Teraz jest pi─ůtek, 6 grudnia 2019, 20:11

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Lunarna zgaduj zgadula
PostNapisane: ┼Ťroda, 10 grudnia 2014, 18:37 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
W innym w─ůtku pojawi┼é si─Ö zwyczaj (okre┼Ťlenie troch─Ö na wyrost, bo dotyczy bodaj┼╝e czterech przypadk├│w) formu┼éowania zagadek. Artur zwr├│ci┼é mi ponownie uwag─Ö na ten zwyczaj, a poniewa┼╝ okres jesienno-zimowy obfituje w d┼éugie okresy niepogody, aby wyzwoli─ç si─Ö z odr─Ötwienia i bierno┼Ťci (w znaczeniu: braku czynnego uprawiania astronomii obserwacyjnej), mo┼╝e by┼éby sens uk┼éadania ┼éamig┼é├│wek i szukanie ich rozwi─ůzania?

To, ┼╝e zaczynam, nie znaczy, ┼╝e wiem wszystko, bo nawet formu┼éuj─ůc zagadk─Ö, mog─Ö dowiedzie─ç si─Ö troch─Ö wi─Öcej w wyniku czytania Waszych odpowiedzi. Nie znaczy to te┼╝, ┼╝e tylko ja pragn─Ö formu┼éowa─ç zagadki - ch─Ötnie b─Öd─Ö si─Ö g┼éowi┼é, poszukuj─ůc odpowiedzi na sformu┼éowane przez innych pytania. Pomys┼é wywodzi si─Ö z w─ůtku ksi─Ö┼╝ycowego, niech wi─Öc wi─ů┼╝e si─Ö z Ksi─Ö┼╝ycem - nawet w szerokim kontek┼Ťcie. Lunarn─ů zgaduj zgadul─Ö - czas zacz─ů─ç.

Zagadka pierwsza.

Rejon pokazany na zdj─Öciu wi─ů┼╝e si─Ö z histori─ů wypraw na Ksi─Ö┼╝yc w ubieg┼éym wieku. Opr├│cz kilku misji bezza┼éogowych, kt├│re osiad┼éy w tym rejonie, Ocean Burz (traktowany szeroko jako basen na zachodniej p├│┼ékuli) by┼é mi─Ödzy innymi miejscem l─ůdowania ludzi.
Kt├│re z wypraw programu Apollo zako┼äczy┼éy si─Ö szcz─Ö┼Ťliwym l─ůdowaniem na pokazanym obszarze?

Za┼é─ůczniki:
Kopernik_Reinholdt_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO_mozaika80%.jpg
Kopernik_Reinholdt_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO_mozaika80%.jpg [ 303.19 KiB | Przegl─ůdane 3459 razy ]

G├│ra

Tytu┼é: Re: Lunarna zgaduj zgadula
PostNapisane: ┼Ťroda, 10 grudnia 2014, 19:09 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 27 pa┼║dziernika 2009, 17:16
Odpowiedz: Według mnie była to wyprawa Apollo 14.

PTMA-Warszawa
Sprz─Öt: SW 150/750, EQ 3-2,Nap─Öd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 10 grudnia 2014, 21:03 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Chodzi o misje Apollo 12 i Apollo 14.
12-tka l─ůdowa┼éa na p├│┼énocno-wschodnim rejonie od G├│r Ural, natomiast 14-tka nieco na p├│┼énoc od rejonu Fra Mauro, gdzie pierwotnie mia┼é l─ůdowa─ç Apollo 13.

Bardzo podoba mi si─Ö idea lunarnych zgadywanek :)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 10 grudnia 2014, 21:44 

Kuba - bardzo dobra odpowied┼║. :)
Piotr - te┼╝ dobrze odpowiedzia┼ée┼Ť, ale jak widzisz, by┼éa to cz─Ö┼Ťciowa odpowied┼║.

Rzeczywi┼Ťcie na tym obszarze l─ůdowa┼éy dwie misje programu Apollo: Apollo 12 i Apollo 14.
L─ůdowa┼éy tu te┼╝ aparaty bezza┼éogowe: ┼üuna 5, Ranger 7 i Surveyor 3 i w┼éa┼Ťnie obok Surveyora wyl─ůdowa┼é Apollo 12 (podawany dystans to 180 m). Astronauci wymontowali z Surveyora niekt├│re urz─ůdzenia i przywie┼║li je na Ziemi─Ö. ┼╗artobliwie mo┼╝na by okre┼Ťli─ç misj─Ö Apollo 12, jako pierwsz─ů w dziejach "misj─Ö rabunkow─ů". Oczywi┼Ťcie by┼éy ku temu podstawy naukowe.

Dzi─Ökuj─Ö za udzia┼é w zabawie. Edycja pierwszej zagadki by┼éa niespodziewana, ale dla zwolennik├│w takiej rozrywki przygotuj─Ö nast─Öpn─ů - niebawem. Mo┼╝e wcze┼Ťniej, kto┼Ť sformu┼éuje swoj─ů zagadk─Ö?

Za┼é─ůczniki:
Miejsca l─ůdowania Apollo 12 i Apollo14.jpg
Miejsca l─ůdowania Apollo 12 i Apollo14.jpg [ 192.66 KiB | Przegl─ůdane 3440 razy ]

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 18:12 

Zagadka druga (my┼Ťl─Ö, ┼╝e trudniejsza od pierwszej).

Parametry fizyczne ksi─Ö┼╝ycowego globu i jego ruchu nie s─ů zazwyczaj istotne i przywi─ůzujemy do nich wag─Ö dopiero wtedy, gdy maj─ů wp┼éyw na postrzeganie Ksi─Ö┼╝yca na niebie lub decyduj─ů o widoczno┼Ťci lub niewidoczno┼Ťci czego┼Ť na jego powierzchni. O zmianie wi─Ökszo┼Ťci parametr├│w decyduj─ů najcz─Ö┼Ťciej procesy kr├│tkoterminowe - o nich na razie zapominamy. S─ů jednak takie parametry, kt├│re zmieniaj─ů si─Ö powoli, w d┼éugich okresach i ich wp┼éyw na postrzeganie Srebrnego Globu jest s┼éabo zauwa┼╝alne - o jednym takim parametrze b─Ödzie ta zagadka.

Nadchodz─ůcy rok - 2015, b─Ödzie pod pewnym wzgl─Ödem wyj─ůtkowy (w d┼éugoletniej perspektywie) - trzeba jednak skonkretyzowa─ç zagadnienie i postawi─ç pytanie:

Na czym b─Ödzie polega─ç wyj─ůtkowo┼Ť─ç pe┼éni letniej i zimowej w nadchodz─ůcym roku?

Na odpowiedzi czekam do najbli┼╝szej niedzieli, bo zagadka mo┼╝e by─ç trudna i potrzeba czasu na przeanalizowanie wielu parametr├│w. Odpowied┼║ mo┼╝e by─ç zawarta w jednym zdaniu, ale mi┼éo b─Ödzie czyta─ç odpowiedzi zawieraj─ůce nieco szersze om├│wienie. Ciekawe s─ů w┼éa┼Ťnie implikacje wynikaj─ůce z powolnych proces├│w, kt├│re mog─ů decydowa─ç o wygl─ůdzie naszego otoczenia.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 19:07 
Moderator globalny
Moderator globalny

Odpowiedź chodzi mi już po głowie, ale zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby odpowiadać w formie PW, podobnie jak to się ma w przypadku "Kudłaczowych zagadek" na Astromaniaku :idea: ;)
Po upłynięciu czasu na zagadkę autor publikuje listę osób, które odpowiedziały prawidłowo :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 20:17 

Nie chcia┼ébym to wk┼éada─ç w ramy konkursowe, a ca┼éa rywalizacja mia┼éaby odbywa─ç si─Ö niejako w tle. Potraktujmy ten w─ůtek bardziej relaksowo. I tak b─Ödzie: Kto pierwszy ten lepszy, a ca┼éa zabawa w tym, ┼╝e na bie┼╝─ůco mo┼╝na ┼Ťledzi─ç i komentowa─ç przebieg "zgadywania", modyfikowa─ç w┼éasne odpowiedzi - a tak naprawd─Ö zdobywa─ç wiedz─Ö, czy to w formie anegdoty, rozwiewania w─ůtpliwo┼Ťci, czy zwyczajnie - jak w zgaduj zgaduli...

Je┼Ťli jednak wy┼éoni si─Ö opinia, ┼╝eby inaczej poprowadzi─ç proces udzielania odpowiedzi, pomy┼Ťlimy wsp├│lnie jak to zrobi─ç? Zgoda?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 13 grudnia 2014, 14:23 
Moderator globalny
Moderator globalny

Zgoda jak najbardziej :-) Zobaczymy jak si─Ö b─Ödzie rozwija┼é w─ůtek. A mam nadziej─Ö, ┼╝e b─Ödzie si─Ö rozwija┼é. Mam ju┼╝ kilka pomys┼é├│w na kolejne zagadki. Musz─Ö tylko wszystko dopracowa─ç w wolnej chwili.

Co do aktualnej zagadki... Nie jestem do konca pewien czy id─Ö dobr─ů drog─ů, ale czy chodzi o odleg┼éo┼Ť─ç Ziemia-Ksi─Ö┼╝yc?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 13 grudnia 2014, 15:43 

┼╗eby nadal pozostawa─ç na poziomie og├│lno┼Ťci, podpowiem, ┼╝e ten subtelny parametr zawarty w zagadce ma w sobie aspekt geometryczny, ale nie jest to dystans do Ksi─Ö┼╝yca. Pe┼énie: letnia i zimowa s─ů tu szczeg├│lnym wyr├│┼╝nikiem (obie w tym samym roku - 2015r, cho─ç, u┼╝ywaj─ůc j─Özyka matematyki, obie stanowi─ů dwa r├│┼╝ne pierwiastki rozwi─ůzania).

Nie mniej, Qba bardzo trafnie zwr├│ci┼ée┼Ť uwag─Ö na znaczenie r├│┼╝nych subtelno┼Ťci i jak si─Ö wkr├│tce oka┼╝e, niekt├│re z nich w przeci─ůgu d┼éugiego okresu manifestuj─ů si─Ö ca┼ékiem spektakularnymi cechami (a wi─Öc wcale nie subtelnymi!)

Ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e b─Öd─Ö m├│g┼é uczestniczy─ç w rozwi─ůzywaniu Twoich zagadek, Qba. :) Nie mog─Ö wykluczy─ç, ┼╝e polegn─Ö, ale nigdy gimnastyka umys┼éowa nie jest ja┼éowa - wszyscy si─Ö uczymy, a kiedy dochodzi jeszcze integracja "graczy" i poczucie zadowolenia, to tym bardziej warto "gimnastykowa─ç si─Ö".

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 grudnia 2014, 20:30 

Nikt nie chciał łamać sobie głowy, albo zagadka była zbyt trudna? Skłaniam się do tej drugiej opcji, ale tak, czy tak, wprawia mnie to w stan lekkiego zakłopotania (żeby nie powiedzieć - zawstydzenia).

O godzinie dwudziestej, wraz z podaniem rozwi─ůzania, wszystko stanie si─Ö jasne. Odpowied┼║, kategorialnie zbli┼╝ona jest do takich okoliczno┼Ťci jak: przesilenie, superpe┼énia, zbli┼╝enia do jasnych gwiazd i planet, i ich zakry─ç, czy te┼╝ za─çmie┼ä - zatem nic co wykracza┼éoby poza percepcj─Ö i dost─Öpno┼Ť─ç obserwacyjn─ů.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 grudnia 2014, 22:36 

Wyj─ůtkowo┼Ť─ç pe┼éni letniej i zimowej w 2015 roku, na przestrzeni prawie dw├│ch dekad, polega na tym, ┼╝e w czasie letniej pe┼éni Ksi─Ö┼╝yc b─Ödzie g├│rowa┼é najwy┼╝ej od wielu lat na wysoko┼Ťci 21,5* nad horyzontem, zim─ů za to wzniesie si─Ö w pe┼éni najni┼╝ej na wysoko┼Ť─ç 58* (dane dla Katowic; dla Warszawy b─Ödzie odpowiednio: 19,5* i 56*).

Sk─ůd to moje akcentowanie powy┼╝szych parametr├│w? Skupmy si─Ö na pe┼éni letniej, o kt├│rej zawsze m├│wimy, ┼╝e jest po┼éo┼╝ona najni┼╝ej nad horyzontem, a 21,5* to dwukrotna szeroko┼Ť─ç wyci─ůgni─Ötej d┼éoni. A teraz przenie┼Ťmy si─Ö wirtualnie do lata roku 2024 - za 9 lat ksi─Ö┼╝yc w pe┼éni w czerwcu wzniesie si─Ö nad horyzont tylko 11,5* - czyli na szeroko┼Ť─ç wyci─ůgni─Ötej przed siebie d┼éoni. To tylko po┼éowa przysz┼éorocznej wysoko┼Ťci i mo┼╝e si─Ö zdarzy─ç, ┼╝e mieszka┼äcy aglomeracji miejskich lub kt├│rych domy znajduj─ů si─Ö w otoczeniu pe┼énym drzew lub niewysokich wzg├│rz, w og├│le nie zobacz─ů przemieszczaj─ůcej si─Ö pe┼énej tarczy Ksi─Ö┼╝yca. Warto doceni─ç ten fakt, ┼╝e przez kilka najbli┼╝szych lat, mimo powolnego pogarszania si─Ö tego parametru, b─Ödziemy obserwowa─ç pe┼éni─Ö letni─ů na stosunkowo du┼╝ych wysoko┼Ťciach. Korzystali┼Ťmy przecie┼╝ w minionych latach z tej przej┼Ťciowej przychylno┼Ťci przyrodniczej. A co b─Ödzie w zimie 2024 roku - nasz satelita b─Öd─ůc w pe┼éni b─Ödzie g├│rowa┼é na rekordowej wysoko┼Ťci: 68*.

├ôw powy┼╝szy parametr, tzn. wysoko┼Ť─ç g├│rowania Ksi─Ö┼╝yca (z definicji - zawsze w odniesieniu do po┼éudnika miejscowego), lub inaczej i bardziej og├│lnie najmniejsza lub najwi─Öksza odleg┼éo┼Ť─ç od r├│wnika niebieskiego, ma zwi─ůzek z d┼éugoletnim zjawiskiem precesji orbity Srebrnego Globu - w cyklu 18,6 lat. Lata: 2015 i 2024 to momenty ekstrem├│w deklinacyjnych wyznaczonych dla Ksi─Ö┼╝yca w czasie letniej i zimowej pe┼éni - to wa┼╝ne, bo ekstrema deklinacyjne dla innych faz wypadaj─ů oczywi┼Ťcie w innych momentach.

Jest jeszcze inna wa┼╝na implikacja zwi─ůzana z omawianym parametrem - odleg┼éo┼Ť─ç od ekliptyki, a w 2015 roku ekstremalna wysoko┼Ť─ç g├│rowania wi─ů┼╝e si─Ö z ekstremaln─ů odleg┼éo┼Ťci─ů Ksi─Ö┼╝yca na p├│┼énoc od ekliptyki - nasz satelita b─Ödzie pokazywa┼é spor─ů po┼éa─ç okolic po┼éudniowego bieguna i ten fakt, w po┼é─ůczeniu z korzystn─ů po┼éudniow─ů libracj─ů, przyczyni si─Ö do tego, ┼╝e latem b─Ödziemy mogli ogl─ůda─ç zakraw─Ödziowe struktury a┼╝ do ponad 10 stopni poza biegunem (zbieg okoliczno┼Ťci tworz─ůcy kolejne ekstremum) i to tak┼╝e szczeg├│lny wyr├│┼╝nik przysz┼éorocznej letniej pe┼éni.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 grudnia 2014, 23:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Łojoj... to dla mnie jednak zagadka okazała się za trudna :(

Ale bardzo ciekawe spostrze┼╝enie. Wiedzia┼éem, ┼╝e Ksi─Ö┼╝yc w pe┼éni latem w─Ödruje nisko nad horyzontem, a zim─ů wysoko, jednak nie wiedzia┼éem, ┼╝e ta wysoko┼Ť─ç ulega takim zmianom na przestrzeni lat. Jak dla mnie zagadka mimo i┼╝ trudna okaza┼éa si─Ö bardzo interesuj─ůca. Co prawda nie odpowiedzia┼éem, ale zyska┼éem now─ů wiedz─Ö na temat naszego Srebrnego Towarzysza :)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 17 grudnia 2014, 17:15 

Przy okazji trzeciej zagadki, ma┼ée sprostowanie do odpowiedzi na drug─ů zagadk─Ö (by┼éo za p├│┼║no na bezpo┼Ťrednie edytowanie). Libracja w szeroko┼Ťci nie mo┼╝e oczywi┼Ťcie przekroczy─ç warto┼Ťci: 6.8* - tak daleko mo┼╝na si─Ögn─ů─ç wzrokiem za kraw─Öd┼║ Ksi─Ö┼╝yca ponad biegunem po┼éudniowym lub p├│┼énocnym (to sumuj─ůce si─Ö: maksymalne odchylenie ekliptyczne i nachylenie osi obrotu Srebrnego Globu). Podana warto┼Ť─ç 10* odnosi si─Ö do tzw. sk┼éadanej libracji dla po┼éudniowo zachodniej kraw─Ödzi, poniewa┼╝ dojdzie r├│wnie┼╝ do korzystnego wychylenia zachodniego brzegu w okolicy pe┼éni letniej. Zatem, odpowied┼║ nie by┼éa w tym miejscu precyzyjna, ale rzutowa┼éa tylko na t─ů cz─Ö┼Ť─ç mojej wypowiedzi, kt├│ra dotyczy┼éa wt├│rnego wnioskowania.

Zagadka trzecia (chyba łatwa?)
Jakim s┼éowem okre┼Ťlamy w astronomii n├│w i pe┼éni─Ö Ksi─Ö┼╝yca?

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 08:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Zak┼éadaj─ůc, ┼╝e obserwujemy Ksi─Ö┼╝yc z Ziemi to n├│w Ksi─Ö┼╝yca mo┼╝na okre┼Ťli─ç inaczej jako koniunkcj─Ö Ksi─Ö┼╝yca ze S┼éo┼äcem. Pe┼éni─Ö natomiast nazywamy opozycj─ů Ksi─Ö┼╝yca. (tak mi si─Ö wydaje ;) )

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 09:57 

Kuba, oczywi┼Ťcie masz racj─Ö pisz─ůc o koniunkcji i opozycji, ale to dwa okre┼Ťlenia (r├│┼╝nie brzmi─ůce). Rzadko bo rzadko ale u┼╝ywa si─Ö jednego okre┼Ťlenia.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 14:32 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Jakby nie patrze─ç s─ů to fazy. Ale czy zagadka by┼éaby a┼╝ tak prosta? W─ůtpi─Ö :)

SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Pl├Âssl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 16:03 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Radek, uwierz mi, że t o samo mi przyszło do głowy, ale nie chciałem się kompromitować ;) :D

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 16:16 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Zagadka trzecia (chyba łatwa?)
Jakim s┼éowem okre┼Ťlamy w astronomii n├│w i pe┼éni─Ö Ksi─Ö┼╝yca?

Focenie, brak focenia :D

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2016.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 16:38 

To rzeczywi┼Ťcie by┼éoby zbyt proste, a poza tym okre┼Ťlenia "faza Ksi─Ö┼╝yca" u┼╝ywa si─Ö do┼Ť─ç cz─Östo. Kuba szed┼é w dobrym kierunku, bo nie chodzi w zagadce o wygl─ůd Ksi─Ö┼╝yca, a pe┼énia i n├│w s─ů w istocie opisowymi oznaczeniami miejsca Srebrnego Globu i okre┼Ťlenie b─Öd─ůce rozwi─ůzaniem zagadki ┼é─ůczy oba te miejsca (w ka┼╝dym razie nie s─ů to dowolne miejsca, a w pewnym uog├│lnieniu, jest kilka szczeg├│lnych par takich miejsc).

I tak jak pisa┼éem, rzadko u┼╝ywa si─Ö tego okre┼Ťlenia.

Tomek - "focenie i brak focenia" to bardzo dobre okre┼Ťlenie czynno┼Ťci lub stanu, w czasie pe┼éni lub nowiu :) .
Podoba mi si─Ö, ale te r├│┼╝nobrzmi─ůce okre┼Ťlenia mog─ů by─ç najwy┼╝ej eufemizmami prawdziwej odpowiedzi. Niemniej doceniam ┼╝art. :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 17:52 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Syzygia ?

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: