Teraz jest czwartek, 12 grudnia 2019, 23:36

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: ┼Ťroda, 3 lutego 2010, 00:31 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 26 listopada 2009, 08:56
Czołem
Jak w tytule - wiem, ┼╝e dyktafony stosuje si─Ö przy najprostszych rejestratorach zakry─ç ("pikacz" CFD + dyktafon + stoper), sam mam nadziej─Ö taki zakupi─ç u Janusza Wilanda, o ile Pan Janusz b─Ödzie pami─Öta┼é o mnie, gdy ju┼╝ b─Öd─ů zrobione. Chodzi mi te┼╝ o g┼éosowe "notatki" z obserwacji. Podobno cz─Östo u┼╝ywaj─ů dyktafon├│w obserwatorzy roj├│w meteor├│w. W miar─Ö dobry dyktafon cyfrowy kosztuje ok 60 z┼é (nie musi mie─ç pojemno┼Ťci jak dysk twardy ;) ). Jak uprawiam swoje drugie hobby, tzn.biegam po jaki┼Ť zapomnianych ┼Ťredniowiecznych ruinach i staram si─Ö zapisa─ç maksymaln─ů ilo┼Ť─ç informacji (np. jak jest ceg┼éa u┼éo┼╝ona hehe) to notatnik i o┼é├│wek ┼Ťrednio si─Ö spisuj─ů. Co o tym my┼Ťlicie ?

G├│ra

Tytu┼é: Re: dyktafon - na ile przydatny
PostNapisane: ┼Ťroda, 3 lutego 2010, 15:29 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 13 stycznia 2010, 02:16
Tomasz Tomczak napisał(a):
Czołem
Jak w tytule - wiem, ┼╝e dyktafony stosuje si─Ö przy najprostszych rejestratorach zakry─ç ("pikacz" CFD + dyktafon + stoper), sam mam nadziej─Ö taki zakupi─ç u Janusza Wilanda, o ile Pan Janusz b─Ödzie pami─Öta┼é o mnie, gdy ju┼╝ b─Öd─ů zrobione. Chodzi mi te┼╝ o g┼éosowe "notatki" z obserwacji. Podobno cz─Östo u┼╝ywaj─ů dyktafon├│w obserwatorzy roj├│w meteor├│w. W miar─Ö dobry dyktafon cyfrowy kosztuje ok 60 z┼é (nie musi mie─ç pojemno┼Ťci jak dysk twardy ;) ). Jak uprawiam swoje drugie hobby, tzn.biegam po jaki┼Ť zapomnianych ┼Ťredniowiecznych ruinach i staram si─Ö zapisa─ç maksymaln─ů ilo┼Ť─ç informacji (np. jak jest ceg┼éa u┼éo┼╝ona hehe) to notatnik i o┼é├│wek ┼Ťrednio si─Ö spisuj─ů. Co o tym my┼Ťlicie ?

Mam pytanie do Ciebie, jak jest mo┼╝liwe stosowanie dyktafonu do obserwacji meteor├│w , przyznaje, ┼╝e pierwszy raz sie z tym spotykam, prosze o wi─Öcej wyja┼Ťnien

G├│ra

Tytu┼é: Re: dyktafon - na ile przydatny
PostNapisane: ┼Ťroda, 3 lutego 2010, 18:39 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Prosz─Ö bardzo - z Wikipedii

Bolidy

Bardzo jasne meteory zwane s─ů bolidami. Bolidy dzielimy na 3 grupy:
bolidy
bolidy dzienne
superbolidy

R├│┼╝ni─ů si─Ö one od siebie jasno┼Ťci─ů. Bolidy przekraczaj─ů jasno┼Ť─ç -4 magnitudo. Bolid dzienny, jak sama nazwa m├│wi, widoczny jest w dzie┼ä. Superbolid ma jasno┼Ť─ç przekraczaj─ůc─ů -15 magnitudo, wi─Öc jest o wiele ja┼Ťniejszy od Ksi─Ö┼╝yca w pe┼éni. Niekt├│rym bolidom towarzysz─ů efekty akustyczne, najcz─Ö┼Ťciej przypominaj─ůce grzmot lub pisk opon.

... i tu potrzebny jest dyktafon

teleskop: Synta 12"

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dyktafon - na ile przydatny?
PostNapisane: ┼Ťroda, 3 lutego 2010, 22:04 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Oczywi┼Ťcie, ┼╝e jest bardzo przydatny. Szczeg├│lnie jak jeste┼Ťmy zapalonym obserwatorami zjawisk zakryciowych. Idea u┼╝ywania dyktafonu wygl─ůda mnie wi─Öcej tak. Jest nam potrzebny odbiorniki sygna┼éu DCF77 Co to jest sygna┼é dcf, teleskop lub inny przyrz─ůd optyczny i klucz operatora emituj─ůcy inny rodzaj d┼║wi─Öku ni┼╝ nasz odbiornik DCF. Wszystko rejestrujemy na naszym dyktafonie: czyli d┼║wi─Ök naszego DCF-a i d┼║wi─Ök naszego klucza operatora. Zasada jest do┼Ť─ç prosta. Rozpoczynamy rejestracje od nagrania na dyktafonie d┼éugo┼Ťci i szeroko┼Ťci geograficznej na jakiej si─Ö znajdujemy (im dok┼éadniej podana nasza pozycja tym lepiej) podania godziny i daty obserwacji. Godzin─Ö podajemy jak nasz DCF odbierze tak zwany sygna┼é 59, jest to sygna┼é informuj─ůcy o rozpocz─Öciu nowej minuty. A d┼║wi─Ök klucza operatora pojawia si─Ö jak w danym momencie zaistnieje nasze obserwowane zjawisko.
Tak to pokr├│tce wygl─ůda.

W┼üASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRY─ć.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 4 lutego 2010, 13:32 

Cytuj:
Mam pytanie do Ciebie, jak jest mo┼╝liwe stosowanie dyktafonu do obserwacji meteor├│w , przyznaje, ┼╝e pierwszy raz sie z tym spotykam, prosze o wi─Öcej wyja┼Ťnien
- do zliczania meteor├│w, patrz - artyku┼éy na stronie Pracowni Komet i Meteor├│w, ksi─ů┼╝ka Levy'go i inne.
Dzi─Öki Tomku za wyja┼Ťnienie, pytanie gdzie zakupi─ç taki odbiornik DCF ? Te, kt├│re widzia┼éem na w sklepach internetowych by┼éy tylko modu┼éem odbiorczym bez mo┼╝liwo┼Ťci emitowania jakiegokolwiek sygna┼éu.
Pozdrawiam

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 4 lutego 2010, 15:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Tomek W─Ö┼╝yk odpisa┼é praktycznie wszystko na ten temat. Dodam tylko, ┼╝e w przypadku obserwacji zakry─ç brzegowych wizualnie, dyktafon jest nieoceniony. S┼éownie komentujemy ka┼╝de wci┼Ťni─Öcie klucza, czy to by┼éo znikniecie czy pojawienie si─Ö gwiazdy. W gor─ůczce zjawiska, po kilku, czaszem kilkunastu wci┼Ťnieciach klucza ci─Ö┼╝ko inaczej oddzieli─ç prawdziwe klikni─Öcia od przypadkowych. Mam do dyspozycji Elektroniczny Rejestrator Cazu, kt├│ry rejestruje momenty kwci┼Ťni─Öcia klucza - do pamieci. Przy serii wielu zniknie─ç i pojawie┼ä ┼éatwo pogubi─ç si─Ö, a na dyktafonie s┼éyszymy wyra┼║nie jakie to by┼éo zjawisko czy pomy┼ékowe wci┼Ťni─Öcie klucza.

Najbli┼╝sza brzegowka 21 lutego w niedziel─Ö w Sycowie - zapraszam :)
Zobacz w─ůtek z t─ů planowan─ů obserwacj─ů.

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 4 lutego 2010, 19:17 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Chyba wiem gdzie kupi─ç takiego DCF-a. ;) Mam tylko nadzieje ┼╝e nie spieszy ci si─Ö jako┼Ť specjalnie, bo z moj─ů punktualno┼Ťci─ů i dost─Öpem do wolnego czasu jest bardzo ┼║le.
Wiem niekt├│rzy zam├│wili kable nie mog─ů si─Ö doczeka─ç. A sezon za pasem.

W┼üASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRY─ć.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 5 lutego 2010, 00:12 

Spieszy, nie spieszy, najwa┼╝niejsze, ┼╝e kto┼Ť ┼╝yczliwy to robi :) W takim razie pytanko - naby─ç dyktafon ?

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 5 lutego 2010, 08:10 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Tomku,
Wejd┼║ w posiadanie dyktafonu.
Z tego co wiem, to w PTMA jest jeszcze kilka rejestratorow DCF idealnych do współpracy z dyktafonem.
Przupuszczam, ┼╝e jeszcze bylaby szansa na po┼╝yczenie do obserwacji, ale jest to oczywi┼Ťcie dla czlonkow tej 90-letniej staruszki, jak─ů jest PTMA. Jest to jeden z przywilejow tej organizacji. Czasem ludzie pytaj─ů si─Ö, co mi z tego, ┼╝e zapisz─Ö si─Ö do PTMA? No i to jest jedna z odpowiedzi na to pytanie.
W Sekcji SOPiZ jeszcze s─ů wolne rejestratory.
Je┼Ťli interesuj─ů Ci─Ö zakrycia gwiazd, (z tego co wiem, to tak) to zapraszam do zapisania si─Ö do na do PTMA i wlasnie Sekcji SOPiZ (Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakry─ç), kt├│ra wydala Poradnik, ktory niedawno przes┼éa┼éem do Ciebie.
Je┼Ťli si─Ö zdecydujesz - napisz mi na priva, b─ůd┼║ mailem.

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: