Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 15:25

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 06:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Jak co miesiąc tradycyjnie zapraszam do opisywania swoich codziennych obserwacji. Pogodę mamy ładną, Księżyc coraz mniejszy, dzień się skraca, a do tego mamy wakacje - to chyba wystarczające powody żeby w tym wątku było wiele wiele wpisów.
Zapraszam zatem do pisania !

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 19:44 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 23:23
Posty: 61
witam

ja niestety do przyszłego tygodnia jestem uziemiony. jeden okular sprzedałem, jeden wydałem, zamówiłem nowe ale sklep internetowy się nie spisał i czekam tydzień na przesyłkę kurierską, życzę udanych obserwacji przez weekend

_________________
GSO 8", GSO SV 30, soligor MT-800, trochę okularów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 20:15 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Piotr Romanowski napisał(a):
witam

ja niestety do przyszłego tygodnia jestem uziemiony. jeden okular sprzedałem, jeden wydałem, zamówiłem nowe ale sklep internetowy się nie spisał i czekam tydzień na przesyłkę kurierską, życzę udanych obserwacji przez weekend

Piotrze ,moge ci pożyczyć kilka moich jak chcesz ale se przyjedż po nie do mysłowic
pozdrawiam piotr

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 20:38 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Nawet kitajca się pozbyłeś ?

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: sobota, 3 lipca 2010, 01:01 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Obserwacje zacząłem tuż przed godz. 23- trwają dalej :) Dziś miałem to szczęście obserwować z grupą moich przyjaciół, w nieco poszerzonym gronie :D Widzę, że poznałem niedawno nowego pasjonata nieba. W Łukaszu, aż kipi od zapału do obserwacji gwiazd- ale do rzeczy.
Na początek o 23:11 czasu lokalnego, mieliśmy Flarę Iridium -4 mag. Zrobiła dobre wrażenie. O 23:30 pojawiła się ISS, co ciekawe przed nią jakieś 20° - sunęła po niebie jakaś drobna satelita: 1 mag. Potem Saturn, Albireo , kilka gwiazdozbiorów, M31, Księżyc- zrobił wielkie wrażenie, na Tych, co pozostali dłużej. Ja mam w planie jeszcze kometkę. Ogólnie wieczór bardzo miły- niebo łaskawe, szkoda, że każdy wymęczony już dniem, oddalił się do swoich domów. Są propozycje obserwacji- garną się do tego, miłe uczucie ;)
Wiele więcej już mi nie dali szansy dziś pokazać, ale bardzo miło z Ich strony, że dotarli.
Jedna fotka z PICCOLO, dwóch osób zabrakło na niej...


Załączniki:
SDC16101 [Rozdzielczość Pulpitu].JPG
SDC16101 [Rozdzielczość Pulpitu].JPG [ 213.4 KiB | Przeglądane 6156 razy ]

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 03:28 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 14 grudnia 2009, 14:44
Posty: 375
Witam. Właśnie wróciłem z obserwacji :D Moim dzisiejszym celem było organoleptyczne potwierdzenie braku jednego pasa i nagranie Jowisza kamerką. ;) W wizualu Jowisz był bardzo ładny, mimo braku pasa, ale z filmiku totalna kicha. :roll: Wygląda jak wielka jasna jak reflektor samochodowy kula bez żadnych szczegułów. Pokazywałem Księżyc i Jowisza koledze - zdalnie :ugeek: Kamerką wycelowałem obiekt i przesyłałem bezpośrednio on live przez Skype. Księżyc był bardzo ładny. Ta rozklapciana kula jaka wyszła z Jowisza to zapewne wina zbyt dużej światłosiły mojego teleskopu która wynosi F5,9. Gdybym zastosował filtr polaryzacyjny dało by się zwiększyć efekt i pokazać pasy? W ogóle foto z dobsona nawet planetarne to według mnie porażka. Zbieram na H-EQ5. Po obserwacji planetki postanowiłem znaleźć M31. Ku mojemu zaskoczeniu znalazłem ją bez większego problemu mimo iż rok temu nie mogłem jej namierzyć. Pouczyłem się jednak ostatnio gwiazdozbiorów co przyniosło efekty. Znalazłem ją za pomocą lornetki, a później zobaczyłem przez teleskop- efekt - rozmyta mgiełka. Spróbuje jak nie będzie Księżyca.
Obserwacje były udane, transmisja na żywo przez Skype to fajna zabawa :mrgreen:

Pozdrawiam, Daniel

_________________
Obrazek
Synta 8" dobson from DO Katowice,Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2", S-PL 10,25, zielony laser 100mW
http://laserpointer.phorum.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 09:26 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 14:06
Posty: 516
Lokalizacja: Goczałkowice
Daniel Matera napisał(a):
...Po obserwacji planetki postanowiłem znaleźć M31. Ku mojemu zaskoczeniu znalazłem ją bez większego problemu mimo iż rok temu nie mogłem jej namierzyć. Pouczyłem się jednak ostatnio gwiazdozbiorów co przyniosło efekty. Znalazłem ją za pomocą lornetki, a później zobaczyłem przez teleskop- efekt - rozmyta mgiełka. Spróbuje jak nie będzie Księżyca....


Ja ostatnio, pomimo miliardów komarów, też się uparłem na M31. Powiedziałem sobie, że nie idę spać jak nie znajdę. Księżyc świecił strasznie i prawdopodobnie to jest przyczyną trudności w znajdowaniu tej Mki, jak nie widać wyraźnie Andromedy (ważne by odnaleźć tę "Mirkę" z Andromedy, a w zasadzie tę gwiazdkę nad nią) Potem to już łatwo. Teraz moim "Złotym Gralem" jest M97! Po prostu niemoc - nie ma i już. M108, znalazłem raz, a tej "cebuli" nie :( Druga po "gralu" niemoc to M101 - też nie ma i koniec :)

Gratuluję tej M31, przyznają że nauka gwiazdozbiorów, to podstawa oglądania czegokolwiek na niebie.

_________________
Konto unusięte przez administratora forum z powodu naruszeń regulaminu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 09:54 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Adam Jaskuła napisał(a):
Ja ostatnio, pomimo miliardów komarów, też się uparłem na M31. Powiedziałem sobie, że nie idę spać jak nie znajdę. Księżyc świecił strasznie i prawdopodobnie to jest przyczyną trudności w znajdowaniu tej Mki, jak nie widać wyraźnie Andromedy (ważne by odnaleźć tę "Mirkę" z Andromedy, a w zasadzie tę gwiazdkę nad nią) Potem to już łatwo. Teraz moim "Złotym Gralem" jest M97! Po prostu niemoc - nie ma i już. M108, znalazłem raz, a tej "cebuli" nie :( Druga po "gralu" niemoc to M101 - też nie ma i koniec :)

Gratuluję tej M31, przyznają że nauka gwiazdozbiorów, to podstawa oglądania czegokolwiek na niebie.

To prawda, światło Księżyca umiejętnie potrafi utrudniać obserwacje tej mgławicy,a tym bardziej kiedy na północnym wschodzie, jeszcze troszkę widno. Zaś w ciemne noce, M31 przynajmniej u mnie, widoczna nawet gołym okiem metodą zerkania. I o wiele ładniej się prezentuje przez teleskop- gdy nie ma zakłóceń widoczności.
Gdy pisałeś Adamie o ''Złotych Gralach'' - to jak zaczynałem swoją prawdziwą przygodę, zaczynałem głównie od poszukiwania gwiazdozbiorów na niebie. Też zawsze wielka radość z odnalezienia kolejnej grupy gwiazdek - przypisanej danemu gwiazdozbiorowi. :D Najmilej wspominam Warkocz Bereniki- urzekła mnie ta gromadka drobnych gwiazdek. Tego się nie zapomina- a tym bardziej, jeśli się ma notatki w starym, poczciwym zeszycie.
Pozdrawiam- przejrzystości na Niebie ;)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 10:38 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 14:06
Posty: 516
Lokalizacja: Goczałkowice
Tomasz Zaraś napisał(a):
Adam Jaskuła napisał(a):
Gdy pisałeś Adamie o ''Złotych Gralach'' - to jak zaczynałem swoją prawdziwą przygodę, zaczynałem głównie od poszukiwania gwiazdozbiorów na niebie. Też zawsze wielka radość z odnalezienia kolejnej grupy gwiazdek - przypisanej danemu gwiazdozbiorowi. :D Najmilej wspominam Warkocz Bereniki- urzekła mnie ta gromadka drobnych gwiazdek. Tego się nie zapomina- a tym bardziej, jeśli się ma notatki w starym, poczciwym zeszycie.
Pozdrawiam- przejrzystości na Niebie ;)


Ja odkrywanie (bo wciąż wielu nie zlokalizowałem) gwiazdozbiorów, traktuję jak otrzymanie dobrej oceny w szkole :)

Zaś wspomniane Mki, to jest coś specjalnego :) - Taka nagroda extra !

_________________
Konto unusięte przez administratora forum z powodu naruszeń regulaminu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 13:45 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Tomasz Zaraś napisał(a):
...... Na początek o 23:11 czasu lokalnego, mieliśmy Flarę Iridium -4 mag. Zrobiła dobre wrażenie. O 23:30 pojawiła się ISS, co ciekawe przed nią jakieś 20° - sunęła po niebie jakaś drobna satelita: 1 mag. .....

To co oglądałeś mogło być początkiem końca ISSa :

Rosyjskiemu bezzałogowemu statkowi kosmicznemu „Progress M-06M” nie udało się połączyć z Międzynarodową Stacją Kosmiczną . Kolejna próba ma być podjęta w niedzielę.

* Kłopoty z Progressem

Manewr cumowania został przerwany, gdy Progress znajdował się w odległości 2 km od ISS. Zastępca szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Witalij Dawydow powiedział, że zarówno statek, jak i stacja są sprawne i jest z nimi utrzymywana łączność. Zapewnił, że nad Progressem nie utracono kontroli.
To, że statek towarowy jest nadal pod kontrolą, potwierdziła także rzeczniczka amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Brandi Dean.
Statek towarowy Progress „odsuwa się od nas” – meldował dowódca ISS Aleksandr Skworcow rosyjskiemu ośrodkowi kontroli lotów. Według agencji Interfax relacjonował też, że Progres „kręcił się w sposób niekontrolowany”, a potem zniknął z pola widzenia załogi stacji.
Statek rozpoczął manewr zbliżania do stacji, ale potem coś się stało i Progress przeleciał koło stacji – cytuje ITAR-TASS Walerija Łyndina z ośrodka kontroli lotów.

Agencja ITAR-TASS dowiedziała się w ośrodku kontroli lotów, że „początkowo wszystko przebiegało pomyślnie, ale potem automatyczny system zawiódł, a załoga stacji nie zdołała przycumować statku manualnie”. Nieco później ośrodek kontroli lotów informował jednak, że z danych telemetrycznych wynika, iż na pokładzie statku Progress nie było awarii.
Progress miał dostarczyć na ISS ponad 2,6 tony ładunku, w tym żywność, wodę, paliwo i różne urządzenia. Na stacji jest obecnie sześć osób – trzech Rosjan i troje Amerykanów.
ITAR-TASS odnotowuje, że poprzedni Progress z nowej serii tych statków z cyfrowym systemem sterowania 1 maja również nie zdołał zacumować do ISS w trybie automatycznym; zacumowano go wtedy w trybie manualnym. Ustalono wtedy, że przyczyną kłopotów byłą awaria programu zabezpieczającego statek. Dziennikarzy poinformowano później, że do programu wprowadzono niezbędne poprawki. W piątek po raz pierwszy w historii ISS statku towarowego nie udało się zacumować w trybie manualnym.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 15:01 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Aleksander Halor napisał(a):
Tomasz Zaraś napisał(a):
...... Na początek o 23:11 czasu lokalnego, mieliśmy Flarę Iridium -4 mag. Zrobiła dobre wrażenie. O 23:30 pojawiła się ISS, co ciekawe przed nią jakieś 20° - sunęła po niebie jakaś drobna satelita: 1 mag. .....

To co oglądałeś mogło być początkiem końca ISSa :

Rosyjskiemu bezzałogowemu statkowi kosmicznemu „Progress M-06M” nie udało się połączyć z Międzynarodową Stacją Kosmiczną . Kolejna próba ma być podjęta w niedzielę.
.

A niech mnie... Nigdy nie wiadomo, co człowiek może zobaczyć podczas obserwacji sfery niebieskiej 8-) I to jest najciekawsze :)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 16:35 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Aleksander Halor napisał(a):
Rosyjskiemu bezzałogowemu statkowi kosmicznemu „Progress M-06M” nie udało się połączyć z Międzynarodową Stacją Kosmiczną . Kolejna próba ma być podjęta w niedzielę.



Olku, a dysponujesz może jakimiś informacjami o której godz. ma nastąpić połączenie obu obiektów na orbicie?

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 16:46 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Nie szukałem za dokładnie ale to jest źródło
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ac_do.html\
http://www.google.pl/search?q=Progress+ ... =firefox-a
i nie wiem czy zniknął na amen :mrgreen:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 13:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Ja też wyciągnąłem teleskop w piątkowy wieczór, ale nie miałem jeszcze czasu aby o tym napisać.

Piątek był bardzo ładnym bezchmurnym dniem, ale im bardziej zbliżał się wieczór, tym bardziej wzrastało zachmurzenie. Na początku było ono nawet niegroźne. Przy teleskopie usiadłem o 23.00, ale po godzince zacząłem zwijać interes, gdyż chmury zaczęły uniemożliwiać obserwacje. Tak więc ten wieczór minął na walce z chmurami i jasnym jeszcze wieczornym niebem.
Na początku obserwacji nawet nie umiałem dostrzec M51, więc przerzuciłem się na jasne klasyki, żeby ocenić jak w ogóle tego wieczoru widać niebo. I tak jak zwykle M13 i M57 - te nigdy nie zawiodą, ładnie było je widać. Potem M81 i M82 - tu już nieco gorzej, bladawe galaktyczki słabiutko odróźniały się od tła, tu dokuczało zmierzchające niebo. Potem poczciwe M27 czyli Hantle w Lisku - też widoczne ale raczej kiepściutko. Po tym czasie udało się już w końcu dojrzeć M51. Następnie przegląd w rejonie Psów Gończych i tutaj namierzona M94, widoczna jako mglista niewielka plamka w 22mm, w 13mm trochę lepiej, ale też żadna rewelacja. Dalej M63 czyli popularny Słonecznik, ale widok również słabiutki, taka zwiewna mgiełka.
W międzyczasie pogoniłem teleskopem ISS-a, tego wieczoru był zdecydowanie dużą kropą na niebie.
I na tym w zasadzie musiałem zakończyć obserwacje, chmurki coraz bardziej dawały o sobie znać. Za to w sobotę rano spoglądam w okno i widzę bezchmurne niebo :evil: . Sobotni wieczór też był bezchmurny, ale nie dane mi było wtedy obserwować...

Adam Jaskuła napisał(a):
Ja ostatnio, pomimo miliardów komarów, też się uparłem na M31. Powiedziałem sobie, że nie idę spać jak nie znajdę. Księżyc świecił strasznie i prawdopodobnie to jest przyczyną trudności w znajdowaniu tej Mki, jak nie widać wyraźnie Andromedy (ważne by odnaleźć tę "Mirkę" z Andromedy, a w zasadzie tę gwiazdkę nad nią) Potem to już łatwo. Teraz moim "Złotym Gralem" jest M97! Po prostu niemoc - nie ma i już. M108, znalazłem raz, a tej "cebuli" nie :( Druga po "gralu" niemoc to M101 - też nie ma i koniec :)


Adam, nie wiem jakie obiekty obserwujesz, ale z tego co piszesz powyżej to widzę że rzucasz się na dość trudne eM-ki mimo dość niesprzyjających warunków (pomijając M31 oczywiście). Messiery od setki w górę nie są łatwym zadaniem i można się łatwo zniechęcić. Ja tego wieczoru mimo usilnych prób nie namierzyłem M101 czy M109. Też nie ma i koniec. Może przerzuć się na łatwiejsze jasne obiekty, takie jak M13, M57, M27, M3, M5 itd. itp. Chyba że je regularnie obserwujesz, to zwracam honor, wtedy zapraszam do dzielenia się z nami wrażeniami z obserwacji. Nie chciałbym żebyś po prostu szybko się zniechęcał, do pewnych eM-ek potrzeba naprawdę ciemnego nieba. Złoty Gral - jak najbardziej, ale to już raczej na wyjeździe ;) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 14:49 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 14:06
Posty: 516
Lokalizacja: Goczałkowice
Adam Skrzypek napisał(a):
Adam Jaskuła napisał(a):
Ja ostatnio, pomimo miliardów komarów, też się uparłem na M31. Powiedziałem sobie, że nie idę spać jak nie znajdę. Księżyc świecił strasznie i prawdopodobnie to jest przyczyną trudności w znajdowaniu tej Mki, jak nie widać wyraźnie Andromedy (ważne by odnaleźć tę "Mirkę" z Andromedy, a w zasadzie tę gwiazdkę nad nią) Potem to już łatwo. Teraz moim "Złotym Gralem" jest M97! Po prostu niemoc - nie ma i już. M108, znalazłem raz, a tej "cebuli" nie :( Druga po "gralu" niemoc to M101 - też nie ma i koniec :)


Adam, nie wiem jakie obiekty obserwujesz, ale z tego co piszesz powyżej to widzę że rzucasz się na dość trudne eM-ki mimo dość niesprzyjających warunków (pomijając M31 oczywiście). Messiery od setki w górę nie są łatwym zadaniem i można się łatwo zniechęcić. Ja tego wieczoru mimo usilnych prób nie namierzyłem M101 czy M109. Też nie ma i koniec. Może przerzuć się na łatwiejsze jasne obiekty, takie jak M13, M57, M27, M3, M5 itd. itp. Chyba że je regularnie obserwujesz, to zwracam honor, wtedy zapraszam do dzielenia się z nami wrażeniami z obserwacji. Nie chciałbym żebyś po prostu szybko się zniechęcał, do pewnych eM-ek potrzeba naprawdę ciemnego nieba. Złoty Gral - jak najbardziej, ale to już raczej na wyjeździe ;) .



Eee, nie ma szans abym się zniechęcił. Ja, w swoich wieczorach obserwacyjnych staram się działać w jakiś tam zadany sposób. Najpierw planuję co (czytam w necie na ten temat), potem szukam i w miarę możliwości uczę się na pamięć gdzie się znajduje (np. przy pomocy Stellarium), no i zasuwam pod niebo oglądać. Szukam nowości, co by nie pozapominać gdzie są, a potem w miarę warunków "idę" po liście stałych obiektów obserwacyjnych. Na koniec, lub nawet podczas robię krótkie zapiski w dzienniku obserwacji. Podsumowując, najczęściej oglądam wszystkie znanie i i nieznane (ale szukane) obiekty.

_________________
Konto unusięte przez administratora forum z powodu naruszeń regulaminu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 19:18 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Adam Jaskuła napisał(a):
Na koniec, lub nawet podczas robię krótkie zapiski w dzienniku obserwacji. Podsumowując, najczęściej oglądam wszystkie znanie i i nieznane (ale szukane) obiekty.

No i tutaj w tych wątkach jest miejsce na takie właśnie zapiski :) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 19:25 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 grudnia 2009, 18:22
Posty: 58
Lokalizacja: Olkusz
Witam,

W sobotę tak ok. 2.00 udało mi się wytargać teleskop przed dom po długiej przerwie.

Obserwowałem głównie Księżyc i Jowisza na południowym-wschodzie, a właściwie tylko i wyłącznie ;)
Natomiast zrobiłem kilka fotek, moje pierwsze w życiu zdjęcia nieboskłonu i w dodatku kompaktem, ale co tam :)

Próbki poniżej.


Załączniki:
Jowisz_2010_07_03_PT.JPG
Jowisz_2010_07_03_PT.JPG [ 61.1 KiB | Przeglądane 6005 razy ]
Ksiezyc_2010_07_03_PT.JPG
Ksiezyc_2010_07_03_PT.JPG [ 76.1 KiB | Przeglądane 6005 razy ]

_________________
Newton 16"
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: środa, 7 lipca 2010, 01:20 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 23:23
Posty: 61
u mnie chmury i chmury ale wyhaczyłem też i kawałeczek czystego nieba. wytargałem teleskop - szybka konsultacja ze Stellarium co tam mogę oblukać i trafiłem ma M3 i Arcturusa.

założyłem scoposa i jest bajecznie przegląd i orientacja na niebie świetna. szerokie pole i poczucie głębi. jasny arcturus trochę się rozjeżdżał w scoposie ze względu na jasność ale słabsze gwiazdki punktowe ale trzeba w okular patrzeć na wprost. rozjeżdżały się dopiero przy brzegach. z takim polem znalezienie czegokolwiek nie sprawia problemu i tak było z M3. zmiana ze scoposa na 15mm i już jest ładniej a jak wrzuciłem 7mm obraz trochę przyciemniał ale za to po dobrych kilku minutach wpatrywania się zacząłem rozróżniać i wyodrębniać poszczególne punkciki zagęszczające się ku centrum. czekam na lepszą pogodę

_________________
GSO 8", GSO SV 30, soligor MT-800, trochę okularów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: czwartek, 8 lipca 2010, 08:59 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Wczoraj na wsi mysłowice było takie niebo ze nawet ja bez GoTo potrafiłem kilka emek złapać
po 23 00 znalazłem M-13,3,57 a następnie chciałem zobaczć veila ale niestety w UB sie nie pokazał.

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2010
PostNapisane: czwartek, 8 lipca 2010, 09:15 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Piotr Rączka napisał(a):
Wczoraj na wsi mysłowice było takie niebo ze nawet ja bez GoTo potrafiłem kilka emek złapać...

Jak wam tam wszystkie światła pogasili to nie ma co się dziwić :lol:

Ja też wczoraj wyciągnąłem 80/400 na balkon, bo wieczór rzeczywiście zapowiadał się obiecująco. Jednak po raz któryś dochodzę do wniosku że niebo to mam do d...
Udało mi się namierzyć M3, M5 i M13 (tą już ledwo ledwo bo z wygibasami). Zresztą wszystkie te trzy gromadki bardzo ładnie widać też w lornetce. M57 pewnie bym też zobaczył ale widok z balkonu mam nieco ograniczony, a piszę o tym dlatego bo w zeszłym roku udało mi się poobserwować tym teleskopem M57 z balkonu właśnie.
Ale np. mimo usilnych prób nie udało mi się namierzyć M4 i M80 w Skorpionie, a mam go właściwie przed nosem.
Z tym że obserwacje zakończyłem dosyć wcześnie bo padałem z nóg. Może później byłoby lepiej, choć nie sądzę, łuna jest tak jasna że tu już raczej nic nie pomoże.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL