Czy oprócz tego w nieodległej przyszłości coś jeszcze się szykuje? ODP: W tej chwili mamy zaplanowaną serię wykładów na Wydziale Fizyki UŚ, ul. Uniwersytecka 13. Na początek seria 3 wykładów, potem przerwa bo ferie i prawdopodobnie seria 3-4 wykładów w marcu/kwietniu. Potem rozpoczynają się wyjazdy obserwacyjne.
viewtopic.php?f=135&t=5402Czy często tego typu wydarzenia mają miejsce u nas? ODP: To zależy. W okresie wiosenno-jesiennym, to głównie wyjazdy i jest tego tyle, że na inne rzeczy nie ma już czasu. Wiem, że każdy by chciał aby to było nawet codziennie, ale proszę mi uwierzyć, że wiele osób chce tylko teoretycznie, a praktycznie się nie pojawia. Zbyt częste spotkania też mogą się przejeść. Swego czasu takie tempo rosło na spotkaniach w Dąbrowie Górnicznej, na które przychodziło coraz mniej zainteresowanych.
Nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że w innych częściach kraju takich spotkań jest więcej
Może to tylko złudne wrażenie lub są one lepiej promowane
ODP: Raczej wrażenie, choć nie ukrywam, że wiele oddziałów PTMA, ma spotkania nawet co tygodniowe (np. Warszawa), a większość comiesięczne lub trochę rzadziej.
Jakie profity otrzymują członkowie PTMA oraz na co idą składki, jeśli to nie tajemnica?
ODP: Najpierw profity: Tak jak napisał Grzesiu, zniżki w sklepach ze sprzętem, pierwszeństwo i możliwość wcześniejszej rezerwacji w wielu zlotach, wyprawach etc., możliwość często bezpłatnego udziału w konferencjach, festiwalach. Niektóre instytucje honorują członków PTMA ulgowo, a np. w obserwatorium na Teneryfie dało to nam możliwość skorzystania z kopuły z pół metrowym teleskopem.
Składki idą przynajmniej u nas w 60% na Oddział, 40% oddawane jest do Zarządu Głównego. Z naszej części kupujemy sprzęt, który przydaje się w organizacji zlotów, wykładów. Nie szalejemy, bo nie ma po co. Jeśli jest potrzeba stać nas jest kupić dzięki składkom, wiele rzeczy.
Organizujecie jakieś spotkania? Słyszałem tylko o tych głośnych, kilkudniowych urlopach (Islandia itp) oraz spotkaniach w Zwardoniu (co jest chyba dostępne dla wszystkich, nieprawdaż?). ODP: Jeśli o tym słyszałeś to słyszałeś o wszystkim. Nie wiem czy jakikolwiek oddział zorganizował: 25. - kilkudniowych zlotów, 5. - dwutygodniowych AstroWczasów, 3. - wyprawy zagraniczne, 2 zorganizowane wycieczki po Polsce (Toruń i Frombork). Gdyby to zsumować daje to ponad 180 dni, czyli pół roku! Nadmienie, że pierwszy zorganizowany wyjazd miał miejsce w sierpniu 2009 roku, czyli 6 lat temu! Statystycznie więc miesiąc w każdym roku, spędzamy bawiąc się w astronomię, poza domem.
W planie kolejne 4 zloty w Zwardoniu, kolejne AstroWczasy (zresztą rekordowe dla prawie 100 osób), kolejna wyprawa na Islandię, wyprawa na zaćmienie Słońca do USA, wycieczka do Olsztyna, Będzie też zlot Oddziału w Lublinie w Steżnicy, kolejny Festiwal Filmowy OFFA (zmiana skrótu).
viewtopic.php?f=188&t=5226Organizowane są jakieś inne, mniejsze spotkania, wykłady, prelekcje czy coś w ten deseń? Gdzieś mi się rzuciło w oczy, że kilka(naście?) miesięcy temu mieliście okazję zorganizować jakiś pokaz filmów w kinie w Altusie. Doszło to do skutku czy nie było chętnych?
ODP: Był rzeczywiście taki pomysł, który przerodził się w Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych -
http://ptma.pl/ofafa/Realizacja regionalna mijała się z celem.
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020