Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

[Rybnik] Gdzie obserwować?
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=4100
Strona 1 z 1

Autor:  Kamil Adamek [ sobota, 6 lipca 2013, 17:34 ]
Tytuł:  [Rybnik] Gdzie obserwować?

Cześć :)

Niedawno zakupiłem teleskop Dobson 8" i chciałbym zapytać o najlepsze miejsca do przeprowadzenia obserwacji w okolicach Rybnika. Jak wiemy nasze piękne miasto jest niemal w centrum śląskiej pomarańczowej plamy na mapach light-pollution, więc o dobre efekty może być ciężko :roll: Jak na razie na jednym z for wyczytałem że wioska Biały Dwór niedaleko Kuźni ma całkiem niezłe warunki, ale obawiam się że łuna znad Gliwic (15 km do centrum) może być irytująca. Posiadam samochód, więc przejażdżka na w miarę rozsądne odległości (do 30km) jak najbardziej wchodzi w grę :) Możemy też wybrać się na sprawdzone przez was miejsca. Czekam na propozycje i pozdrawiam!

Autor:  Tadeusz Syrytczyk [ sobota, 6 lipca 2013, 21:26 ]
Tytuł:  Re: [Rybnik] Gdzie obserwować?

Witam
Możesz się skontaktować z Alfredem Błażytko z Toszka k. Gliwic on ma całą grupę z którą wyjeżdża na obserwacje.
Pozdrawiam

Autor:  Paweł Adamczyk [ sobota, 6 lipca 2013, 21:28 ]
Tytuł:  Re: [Rybnik] Gdzie obserwować?

Cześć Kamil!

Ja również mieszkam w Rybniku i razem z Tomkiem Ryszką, który jest z Wodzisławia poszukujemy jakiegoś miejsca do obserwacji więc można kiedyś razem się wybrać w jakąś miejscówę i obadać czy się nadaje :)

Pozdrawiam,
Paweł

Autor:  Tomasz Ryszka [ sobota, 6 lipca 2013, 22:01 ]
Tytuł:  Re: [Rybnik] Gdzie obserwować?

Zależy o jak "ciemne" miejsce Ci chodzi. Jedno z najbardziej sensownych to Maciowakrze. Info na stronie http://www.astrohunters.pl/. Co do innych miejscówek mniej urodziwych to każda gdzie nie wpada w oczy bezpośrednie miejskie światło. Ja z założenia wolę obserwować byle gdzie...niż w ogóle tego nie robić z racji na LP.

Autor:  Paweł Adamczyk [ sobota, 6 lipca 2013, 22:34 ]
Tytuł:  Re: [Rybnik] Gdzie obserwować?

Tomasz Ryszka napisał(a):
.. Ja z założenia wolę obserwować byle gdzie...niż w ogóle tego nie robić z racji na LP.


Dokładnie, ja często korzystam z lornetki 15x70 w centrum Rybnika i w zasięgu wzroku mam gwiazdy do +8,5mag i zawsze jest co do oglądania gdy nie ma możliwości wyjazdu za miasto. No a jak już nie ma w ogóle warunków do obserwacji to zawsze można się wybrać na napój bogów... :mrgreen:

Autor:  Alfred Błażytko [ niedziela, 7 lipca 2013, 11:17 ]
Tytuł:  Re: [Rybnik] Gdzie obserwować?

Witam! Mamy z Kolegami grupę obserwacyjną która działa coraz prężniej, ale od Rybnika to trochę daleko ~40km (ale niebo na naszej najlepszej miejscówce jest najlepsze w promieniu 50km ;)), mimo wszystko zapraszam na spotkanie, nawet dzisiaj lub jutro. Co do Maciowakrzy, to jakby lepiej poszukać, to znalazłoby się jakieś ciemniejsze niebo ;).

Autor:  Amadeusz Jędrzejczyk [ niedziela, 7 lipca 2013, 19:15 ]
Tytuł:  Re: [Rybnik] Gdzie obserwować?

Alfred Błażytko napisał(a):
Mamy z Kolegami grupę obserwacyjną która działa coraz prężniej, ale od Rybnika to trochę daleko ~40km (ale niebo na naszej najlepszej miejscówce jest najlepsze w promieniu 50km

Yep! Nasza grupa wbija do Wiśnicz regularnie :) Ja mam równe 35,5km i dojazd ok. 25-30min. Już się przyzwyczaiłem i nie jest to żaden problem.
Nie lubię byle jakich obserwacji. Z balkonu lukam tylko jeśli słabe warunki bądź późna pora sprawiają, że wyjazd nie ma sensu.
Uwierz mi, warto wyjechać poza miasto. To tak, jakby Twój telep dostał nagle w prezencie power newtona 20-tki ;)
Alfred Błażytko napisał(a):
Co do Maciowakrzy, to jakby lepiej poszukać, to znalazłoby się jakieś ciemniejsze niebo

Maciowakrze to też świetna miejscówka. LP porównywalne do Wiśnicz. Może ciut bardziej daje od południowego wschodu Racibórz. Ja mam za daleko ale gdybym mieszkał w Rybniku to z pewnością spróbowałbym wyjazdów do Maciowakrzy. Ponadto zbiera się tam zaprzyjaźniona ekipa.
Wiśnicze i Dąbrówka mają za to niesamowity klimat... Nie da się tego opisać, trzeba zobaczyć. Mógłbym tu dylać nawet 70 kilosów...

Autor:  Wiktor Jegliński [ niedziela, 9 sierpnia 2015, 10:59 ]
Tytuł:  Re: [Rybnik] Gdzie obserwować?

Wczoraj bylem oblukac Bialy Dwor miejsce fajne szeroki plac betonowy zadnych lamp i cisza no ale jest luna z Rybnika i Gliwic miejsce fajne autem dojechac i rozlozyc sie ale niebo jasne od Gliwic i Rybnika

Innym miejscem ktore jeszcze obczaje to Pietraszyn przed sama granica same pola i plaski teren dookola zadnych lamp tylko nie wiem jak bedzie z luna z Raciborza i Wodzislawia

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/