Teraz jest czwartek, 5 grudnia 2019, 21:49

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Arduino w Astronomii - Wst─Öp
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 14:36 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:05
Arduino w Astronomii

Pewnie s┼éysza┼ée┼Ť lub s┼éysza┼é─ů┼Ť o Arduino. Czy i jak mo┼╝na wykorzysta─ç t─ů platform─Ö w Astronomii? Chcia┼ébym tutaj w tym po┼Ťcie nakre┼Ťli─ç og├│lnie czym tak na prawd─Ö jest Arduino. Jak mo┼╝na wykorzysta─ç jego mo┼╝liwo┼Ťci, kt├│r─ů p┼éytk─Ö wybra─ç i dlaczego, z jakich modu┼é├│w korzysta─ç, kt├│re s─ů interesuj─ůce w naszym hobby. Z g├│ry zaznaczam, ┼╝e b─Öd─ů to moje subiektywne opinie, kt├│re jak najbardziej chcia┼ébym podda─ç dyskusji.

Post jest wynikiem mojej ma┼éej prezentacji, kt├│r─ů mia┼éem przyjemno┼Ť─ç om├│wi─ç na 37 zlocie astronomicznym w Zwardoniu.

Czym jest Arduino

Arduino to nic innego jak prosta platforma elektroniczna i programistyczna, kt├│ra w przyst─Öpny i mo┼╝liwie naj┼éatwiejszy spos├│b wprowadza w ┼Ťwiat elektroniki i programowania. Arduino od strony technicznej to nic innego jak obudowany elektronik─ů mikrokontroler z rodziny Atmel AVR. P┼éytka Arduino zawiera port USB, przez kt├│ry w swobodny spos├│b mo┼╝emy programowa─ç bez konieczno┼Ťci posiadania jakiegokolwiek programatora. Prostota polega na tym, ┼╝e wystarczy nam do rozpocz─Öcia przygody z Arduino dowolna p┼éytka, odpowiedni kabel USB i zainstalowane na komputerze ┼Ťrodowisko do programowania Arduino IDE. Ka┼╝da p┼éytka posiada wyj┼Ťcia-wej┼Ťcia w postaci szeregu goldpin├│w lub gniazd s┼éu┼╝─ůcych do ┼éatwego szybkiego podpinania urz─ůdze┼ä wsp├│┼épracuj─ůcych z Arduino (czujnik├│w, shield├│w).

Co wybra─ç?

Na to pytanie nie odpowiem, poniewa┼╝ sami musicie zdecydowa─ç, kt├│ra z dost─Öpnych p┼éytek b─Ödzie odpowiednia dla was. W internecie mo┼╝na znale┼║─ç szereg stron opisuj─ůcych dok┼éadnie technikalia ka┼╝dej z p┼éytek, a jest ich sporo je┼Ťli chodzi o Arduino:

• Serial Arduino, programowany przez interfejs szeregowy DB9 i korzystaj─ůcy z uk┼éadu ATmega8
  • Arduino Extreme, programowany przez interfejs USB i zaopatrzony w uk┼éad ATmega8
  • Arduino Mini, miniaturowa wersja Arduino wykorzystuj─ůca montowany powierzchniowo uk┼éad ATmega168 lub Atmega328
  • Arduino Nano, jeszcze mniejsza wersja Arduino, zasilana przez USB zaopatrzona w montowany powierzchniowo uk┼éad ATmega168
  • Arduino LilyPad, minimalistyczny projekt wykorzystuj─ůcy montowany powierzchniowo uk┼éad ATmega168
  • Arduino NG, programowany przez interfejs USB i korzystaj─ůcy z uk┼éadu ATmega8
  • Arduino NG plus, programowany za po┼Ťrednictwem interfejsu USB i zaopatrzony w uk┼éad ATmega168
  • Arduino BT, programowana bezprzewodowo przez interfejs Bluetooth korzystaj─ůca z uk┼éadu ATmega168
  • Arduino Diecimila, z interfejsem USB i uk┼éadem Atmega168 w obudowie DIL28 (na zdj─Öciu obok)
  • Arduino Duemilanove ("2009"), wykorzystuj─ůcy Atmega168 (Atmega328 w nowszych wersjach) zasilany z zewn─Ötrznego zasilacza lub przez USB
  • Arduino Mega, zaopatrzony w montowany powierzchniowo uk┼éad ATmega1280, dzi─Öki czemu posiada wi─Öcej pami─Öci i pin├│w wej┼Ťcia/wyj┼Ťcia[12].
  • Arduino Mega ADK, jest to Arduino Mega wzbogacona w uk┼éad MAX3421, kt├│ry jest USB HOST'em.
  • Arduino Uno, wersja z programowalnym interfejsem USB i uk┼éadem Atmega328
  • Arduino Leonardo, wersja z uk┼éadem ATmega32u4, kt├│ry jest sercem Arduino i odpowiada za komunikacj─Ö USB (na zdj─Öciu obok)
  • Arduino Ethernet, wersja z uk┼éadem ATmega328, interfejsem Ethernet zamiast USB oraz czytnikiem kart microSD
  • Arduino Y├║n, wersja z uk┼éadem ATmega32u4 oraz wbudowanym uk┼éadem WiFi
  • Arduino Esplora, wersja z uk┼éadem Atmega32U4, p┼éytka zaprojektowana jako baza pod kontroler do konsoli
  • Arduino Robot, wersja zbudowana z dw├│ch okr─ůg┼éych p┼éyt, ka┼╝da wyposa┼╝ona w procesor ATmega32u4
  • Arduino 101, jest to p┼éytka z uk┼éadem Intel Curie x86 (Quark)oraz ┼╝yroskopem, akcelerometrem i modu┼éem Bluetooth
  • Arduino zero, p┼éytka z procesorem 32-bit ARM Cortex
  • Arduino Due, wersja z procesorem AT91 SAM3X8E
  • Arduino Pro, wersja oparta na uk┼éadzie ATmega328
  • Arduino Pro Mini, niewielka p┼éytka z procesorem Atmega328
  • Arduino M0, p┼éytka z mikrokontrolerem ATSAMD21G18 z rdzeniem ARM Cortex-M0
  • Arduino M0 Pro, wersja M0 wzbogacona o debugger EDBG
  • Arduino Tian, wersja posiadaj─ůca wiele interfejs├│w takich jak: Ethernet, WiFi oraz Bluetooth
  • Arduino INDUSTRIAL 101, jest to ma┼éa dwu procesorowa p┼éytka, z uk┼éadem Atheros AR9331 obs┼éuguj─ůcym WiFi oraz Ethernet
  • Arduino LEONARDO ETH, wersja p┼éytki Arduino Leonardo z modu┼éem Ethernet
  • Arduino MKR FOX 1200, jest to ma┼éy modu┼é z uk┼éadami Atmel SAMD21 i ATA8520
  • Arduino GEMMA, jest to p┼éytka oparta o mikrokontroler attiny85

* źródło listy - Wikipedia

Sporo tego prawda? Pozwoli┼éem sobie wyt┼éu┼Ťci─ç i podkolorowa─ç te p┼éytki, kt├│re moim zdaniem s─ů najbardziej interesuj─ůce je┼Ťli chodzi o wykorzystanie ich w projektach zwi─ůzanych z Astronomi─ů. Oczywi┼Ťcie nic nie stoi na przeszkodzie by wybra─ç tak─ů, kt├│ra najbardziej odpowiada nam i pasuje do naszego projektu. Nale┼╝y wspomnie─ç w tym miejscu, ┼╝e mo┼╝emy zaopatrzy─ç si─Ö w dwa rodzaje p┼éytek - orginalne lub nieorginalne (klony, g┼é├│wnie chi┼äskie). R├│┼╝nica jest czasem w jako┼Ťci wykonania, cenie, kompatybilno┼Ťci. Osobi┼Ťcie sam mam klony Arduino UNO i Arduino Nano i jak do tej pory nie zawiod┼éem si─Ö na przyjacio┼éach z Chin. Kt├│r─ů wybierzesz pozostawi─Ö to ju┼╝ Tobie.

Programowanie Arduino - łatwo i przyjemnie, ale...

Program jaki ma wykonywa─ç Arduino mo┼╝emy napisa─ç w Arduino IDE. Platforma ta dostarcza nam w pe┼éni u┼╝yteczne narz─Ödzia umo┼╝liwiaj─ůce napisanie programu, edycje tego programu, do┼é─ůczenie bibliotek (np. obs┼éuga czujnik├│w, wy┼Ťwietlaczy, silnik├│w krokowych etc.) oraz p├│┼║niejsz─ů kompilacj─Ö kodu programu i wgranie go do naszego Arduino. Tu pojawia si─Ö to "ale...", ale nie zawsze jest kolorowo, ┼éatwo i przyjemnie. Trzeba ustawi─ç w programie na kt├│rym porcie COM jest nasze Arduino, jaka to jest p┼éytka Arduino (UNO, Mega, Nano?) czy mamy zainstalowane wymagane biblioteki, z kt├│rych chcemy korzysta─ç. Na pocz─ůtku mog─ů si─Ö pojawi─ç tego typu problemy jednak gdyby┼Ť mia┼é problem zawsze mo┼╝esz zapyta─ç co si─Ö dzieje. Nie zra┼╝aj si─Ö tym, na prezentacji te┼╝ pomyli┼éem porty COM :)

Arduino programujemy w j─Özyku prawie C, dlaczego prawie? Arduino IDE wykorzystuje wbudowan─ů bibliotek─Ö, kt├│ra upraszcza zapis "komend" jakie wydajemy w programie. Nie jest to zatem czysty j─Özyk C. Jest to ogromna zaleta Arduino poniewa┼╝ uczy zasad programowania, a zarazem stosujemy bardzo przyjazn─ů sk┼éadni─Ö j─Özyka. Z drugiej strony mo┼╝na programowa─ç Arduino w czystym j─Özyku C i te┼╝ nasze programy b─Öd─ů pracowa─ç. Finalnie czy korzystamy ze sk┼éadni Arduino czy piszemy w j─Özyku C kod programu i tak zostanie on skompilowany i wgrany w postaci zrozumia┼éej dla mikrokontrolera na p┼éytce.

Nie ma si─Ö czego ba─ç, programowanie jest fajne! Jest logiczne. To jak sk┼éadanie z ma┼éych klock├│w du┼╝ej budowli. Ka┼╝dy ma┼éy element tej uk┼éadanki ma za zadanie co┼Ť zrobi─ç. Je┼Ťli b─Ödzie zainteresowanie ch─Ötnie pomog─Ö, napisz─Ö krok po kroku co i jak. Taki ma┼éy forumowy kurs (mimo ┼╝e jest ich ca┼éa masa w internecie), ale zorientowany na pomys┼éy realizacji uk┼éad├│w s┼éu┼╝─ůcych w astronomii. Sam nie jestem or┼éem z programowania, jednak uwierz mi ka┼╝dy mo┼╝e si─Ö nauczy─ç.

Kt├│r─ů p┼éytk─Ö wybra─ç?

Trudne pytanie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podpowiem z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia. Chcia┼éem rozpocz─ů─ç przygod─Ö z Arduino w miar─Ö ma┼éym kosztem (nie wiedzia┼éem czy platforma b─Ödzie dla mnie odpowiednia). Kupi┼éem u przyjaci├│┼é w Chinach klona Arduino UNO (32kB pami─Öci programu, UART, I2C). Ma┼ée, tanie... z┼éapa┼éem bakcyla. My┼Ťl─Ö, ┼╝e dla wi─Ökszo┼Ťci wyb├│r Arduino Uno b─Ödzie wyborem w sam raz.

Kolejnym Arduino by┼éo Arduino Nano. Ma┼ée por─Öczne idealne do schowania w ma┼éej obudowie. Nano to taka ma┼éa wersja Arduino UNO. Ma dok┼éadnie to samo co UNO jednak jest wielko┼Ťci 45 x 18 mm. Bardzo przyjemne male┼ästwo idealne wr─Öcz do ma┼éych por─Öcznych urz─ůdze┼ä.

Małe podsumowanie

W tym miejscu nakre┼Ťli┼éem tylko szereg technicznych i mniej technicznych aspekt├│w zwi─ůzanych z Arduino. Mam nadziej─Ö, ┼╝e pojawi si─Ö kilka pyta┼ä, propozycji, pomys┼é├│w, kt├│re finalnie sko┼äcz─ů si─Ö dzia┼éaj─ůcym urz─ůdzeniem. Nie chcia┼éem si─Ö teraz skupia─ç na rzeczach typu - a jak zrobi─ç? Szczerze, licz─Ö na to, ┼╝e zaciekawi was ten temat, ┼╝e b─Ödziecie chcieli co┼Ť o grza┼ékach, punkcie rosy, wstrz─ůsach gruntu, GPS, alkomatach i to w wykonaniu praktycznym, ┼╝e kto┼Ť b─Ödzie chcia┼é zacz─ů─ç od zera... no mo┼╝e nie od zera, a od jednej migaj─ůcej diody LED.

Zapraszam do dyskusji

* je┼╝eli kogo┼Ť interesuj─ů sprawy czysto techniczne, parametry poszczeg├│lnych modeli Arduino i ich mo┼╝liwo┼Ťci mog─Ö pokusi─ç si─Ö o opisanie konkretnych modeli Arduino

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

Tytu┼é: Re: Arduino w Astronomii - Wst─Öp
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 15:05 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Nich tylko do mnie przyjdzie w poniedziałek.
B─Ödzie zabawa...... i sterowanie grza┼ék─ů... :-)

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 18:50 

Z tego co się dowiedziałem z własnych tajnych źródeł szykuje się całkiem pokaźna paczuszka z zabawkami.
Mam nadziej─Ö, ┼╝e miganie diod─ů znudzi Ci si─Ö po 2 min i zechcesz czego┼Ť ambitniejszego :)

To co bierzemy jako pierwsze zadanie i temat na tapet─Ö?

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 10 maja 2019, 09:05 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Mam nadzieje, ┼╝e znudzi mi si─Ö po 1 minucie.
Cele może mam mało ambitny, ale za to praktyczny.

Sterowanie grza┼ék─ů z spos├│b ca┼ékowicie automatyczny.

Założenie.
1) dokonujemy pomiaru temperatury - https://allegro.pl/oferta/ds18b20-czujn ... 7595375924
2) dokonujemy pomiaru wilgotno┼Ťci - https://allegro.pl/oferta/modul-dht22-p ... 6578130536
3) obliczamy punkt rosy

Obrazek

gdzie:

td ÔÇô temperatura punktu rosy [┬░C],
t ÔÇô temperatura [┬░C],
H ÔÇô wilgotno┼Ť─ç wzgl─Ödna w %.

Szczegóły: https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosy

4) je┼╝eli td > t = uruchamiamy grza┼ék─Ö, je┼╝eli td < t = wy┼é─ůczamy grza┼ék─Ö.

Nale┼╝y jeszcze przemy┼Ťle─ç spos├│b przeniesienia tego do grza┼éki za pomoc─ů np. przeka┼║nika, przeliczy─ç moc grzania, czyli kolejna zabawa :-)

5) wykona─ç ca┼ée urz─ůdzenie w miniaturowej wersji z Arduino (jakie┼Ť tam mini).

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 10 maja 2019, 10:59 

W┼éa┼Ťnie napisa┼ée┼Ť Marek sw├│j pierwszy program, a dok┼éadnie jego algorytm.
Moja propozycja jest jeszcze taka by do uk┼éadu doda─ç prost─ů sygnalizacj─Ö diod─ů LED. Niech sygnalizuje, ┼╝e grza┼éka pracuje.]
We┼║miemy ten temat jako pierwszy na tapet─Ö, proponuj─Ö by wszystko znalaz┼éo si─Ö w osobnym w─ůtku (b─Ödzie pro┼Ťciej porusza─ç si─Ö temacie).
Jeżeli układ spełni swoje zadanie pokuszę się o wykonanie go w wersji "bez Arduino" na bazie samego mikrokontrolera.

Je┼╝eli chodzi o spos├│b sterowania ju┼╝ sam─ů grza┼ék─ů, opcja z przeka┼║nikiem jest prosta, a zarazem rozwi─ůzuje problem warto┼Ťci pr─ůdu jaki przep┼éywa przez grza┼ék─Ö lub zesp├│┼é grza┼éek.

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 maja 2019, 15:24 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Marek Substyk napisał(a):
Mam nadzieje, ┼╝e znudzi mi si─Ö po 1 minucie.
Cele może mam mało ambitny, ale za to praktyczny.

Sterowanie grza┼ék─ů z spos├│b ca┼ékowicie automatyczny.

Założenie.
1) dokonujemy pomiaru temperatury - https://allegro.pl/oferta/ds18b20-czujn ... 7595375924
2) dokonujemy pomiaru wilgotno┼Ťci - https://allegro.pl/oferta/modul-dht22-p ... 6578130536
3) obliczamy punkt rosy

Obrazek

gdzie:

td ÔÇô temperatura punktu rosy [┬░C],
t ÔÇô temperatura [┬░C],
H ÔÇô wilgotno┼Ť─ç wzgl─Ödna w %.

Szczegóły: https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosy

4) je┼╝eli td > t = uruchamiamy grza┼ék─Ö, je┼╝eli td < t = wy┼é─ůczamy grza┼ék─Ö.

Nale┼╝y jeszcze przemy┼Ťle─ç spos├│b przeniesienia tego do grza┼éki za pomoc─ů np. przeka┼║nika, przeliczy─ç moc grzania, czyli kolejna zabawa :-)

5) wykona─ç ca┼ée urz─ůdzenie w miniaturowej wersji z Arduino (jakie┼Ť tam mini).
Ale po co Ci czujnik ds18b20? przecie┼╝ dht22 mierzy i temperatur─Ö i wilgotno┼Ť─ç :D

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 maja 2019, 16:07 

Dok┼éadnie DHT ma jedno i drugie. Dlatego w sterowniku nie widze sensu wrzucania DS-a. Dodatkowa biblioteka do obs┼éugi tez by "zjad┼éa" troche pami─Öci, a fajnie by┼éoby zmie┼Ťci─ç sie w 8kB.

DS-a to do temperatury luster u┼╝yjemy i temperatury wody w basenie ;)

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: