Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:27

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaki naped do montazu typu EQ5 ?
PostNapisane: niedziela, 27 grudnia 2009, 00:01 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 11:36
Posty: 95
Witam
Troche pomeczylem sie z dorobieniem sensownego napedu z GoTo do mojego montazu i w sumie kasa zle wydana .
Bawilem sie z rozwiazaneim Leszka, probowalem przerobic na 200 krokowe silniczki i nie mialo to sensu
bawilem sie napedem Made z autostarem 497 i tez nie mialo sensu , zdarzalo sie ze na wtyczce na chwile nie kontaktowalo i calosc glupiala . Do tego bardzo latwo uszkodzic napedy gdy tuba czy montaz o cos zaczepi . Tak 3 silniczki stracilem

Na tym montazu wieszam 9 kg tube , w Ra jest lozyskowany i plastikowe zebatki w Made ciagnely, w dec bywal problem . Na astrou4 jest opisana wymiana silniczkow z zebatkami na mocniejsze - isc w tym kierunku ?

Mozna tez kupic w DO sterowanie http://deltaoptical.pl/synscan-goto-upg ... d1359.html . Jest to moze elektronika montowana do bialych HEQ5 ?
Na astromaniaku czytalem o francuskim rozwiazaniu jakis kit z zaprogramowanym procesorem za 40 euro .
Co polecacie ? Moze jakies inne rozwiazanie ? Sa dostepne sterowniki na 1 scalaku z 1/8 kroku , ale to malo i 1/16 byla by potrzebna aby w miare szybkie Go To bylo. Chyba najprosciej wtedy z kompa sterowac.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Jaki naped do montazu typu EQ5 ?
PostNapisane: niedziela, 27 grudnia 2009, 11:25 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Miałem ten sam problem, rozwiązałem go mianowicie tak. Zakupiłem napęd EQ5 mon2 a tylko dla tego, że ma najlepiej rozwiązane okablowanie, a i guider do niego zamontować się da w ciągu 20 minut i sterowanie z komputera zajmuje kolejną minute.

http://www.astrokrak.pl/popup_image.php ... 256008f087

Rozwiązanie z zębatkami też bardzo mi się spodobało. Masywne zębatki i sprzęgła.
Jest to napęd dwuosiowy z pilotem o napięciu zasilania +12V, sterujący teleskopem z prędkościami: nominalna gwiazdowa 1x oraz 8x i 32x.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki naped do montazu typu EQ5 ?
PostNapisane: czwartek, 5 sierpnia 2010, 00:40 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 18:59
Posty: 27
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Witam Kolegów !

Tomaszu, ja mam Sky Watcher 150/750 + EQ5 i mam pytanie, czy ten napęd, który Ty masz będzie pasował do mojego teleskopu. Pytam, bo widzę także dedykowane napędy za niecałe 500 zł. ale Twój wydaje mi się bardziej solidny. Tak przynajmniej wygląda na zdjęciach... ;) No i chyba nie masz oryginalnego montażu do swojego teleskopu... Chyba, że coś pomyliłem ? ;)
Pozdrawiam ! :)

_________________
Teleskop: Reflektor Sky-Watcher 150/750 EQ-3-2
kamera CCD: Vidicon T-313C
Komputer: Lenovo Y550 (Windows 7 Ultimate 64 b.)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki naped do montazu typu EQ5 ?
PostNapisane: czwartek, 5 sierpnia 2010, 16:47 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
To jest napęd dedykowany do EQ5 MON2 i naprawdę nie wiem czy będzie to prawidłowo działać z innymi napędami. Wydaje mi się, że powinien działać z każdym napędem. Jaki pisałem wcześniej szukałem konkretnego producenta za względu na okablowanie i rodzaj sterownika (łatwość modyfikacji)

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL