Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Współrzędne na sferze niebieskiej...
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=403
Strona 1 z 1

Autor:  Tomasz Zaraś [ sobota, 7 listopada 2009, 02:11 ]
Tytuł:  Współrzędne na sferze niebieskiej...

Nawet w Astronomii amatorskiej się przydają współrzędne, a raczej ich znajomość. Z tą znajomością bywa różnie- bo tyle jest rodzai - czasem można się pogubić. Są przecież współrzędne sferyczne- dzielą się na układ horyzontalny, na układ godziny a na dodatek na układ równonocny- słynna Deklinacja i Rektascensja.
Niby tak samo wygląda siatka współrzędnych jak na globusie- tylko patrzymy od środka. Ale potrafi sprawiać to wszystko wiele problemów- zwłaszcza komuś, kto styka się z tym wszystkim pierwszy raz.
Ale by wpisać jakiś obiekt na niebie- np. odnalezioną kometę z naszych marzeń- dobrze by było umieć określić jej położenie. Najprościej mieć atlas nieba - nanieść obiekt i dokładnie wyliczyć współrzędne. Ale jeśli ktoś nie ma atlasu? :?
Są wśród nas ludzie z bogatym zapleczem wiedzy i doświadczenia. Pomóżcie nam jeszcze niedoświadczonym obserwatorom, jak to wszystko opanować, jaki wybrać odpowiedni układ współrzędnych- może powiecie jakim Wy się posługujecie i jak tego wszystkiego się nauczyć? Bo ja sam jeszcze nie opanowałem tego wszystkiego na tyle- by czytać z nieba jak z książki. Bez atlasu byłoby mi trudno...

Autor:  Adam Skrzypek [ sobota, 7 listopada 2009, 08:35 ]
Tytuł:  Re: Współrzędne na sferze niebieskiej...

Tutaj jest co nieco o układzie horyzontalnym. Przydaje się jak chcemy polować na flary Iridium, bo w takiej właśnie formie są sporządzane comiesięczne tabelki zamieszczane przez Kubę.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/