Teraz jest pi─ůtek, 29 maja 2020, 12:39

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Jak ustawi─ç monta┼╝ na gwiazd─Ö polarn─ů - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 5 grudnia 2009, 00:13 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 4 pa┼║dziernika 2009, 13:48
Jako ┼╝e powsta┼é w─ůtek na Astromaniaku pt "Ustawianie monta┼╝u na biegun polarny"
pozwoliłem sobie go podlinkować
Podoba mi si─Ö pomys┼é zebrania wszystkich mo┼╝liwo┼Ťci w jednym temacie

Autor w─ůtku : Pav1007
Ustawianie monta┼╝u na biegun polarny

G├│ra

Tytu┼é: Re: Jak ustawi─ç monta┼╝ na gwiazd─Ö polarn─ů - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 5 grudnia 2009, 11:40 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 26 sierpnia 2009, 21:32
Hej,
Ja robi┼éem to tak (przy czym s┼éu┼╝y┼éo mi to tylko do obserwacji): Ustawia┼éem monta┼╝ mniej wi─Öcej tak ┼╝eby Polarna by┼éa widoczna na ┼Ťrodku
w otworze na lunetk─Ö biegunow─ů, potem bra┼éem jaki┼Ť okular z ma┼éym powi─Ökszeniem i kr─Öci┼éem ┼Ťrubami azymutu i wysoko┼Ťci tak ┼╝eby wycentrowa─ç gwiazd─Ö. Pami─Ötaj─ůc o tym, ┼╝e DEC Polarnej to ok 98* i tak trzeba ustawi─ç tub─Ö na g┼éowicy. Potem wk┼éada┼éem kr├│tszy okular z barlowem i znowu centrowa┼éem obraz ustawiaj─ůc azymut i wysoko┼Ť─ç monta┼╝u. Kolejnym etapem by┼éo ustawienie monta┼╝u na jaki┼Ť znany obiekt np. Vega, wsp├│┼érz─Ödna DEC powinna mniej wi─Öcej si─Ö zgadza─ç, REC trzeba ustawi─ç r─Öcznie. W ten spos├│b mia┼éem prymitywne GoTo i mo┼╝na by┼éo szuka─ç obiekt├│w na podstawie wsp├│┼érz─Ödnych. Zaj─Öcie troch─Ö mozolne ale dzia┼éa┼éo :)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 10:50 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
WYR├ôWNANIE NA GWIAZD─ś POLARN─ä

Przygotowanie monta┼╝u
W przypadku p├│┼énocnej hemisfery polega ono na prawid┼éowym zorientowaniu oraz wyr├│wnaniu siatki lunetki biegunowej. W przypadku po┼éudniowej hemisfery trzeba tylko wyr├│wna─ç siatk─Ö lunetki biegunowej. Czynno┼Ťci te wymagaj─ů jednorazowego ustawienia i nale┼╝y je wykona─ç na samym pocz─ůtku wyr├│wnywania monta┼╝u.
Je┼Ťli Tw├│j monta┼╝ zosta┼é ju┼╝ przygotowany wcze┼Ťniej mo┼╝esz od razu przej┼Ť─ç do ko┼äcowej cz─Ö┼Ťci rozdzia┼éu do punktu ÔÇ×Precyzyjne wyr├│wnanie na Gwiazd─Ö Polarn─ůÔÇŁ. Je┼Ťli monta┼╝ wymaga ustawienia og├│lnego ÔÇô kieruj si─Ö instrukcjami opisanymi poni┼╝ej.
Na pocz─ůtku usu┼ä za┼Ťlepki z g├│rnego i dolnego ko┼äca osi RA, tak aby┼Ť m├│g┼é spojrze─ç przez umieszczona w niej lunetk─Ö biegunow─ů (Rys. H). Poluzuj pr─Öt przeciwwagi, a nast─Öpnie obr├│─ç monta┼╝ w osi deklinacji, aby otw├│r w osi pozwala┼é na swobodne spogl─ůdanie przez lunetk─Ö biegunow─ů.

Za┼é─ůcznik:
h1.jpg
h1.jpg [ 402.31 KiB | Przegl─ůdane 13487 razy ]

SŁOWNICZEK

Wska┼║nik skali daty
U┼╝ywany jako punkt odniesienia przy korzystaniu ze skali daty.
Skala daty
Okr─ůg┼éa skala umieszczona wok├│┼é okularu lunetki biegunowej. Na zewn─Ötrznej cz─Ö┼Ťci skali widoczne s─ů miesi─ůce oznaczone od 1 (stycze┼ä) do 12 (grudzie┼ä) z podzia┼éka pomi─Ödzy nimi. D┼éu┼╝sze kreski oznaczaj─ů odst─Öpy 10 dniowe, a kr├│tsze odst─Öpy 2 dniowe. Liczba oznaczaj─ůca dany miesi─ůc znajduje si─Ö ÔÇ×na wysoko┼ŤciÔÇŁ 15 dnia danego miesi─ůca.
Skala szeroko┼Ťci geograficznej
Ma┼éa skala umieszczona poni┼╝ej skali daty z oznaczeniami: E 20 10 0 10 20 W. W zwi─ůzku z tym, ┼╝e skale te znajduj─ů si─Ö na wsp├│lnym pier┼Ťcieniu nazywane s─ů czasem skal─ů daty/szeroko┼Ťci geograficznej.
Znacznik szeroko┼Ťci geograficznej
Ma┼éa linia na czarnym plastikowym pier┼Ťcieniu obok skali daty/szero- ko┼Ťci geograficznej.
Pier┼Ťcie┼ä ze znacznikiem
Czarny plastikowy pier┼Ťcieniu obok skali daty/szeroko┼Ťci geograficznej.
Koło nastawcze osi RA.
Skala pokazuj─ůca godziny od 0 do 23. W monta┼╝u HEQ-5 znajduje si─Ö ona bezpo┼Ťrednio nad skal─ů daty/szeroko┼Ťci geograficznej. W EQ6 znajduje si─Ö ona na przeciwleg┼éym ko┼äcu gdzie znajduje si─Ö okular lunetki biegunowej. Je┼Ťli znajdujesz si─Ö na p├│┼énocnej p├│┼ékuli b─Ödziesz korzysta┼é z g├│rnej skali ko┼éa nastawczego RA. Dolna skala jest przeznaczona do obserwacji na p├│┼ékuli po┼éudniowej.
Wska┼║nik ustawienia osi RA
W HEQ5 jego rol─Ö pe┼éni wska┼║nik skali daty. W EQ6 znacznik ma posta─ç ma┼éego tr├│jk─ůta obok ko┼éa nastawczego osi RA.

Krok 1: orientacja siatki lunetki biegunej
1. Odblokuj o┼Ť RA i obr├│─ç do momentu, a┼╝ rysunek na siatce celowniczej lunetki biegunowej wskazuj─ůcy po┼éo┼╝enie Gwiazdy Polarnej znajduje si─Ö na samym dole (pozycja godz. 6 ÔÇô patrz rys H-2). Zablokuj o┼Ť RA.
2. Poluzuj ko┼éo nastawcze osi RA odkr─Öcaj─ůc wkr─Öt blokuj─ůcy i obr├│─ç skale ustawiaj─ůc wobec wska┼║nika na zero. Nie obracaj osi RA, po prostu poluzuj ko┼éo nastawcze osi RA i odpowiednio obr├│─ç je. Po ustawieniu zablokuj ko┼éo nastawcze osi RA dokr─Öcaj─ůc ┼Ťrubk─Ö.
3. Odblokuj teraz o┼Ť RA i obr├│─ç monta┼╝em nastawiaj─ůc na warto┼Ť─ç 10h 0m. U┼╝yj g├│rnej skali, je┼Ťli znajdujesz si─Ö na p├│┼ékuli p├│┼énocnej lub dolnej, je┼Ťli znajdujesz si─Ö na p├│┼ékuli po┼éudniowej. Zablokuj o┼Ť RA.
4. Obr├│─ç skal─Ö daty/szeroko┼Ťci geograficznej ustawiaj─ůc j─ů na 10 pa┼║dziernika.
5. Odblokuj o┼Ť RA i obr├│─ç j─ů nastawiaj─ůc z powrotem na zero.
6. U┼╝yj ma┼éego p┼éaskiego ┼Ťrubokr─Öta do poluzowania ┼Ťrubki blokuj─ůcej na pier┼Ťcieniu ze znacznikiem. Obr├│─ç pier┼Ťcie┼ä nastawiaj─ůc go na 10 pa┼║dziernika. Zablokuj pier┼Ťcie┼ä dokr─Öcaj─ůc ┼Ťrubk─Ö.

Za┼é─ůcznik:
h2.jpg
h2.jpg [ 77.7 KiB | Przegl─ůdane 13487 razy ]

Po wykonaniu powyższych wskazań siatka lunetki biegunowej powinna być zorientowana prawidłowo.

Krok 2: wyr├│wnywanie siatki celowniczej lunetki biegunowej

Lunetka biegunowa wymaga wyr├│wnania do osi polarnej monta┼╝u. Poni┼╝ej znajdziesz procedur─Ö takiego wyr├│wnania lunetki. Mo┼╝esz przeprowadzi─ç to wyr├│wnania noc─ů patrz─ůc na Gwiazd─Ö Polarn─ů, lub ┼éatwiej, za dnia, u┼╝ywaj─ůc jako celu oddalonego punktu odniesienia (np. lampy ulicznej oddalonej kilkaset metr├│w). W tym wypadku wygodnie b─Ödzie ustawi─ç wysoko┼Ť─ç r├│wnolegle do ziemi, aby m├│c wygodnie zamontowa─ç i patrze─ç przez okular. Nale┼╝y zadba─ç o odpowiednia ilo┼Ť─ç miejsca, aby m├│c swobodnie manewrowa─ç tub─ů teleskopu w pionie. Napro┼Ťcie jest dokona─ç wyr├│wnania bez zamontowanej tuby i przeciwwag.

1. Znajd┼║ odleg┼éy obiekt i naceluj na niego ustawiaj─ůc go w centrum pola widzenia lunetki biegunowej.
2. Obr├│─ç o┼Ť RA o 180 stopni.
3. Zaobserwuj kierunek ewentualnego przemie- szczenia si─Ö celu wzgl─Ödem ┼Ťrodka siatki celowniczej.
4. Je┼Ťli cel przemie┼Ťci┼é si─Ö w danym kierunku dokonaj korekty korzystaj─ůc z ┼Ťrub regulacyjnych lunetki biegunowej. Korekta powinna wynosi─ç po┼éow─Ö dystansu mi─Ödzy nowym po┼éo┼╝eniem obiektu a ┼Ťrodkiem siatki celowniczej lunetki biegunowej (patrz rys H-3).
5. Ponownie naceluj na wybrany obiekt u┼╝ywaj─ůc regulacji wysoko┼Ťci oraz azymutu na monta┼╝u. Wr├│─ç wtedy do punktu 2, lecz obr├│─ç monta┼╝ w przeciwnym kierunku. Je┼Ťli nadal cel ÔÇ×uciekaÔÇŁ pon├│w czynno┼Ťci z punktu 3 i 5.

Za┼é─ůcznik:
h3.jpg
h3.jpg [ 93.64 KiB | Przegl─ůdane 13487 razy ]

Precyzyjne wyr├│wnanie na Gwiazd─Ö Polarn─ů monta┼╝u EQ

Przygotowanie: okre┼Ťlanie Punktu Zero na skali szeroko┼Ťci geograficznej
Prawid┼éowe wyr├│wnanie wymaga ustalenia punktu zero na skali szeroko┼Ťci geograficznej. W zale┼╝no┼Ťci od miejsca obserwacji punkt zero mo┼╝e by─ç w ka┼╝dym punkcie pomi─Ödzy wschodem a zachodem, wi─Öc na pocz─ůtku nale┼╝y ustali─ç jego po┼éo┼╝enie dla Twojego miejsca obserwacji. Punkt zero dla danego miejsca obserwacji jest r├│┼╝nica mi─Ödzy szeroko┼Ťci─ů geograficzn─ů Twojego miejsca obserwacji, a szeroko┼Ťci─ů geograficzn─ů po┼éudnika przechodz─ůcego przez ┼Ťrodek Twojej strefy czasowej. Aby obliczy─ç warto┼Ť─ç tego po┼éudnika pomn├│┼╝ r├│┼╝nice w czasie wzgl─Ödem Greenwich (czasu uniwersalnego) przez 15.
Na przyk┼éad dla Waterloo w Ontario w Kanadzie r├│┼╝nica mi─Ödzy czasem w Greenwich wynosi -5 godzin. Ignorujemy znak ujemny i mno┼╝ymy 5 przez 15, co daje nam 75. Szeroko┼Ť─ç geograficzna po┼éudnika wynosi 75 stopni na zach├│d. Szeroko┼Ť─ç geograficzna dla Waterloo wynosi 80 stopni 30 minut na zach├│d. Ignorujemy minuty i obliczamy r├│┼╝nic─Ö: 80-75=5. Pozytywny wynik oznacza, ┼╝e Waterloo jest 5 stopni na zach├│d od po┼éudnika ┼Ťrodkowego ÔÇô nastawiamy na skali warto┼Ť─ç 5 po stronie W. Ujemny wynik oznacza┼éby lokalizacj─Ö danego miejsca obserwacji na wsch├│d ÔÇô nale┼╝a┼éoby u┼╝y─ç warto┼Ťci na skali po stronie E.

Precyzyjne wyr├│wnanie na Gwiazd─Ö Polarn─ů monta┼╝u dla p├│┼ékuli p├│┼énocnej

1. Obr├│─ç o┼Ť RA do momentu, a┼╝ wska┼║nik szeroko┼Ťci geograficznej (patrz rys H-4) zr├│wna si─Ö ze wska┼║nikiem skali daty. Zablokuj o┼Ť RA.
2. Obr├│─ç skal─Ö daty/szeroko┼Ťci geograficznej i zr├│wnaj ustalone wcze┼Ťniej ÔÇ×zeroÔÇŁ ze wska┼║nikiem szeroko┼Ťci geograficznej.
3. Odblokuj o┼Ť RA i obr├│─ç nastawiaj─ůc na aktualn─ů dat─Ö. Zablokuj o┼Ť RA.
4. Odblokuj i ustaw koło nastawcze osi RA na aktualny czas. Użyj górnej skali dla półkuli północnej i dolnej dla półkuli południowej. Zablokuj koło nastawcze.
5. Odblokuj montaż w osi RA i nastaw na zero względem wskaźnika koła nastawczego osi RA. Siatka celownicza lunetki biegunowej jest teraz w odpowiedniej orientacji.
6. U┼╝yj regulacji wysoko┼Ťci i azymutu do umieszczenia Gwiazdy Polarnej we wskazanym miejscu na siatce celowniczej.

Za┼é─ůcznik:
h4_h5.jpg
h4_h5.jpg [ 267.21 KiB | Przegl─ůdane 13487 razy ]

Wyrównanie montażu na Gwiazdę Polarna jest już zakończone.

Opis wg. instrukcji monta┼╝u HEQ-5/(N)EQ-6

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 16:21 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Dzi─Öki Marku nie znalaz┼ée┼Ť mo┼╝e opis mojej lunetki biegunowej. Mam EQ5 MON2 i lunetka jest ma┼éo europejska.

Za┼é─ůczniki:
DSCF1775 (Medium).JPG
DSCF1775 (Medium).JPG [ 66.22 KiB | Przegl─ůdane 13469 razy ]
eq5mon2.JPG
eq5mon2.JPG [ 11.37 KiB | Przegl─ůdane 13471 razy ]

W┼üASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRY─ć.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE
G├│ra

PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 19:08 
Administrator
Administrator

Ty zawsze z czym┼Ť wyskoczysz! :shock:

tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 20:12 
Moderator globalny
Moderator globalny

Ha ha ha. Ale ja mam taka lunetk─Ö biegunow─ů. Wiem by┼éo by chyba ┼éatwiej wymieni─ç j─ů na bardziej znormalizowan─ů. Ale jak jest taka to i ustawienia powinny gdzie┼Ť istnie─ç.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 21:53 
Administrator
Administrator

Ta Twoja lunetka to chyba jest z innego Uk┼éadu Planetarnego. Mo┼╝e co┼Ť z Wegi?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 14 grudnia 2009, 11:05 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 4 pa┼║dziernika 2009, 13:48
Do┼Ť─ç ciekawym sposobem ustawienia na gwiazd─Ö polarn─ů jest metoda nr 6 kt├│r─ů si─Ö wykorzystuje w sytuacji braku widoczno┼Ťci GP

Po angielsku wypunktowana http://www.astrophotoinsight.com/node/568

i po polskiemu http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=9789 ostatni post

Warta spr├│bowania

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 14 grudnia 2009, 17:24 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 4 pa┼║dziernika 2009, 11:36
Mozna skorzystac z programu http://www.trutek-uk.com/takahashi/pola ... r1-2en.htm ,
Jest tez nowsza wersja ale linku nie znam.
Czytalem tez , ze za pomoca goto mozna na polarna ustawic, tak chyba Domek robi .
Z ustawieniem bywa jeszcze inny problem, czasem os RA nie jest rownolegla do osi telepa .

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 11:42 
Moderator globalny
Moderator globalny

Zosta┼éem zmuszony do od┼Ťwie┼╝enie w─ůtku. Czy kto┼Ť wie jak to ustawi─ç?

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 11:48 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
Chyba tak, jak jest na mapce, czyli polarna do k├│┼éka, a k─ůt lunetki tak, ┼╝eby padowa┼é do wozu. Powinno by─ç wielkiego, ale to doczytaj w intrukcji ;)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 12:10 
Moderator globalny
Moderator globalny

Niestety po remoncie w domu nie mog─Ö jej znale┼║─ç. :cry:

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 14:04 
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Kto┼Ť na pewno ma Mon-2 i papiery do niego. Mo┼╝e si─Ö odezwie.
Radek , który napisał całe dwa posty zrobił wpis w Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bress ... Q-5%29.jpg
a tu jest kontakt do niego.
http://www.astrofizyka.info/kontakt/kontakt.html

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 14:42 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 5 lutego 2010, 20:01
Zrobiłam fotkę z naszej instrukcji do montażu mon2, mam nadzieję, że się przyda :)

Za┼é─ůczniki:
instrukcja.jpg
instrukcja.jpg [ 656.71 KiB | Przegl─ůdane 13059 razy ]

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 15:24 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
Je┼Ťli to jest instrukcja ustawiania na N, to ja jednak nie umiem czyta─ç...

Je┼Ťli ten czworobok to nie w├│z i jest na po┼é. po┼éudniow─ů, to jak na p├│┼énocnej okre┼Ťli─ç k─ůt lunetki???

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 15:51 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 5 lutego 2010, 20:01
Tak jak pisze w punkcie 6 , ┼╝eby wyznaczy─ç biegun p├│┼énocny obracamy teleskop tak, ┼╝eby gwiazda polarna na┼éo┼╝y┼éa si─Ö na wyznaczony obszar wewn─ůtrz kontrolki (pomi─Ödzy 40' a 60') Niestety u mnie na zdj─Öciu tego nie wida─ç bo mamy wydruk kiepskiej jako┼Ťci, wi─Öc sp├│jrz sobie na rysunek Tomka W─Ö┼╝yka powy┼╝ej. Siatka dla lunetki biegunowej w mon2 r├│┼╝ni si─Ö od wi─Ökszo┼Ťci siatek w innych lunetkach i jest to najprawdopodobniej jaki┼Ť ameryka┼äski wz├│r.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 17:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

Kasia wielkie dzi─Öki, mam zamiar dzisiaj testowa─ç to ustawienie.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 20:51 
Z tego co ja wyczytałem o tej lunetce, to polarna w tym kółku na linii pionowej ma być. A ten "wóz" to się tyczy półkuli południowej...

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 pa┼║dziernika 2010, 21:40 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Uderz w st├│┼é a no┼╝yce si─Ö odezw─ů ;)
Kasiu , dzi─Öki za szybk─ů odpowied┼║ , lunetka dziwna , ale Ameryka te┼╝.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 9 listopada 2011, 22:40 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 listopada 2010, 15:28
Ustawienie monta┼╝u paralaktycznego na lunetk─Ö biegunow─ů, kalendarz i zegar
[ARTYKUŁY] 2006-07-18 | Piotr Perczak | źródło http://www.astronoce.pl

Uwaga: nie nale┼╝y zra┼╝a─ç si─Ö do┼Ť─ç d┼éugim opisem. Wi─Ökszo┼Ť─ç tekstu dotyczy poprawnego ustawienia lunetki wzgl─Ödem monta┼╝u. T─Ö czynno┼Ť─ç wystarczy wykona─ç raz i to w bia┼éy dzie┼ä. Reszta jest naprawd─Ö prosta.
Aby u┼éatwi─ç zrozumienie tych czynno┼Ťci, wystarczy wyobrazi─ç sobie, ┼╝e Gwiazda Polarna znajduje si─Ö na obwodzie tarczy 24-godzinnego zegara. Naszym zadaniem jest poprawnie zorientowa─ç lunetk─Ö wzgl─Ödem tego "zegara".

1. Orientujemy lunetk─Ö wzgl─Ödem monta┼╝u.

Obrazek

Najlepiej robi─ç to w dzie┼ä. Nie nale┼╝y montowa─ç przeciwwag ani teleskopu, aby nie przeszkadza┼éy. Usun─ů─ç za┼Ťlepk─Ö wylotu lunetki i nasadk─Ö zabezpieczaj─ůc─ů j─ů. Odbezpieczy─ç monta┼╝ w deklinacji i ustawi─ç tak, by nie przes┼éania┼é widoku przez lunetk─Ö. Zablokowa─ç o┼Ť deklinacji. Odblokowa─ç o┼Ť rektascensji i ustawi─ç tak jak na zdj─Öciu:

Obrazek

W miejscu mocowania lunetki, na obwodzie monta┼╝u znajduje si─Ö pier┼Ťcie┼ä z podzia┼ék─ů godzinow─ů. G├│rne cyfry u┼╝ywane s─ů na p├│┼ékuli p├│┼énocnej natomiast dolne na po┼éudniowej. Dolne cyfry s─ů te┼╝ ustawione co godzin─Ö, biegn─ů jednak w odwrotnej kolejno┼Ťci. Najd┼éu┼╝sze kreski wskazuj─ů godziny, ┼Ťrednie 30 minut a najmniejsze 10 minut. Normalnie, pier┼Ťcie┼ä ten jest u┼╝ywany do odczytywania b─ůd┼║ ustawiania rektascensji. Nam pos┼éu┼╝y jednak do ustawienia monta┼╝u na p├│┼énocny biegun nieba.
Nale┼╝y poluzowa─ç ┼Ťrub─Ö blokuj─ůc─ů ten pier┼Ťcie┼ä i ustawi─ç go tak, by z─ůbek/znacznik znajduj─ůcy si─Ö pod t─ů ┼Ťrub─ů wskazywa┼é zero. Nast─Öpnie zablokowa─ç pier┼Ťcie┼ä t─ů sam─ů ┼Ťrub─ů.

Obrazek

Pod pier┼Ťcieniem z podzia┼ék─ů rektascensji znajduje si─Ö pier┼Ťcie┼ä z kalendarzem. Cyfry od 1 do 12 przy d┼éugich kreskach oznaczaj─ů miesi─ůce, ┼Ťrednie kreski ustawione s─ů co 10 dni a najmniejsze co 2 dni. Czarny pier┼Ťcie┼ä pod kalendarzem ma s┼éabo widoczny znacznik. Musia┼éem go u siebie przemalowa─ç bia┼é─ů farb─ů by by┼é lepiej widoczny. W po┼éo┼╝eniu osi rektascensji tak jak na zdj─Öciu, znacznik powinien pokrywa─ç si─Ö z z─ůbkiem/znacznikiem znajduj─ůcym si─Ö na korpusie monta┼╝u. Je┼Ťli si─Ö nie pokrywa, nale┼╝y poluzowa─ç blokuj─ůc─ů go ma┼é─ů ┼Ťrubk─Ö z boku i ustawi─ç go prawid┼éowo ÔÇô tak jak na zdj─Öciu aby si─Ö pokrywa┼é z drugim znacznikiem.
Pod cyframi kalendarza, pod grudniem i styczniem znajduj─ů si─Ö oznaczenia: ÔÇ×E 20 10 0 10 20 WÔÇŁ. Ustawi─ç tarcz─Ö kalendarza tak, by ÔÇ×0ÔÇŁ pokrywa┼éo si─Ö z dwoma znacznikami.

1-go listopada o 24-ej (u┼╝ywamy tylko czasu zimowego GMT+1h !), znajduj─ůc si─Ö na po┼éudniku centralnym naszej strefy czasowej (w naszej strefie jest to 15 stopie┼ä d┼éugo┼Ťci geograficznej), Gwiazda Polarna znajduje si─Ö dok┼éadnie nad p├│┼énocnym biegunem nieba(je┼Ťli za┼éo┼╝y─ç, ┼╝e p├│┼énocny biegun nieba jest ┼Ťrodkiem tarczy zegara to Gwiazda Polarna znajduje si─Ö wtedy ÔÇ×na godzinie 12-ejÔÇŁ). W lunetce biegunowej, poniewa┼╝ odwraca ona obraz, gwiazda b─Ödzie na dole ÔÇô ÔÇ×na godzinie 6-ejÔÇŁ. Oczywi┼Ťcie nie b─Ödziemy czeka─ç do 1-go listopada aby ustawi─ç lunetk─Ö!

Nale┼╝y odblokowa─ç monta┼╝ w osi rektascensji i kr─Öci─ç nim tak d┼éugo a┼╝ 1 listopada na kalendarzu pokryje nam si─Ö z godzin─ů ÔÇ×0ÔÇŁ na podzia┼éce rektascensji. Zablokowa─ç monta┼╝. Polu┼║ni─ç trzy ┼Ťruby blokuj─ůce nasz─ů lunetk─Ö. Kiedy spojrzymy przez ni─ů zobaczymy krzy┼╝ nitek z centrycznym k├│┼ékiem, na kt├│rego obwodzie znajduje si─Ö malutkie k├│┼éeczko tak jak na rysunku. Nale┼╝y wysun─ů─ç troch─Ö lunetk─Ö i obr├│ci─ç tak, by ma┼ée k├│┼éeczko znajdowa┼éo si─Ö na samym dole (na godzinie 6-ej) a pionowa nitka krzy┼╝a by┼éa zgrana ze znacznikiem na czarnym pier┼Ťcieniu ÔÇô tak jak to jest pokazane na rysunku. Nast─Öpnie wsun─ů─ç z powrotem lunetk─Ö.

Obrazek

2. Ustawiamy lunetk─Ö w osi monta┼╝u.

Teraz trzeba ustawi─ç lunetk─Ö aby by┼éa w jednej osi z osi─ů biegunow─ů monta┼╝u. ┼╗eby to zrobi─ç, trzeba opu┼Ťci─ç wysoko┼Ť─ç monta┼╝u do minimum i skierowa─ç lunetk─Ö na odleg┼éy obiekt. Mo┼╝na sobie pom├│c skracaj─ůc troch─Ö jedn─ů nog─Ö statywu. Po odblokowaniu monta┼╝u, kr─Öc─ůc nim w osi rektascensji, patrz─ůc przez lunetk─Ö, zauwa┼╝ymy, ┼╝e obiekt si─Ö te┼╝ obraca. Trzeba tak d┼éugo regulowa─ç trzy ┼Ťruby mocuj─ůce lunetk─Ö, a┼╝ obiekt znajduj─ůc si─Ö w ┼Ťrodku, nie b─Ödzie si─Ö przemieszcza┼é. Dokr─Öci─ç solidnie ┼Ťruby i uwa┼╝a─ç, ┼╝eby nie odkr─Öca┼éy si─Ö podczas transportu. Ja dodatkowo zabezpieczy┼éem ┼Ťruby od swojej lunetki lakierem od paznokci. Nale┼╝y r├│wnie┼╝ zabezpiecza─ç lunetk─Ö na czas transoportu plastikow─ů kopu┼ék─ů, kt├│ra jest na wyposa┼╝eniu monta┼╝u.

Wszystkie te czynno┼Ťci mog┼éy si─Ö wydawa─ç do┼Ť─ç skomplikowane jednak je┼Ťli wykonamy je prawid┼éowo raz, nie b─Ödziemy do nich wraca─ç. Reszta to przys┼éowiowa ÔÇ×bu┼éka z mas┼éemÔÇŁ.

3. Przyszedł wieczór - ustawiamy montaż.

Powr├│─çmy do pier┼Ťcienia z kalendarzem i naniesion─ů podzia┼ék─ů ÔÇ×E 20 10 0 10 20 WÔÇŁ.
Najpierw musimy dowiedzie─ç si─Ö na jakiej d┼éugo┼Ťci geograficznej si─Ö znajdujemy. Dla Poznania jest to 16┬░ 48ÔÇÖ d┼éugo┼Ťci wschodniej. Jest to 1┬░ 48ÔÇÖ na wsch├│d od po┼éudnika centralnego naszej strefy czasowej ÔÇô prawie 2┬░. Dlatego ustawiamy tarcz─Ö kalendarza tak, by na skali ÔÇ×E 20 10 0 10 20 WÔÇŁ bia┼éa dzia┼éka wskazywa┼éa ok. 2┬░ w kierunku ÔÇ×EÔÇŁ.

Teraz należy skierować montaż na północ, wypoziomować go oraz zgrubnie ustawić w kierunku Gwiazdy Polarnej.

Tu ma┼éa dygresja na temat poziomowania monta┼╝u. Ot├│┼╝ wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi twierdzi, ┼╝e jest to zb─Ödne. To prawda, jednak znacznie skraca czas ustawiania monta┼╝u.

Ustawi─ç monta┼╝ w rektascensji i deklinacji tak, jak to jest pokazane na pierwszym i drugim zdj─Öciu na pocz─ůtku artyku┼éu. Ustawi─ç 24-godzinny pier┼Ťcie┼ä rektascensji tak, by znacznik wskazywa┼é ÔÇ×0ÔÇŁ i zablokowa─ç go ┼Ťrub─ů blokuj─ůc─ů. Odblokowa─ç monta┼╝ w rektascensji i kr─Öci─ç nim tak d┼éugo a┼╝ bie┼╝─ůca data na pier┼Ťcieniu kalendarza pokryje si─Ö z bie┼╝─ůca godzin─ů na pier┼Ťcieniu rektascensji. Uwaga! U┼╝ywamy tylko czasu zimowego (GMT+1h), nawet latem! Tak wygl─ůda przyk┼éadowe ustawienie dla 22 kwietnia o godzinie 22:10:

Obrazek

Ustawiamy wysoko┼Ť─ç i azymut monta┼╝u tak, by gwiazda polarna znalaz┼éa si─Ö w malutkim k├│┼éku znajduj─ůcym si─Ö na obwodzie tego du┼╝ego, koncentrycznego do krzy┼╝a nitek, tak jak to obrazuje rysunek:

Obrazek

Monta┼╝ jest ustawiony. Ca┼éa procedura wydaje si─Ö do┼Ť─ç skomplikowana. Je┼Ťli jednak przebrniemy raz przez poprawne ustawienie lunetki wzgl─Ödem monta┼╝u reszta b─Ödzie naprawd─Ö prosta.

Pogodnych niebios!

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: