Teraz jest pi─ůtek, 30 pa┼║dziernika 2020, 09:13

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Tytu┼é ÔÇ×Popularyzator Nauki 2014ÔÇŁ dla Uranii-PA
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 11:21 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Z wielk─ů satysfakcj─ů pragn─Ö poinformowa─ç, ┼╝e w poniedzia┼éek 8. grudnia, podczas Uroczystej gali w hotelu Intercontinental w Warszawie, z r─ůk Ministry Nauki i Szkolnictwa Wy┼╝szego Leny Kolarskiej-Bobi┼äskiej oraz Prezesy Polskiej Agencji Prasowej Lidii Soba┼äskiej odebra┼éem przyznane przez kapitu┼é─Ö nagrody "Popularyzator Nauki 2014" pod przewodnictwem prezesa PAN, prof. Micha┼éa Kleibera WYR├ô┼╗NIENIE SPECJALNE dla Redakcji "Uranii-Post─Öp├│w Astronomii":
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rozstrzy ... auki/vszhy
W uzasadnieniu podkre┼Ťlono m.in. ponad 90-letni─ů s┼éu┼╝b─Ö Uranii w przekazywaniu tre┼Ťci astronomicznych szerokim rzeszom spo┼éecze┼ästwa. Chcia┼ébym podzi─Ökowa─ç i wszystkim P.T. Redaktorom i Wsp├│┼épracownikom Redakcji z czas├│w mojego kierowania Urani─ů w latach 2012-2014. Ka┼╝dy z Was ma swoj─ů cz─ůstk─Ö przyczyniaj─ůc─ů si─Ö do tego sukcesu.
Za┼é─ůcznik:
popularyzator_nauki_2014_1_big_crop.jpg
popularyzator_nauki_2014_1_big_crop.jpg [ 473.96 KiB | Przegl─ůdane 2603 razy ]

Niezwyk┼éym zbiegiem okoliczno┼Ťci, przyznanie nagrody zbieg┼éo si─Ö z wydaniem Uranii, prezentuj─ůcym ju┼╝ na ok┼éadce jeden z poszukiwanych, legendarnych zeszyt├│w Uranii z roku 1920, a tak┼╝e jej zmartwychwstaniem po po┼╝odze wojennej w 1945 roku. W ten spos├│b uda┼éo si─Ö przed┼éu┼╝y─ç histori─Ö Uranii o dwa lata, czyni─ůc z niej jednego z lider├│w spo┼Ťr├│d najd┼éu┼╝ej ukazuj─ůcych si─Ö tytu┼é├│w popularyzuj─ůcych astronomi─Ö na ┼Ťwiecie.
Z tej perspektywy, nie mo┼╝na nie odda─ç honor├│w kilku pokoleniom redaktor├│w i wsp├│┼épracownik├│w Uranii podczas jej blisko stuletniej historii, poczynaj─ůc od p├│┼║niejszych profesor├│w Jana Mergentalera, Felicjana K─Öpi┼äskiego i nastoletnich entuzjast├│w astronomii, kt├│rzy wkr├│tce zrzeszyli si─Ö w przysz┼éym PTMA i b─Öd─ů wraz z zawodowymi astronomami przez ca┼ée dekady strzec wysokiego poziomu czasopisma. Nie spos├│b nie wspomnie─ç Profesora Stefana Piotrowskiego, za┼éo┼╝yciela wydawanych przez PTA, o 40 lat m┼éodszych od Uranii, Post─Öp├│w Astronomii, a tak┼╝e mojego poprzednika, Andrzeja Woszczyka, kt├│ry podj─ů┼é si─Ö ryzyka fuzji obydwu czasopism. To Ich praca i pasja, przeprowadzi┼éa Urani─Ö przez te 10 historycznie wyboistych dekad i z Nimi r├│wnie┼╝ chcia┼ébym podzieli─ç si─Ö dzisiejszym sukcesem, w szczeg├│lno┼Ťci z Adamem Strza┼ékowskim, Andrzejem Kajetanem Wr├│blewskim i Krzysztofem Zio┼ékowskim z Uranii, a tak┼╝e Tomaszem Kwastem z Post─Öp├│w Astronomii i pomys┼éodawczyni─ů ich nowej formy (kt├│r─ů przej─Ö┼éa dzisiejsza Urania) Bo┼╝en─ů Czerny. Ale nie by┼éoby dzisiejszej nagrody gdyby nie rzesza znakomitych Autor├│w, ┼╝e wspomn─Ö tylko swojego mentora od najm┼éodszych lat, W┼éodzimierza Zonna. Wszystkim dzi─Ökuj─Ö, gratuluj─Ö i dedykuj─Ö dzisiejsz─ů nagrod─Ö!
┼╗adne czasopismo nie mog┼éoby przetrwa─ç bez Czytelnik├│w. Wielu nam wiernie towarzyszy i znosi permanentne op├│┼║nienia od 1945 roku. To Cz┼éonkowie Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, innych stowarzysze┼ä, klub├│w i fundacji dzia┼éaj─ůcych na rzecz astronomii oraz niezrzeszonych entuzjast├│w w┼éasnych obserwacji i amator├│w ambitnej lektury. Mam nadziej─Ö, ┼╝e wytrwaj─ů z Urani─ů kolejne sto lat!
Za┼é─ůcznik:
PC082090oscar.jpg
PC082090oscar.jpg [ 403.48 KiB | Przegl─ůdane 2603 razy ]

Za┼é─ůcznik:
PC082097dyplom.jpg
PC082097dyplom.jpg [ 320.22 KiB | Przegl─ůdane 2603 razy ]

Na uroczysto┼Ť─ç wybrali┼Ťmy si─Ö we troje: Bo┼╝ena Czerny, kt├│ra kandydatur─Ö Uranii zg┼éosi┼éa, Krzysztof Czart, kt├│ry jako dziennikarz PAP konkurs od dekady ┼Ťledzi, i ja, jako ÔÇ×wysokiej rangi reprezentacja pismaÔÇŁ, czego domagali si─Ö organizatorzy. Nie do ko┼äca dowierzali┼Ťmy, ┼╝e rzeczywi┼Ťcie zostaniemy wyr├│┼╝nieni, wi─Öc trzymali┼Ťmy spraw─Ö w tajemnicy. I rzeczywi┼Ťcie nie oby┼éo si─Ö bez emocji, gdy w kategorii "media", w kt├│rej byli┼Ťmy nominowani, nagrod─Ö otrzyma┼é (i s┼éusznie) Piotr Cie┼Ťli┼äski z Gazety Wyborczej.
Nasze wyr├│┼╝nienie zostawiono na fina┼é ca┼éego wieczoru. Powiedzia┼éem wtedy do licznej publiczno┼Ťci: - Jako astronom czuj─Ö si─Ö spe┼éniony! Dzi┼Ť jestem szcz─Ö┼Ťliwy, ┼╝e dzi─Öki Uranii, po latach w┼éasnych bada┼ä, mog─Ö podziwia─ç osi─ůgni─Öcia i odkrycia swoich koleg├│w i dzieli─ç si─Ö tym zachwytem z rodakami. Polska astronomia jest wspania┼éa!
Z wra┼╝enia, okaza┼éo si─Ö, ┼╝e znalaz┼észy si─Ö w metropolii, nie umiemy je┼║dzi─ç wind─ů: zobaczyli┼Ťmy ca┼é─ů ┼Ťcian─Ö przycisk├│w na 45 pi─Öter w g├│r─Ö i 5 pi─Öter pod ziemi─Ö, i ani ┼Ťladu ÔÇŽ parteru. Mogli┼Ťmy si─Ö przynajmniej poczu─ç jak w HollywoodzieÔÇŽ Szcz─Ö┼Ťliwe uda┼éo si─Ö wysi─ů┼Ť─ç na pierwszym pi─Ötrze i ze statuetk─ů popularyzatorskiego ÔÇ×OscaraÔÇŁ chy┼ékiem ruszyli┼Ťmy na schody.

Maciej Mikołajewski
fot. Krzysztof Czart

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Tytu┼é: Re: Tytu┼é ÔÇ×Popularyzator Nauki 2014ÔÇŁ dla Uranii-PA
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 12:13 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Gratulacje :D

SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Pl├Âssl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: