Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 16:48

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: niedziela, 27 czerwca 2010, 01:00 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 23:23
Posty: 61
właśnie przed chwilą zakończyłem obserwacje

księżyc świeci tak że ledwo co widać ale jego widać znakomicie :)
w oko wpadła mi także gromada kulista M3 albo raczej majacząca mgiełka podszywająca się pod M3
no i ISS ZARYA błyszcząc stacja kosmiczna - trzeba przyznać że na takich obiektach to dopiero można wprawić się w prowadzeniu teleskopu na dobsonie :)

_________________
GSO 8", GSO SV 30, soligor MT-800, trochę okularów


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: niedziela, 27 czerwca 2010, 09:14 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
To była totalna porażka. Taka piękna, ciepła i sucha noc. Niestety od wschodu dawał po oczach Księżyc, od zachodu długo długo łuna zachodzącego Słońca. Przestaję się dziwić osobom nie wyciągającym telepa w pełnię.
Ale za to pogoniłem ISS-a i rzuciłem okiem na M81 & M82, M57 i M13. Swoją drogą jak jasne są to obiekty skoro je widać na tak rozświetlonym niebie.
Jeszcze spojrzenie na Księżyc - niestety w pełni za wiele nie da się zaobserwować, i na Saturna - ten już niziutko żegna nas tego roku. I jeszcze Antares - lubię spoglądać na tą skrzącą kolorami gwiazdę. O M4 mozna oczywiście zapomnieć.
Mimo kiepskich warunków fajnie po tak długiej przerwie posiedzieć z teleskopem, choć za wiele nie widać. Ale dzień się skraca, powolutku idzie ku lepszemu.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: niedziela, 27 czerwca 2010, 11:50 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Zgadzam się z przedmówcą... Faktycznie nocka była naprawdę jasna- tak ogólnie najciemniej to było właściwie późnym wieczorkiem, kiedy Księżyc był jeszcze nisko. Podczas obserwacji zawitało do mnie dwóch kolegów, jeden z nich nie dotarł na zapowiedziane obserwacje- ale atmosferka była i tak fajna! Na początku oglądaliśmy planetki- udało nam się dostrzec Wenus jeszcze. Tak jak Adam śledziliśmy przelot ISS, dla kolegów to był pierwszy raz, kiedy mogli ją zobaczyć. Zobaczyliśmy też flarę Iridium. Pokazałem im trio gwiazd Mizara, Alkora i ich towarzyszkę. Sami pytali o poszczególne gwiazdki- podobała im się jasna Wega. Dowiedzieli się jak rozróżniać wielkości gwiazdowe. Na słabe obiekty ciemnego nieba, naprawdę niesprzyjające warunki.
O brzasku, masakryczna rosa...
''I jeszcze Antares - lubię spoglądać na tą skrzącą kolorami gwiazdę'' - Mam tak samo Adamie :lol:
Pozdrawiam! Pogodnego nieba!

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 28 czerwca 2010, 06:52 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 23:23
Posty: 61
witam

uparłem się trochę na siłę na obserwację przy tak jasnym niebie.

na główny ogień poszedł zestaw M31, M32 i M110.

ledwo co udało mi się namierzyć poszczególne gwiazdy które miały mnie zaprowadzić do wyznaczonego celu ponieważ księżyc maskował światłem wszystko.

jednak trafiłem ale rozczarowanie jakie mnie spotkało twierdziło mnie w przekonaniu że przy takim księżycu szkoda czasu na obserwacje

zamiast pięknych obiektów zobaczyłem ledwie widoczną rozmytą mgiełkę bez konturów, kształtu a o strukturze już nie wspomnę. PORAŻKA !!!

_________________
GSO 8", GSO SV 30, soligor MT-800, trochę okularów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 28 czerwca 2010, 18:26 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 23 grudnia 2009, 19:17
Posty: 45
Zapodam relację z obserwacji sprzed kilkunastu nocy:

----

Miałem bardzo ciekawą sesję obserwacyjną w nocy z czwartku na piątek (17/18 czerwca), choć nie do końca udaną. W swojej naiwności liczyłem, że kometę McNaught bez problemu odnajdę lornetką 10x50 i - znając położenie - wymierzę w nią refraktor. Nie zaznaczyłem więc jej pozycji w atlasie...
Niestety, rejon nieba gdzie powinna być kometa był tak zaśmiecony światłem, że mimo kilkukrotnego przeczesywania lornetką pogranicza Perseusza i Woźnicy, nie dostrzegłem komety. Później sprawdziłem mapkę z Guide i okazało się, że w miarę "trafiałem" lornetką w miejsce, gdzie kometa powinna być. Wniosek - light pollution nie pozwoliło jej dostrzec.

Co bynajmniej nie oznacza, że sesja była całkiem nieudana. Wręcz przeciwnie! Obserwowałem w godzinach 21:40-23:45 UT w Mąchocicach k/Kielc. Praktycznie cały czas chodził zestaw ED80 + okular SWA 13mm (pow. 43x, pole 1.63 stopnia). Okazjonalnie użyłem też Hyperiona 3,5mm (160x) do kilku gwiazd podwójnych. Niebo początkowo dość ciemne, wyraźna Droga Mleczna od Cefeusza do Strzelca. Z czasem zaczęło jaśnieć. Padło wiele obiektów mgławicowych, a konkretnie:
M4, M80, M6, M7 - dwie ostatnie bardzo nisko
M8, M20, M21, M22 (pojedyncze gwiazdki widoczne na obrzeżach), M28
M11 (wspaniały widok przy 43x, z ciekawości zerknąłem tez przez Hyperiona by dostrzec mrowie gwiazd, choć obraz (siłą rzeczy) bardzo ciemny; M26, NGC 6664, 6704
M13 (pojedyncze gwiazdki widoczne na obrzeżach), M57, M39, M71, M27 (absolutny numer 1 wieczoru!. Wspaniały widok - wyraźny kształt Hantle na smoliście czarnym tle nieba), M101 (blada mgiełka), M97, M108 (pierwszy raz dostrzeżona, bladziutki "przecinek"), M81, M82, M51 z sąsiadką NGC 5195 (oczywiście nie dostrzegłem pomostu łączącego galaktyki), M31, M32, M110, "Chichotki" (świetny widok, obie gromady mieszczą się w polu widzenia okularu. Gwiazdki jak szpileczki, mienią się różnymi kolorami)
Gwiazdy podwójne: beta Cygni (na którą zerkam podczas każdej sesji), gamma Delphini. Nie udało się rozdzielić epsilon Bootis ("Izar", 2.5+4.9m; 2.8"). To trudna gwiazda, duża różnica składników i niewielka separacja. Co ciekawe, przy 160x bez problemów rozdzieliłem obie pary epsilonów Lutni, które są ciaśniejsze, ale mają zbliżone jasności składników. W przypadku Izara dostrzegłem gwiazdę otoczoną kilkoma pierścieniami dyfrakcyjnymi. Momentami coś tam obok majaczyło, ale pewności nie mam. Po prostu zabrakło zdolności rozdzielczej...

Bardzo przyjemne, dwugodzinne obserwacje. Była to sesja nr 346 zanotowana w moim dzienniku obserwacyjnym.

Jeszcze słówko komentarza. Wiadomo, że w przypadku obserwacji obiektów mgławicowych najważniejsza jest apertura teleskopu. Ale nie można powiedzieć, że mniejsze sprzęty nic w tym temacie nie potrafią! Moje 80mm w połączeniu z okularem 13mm o polu własnym 70 stopni to świetna kombinacja. A widok M71, "chichotek", M11, a przede wszystkim M27 był naprawdę świetny!

_________________
Newton 13" f/4.5
Okulary Meade 5000 Plossl 26, Celestron Axiom 15, Celestron Axiom 10, Pentax XW7
Lornetka Nikon Action VII 10x50 CF
Luneta Turist-3 20x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 28 czerwca 2010, 18:34 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Jak dla mnie opisana sesja powyżej, była wręcz znakomita :D W ciągu 2 godzin zrobić takie ''wymiatanko'' ?! :) Aż się boję pomyśleć, co robisz Pawle podczas nowiu, gdy jest czyściutkie niebko jak łza :) Pozdrawiam i czystości na nieboskłonie życzę !

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 28 czerwca 2010, 22:50 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 23:23
Posty: 61
ja po wczorajszych niezbyt udanych obserwacjach dzisiaj nawet nie siadam. za to sprawdziłem kolimację telepa ale na szczęście bez zarzutu. czekam aż łysola zacznie ubywać.

_________________
GSO 8", GSO SV 30, soligor MT-800, trochę okularów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: wtorek, 29 czerwca 2010, 00:11 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 19:59
Posty: 83
Lokalizacja: Chlebna
Taaa... dzisiaj wyniosłem swój sprzęt z nadzieją, że odnajdę C/2009 R1 (McNaugh) - elongacja 18* - Niestety... tym razem się nie udało, a była to piękna kometka. Co ja gadam, przecież jeszcze w połowie lipca będzie nam upiększać niebo. ;)

Po za tym... flara -6mag

Adam Skrzypek napisał(a):
Przestaję się dziwić osobom nie wyciągającym telepa w pełnię.

:shock:

Ja nie jedną pełnie wspominam piękniej niż niektóry nów. Smutne jest to że coraz więcej osób zapomina o podwójnych i wielokrotnych układach gwiazd, które nie wymagają czarnego jak smoła nieba, a jest ich jak mrowia.

Oklepywaczom Mek mówimy stanowcze NIE! :mrgreen:

P.S. Nie marudzić tylko na NLC polować! ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: wtorek, 29 czerwca 2010, 00:16 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Maciej Mącidym napisał(a):
Ja nie jedną pełnie wspominam piękniej niż niektóry nów. Smutne jest to że coraz więcej osób zapomina o podwójnych i wielokrotnych układach gwiazd, które nie wymagają czarnego jak smoła nieba, a jest ich jak mrowia.


Macieju, zapewniam Cię, że ja też bardzo lubię obserwować układy podwójne i wielokrotne- mają w sobie coś, co nie pozwala mi przejść koło nich obojętnie jak sam Księżyc! Pozdrawiam i dobrej nocki :)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: środa, 30 czerwca 2010, 21:01 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 14:06
Posty: 516
Lokalizacja: Goczałkowice
Z wczorajszej nocki, jasnej, ale za to bardzo udanej :)


Saturn - smutny jakiś, pewnie temu bo odchodzi.
M (zagadka) -
M110 - długo się naszukałem.
ISS - Dwa całe przeloty, jasne i pełne niesamowitego nastroju. Widok ten wprowadza klimat rodem z "Archiwum X"
Cytuj:
29 Jun -3.5 22:11:40 10 W 22:14:36 81 N 22:17:32 10 ENE
29 Jun -3.3 23:47:07 10 WNW 23:50:03 69 N 23:52:59 10 E

Bolidy - dwa, jasne i wyraźne.
Dodatkowo trening w szukaniu gwiazdozbiorów i oganianiu się od komarów.

A teraz zagadka, jak kto zgadnie, to pierwszemu postawię piwko niezwłocznie. (podprogowo ukryłem podpowiedź :lol: )

Obrazek

Dodam, że zrobione z ręki, idiotenkamerą. Czas naświetlania 15 sek.

Skoro świeci, to żal nie spróbować:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wszystko z ręki i idiotenkamerą.

Była jeszcze obserwacja Jowisza, ale bateria padła w aparacie :( Na Jowiszu pasek widoczny i jego piękni towarzysze czterej.

_________________
Konto unusięte przez administratora forum z powodu naruszeń regulaminu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: środa, 30 czerwca 2010, 22:16 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Zagadka jest bardzo pod progiem :roll:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: środa, 30 czerwca 2010, 23:09 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 19:59
Posty: 83
Lokalizacja: Chlebna
a ja mówię że to M31 :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 01:02 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 14:06
Posty: 516
Lokalizacja: Goczałkowice
Aleksander Halor napisał(a):
Zagadka jest bardzo pod progiem


Zgadza się. Ale zważywszy na okoliczności powstania tej "fotki", to i tak chyba nie jest źle :)
Technika, sprzęt, pora wykonania - zaświetlenie nieba, nie było łatwo hehe :D


Maciej Mącidym napisał(a):
a ja mówię że to M31 :mrgreen:


Masz piwko 8-) Biorąc pod uwagę jasność nieba i to jak fotka powstała, a i w opisie podałem że obserwowałem też M110, faktycznie można było połączyć tę szarą plamę z M31, to chyba jedyny tego rodzaju obiekt, który można było "złapać" do aparatu, w taki sposób. Jeszcze raz GRATULACJE:)

_________________
Konto unusięte przez administratora forum z powodu naruszeń regulaminu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 07:12 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Ale za to jakieś fotony się złapały. Ja musiałem wyregulować monitor żeby coś dostrzec, bo u mnie to było bardzo głęboko pod progiem ;) . Ale za to ile w tym frajdy !
Zdjęcia Księżyca bardzo fajne, zwłaszcza te pierwsze. Coś czuję że może Cię złapać pewna choroba, pierwsze objawy już są :D . Receptą na nią jest gruby portfel :lol: .

Zapraszam do nowego lipcowego wątku.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 09:09 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 października 2009, 19:05
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Witam
W skrócie opiszę obserwacje z 3 poprzednich dni
noce dość jasne, ale coś tam widać.
Więc widziałem Wenus, Saturna z Tytanem, bardzo ładnie widoczny pierścień, a także M13, a dziś w nocy popatrzałem sobie na księżyc lornetką ;)

Mam nadzieję, że pogoda utrzyma się do piątku :)

pozdrawiam
Kamil

_________________
Wizual:SKDOB 10" + okulary
Foto: HEQ-5, ED-80, EOS 500D; QHY5+ SK 804


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 09:45 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 14:06
Posty: 516
Lokalizacja: Goczałkowice
Adam Skrzypek napisał(a):
Ale za to jakieś fotony się złapały. Ja musiałem wyregulować monitor żeby coś dostrzec, bo u mnie to było bardzo głęboko pod progiem. Ale za to ile w tym frajdy



No frajda jak nie wiem co :) Muszę powiedzieć, że na początku trochę nie rozumiałem tych wszystkich podnieconych na te szare plamki, ale teraz już wiem, co to odnaleźć coś tak daleko, co tylko wybrańcy widzieli :)


Cytuj:
Zdjęcia Księżyca bardzo fajne, zwłaszcza te pierwsze. Coś czuję że może Cię złapać pewna choroba, pierwsze objawy już są :D . Receptą na nią jest gruby portfel


Czy masz na myśli "Astrofotosicę Zakaźną" ? Mam jak na razie antidotum - PUSTY PORTFEL :) Ale aż strach pomyśleć jak się zacznie :shock:

_________________
Konto unusięte przez administratora forum z powodu naruszeń regulaminu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 14:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Adam Jaskuła napisał(a):
Czy masz na myśli "Astrofotosicę Zakaźną" ? Mam jak na razie antidotum - PUSTY PORTFEL :) Ale aż strach pomyśleć jak się zacznie :shock:

Dokładnie to miałem na myśli. Jeśli jeszcze na początku fotki tak fajnie wychodzą to tym bardziej by się chciało robić jeszcze i jeszcze :)

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 16:26 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 maja 2010, 16:58
Posty: 296
Adam Skrzypek napisał(a):
Adam Jaskuła napisał(a):
Czy masz na myśli "Astrofotosicę Zakaźną" ? Mam jak na razie antidotum - PUSTY PORTFEL :) Ale aż strach pomyśleć jak się zacznie :shock:

Dokładnie to miałem na myśli. Jeśli jeszcze na początku fotki tak fajnie wychodzą to tym bardziej by się chciało robić jeszcze i jeszcze :)

Panowie, tak to już jest, że prawie każde hobby niestety kosztuje. Jak się wpadnie to beret. Ale człowiek bez zainteresowań jest trochę "ubogi", wiec portfel jakoś musi to znosić :D Moim hobby od lat jest fotografia i wiem, że astro-foto kiedyś mnie dopadnie ale na razie na siłę odwracam głowę w innym kierunku :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 17:59 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 19:59
Posty: 83
Lokalizacja: Chlebna
Adam Jaskuła napisał(a):
Masz piwko 8-) Biorąc pod uwagę jasność nieba i to jak fotka powstała, a i w opisie podałem że obserwowałem też M110, faktycznie można było połączyć tę szarą plamę z M31, to chyba jedyny tego rodzaju obiekt, który można było "złapać" do aparatu, w taki sposób. Jeszcze raz GRATULACJE:)


haha... mam nadzieje że okazja do wypicia wspólnie tego trunku nie raz się nadarzy ;)

A odgadłem tylko dla tego, że sam kiedyś ustrzeliłem podobną M31 :D Z projekcji afokalnej kompaktem.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 22:47 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 14:06
Posty: 516
Lokalizacja: Goczałkowice
Adam Skrzypek napisał(a):
Dokładnie to miałem na myśli. Jeśli jeszcze na początku fotki tak fajnie wychodzą to tym bardziej by się chciało robić jeszcze i jeszcze :)


Czy fajne, no nie wiem, na pewno mają dla mnie wielką wartość, bo dokumentują moje fajne chwile przy telepie. Jak na razie to marzy mi się taki uchwyt badera do kompaktów, ale wolałbym pożyczyć niż kupić jak na tą chwilę.


Grzegorz Dobija napisał(a):
Ale człowiek bez zainteresowań jest trochę "ubogi", wiec portfel jakoś musi to znosić ... wiem, że astro-foto kiedyś mnie dopadnie ale na razie na siłę odwracam głowę w innym kierunku


No odwracaj, bo wizual też jest SUPER. No i trzeba najpierw poznać niebo, co by wiedzieć jak i gdzie fotki robić.


Maciej Mącidym napisał(a):
haha... mam nadzieje że okazja do wypicia wspólnie tego trunku nie raz się nadarzy ;)

A odgadłem tylko dla tego, że sam kiedyś ustrzeliłem podobną M31 :D Z projekcji afokalnej kompaktem.


Na 100% kiedyś wypijemy ;) A myślałem, że tylko ja taki naiwny i kompaktem w Mkę hehehe.

_________________
Konto unusięte przez administratora forum z powodu naruszeń regulaminu


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL