Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:47

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: środa, 3 lutego 2010, 00:31 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 08:56
Posty: 76
Lokalizacja: Kraków
Czołem
Jak w tytule - wiem, że dyktafony stosuje się przy najprostszych rejestratorach zakryć ("pikacz" CFD + dyktafon + stoper), sam mam nadzieję taki zakupić u Janusza Wilanda, o ile Pan Janusz będzie pamiętał o mnie, gdy już będą zrobione. Chodzi mi też o głosowe "notatki" z obserwacji. Podobno często używają dyktafonów obserwatorzy rojów meteorów. W miarę dobry dyktafon cyfrowy kosztuje ok 60 zł (nie musi mieć pojemności jak dysk twardy ;) ). Jak uprawiam swoje drugie hobby, tzn.biegam po jakiś zapomnianych średniowiecznych ruinach i staram się zapisać maksymalną ilość informacji (np. jak jest cegła ułożona hehe) to notatnik i ołówek średnio się spisują. Co o tym myślicie ?

_________________
Mak 6", kolekcja ortoskopów UO, jedno sprawne oko.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: dyktafon - na ile przydatny
PostNapisane: środa, 3 lutego 2010, 15:29 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 13 stycznia 2010, 02:16
Posty: 22
Lokalizacja: Wielka Brytania
Tomasz Tomczak napisał(a):
Czołem
Jak w tytule - wiem, że dyktafony stosuje się przy najprostszych rejestratorach zakryć ("pikacz" CFD + dyktafon + stoper), sam mam nadzieję taki zakupić u Janusza Wilanda, o ile Pan Janusz będzie pamiętał o mnie, gdy już będą zrobione. Chodzi mi też o głosowe "notatki" z obserwacji. Podobno często używają dyktafonów obserwatorzy rojów meteorów. W miarę dobry dyktafon cyfrowy kosztuje ok 60 zł (nie musi mieć pojemności jak dysk twardy ;) ). Jak uprawiam swoje drugie hobby, tzn.biegam po jakiś zapomnianych średniowiecznych ruinach i staram się zapisać maksymalną ilość informacji (np. jak jest cegła ułożona hehe) to notatnik i ołówek średnio się spisują. Co o tym myślicie ?

Mam pytanie do Ciebie, jak jest możliwe stosowanie dyktafonu do obserwacji meteorów , przyznaje, że pierwszy raz sie z tym spotykam, prosze o więcej wyjaśnien

_________________
Pamiętaj żyj tak aby inni przez Ciebie nie płakali..........


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: dyktafon - na ile przydatny
PostNapisane: środa, 3 lutego 2010, 18:39 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Proszę bardzo - z Wikipedii

Bolidy

Bardzo jasne meteory zwane są bolidami. Bolidy dzielimy na 3 grupy:
bolidy
bolidy dzienne
superbolidy

Różnią się one od siebie jasnością. Bolidy przekraczają jasność -4 magnitudo. Bolid dzienny, jak sama nazwa mówi, widoczny jest w dzień. Superbolid ma jasność przekraczającą -15 magnitudo, więc jest o wiele jaśniejszy od Księżyca w pełni. Niektórym bolidom towarzyszą efekty akustyczne, najczęściej przypominające grzmot lub pisk opon.


... i tu potrzebny jest dyktafon

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: środa, 3 lutego 2010, 22:04 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Oczywiście, że jest bardzo przydatny. Szczególnie jak jesteśmy zapalonym obserwatorami zjawisk zakryciowych. Idea używania dyktafonu wygląda mnie więcej tak. Jest nam potrzebny odbiorniki sygnału DCF77 Co to jest sygnał dcf, teleskop lub inny przyrząd optyczny i klucz operatora emitujący inny rodzaj dźwięku niż nasz odbiornik DCF. Wszystko rejestrujemy na naszym dyktafonie: czyli dźwięk naszego DCF-a i dźwięk naszego klucza operatora. Zasada jest dość prosta. Rozpoczynamy rejestracje od nagrania na dyktafonie długości i szerokości geograficznej na jakiej się znajdujemy (im dokładniej podana nasza pozycja tym lepiej) podania godziny i daty obserwacji. Godzinę podajemy jak nasz DCF odbierze tak zwany sygnał 59, jest to sygnał informujący o rozpoczęciu nowej minuty. A dźwięk klucza operatora pojawia się jak w danym momencie zaistnieje nasze obserwowane zjawisko.
Tak to pokrótce wygląda.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: czwartek, 4 lutego 2010, 13:32 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 08:56
Posty: 76
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Mam pytanie do Ciebie, jak jest możliwe stosowanie dyktafonu do obserwacji meteorów , przyznaje, że pierwszy raz sie z tym spotykam, prosze o więcej wyjaśnien
- do zliczania meteorów, patrz - artykuły na stronie Pracowni Komet i Meteorów, książka Levy'go i inne.
Dzięki Tomku za wyjaśnienie, pytanie gdzie zakupić taki odbiornik DCF ? Te, które widziałem na w sklepach internetowych były tylko modułem odbiorczym bez możliwości emitowania jakiegokolwiek sygnału.
Pozdrawiam

_________________
Mak 6", kolekcja ortoskopów UO, jedno sprawne oko.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: czwartek, 4 lutego 2010, 15:31 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Tomek Wężyk odpisał praktycznie wszystko na ten temat. Dodam tylko, że w przypadku obserwacji zakryć brzegowych wizualnie, dyktafon jest nieoceniony. Słownie komentujemy każde wciśnięcie klucza, czy to było znikniecie czy pojawienie się gwiazdy. W gorączce zjawiska, po kilku, czaszem kilkunastu wciśnieciach klucza ciężko inaczej oddzielić prawdziwe kliknięcia od przypadkowych. Mam do dyspozycji Elektroniczny Rejestrator Cazu, który rejestruje momenty kwciśnięcia klucza - do pamieci. Przy serii wielu zniknieć i pojawień łatwo pogubić się, a na dyktafonie słyszymy wyraźnie jakie to było zjawisko czy pomyłkowe wciśnięcie klucza.

Najbliższa brzegowka 21 lutego w niedzielę w Sycowie - zapraszam :)
Zobacz wątek z tą planowaną obserwacją.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: czwartek, 4 lutego 2010, 19:17 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Chyba wiem gdzie kupić takiego DCF-a. ;) Mam tylko nadzieje że nie spieszy ci się jakoś specjalnie, bo z moją punktualnością i dostępem do wolnego czasu jest bardzo źle.
Wiem niektórzy zamówili kable nie mogą się doczekać. A sezon za pasem.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: piątek, 5 lutego 2010, 00:12 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 08:56
Posty: 76
Lokalizacja: Kraków
Spieszy, nie spieszy, najważniejsze, że ktoś życzliwy to robi :) W takim razie pytanko - nabyć dyktafon ?

_________________
Mak 6", kolekcja ortoskopów UO, jedno sprawne oko.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: piątek, 5 lutego 2010, 08:10 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Tomku,
Wejdź w posiadanie dyktafonu.
Z tego co wiem, to w PTMA jest jeszcze kilka rejestratorow DCF idealnych do współpracy z dyktafonem.
Przupuszczam, że jeszcze bylaby szansa na pożyczenie do obserwacji, ale jest to oczywiście dla czlonkow tej 90-letniej staruszki, jaką jest PTMA. Jest to jeden z przywilejow tej organizacji. Czasem ludzie pytają się, co mi z tego, że zapiszę się do PTMA? No i to jest jedna z odpowiedzi na to pytanie.
W Sekcji SOPiZ jeszcze są wolne rejestratory.
Jeśli interesują Cię zakrycia gwiazd, (z tego co wiem, to tak) to zapraszam do zapisania się do na do PTMA i wlasnie Sekcji SOPiZ (Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć), która wydala Poradnik, ktory niedawno przesłałem do Ciebie.
Jeśli się zdecydujesz - napisz mi na priva, bądź mailem.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL