e uczy─ç si─Ö AF bez guidingu to troch─Ö strata czasu, bo samo odnalezienie w┼éa┼Ťciwego ustawienia guidera wymaga sporo nieprzespanych nocy i zawsze ma si─Ö na koniec wra┼╝enie, ┼╝e mo┼╝na by┼éo lepiej.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 20 listopada 2009, 01:21 

Zdaj─Ö sobie spraw─Ö ┼╝e guidowanie jest niezb─Ödne i to niezale┼╝nie od sprz─Ötu

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 20 listopada 2009, 09:27 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03

Hej
Tu akurat ┼╝adny b┼é─ůd nie przeszkadza. Planety s─ů jasne, wi─Öc na┼Ťwietla─ç ich nie b─Ödziesz, nie m├│wiac o ksi─Özycu i s┼éo┼äcu. Pozatym do planet s─ů ine kamerki. Mnie EQ3-2 z nap─Öd─Öm Jowisza przez minut─Ö z ogniskow─ů 1500 utrzymywa┼é bez problemu. Przy ogniskowej 3000 juz sie lekko rusza┼é, ale ja montaz to na oko ustawia┼éem, bez lunetki biegunowej, poziomowania itp. W wypadku fotografi s┼éoneczno, ksi─Özycowo Planetarnej nie ma problemu co do tego b┼é─Ödu. Ale do Planet potrzebujesz kamerki

Pozdrawiam
Piotrek

Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 23 listopada 2009, 00:18 

Jak to w reklamie , skoro nie widać różnicy to po co przepłacać !
Raczej nie b─Öd─Ö specjalnie przeci─ů┼╝a┼é monta┼╝u a guidowanie docelowo b─Ödzie , wi─Öc zostan─Ö przy HEQ 5
Dzi─Öki za porady.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 27 listopada 2009, 10:34 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 18 wrze┼Ťnia 2009, 10:35

Witam Alek

Je┼Ťli mog─Ö co┼Ť doradzi─ç to zdecydowanie polecam EQ-6 S.W. zreszt─ů sam zbieram kas─Ö na ten model to standart.
Wieksza no┼Ťno┼Ť─ç ,grubsze nogi statywu,jest dok┼éadniejszy,ci─Ö┼╝ar monta┼╝u jest wa┼╝ny
nie b─Ödzie tak bardzo podatny na drgania (Wiatr).Ja osobi┼Ťcie wychodz─Ö z za┼éozenia,┼╝e powinno sie kupowa─ç monta┼╝ najlepszy na jaki nas sta─ç.Monta┼╝ dobrej klasy to podstawa.To jest moja prywatna ocena.

Darek

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 27 listopada 2009, 11:36 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 18 wrze┼Ťnia 2009, 10:35
Jeszcze jedno Alek we┼╝ pod uwag─Ö to ,┼╝e za jaki┼Ť czas mo┼╝esz mie─ç inny sprz─Öt
wieksz─ů tube optyczn─ů np.250mm b─Ödziesz chcia┼é powiesi─ç wi─Öcej sprz─Ötu i HEQ-5 b─Ödzie za s┼éabym monta┼╝em.Radz─Ö ci przemy┼Ťl zakup po co kupowa─ç dwa razy.Wiem po sobie kupi┼éem amerykanskiego ORIONA Sky Vew Pro EQ-5 i okaza┼é si─Ö s┼éaby i po 4-latach sprzeda┼éem.

astropozdrowienia

Darek

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 stycznia 2010, 18:04 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
A z tego co ja czyta┼éem, to mniejszy HEQ5 ma conajmniej 2x lepszy tracking, bo ma k├│┼éka z─Öbate z wi─Öksz─ů ilo┼Ťci─ů mniejszych z─Öb├│w (ogl─ůda┼éem) i jest ┼éatwiejszy w regulacji. EQ6 to ┼Ťrednioudana podr├│bka EM-200, tyle, ┼╝e Japo┼äce nie ┼╝a┼éowali na frezowanie z─Öb├│w :!:
PE obu monta┼╝y ostatnimi czasy jest ju┼╝ niez┼éy, ale pomys┼é na przeniesienie nap─Ödu w 5-tce jest lepszy. Teraz zostaje dylemat no┼Ťno┼Ťci.
Je┼Ťli ogniskowe do 500mm to 5-tka, powy┼╝ej 6-tka. A no┼Ťno┼Ť─ç do AF to osobi┼Ťcie podzieli┼ébym przez conajmniej przez 2 :lol:
Wyjazdowo u┼╝ywam EQ6, ale ten z orygina┼éem ma ju┼╝ niewiele wsp├│lnego. Sterowanie wymienione na system Mela Bartelsa, kt├│ry daje ponadprzeci─Ötne mo┼╝liwo┼Ťci, dotarte przek┼éadnie ┼Ťlimakowe i zast─ůpienie przek┼éadni po┼Ťrednich bezluzowymi paskami z─Öbatymi. Ale to jesie┼Ť 2 lata tuningowania :( Jak chcesz, to Ci─Ö podprowadze ;)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 8 stycznia 2010, 13:01 
Ranga: [7]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Olek dwa dni temu kupilem EQ6 PRO ale na razie moge ci tylko powiedziec ze na pewno lepiej wyrabia mi─Ö┼Ťnie niz HEQ5
Wyniesienie na taras EQ6z newtonem 150/750 jeszcze jest mozliwe ale po załozeniu tuby
11" SCT nie do realizacji.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 stycznia 2010, 02:03 

Piotrze je┼╝eli mog─Ö Ci co┼Ť doradzi─ç. NIGDY nie przeno┼Ť monta┼╝u z zamontowanym teleskopem lub przeciwwagami. Je┼╝eli chcesz aby Ci troch─Ö pos┼éu┼╝y┼é to przy przenoszeniu monta┼╝u zdejmuj zawsze tub─Ö i przeciwwagi. Nie b─Öd─Ö t┼éumaczy┼é dlaczego ale jak kiedy┼Ť go rozbierzesz sam si─Ö domy┼Ťlisz.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 stycznia 2010, 02:45 

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
nawet 5m ?
az taki jest kruchy.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 stycznia 2010, 13:21 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
Je┼Ťli ju┼╝ musisz, to koniecznie z rozprzegni─Ötymi sprz─Ög┼éami, ale lepiej wog├│le. Jak o co┼Ť zahaczysz to ┼Ťlimak lub ┼Ťlimacznica na zawsze zniszczone :(

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: