Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:55

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Urania - w pełnym kolorze
PostNapisane: piątek, 17 lutego 2012, 10:21 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Popularnonaukowe czasopismo astronomiczne "Urania - Postępy Astronomii" przeszło wielką zmianę. Najnowszy numer 1/2012 ukazał się w pełnym kolorze. Redakcja zapowiada też dalsze zmiany w czasopiśmie. Do tej pory "Urania" miała jedynie kolorową okładkę i wkładkę w środku numeru, a pozostała część była czarno-biała. Wśród głównych artykułów numeru znajdziemy przedstawienie przejścia Wenus na tle tarczy Słońca, które nastąpi 6 czerwca 2012 roku. Jest to rzadkie zjawisko astronomiczne i ostatnia szansa na jego obejrzenie, bowiem po raz kolejny będzie widoczne dopiero za 105 lat (w 2117 roku), a z terenu Polski jeszcze później, bo w 2247 roku.
Kolejnym tematem jest dalszy ciąg historii badań komet za pomocą sond kosmicznych, a w trzecim artykule możemy poznać spektakularny układ kontaktowy V1309 Scorpii. W dalszej części znajdziemy artykuły poświęcone Astrobazom, testom sprzętu astronomicznego, teksty historyczne oraz kalendarz astronomiczny.
"Numer w pełnym kolorze to pierwsza z istotnych zmian w "Uranii...", które dostrzegą nasi czytelnicy. Przekształceniu ulegnie także witryna internetowa, a po zapoznaniu się z opiniami czytelników, dokonamy też modyfikacji działów i układu czasopisma" - powiedział PAP dr hab. Maciej Mikołajewski, redaktor naczelny "Uranii - Postępów Astronomii".
Czasopismo jest wydawane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Ukazuje się w nakładzie 2500 egzemplarzy.
Witryna internetowa czasopisma ma adres http://urania.pta.edu.pl

Na straganie do odebrania niezła ilość bezpłatnych egzemplarzy bieżącego numeru 1/2012. Zapraszam.


Załączniki:
urania.jpg
urania.jpg [ 4.69 KiB | Przeglądane 6500 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Urania - w pełnym kolorze
PostNapisane: piątek, 17 lutego 2012, 14:10 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Dopiero teraz zauważyłem, że kolejne moje zdjęcie trafiło na pierwszą stronę okładki Uranii!!
Swoją drogą widać znaczną poprawę do poprzednich numerów. Oby tak dalej.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Urania - w pełnym kolorze
PostNapisane: piątek, 17 lutego 2012, 17:27 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 22 lutego 2010, 00:46
Posty: 144
Lokalizacja: Bystra k. Żywca
Zmiany były potrzebne. Tak prawdę mówiąc nie zaprenumerowałem Uranii w tym roku i może to był błąd, ale zauważyłem, że nie miałem za bardzo czasu na czytanie - może dlatego, że większość artykułów nie była "porywająca" dla mnie jeżeli chodzi o tematykę.

Mam pytanie: Marku czy można by było dołączyć po 1 egz. Uranii dla osób do których będzie wysyłany Guide? Wiadomo, że pokrylibyśmy koszty przy okazji płacenia za Guide'a. Będzie to też promocja Uranii i być może zachęci mnie i innych do dalszej prenumeraty.

_________________
Pozdrawiam: Piotr Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Urania - w pełnym kolorze
PostNapisane: piątek, 17 lutego 2012, 20:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Janusz Wiland napisał(a):
Dopiero teraz zauważyłem, że kolejne moje zdjęcie trafiło na pierwszą stronę okładki Uranii!!

No bo i zdjęcie baaardzo ładne :) (jak zwykle zresztą). Gratuluję fotki.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Urania - w pełnym kolorze
PostNapisane: sobota, 2 czerwca 2012, 09:16 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Pojawił się 3 numer. Dostępny na straganie.
Jestem ciekaw waszych wrażeń z pierwszych 2-3 numerów.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL