Teraz jest niedziela, 24 lutego 2019, 04:19

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: [Rybnik] Gdzie obserwowa─ç?
PostNapisane: sobota, 6 lipca 2013, 17:34 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 5 lipca 2013, 16:54
Cze┼Ť─ç :)

Niedawno zakupi┼éem teleskop Dobson 8" i chcia┼ébym zapyta─ç o najlepsze miejsca do przeprowadzenia obserwacji w okolicach Rybnika. Jak wiemy nasze pi─Ökne miasto jest niemal w centrum ┼Ťl─ůskiej pomara┼äczowej plamy na mapach light-pollution, wi─Öc o dobre efekty mo┼╝e by─ç ci─Ö┼╝ko :roll: Jak na razie na jednym z for wyczyta┼éem ┼╝e wioska Bia┼éy Dw├│r niedaleko Ku┼║ni ma ca┼ékiem niez┼ée warunki, ale obawiam si─Ö ┼╝e ┼éuna znad Gliwic (15 km do centrum) mo┼╝e by─ç irytuj─ůca. Posiadam samoch├│d, wi─Öc przeja┼╝d┼╝ka na w miar─Ö rozs─ůdne odleg┼éo┼Ťci (do 30km) jak najbardziej wchodzi w gr─Ö :) Mo┼╝emy te┼╝ wybra─ç si─Ö na sprawdzone przez was miejsca. Czekam na propozycje i pozdrawiam!

G├│ra

Tytu┼é: Re: [Rybnik] Gdzie obserwowa─ç?
PostNapisane: sobota, 6 lipca 2013, 21:26 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 3 maja 2013, 10:25
Witam
Mo┼╝esz si─Ö skontaktowa─ç z Alfredem B┼éa┼╝ytko z Toszka k. Gliwic on ma ca┼é─ů grup─Ö z kt├│r─ů wyje┼╝d┼╝a na obserwacje.
Pozdrawiam

Baader UHC-S 2", Baader O-III 2",
PTMA Katowice.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lipca 2013, 21:28 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 21:10
Cze┼Ť─ç Kamil!

Ja r├│wnie┼╝ mieszkam w Rybniku i razem z Tomkiem Ryszk─ů, kt├│ry jest z Wodzis┼éawia poszukujemy jakiego┼Ť miejsca do obserwacji wi─Öc mo┼╝na kiedy┼Ť razem si─Ö wybra─ç w jak─ů┼Ť miejsc├│w─Ö i obada─ç czy si─Ö nadaje :)

Pozdrawiam,
Paweł

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lipca 2013, 22:01 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 4 lutego 2013, 15:52
Zale┼╝y o jak "ciemne" miejsce Ci chodzi. Jedno z najbardziej sensownych to Maciowakrze. Info na stronie http://www.astrohunters.pl/. Co do innych miejsc├│wek mniej urodziwych to ka┼╝da gdzie nie wpada w oczy bezpo┼Ťrednie miejskie ┼Ťwiat┼éo. Ja z za┼éo┼╝enia wol─Ö obserwowa─ç byle gdzie...ni┼╝ w og├│le tego nie robi─ç z racji na LP.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lipca 2013, 22:34 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 21:10
Tomasz Ryszka napisał(a):
.. Ja z założenia wolę obserwować byle gdzie...niż w ogóle tego nie robić z racji na LP.

Dok┼éadnie, ja cz─Östo korzystam z lornetki 15x70 w centrum Rybnika i w zasi─Ögu wzroku mam gwiazdy do +8,5mag i zawsze jest co do ogl─ůdania gdy nie ma mo┼╝liwo┼Ťci wyjazdu za miasto. No a jak ju┼╝ nie ma w og├│le warunk├│w do obserwacji to zawsze mo┼╝na si─Ö wybra─ç na nap├│j bog├│w... :mrgreen:

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 11:17 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Witam! Mamy z Kolegami grup─Ö obserwacyjn─ů kt├│ra dzia┼éa coraz pr─Ö┼╝niej, ale od Rybnika to troch─Ö daleko ~40km (ale niebo na naszej najlepszej miejsc├│wce jest najlepsze w promieniu 50km ;)), mimo wszystko zapraszam na spotkanie, nawet dzisiaj lub jutro. Co do Maciowakrzy, to jakby lepiej poszuka─ç, to znalaz┼éoby si─Ö jakie┼Ť ciemniejsze niebo ;).

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 19:15 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Alfred Błażytko napisał(a):
Mamy z Kolegami grup─Ö obserwacyjn─ů kt├│ra dzia┼éa coraz pr─Ö┼╝niej, ale od Rybnika to troch─Ö daleko ~40km (ale niebo na naszej najlepszej miejsc├│wce jest najlepsze w promieniu 50km

Yep! Nasza grupa wbija do Wi┼Ťnicz regularnie :) Ja mam r├│wne 35,5km i dojazd ok. 25-30min. Ju┼╝ si─Ö przyzwyczai┼éem i nie jest to ┼╝aden problem.
Nie lubi─Ö byle jakich obserwacji. Z balkonu lukam tylko je┼Ťli s┼éabe warunki b─ůd┼║ p├│┼║na pora sprawiaj─ů, ┼╝e wyjazd nie ma sensu.
Uwierz mi, warto wyjechać poza miasto. To tak, jakby Twój telep dostał nagle w prezencie power newtona 20-tki ;)
Alfred Błażytko napisał(a):
Co do Maciowakrzy, to jakby lepiej poszuka─ç, to znalaz┼éoby si─Ö jakie┼Ť ciemniejsze niebo

Maciowakrze to te┼╝ ┼Ťwietna miejsc├│wka. LP por├│wnywalne do Wi┼Ťnicz. Mo┼╝e ciut bardziej daje od po┼éudniowego wschodu Racib├│rz. Ja mam za daleko ale gdybym mieszka┼é w Rybniku to z pewno┼Ťci─ů spr├│bowa┼ébym wyjazd├│w do Maciowakrzy. Ponadto zbiera si─Ö tam zaprzyja┼║niona ekipa.
Wi┼Ťnicze i D─ůbr├│wka maj─ů za to niesamowity klimat... Nie da si─Ö tego opisa─ç, trzeba zobaczy─ç. M├│g┼ébym tu dyla─ç nawet 70 kilos├│w...

Columbus 13"; TSAPO906; QHY183; HEQ5; SAM

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 9 sierpnia 2015, 10:59 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 30 maja 2015, 17:55
Wczoraj bylem oblukac Bialy Dwor miejsce fajne szeroki plac betonowy zadnych lamp i cisza no ale jest luna z Rybnika i Gliwic miejsce fajne autem dojechac i rozlozyc sie ale niebo jasne od Gliwic i Rybnika

Innym miejscem ktore jeszcze obczaje to Pietraszyn przed sama granica same pola i plaski teren dookola zadnych lamp tylko nie wiem jak bedzie z luna z Raciborza i Wodzislawia

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: