Teraz jest ┼Ťroda, 13 listopada 2019, 13:45

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Astronomia na ┼Ül─ůsku
PostNapisane: pi─ůtek, 27 listopada 2015, 00:01 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Witajcie koledzy i kole┼╝anki!

Mam kilka pyta┼ä odno┼Ťnie "astronomii" w naszym wojew├│dztwie. Przegl─ůda┼éem forum i r├│┼╝ne strony, ale nie znalaz┼éem ┼╝adnych konkret├│w odno┼Ťnie wyk┼éad├│w czy tym podobnych wydarze┼ä na ┼Ül─ůsku. Niebawem rozpocznie si─Ö seria wyk┼éad├│w "Zimowe spotkania z astronomi─ů". Czy opr├│cz tego w nieodleg┼éej przysz┼éo┼Ťci co┼Ť jeszcze si─Ö szykuje? Czy cz─Östo tego typu wydarzenia maj─ů miejsce u nas? Nie wiem czemu, ale odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e w innych cz─Ö┼Ťciach kraju takich spotka┼ä jest wi─Öcej ;) Mo┼╝e to tylko z┼éudne wra┼╝enie lub s─ů one lepiej promowane ;)

Jakie profity otrzymuj─ů cz┼éonkowie PTMA oraz na co id─ů sk┼éadki, je┼Ťli to nie tajemnica? ;)
Organizujecie jakie┼Ť spotkania? S┼éysza┼éem tylko o tych g┼éo┼Ťnych, kilkudniowych urlopach (Islandia itp) oraz spotkaniach w Zwardoniu (co jest chyba dost─Öpne dla wszystkich, nieprawda┼╝?). Organizowane s─ů jakie┼Ť inne, mniejsze spotkania, wyk┼éady, prelekcje czy co┼Ť w ten dese┼ä? Gdzie┼Ť mi si─Ö rzuci┼éo w oczy, ┼╝e kilka(na┼Ťcie?) miesi─Öcy temu mieli┼Ťcie okazj─Ö zorganizowa─ç jaki┼Ť pokaz film├│w w kinie w Altusie. Dosz┼éo to do skutku czy nie by┼éo ch─Ötnych? ;)

To chyba na razie tyle, pewnie jakie┼Ť pytania jeszcze mi si─Ö nasun─ů.
Najbardziej ciekawi mnie odpowiedź na "eventy" organizowane w naszym województwie - wykłady, prelekcje, tego typu spotkania.

Pozdrawiam!

G├│ra

Tytu┼é: Re: Astronomia na ┼Ül─ůsku
PostNapisane: pi─ůtek, 27 listopada 2015, 00:32 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
S─ů organizowane spotkania PTMA, cho─ç ostatnio chyba nie by┼éo, jest Kawiarnia Naukowa , kt├│r─ů prowadzi Tomasz Ro┼╝ek, i przedewszystkim zloty w Zwardoniu , kt├│re s─ů nie do zast─ůpienia niczym innym. Jednym z profit├│w jakie otrzymuje cz┼éonek jest zni┼╝ka na zakupy w Delta Optical , bodaj┼╝e 7%, sk┼éadki id─ů na r├│┼╝ne wydatki zwi─ůzane z funkcjonowaniem towarzystwa, ostatnio zakupiono rzutnik i sprz─Öt nag┼éa┼Ťniaj─ůcy bez, kt├│rych ci─Ö┼╝ko by by┼éo organizowa─ç prelekcje i wyk┼éady. Zosta┼é te┼╝ zakupiony teleskop do obserwacjii s┼éo┼äca LUNT.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 27 listopada 2015, 10:30 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Czy opr├│cz tego w nieodleg┼éej przysz┼éo┼Ťci co┼Ť jeszcze si─Ö szykuje?
ODP: W tej chwili mamy zaplanowan─ů seri─Ö wyk┼éad├│w na Wydziale Fizyki U┼Ü, ul. Uniwersytecka 13. Na pocz─ůtek seria 3 wyk┼éad├│w, potem przerwa bo ferie i prawdopodobnie seria 3-4 wyk┼éad├│w w marcu/kwietniu. Potem rozpoczynaj─ů si─Ö wyjazdy obserwacyjne.
viewtopic.php?f=135&t=5402

Czy cz─Östo tego typu wydarzenia maj─ů miejsce u nas?
ODP: To zale┼╝y. W okresie wiosenno-jesiennym, to g┼é├│wnie wyjazdy i jest tego tyle, ┼╝e na inne rzeczy nie ma ju┼╝ czasu. Wiem, ┼╝e ka┼╝dy by chcia┼é aby to by┼éo nawet codziennie, ale prosz─Ö mi uwierzy─ç, ┼╝e wiele os├│b chce tylko teoretycznie, a praktycznie si─Ö nie pojawia. Zbyt cz─Öste spotkania te┼╝ mog─ů si─Ö przeje┼Ť─ç. Swego czasu takie tempo ros┼éo na spotkaniach w D─ůbrowie G├│rnicznej, na kt├│re przychodzi┼éo coraz mniej zainteresowanych.

Nie wiem czemu, ale odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e w innych cz─Ö┼Ťciach kraju takich spotka┼ä jest wi─Öcej ;) Mo┼╝e to tylko z┼éudne wra┼╝enie lub s─ů one lepiej promowane ;)
ODP: Raczej wra┼╝enie, cho─ç nie ukrywam, ┼╝e wiele oddzia┼é├│w PTMA, ma spotkania nawet co tygodniowe (np. Warszawa), a wi─Ökszo┼Ť─ç comiesi─Öczne lub troch─Ö rzadziej.

Jakie profity otrzymuj─ů cz┼éonkowie PTMA oraz na co id─ů sk┼éadki, je┼Ťli to nie tajemnica? ;)
ODP: Najpierw profity: Tak jak napisa┼é Grzesiu, zni┼╝ki w sklepach ze sprz─Ötem, pierwsze┼ästwo i mo┼╝liwo┼Ť─ç wcze┼Ťniejszej rezerwacji w wielu zlotach, wyprawach etc., mo┼╝liwo┼Ť─ç cz─Östo bezp┼éatnego udzia┼éu w konferencjach, festiwalach. Niekt├│re instytucje honoruj─ů cz┼éonk├│w PTMA ulgowo, a np. w obserwatorium na Teneryfie da┼éo to nam mo┼╝liwo┼Ť─ç skorzystania z kopu┼éy z p├│┼é metrowym teleskopem.
Sk┼éadki id─ů przynajmniej u nas w 60% na Oddzia┼é, 40% oddawane jest do Zarz─ůdu G┼é├│wnego. Z naszej cz─Ö┼Ťci kupujemy sprz─Öt, kt├│ry przydaje si─Ö w organizacji zlot├│w, wyk┼éad├│w. Nie szalejemy, bo nie ma po co. Je┼Ťli jest potrzeba sta─ç nas jest kupi─ç dzi─Öki sk┼éadkom, wiele rzeczy.

Organizujecie jakie┼Ť spotkania? S┼éysza┼éem tylko o tych g┼éo┼Ťnych, kilkudniowych urlopach (Islandia itp) oraz spotkaniach w Zwardoniu (co jest chyba dost─Öpne dla wszystkich, nieprawda┼╝?).
ODP: Je┼Ťli o tym s┼éysza┼ée┼Ť to s┼éysza┼ée┼Ť o wszystkim. Nie wiem czy jakikolwiek oddzia┼é zorganizowa┼é: 25. - kilkudniowych zlot├│w, 5. - dwutygodniowych AstroWczas├│w, 3. - wyprawy zagraniczne, 2 zorganizowane wycieczki po Polsce (Toru┼ä i Frombork). Gdyby to zsumowa─ç daje to ponad 180 dni, czyli p├│┼é roku! Nadmienie, ┼╝e pierwszy zorganizowany wyjazd mia┼é miejsce w sierpniu 2009 roku, czyli 6 lat temu! Statystycznie wi─Öc miesi─ůc w ka┼╝dym roku, sp─Ödzamy bawi─ůc si─Ö w astronomi─Ö, poza domem.
W planie kolejne 4 zloty w Zwardoniu, kolejne AstroWczasy (zreszt─ů rekordowe dla prawie 100 os├│b), kolejna wyprawa na Islandi─Ö, wyprawa na za─çmienie S┼éo┼äca do USA, wycieczka do Olsztyna, B─Ödzie te┼╝ zlot Oddzia┼éu w Lublinie w Ste┼╝nicy, kolejny Festiwal Filmowy OFFA (zmiana skr├│tu).
viewtopic.php?f=188&t=5226

Organizowane s─ů jakie┼Ť inne, mniejsze spotkania, wyk┼éady, prelekcje czy co┼Ť w ten dese┼ä? Gdzie┼Ť mi si─Ö rzuci┼éo w oczy, ┼╝e kilka(na┼Ťcie?) miesi─Öcy temu mieli┼Ťcie okazj─Ö zorganizowa─ç jaki┼Ť pokaz film├│w w kinie w Altusie. Dosz┼éo to do skutku czy nie by┼éo ch─Ötnych? ;)
ODP: By┼é rzeczywi┼Ťcie taki pomys┼é, kt├│ry przerodzi┼é si─Ö w Og├│lnopolski Festiwal Amatorskich Film├│w Astronomicznych - http://ptma.pl/ofafa/
Realizacja regionalna mijała się z celem.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 27 listopada 2015, 15:39 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Dzi─Ökuj─Ö Wam za odpowiedzi! :)
O zimowych wyk┼éadach wiem i, je┼Ťli nic mi w ostatniej chwili nie wyskoczy, b─Öd─Ö na pewno.
Kolejne b─Öd─Ö ┼Ťledzi┼é.

Wyjazdy na razie s─ů wizj─ů przysz┼éo┼Ťci. Jak odleg┼éej - czas poka┼╝e.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 30 listopada 2015, 10:10 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
W┼éa┼Ťnie dlatego, trzeba si─Ö zmobilizowa─ç i przyjecha─ç.
Wykład zapowiada się bardzo ciekawie.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: