Teraz jest wtorek, 4 sierpnia 2020, 13:02

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2010
PostNapisane: niedziela, 1 sierpnia 2010, 17:56 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Zapraszam do opisywania swoich sierpniowych obserwacji. Lipiec był w nie bogaty, myslę że sierpień też taki będzie.

PS. Uff, zd─ů┼╝y┼éem rzutem na ta┼Ťm─Ö, dopiero co wr├│ci┼éem z urlopu i musz─Ö doj┼Ť─ç do siebie ;) .

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2010
PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 sierpnia 2010, 22:20 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 23 grudnia 2009, 19:17
Trzy gwiazdy podw├│jne, trzy gromady otwarte. Pierwsze sierpniowe obserwacje.

Noc 1/2 sierpnia w okolicy Swarz─Ödza zapowiada┼éa si─Ö pogodnie, wi─Öc wybra┼éem si─Ö na upatrzon─ů miejsc├│wk─Ö przy drodze Siekierki-Kostrzyn, gdzie rozstawi┼éem sprz─Öt oko┼éo godziny 22:30. Poniewa┼╝ od pocz─ůtku towarzyszy┼é mi Ksi─Ö┼╝yc, a na dodatek miejscami niebo przes┼éania┼éy cienkie cirrusy, postanowi┼éem wzi─ů─ç na warsztat obiekty jasne, nie wymagaj─ůce super warunk├│w. Wyb├│r pad┼é na 3 gwiazdy podw├│jne (delta Serpentis, alpha Herculis i gamma Andromedae) i trzy gromady otwarte (NGC 6633 i IC 4665 w W─Ö┼╝owniku oraz IC 4756 w W─Ö┼╝u (Ogon). A na deser by┼é wspania┼éy widok jednego z ksi─Ö┼╝ycowych krater├│w. Zamieszczam opis obserwacji i kilka nieudolnie obrobionych w GIMPie nieudolnych szkic├│w :lol:

Sesja 350. 01.08.2010. 2030-2215 UT.N:7; 3(~10%), miejscami cienkie cirrusy, Ksi─Ö┼╝yc 6 dni po pe┼éni, wzeszed┼é prawie r├│wno z pocz─ůtkiem sesji. Zasi─Ög przyzwoity, zerkaniem dostrzeg┼éem gwiazdk─Ö 6.1m w Ma┼éej Nied┼║wiedzicy. Siekierki k/Swarz─Ödza, Wielkopolska. ED80, lornetka 10x50. Obserwacje gwiazd podw├│jnych i gromad otwartych.

╬┤ Ser 4.2m + 5.2m; 3.9ÔÇŁ. 75x ÔÇô rozdzielona chwilami, bardzo ciasna parka. 160x ÔÇô wyra┼║nie rozdzielona. W momentach lepszego seeingu widoczne pier┼Ťcienie dyfrakcyjne wok├│┼é obu sk┼éadnik├│w. Obie gwiazdki ┼╝├│┼éte, bardzo ┼éadna parka. Szkic.

Obrazek

╬▒ Her 3.5m + 5.5m; 5ÔÇŁ. Pi─Ökna parka r├│┼╝nokolorowych gwiazd. Du┼╝a r├│┼╝nica jasno┼Ťci sk┼éadnik├│w. 75x ÔÇô rozdzielona, sk┼éadniki bliziutko. Ja┼Ťniejsza gwiazdka wyra┼║nie pomara┼äczowa, s┼éabsza bia┼éa. 160x ÔÇô mo┼╝na dopatrzy─ç si─Ö niebieskawej barwy s┼éabszego sk┼éadnika. Gwiazdy wyra┼║nie rozdzielone, ja┼Ťniejsza z pier┼Ťcieniem dyfrakcyjnym. Ostro┼Ť─ç nienaganna w momentach stabilniejszej atmosfery. Okular Hyperion 3.5mm bardzo pozytywnie mnie zaskakuje. Szkic.

Obrazek

╬│ And 2.3m + 5.0m; 9.6ÔÇŁ. ┼Üliczna! Najwi─Öksza r├│┼╝nica jasno┼Ťci sk┼éadnik├│w spo┼Ťr├│d dzisiejszych obiekt├│w, wyra┼║na r├│┼╝nica kolor├│w. Ja┼Ťniejsza gwiazdka ┼╝├│┼éta, s┼éabsza wyra┼║nie niebieska. Znacznie szersza parka, naj┼éadniej widoczna przy 75x. Pier┼Ťcie┼ä dyfrakcyjny wok├│┼é ja┼Ťniejszego sk┼éadnika, sporo s┼éabych gwiazd t┼éa w szerokim polu 82┬░. Najbardziej spektakularna! Szkic.

Obrazek

NGC 6633 (W─Ö┼╝ownik) 4.6m; ¤ć27ÔÇÖ. To du┼╝a i jasna, ale lu┼║na gromada otwarta, w sam raz dla ma┼éych teleskop├│w (za ÔÇ×The Night Sky ObserverÔÇÖs Guide"). Ma┼éa mgie┼éka w lornetce. 22x ÔÇô ma┼éa gromadka na jasnym tle, kilkana┼Ťcie gwiazdek. Z ja┼Ťniejszych sk┼éadnik├│w mo┼╝na u┼éo┼╝y─ç kszta┼ét przypominaj─ůcy gwiazdozbi├│r Lutni (oczywi┼Ťcie bez Wegi). 43x ÔÇô super! Oko┼éo 30 gwiazd na sporo ciemniejszym tle, gwiazdki pi─Öknie wyostrzone i ÔÇ×LutniaÔÇŁ nagle uros┼éa. Gromada bardzo rozproszona, brak wyra┼║nej koncentracji. 75x ÔÇô ┼Ťwietny widok! Ciemne t┼éo nieba, gromada wype┼énia spor─ů cz─Ö┼Ť─ç pola widzenia. W lewym dolnym rogu gromadki (obraz odbity lewo-prawo, jaki daje refraktor w po┼é─ůczeniu z lustrzan─ů nasadk─ů k─ůtow─ů) wida─ç sympatyczne 5 gwiazdek bliziutko siebie, uk┼éadaj─ůcych si─Ö w kszta┼ét ÔÇ×pi─ůtkiÔÇŁ na sze┼Ťciennej kostce do gry. W mniejszym powi─Ökszeniu (43x) wida─ç tylko trzy ja┼Ťniejsze gwiazdki z owych pi─Öciu. Najbardziej spodoba┼é mi si─Ö widok przez Antaresa 7.4mm (75x).

IC 4756 (W─ů┼╝, Ogon) 4.6m; ¤ć52ÔÇÖ. To wyj─ůtkowo du┼╝a, rozproszona gromada osiemdziesi─Öciu gwiazd o jasno┼Ťciach 7.5m-11m pokrywaj─ůcych ok. 1┬░ nieba. ┼üadny widok przy ma┼éym powi─Ökszeniu lub w du┼╝ej lornetce (za ÔÇ×The Night Sky ObserverÔÇÖs Guide"). Du┼╝a gromada otwarta w pobli┼╝u poprzedniej NGC, cho─ç ju┼╝ w innym gwiazdozbiorze. W lornetce bardzo ┼éadna, rozbita na pojedyncze gwiazdki. 22x ÔÇô ┼Ťwietna! Mn├│stwo s┼éabych gwiazd. Nie liczy┼éem, kilkadziesi─ůt. Pozosta┼ée okulary daj─ů za du┼╝y power, gromada nie mie┼Ťci si─Ö w polu widzenia. Meade Plossl 26mm wygrywa w tej konkurencji.

IC 4665 (W─Ö┼╝ownik) 4.2m; ¤ć40ÔÇÖ. To du┼╝a gromada otwarta zawieraj─ůca 30 do┼Ť─ç jasnych gwiazd lu┼║no rozmieszczonych w okr─Ögu o powierzchni oko┼éo 1┬░. Gromada zawiera kilka ┼éa┼äcuch├│w gwiazd i kilka szerokich par podw├│jnych (za ÔÇ×The Night Sky ObserverÔÇÖs Guide"). Du┼╝a, rozproszona gromada otwarta w pobli┼╝u ╬▓ Oph. ┼Üwietna w lornetce, a w teleskopie sympatyczna przy 22x, oko┼éo 20-25 rozproszonych i do┼Ť─ç jasnych gwiazd. Ze wzgl─Ödu na swoj─ů rozci─ůg┼éo┼Ť─ç nie nadaje si─Ö do obserwacji przy wi─Ökszych powi─Ökszeniach. To zdecydowanie obiekt lornetkowy, pod ciemniejszym niebem na pewno zaprezentuje si─Ö okazale.

Pod koniec sesji Ksi─Ö┼╝yc by┼é ju┼╝ wysoko i postanowi┼éem spojrze─ç na niego. Przy 160x i w momentach spokojnej atmosfery (ÔÇ×dziury w cirrusachÔÇŁ) dostrzeg┼éem poszarpane, czarne cienie wzniesie┼ä na lewej (w refraktorze-prawej) kraw─Ödzi krateru Plato. Ale┼╝ to by┼éo ┼éadne! Krater Plato du┼╝y, ÔÇ×p┼éaskiÔÇŁ w ┼Ťrodku, a na brzegu czarny, zygzakowaty cie┼ä! Po raz kolejny okular Hyperion 3.5mm sprawi┼é mi┼é─ů niespodziank─Ö.

To by┼éy bardzo przyjemne obserwacje, jak na jubileuszow─ů sesj─Ö przysta┼éo. Mimo kiepskich warunk├│w i widocznego Ksi─Ö┼╝yca spojrzenie na jasne gwiazdy podw├│jne i gromady otwarte mo┼╝e da─ç sporo przyjemno┼Ťci. To obiekty w sam raz dla refraktora, kt├│ry daje dobr─ů ostro┼Ť─ç dla gwiazd i szerokie pola dla gromad.

Luneta Turist-3 20x50

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 sierpnia 2010, 00:09 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Troch─Ö ostatnio ma┼éo pisa┼éem, wi─Öc nadrobi─Ö zaleg┼éo┼Ťci.
Ostatni tydzie┼ä sp─Ödzi┼éem w W─Ögierskiej G├│rce. Troch─Ö si─Ö obija┼éem, spacerowa┼éem, zwiedza┼éem (szczeg├│lnie nowo otwart─ů pizzeri─Ö) no i oczywi┼Ťcie obserwowa┼éem. I w┼éa┼Ťnie relacj─ů tego ostatniego chcia┼ébym si─Ö z Wami podzieli─ç.

27.07. oraz 31.07.2010 - obserwacje Słońca
Zacz─ů┼éem od obserwacji naszej najbli┼╝szej gwiazdy. Zmontowa┼éem m├│j standardowy zestaw do obserwacji S┼éo┼äca (Mak 102, filtry: Thousand Oaks, UV/IR cut, Moon&Skyglow no i stary, dobry Scopos 35mm).
Za┼é─ůcznik:
IMG_0029.JPG
IMG_0029.JPG [ 51.47 KiB | Przegl─ůdane 3060 razy ]

Tarcza S┼éo┼äca by┼éa bardzo dobrze widoczna. Dawno nie widzia┼éem tak ostrego i wyra┼║nego obrazu tarczy s┼éonecznej. Z przy prawej (lewej) kraw─Ödzi tarczy da┼éa si─Ö zauwa┼╝y─ç do┼Ť─ç spora plamka z czarnym ┼Ťrodkiem i szarym otoczeniem. Natomiast z lewej (prawej) kraw─Ödzi wida─ç by┼éo chowaj─ůc─ů si─Ö i s┼éabn─ůc─ů grup─Ö s┼éabszych plam. Przy d┼éu┼╝szym zerkaniu w okular mo┼╝na by┼éo dostrzec granulacj─Ö.
Chcia┼éem zrobi─ç kilka fotek, ale oczywi┼Ťcie wzi─ů┼éem ze sob─ů wszystko opr├│cz baaderowskiego adaptera fotograficznego. Pozosta┼éo mi zatem r─Öczne przy┼éo┼╝enie obiektywu aparatu do okulara. Oto efekt; plamka niestety rozjechana, ale co┼Ť tam wida─ç.
Za┼é─ůcznik:
plamy słoneczne.jpg
plamy s┼éoneczne.jpg [ 31.57 KiB | Przegl─ůdane 3060 razy ]

31.07. plamka przemie┼Ťci┼éa si─Ö bardziej w kierunku ┼Ťrodka tarczy. Pr├│bowa┼éem robi─ç zdj─Öcia ale co┼Ť mi nie chcia┼éy wychodzi─ç.

01.08.2010, 20:00 - 23:30; pierwsze nocne obserwacje
Obserwacje prowadzi┼éem na przydomowym ogr├│dku. Do dyspozycji mia┼éem niestety tylko po┼éudniow─ů i po┼éudniowo zachodni─ů stron─Ö nieba. P├│┼énoc i wsch├│d by┼éy za┼Ťwietlone przez latarnie uliczne.
Pocz─ůtek standardowy - wyci─ůgni─Öcie i wych┼éodzenie teleskopu.
Za┼é─ůcznik:
IMG_0014.JPG
IMG_0014.JPG [ 45.68 KiB | Przegl─ůdane 3060 razy ]

Oko┼éo 21:00 zacz─Ö┼éy si─Ö pojawia─ç pierwsze gwiazdy (Vega, Arktur). Nast─Öpnie na rozgrzewk─Ö posz┼éy epsilonki z Lutni, Albireo, Wieszak oraz Alkor i Mizar. W okolicach 22:30 zacz─ů┼éem wygl─ůda─ç bardziej wymagaj─ůcych obiekt├│w. M57 bardzo mnie zaskoczy┼éa w SWANie 20mm w po┼é─ůczeniu z OIII. Bardzo wyra┼║nie by┼éa widoczna "dziurka" w mg┼éawicy, za┼Ť sama mg┼éawica nabra┼éa przyjemnego zielonkawego koloru. Nast─Öpnie przesiadka na Scoposa no i Veil ustrzelony.
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Kuba looka na Veil'a :)
IMG_0021.JPG
IMG_0021.JPG [ 35.44 KiB | Przegl─ůdane 3060 razy ]

Niestety w OIII Palec Bo┼╝y by┼é bardzo s┼éabo widoczny, a bez filtra by┼éo wida─ç tylko poja┼Ťnienie t┼éa. Podobnie by┼éo z Miot┼é─ů wied┼║my. Nast─Öpnie zaliczy┼éem M27; kolejny obiekt bardzo ┼éadnie prezentuj─ůcy si─Ö w SWANie 20mm i OIII. Widoczna by┼éa wewn─Ötrzna struktura mg┼éawicy, czyli "hantle" oraz po d┼éu┼╝szym zerkaniu mo┼╝na dopatrzy┼éem si─Ö s┼éabszej, zewn─Ötrznej struktury. Bez filtra wida─ç by┼éo tylko ┼Ťrodek. Nie mog┼éem oczywi┼Ťcie zapomnie─ç o M13, kt├│r─ů bardzo ┼éadnie rozbi┼é SWA-Plossl 9mm. Przy d┼éu┼╝szym obserwowaniu gromada by┼éa wyra┼║nie rozdzielona po bokach i ca┼ékiem sporo wewn─ůtrz. Niestety nie dopatrzy┼éem si─Ö charakterystycznego, ciemnego znaczka "Y" na brzegu gromady. Pewnie brak┼éo apertury. Zerkn─ů┼éem te┼╝ w M11, ale jak sobie o niej przypomnia┼éem to ju┼╝ mi si─Ö chowa┼éa za drzewa. Mimo to zanim si─Ö ca┼ékiem ukry┼éa, zd─ů┼╝y┼éem dostrzec jej typowy kszta┼ét oraz ja┼Ťniejsz─ů, centraln─ů gwiazd─Ö. A na deser uda┼éo mi si─Ö zaobserwowa─ç kilka carbon stars w ┼üab─Ödziu i w Lutni. Bardzo pomocny okaza┼é si─Ö tu Pocket Sky Atlas, gdzie owe czerwonawo-pomara┼äczowe gwiazdki s─ů opisane na mapkach.
Teraz troch─Ö o obiektach, kt├│re zaskoczy┼éy mnie in minus. Zupe┼énie nie mog┼éem si─Ö dopatrzy─ç M51, M101, M81, M82. Co ciekawe nawet M31 nie by┼éo wida─ç go┼éym okiem. Podejrzewam, ┼╝e niebo mog┼éo by─ç zasnute delikatn─ů mgie┼ék─ů z cirrus├│w. Nie s─ůdz─Ö, ┼╝e przez dwa lata niebo w G├│rce mog┼éo si─Ö a┼╝ tak roz┼Ťwietli─ç. Og├│lnie zasi─Ög gwiazdowy z dnia 01.08. oceniam na 4 w porywach 4,5 magnitudo. Najbardziej zaskoczy┼éa mnie ledwo widoczna Droga Mleczna! Czy┼╝by zn├│w chmurki da┼éy o sobie zna─ç? Obserwacje zako┼äczy┼éem o 23:30 - nad wschodem pojawi┼é si─Ö Ksi─Ö┼╝yc. Chcia┼éem poczeka─ç a┼╝ wzejdzie troch─Ö wy┼╝ej, ale przed p├│┼énoc─ů gwa┼étownie wzros┼éo zachmurzenie; poza tym soczewka refraktora pokry┼éa si─Ö ros─ů (odro┼Ťnika r├│wnie┼╝ zapomnia┼éem zabra─ç).

02.08.2010, 20:30 - 23:15; drugie nocne obserwacje
Druga nocka okazała się zdecydowanie lepsza od poprzedniej.
Za┼é─ůcznik:
IMG_0012.jpg
IMG_0012.jpg [ 32.65 KiB | Przegl─ůdane 3060 razy ]

Wszystkie obiekty jakie obserwowa┼éem dzie┼ä wcze┼Ťniej by┼éy o wiele lepiej widoczne. Veil pokaza┼é swoje postrz─Öpione struktury (nie by┼é to jednak ten Veil, kt├│rego pami─Ötam z Jod┼éowa) no i wreszcie zobaczy┼éem porz─ůdn─ů Drog─Ö Mleczn─ů. Jak na z┼éo┼Ť─ç od p├│┼énocnego zachodu zacz─Ö┼éy w─Ödrowa─ç w moj─ů stron─Ö chmurwy, tak┼╝e tym razem obserwacje nabra┼éy tempa.
Pod ostrza┼é 150mm dzia┼éka posz┼éy: delfinowa kulka NGC 6934, M92, M56. Wszystkie bardzo podobne, rozdzielone na brzegach. Zn├│w klas─Ö pokaza┼é SWA-Plossl 9mm. Co┼Ť podejrzanie dobre obrazy daje ten okularek. A przez Scoposa dostrzec te┼╝ mo┼╝na by┼éo s┼éabe zarysy M51 oraz m├│j ulubiony duecik na pograniczu ┼üab─Ödzia i Cefeusza: gromad─Ö 6939 oraz galaktyk─Ö NGC 6946. Na M 101, M81 i M82 nie zd─ů┼╝y┼éem si─Ö za┼éapa─ç - chmurki by┼éy pierwsze.
Poszukuj─ůc po raz kolejny carbon stars w ┼üab─Ödziu, trafi┼éem na bardzo ┼éadny uk┼éad dw├│ch gwiazd: pomara┼äczowej i niebieskiej. Takie ma┼ée Albireo. Znajdowa┼éy si─Ö one w okolicy NGC 6888. Samej mg┼éawicy niestety nie uda┼éo mi si─Ö zobaczy─ç.
Chwilami, opr├│cz zerkania przez teleskop, wiele rado┼Ťci dawa┼éy obserwacje nieba w ekstremalnie szerokim polu widzenia, czyli przy pomocy nieuzbrojonych oczu. Zaliczy┼éem jednego Iridiuma oraz kilkana┼Ťcie innych satelit├│w. By┼é moment, ┼╝e przez ┼üab─Ödzia przelatywa┼éo 5 satelit├│w naraz, ka┼╝dy w innym kierunku. Niesamowity widok. Trafi┼éy si─Ö te┼╝ trzy meteory, by─ç mo┼╝e jakie┼Ť zb┼é─ůkane Perseidy, bo daleko im by┼éo do radiantu w Perseuszu.
Og├│lnie, tak jak napisa┼éem we wst─Öpie, 02.07. niebo by┼éo zdecydowanie leprze ni┼╝ dzie┼ä wcze┼Ťniej. Zasi─Ög oceniam na 5, chwilami na 6 magnitudo. Jak na z┼éo┼Ť─ç w okolicy 23:15, gdy chcia┼éem zrobi─ç par─Ö zdj─Ö─ç letnich gwiazdozbior├│w, Droga Mleczna znikn─Ö┼éa, a zasi─Ög spad┼é gdzie┼Ť do 3 magnitudo. Znowu chmurwy da┼éy o sobie zna─ç. Nie pozosta┼éo mi nic innego jak zbiera─ç sprz─Öt.

Podsumowanie
Obserwacje astronomiczne w g├│rach nie nale┼╝─ů do naj┼éatwiejszych. Szybko zmieniaj─ůca si─Ö pogoda potrafi sp┼éata─ç czasem niez┼éego figla. W moim przypadku nie by┼éo najgorzej, ale nie by┼éo te┼╝ najlepiej. Liczy┼éem na troch─Ö wi─Öcej obiekt├│w NGC, ale widok M-ek w okularze tak samo cieszy. Generalnie uwa┼╝am, ┼╝e niebo w W─Ögierskiej G├│rce troch─Ö si─Ö rozja┼Ťni┼éo. Pami─Ötam jak dwa lata temu Droga Mleczna ci─ůgn─Ö┼éa si─Ö prawie po sam horyzont. A dzi┼Ť - z okolicy Mil├│wki mamy ┼éadn─ů pomara┼äczow─ů zorz─Ö na jakie┼Ť 15-20 stopni, a o rejonie p├│┼énocno-wschodnim to ju┼╝ szkoda gada─ç. Pozostaje zatem cieszy─ç si─Ö urokami okolic zenitalnych czyli rejonem s┼éynnego Tr├│jk─ůta Letniego.

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 sierpnia 2010, 04:49 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Fajnie, ┼╝e uda┼éo Ci si─Ö co┼Ť wylooka─ç w g├│rach.
Ma┼éa rada na przysz┼éo┼Ť─ç. T─ů gum─Ö co na zdj─Öciu, wyci─ůgaj sobie na zewn─ůtrz, tzn. w g├│r─Ö okularu, staje si─Ö on wtedy o wiele bardziej komfortowy w u┼╝yciu, mniej podatny na osiowo┼Ť─ç. Jest tak przynajmniej ze Scoposem 30.
Za┼é─ůcznik:
Scop.JPG
Scop.JPG [ 29.81 KiB | Przegl─ůdane 3053 razy ]

PS
Mój Kuba był w tym roku również w Węgierskiej Górce na koloniach. Widocznie taki już los Kubusiów. :D

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 sierpnia 2010, 11:28 
Moderator globalny
Moderator globalny

Adam Krawczyk napisał(a):
Ma┼éa rada na przysz┼éo┼Ť─ç. T─ů gum─Ö co na zdj─Öciu, wyci─ůgaj sobie na zewn─ůtrz, tzn. w g├│r─Ö okularu, staje si─Ö on wtedy o wiele bardziej komfortowy w u┼╝yciu, mniej podatny na osiowo┼Ť─ç. Jest tak przynajmniej ze Scoposem 30.

Muszl─Ö oczn─ů zawsze wyci─ůgam podczas obserwacji. Jest dok┼éadnie tak jak napisa┼ée┼Ť - okular jest wtedy mniej podatny na osiowo┼Ť─ç. Poza tym wyci─ůgni─Öta muszla oczna os┼éania nieco oko przed ┼Ťwiat┼éem. A Scoposy maj─ů tak wielkie muszle oczne, ┼╝e ca┼éa ga┼éa jest os┼éoni─Öta bez problemu :mrgreen:
Na przedstawionym zdj─Öciu okular ma jeszcze za┼éo┼╝on─ů za┼Ťlepk─Ö, co by mi przypadkiem za szybko nie zaparowa┼é.
Co do górskich obserwacji - życzę Wam pogody w Jodłowie i co najmniej takiego samego Veil'a jak rok temu ;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 sierpnia 2010, 21:55 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:45
Dzi┼Ť o 20.13 w D─ůbrowie G├│rniczej widzia┼éem co┼Ť, co przypomina┼éo flar─Ö irydium. Tylko nie wiem, czy na flar─Ö nie by┼éo za wcze┼Ťnie. Jasno┼Ť─ç pi razy drzwi ok. 7 - 8 mag. Trudno mi to okre┼Ťli─ç ale by┼éo niezwykle jasne. Kierunek - NNW. Czas trwania zjawiska ok. 8 - 10 sek, ale nie obserwowa┼éem od pocz─ůtku. Obiekt porusza┼é si─Ö do┼Ť─ç wolno.
Ma kto┼Ť propozycje odno┼Ťnie tego co to mog┼éo by─ç??

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 sierpnia 2010, 09:56 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 10 pa┼║dziernika 2009, 19:05
Witam
Nareszcie uda┼éo si─Ö co┼Ť poobserwowa─ç.
Obserwacje zacz─ů┼éem o godz. 23:20, sko┼äczy┼éem o 23:50
Na pierwszy ogień poszedł Jowisz z czterema księżycami- ładnie było widać pas w każdym powiększeniu.
Potem Ds'y :
Najpierw M13- znale┼║─ç ┼éatwo, widoczna do┼Ť─ç ┼éadnie, ale w por├│wnaniu do M13 z Jod┼éowa- o wiele gorzej
Potem M31- Znalazłem, niestety tuż obok dachu. Jak w Jodłowie widziałem swoim teleskopem M32 i M110- to tu ledwo co widziałem M31 :shock:
Pod koniec obserwacji widzia┼éem jasn─ů flar─Ö irydium ;)
pozdrawiam
Kamil

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 sierpnia 2010, 10:20 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Witam serdecznie

Po kr├│tkich, ale tre┼Ťciwych warsztatach praktycznych w Jod┼éowie, w ko┼äcu sam co┼Ť odnalaz┼éem.
Niedzielny wiecz├│r, tu┼╝ po powrocie oraz wczoraj: M13, M57, M71, Albireo, M27 no i Jowisz wraz z ksi─Ö┼╝ycami.
Mimo szczerych ch─Öci cel w postaci Veil-a nie zosta┼é osi─ůgni─Öty.

Wszystko na kitowcach przy lampach sodowych na obrze┼╝ach Krotoszyna.
Na M27 ustawia┼éem si─Ö dobr─ů godzin─Ö, ale si─Ö w koncu uda┼éo :)

Plus obserwacji z miasta jest taki, ┼╝e wida─ç mniej gwiazd i pocz─ůtkuj─ůcemu ┼éatwiej ogarn─ů─ç szukanie.

Pozdrawiam
Tomek

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2016.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 sierpnia 2010, 10:24 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 maja 2010, 14:06
Kamil Gomulski napisał(a):
Jak w Jodłowie widziałem swoim teleskopem M32 i M110- to tu ledwo co widziałem M31

Jak tak czytam, to widzę, że moje niebo nie jest wcale takie złe. Ja M31 to na "gołe" oko czasem widzę, a w telepie to cały komplet.

Jak kto ma ochot─Ö - zapraszam :) ze 5 bojler├│w spokojnie si─Ö zmie┼Ťci na jeden raz.

Dzi┼Ť w nocy, o godzinie 0300, Junior (3,5 roku) zrobi┼é alarm:

-"Tata, tata - "saturny" na niebie, chcem siusiu!"

Ma┼éo nie pad┼éem z wra┼╝enia, jak to us┼éysza┼éem. Po wysiusianiu, zerkam z sypialni na niebo i WOW :shock: Plejady :shock: jak na patelni. Widok niesamowity, nieuzbrojonym okiem wida─ç by┼éo ze 4 ┼Ťwiec─ůce punkty, wyra┼║nie!
Poszed┼éem po wszystkich oknach, na rekonesans - w "TVroomie" (kier. Pd) - Jowisz, my┼Ťla┼éem ┼╝e na telewizor patrzy, tak jasnego i wielkiego jeszcze nie widzia┼éem.

A┼╝ szkoda, ┼╝e cz┼éowiek musi do pracy rano wstawa─ç ;( dla samych tylko gwiazdozbior├│w, wyra┼║nie widocznych, fajnie by┼éo by i┼Ť─ç na dw├│r i pogapi─ç si─Ö w niebo.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 sierpnia 2010, 12:14 
Moderator globalny
Moderator globalny

Tomasz Suchodolski napisał(a):

Tomku do Veila musisz mie─ç niestety filtry. Inaczej nici z obserwacji.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 sierpnia 2010, 12:16 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Tomasz Suchodolski napisał(a):

Tomku do Veila musisz mie─ç niestety filtry. Inaczej nici z obserwacji.

Tak co┼Ť podejrzewa┼éem, dzi─Öki za podpowied┼║.
Pozdrawiam

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2016.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 08:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Wczoraj, po jak┼╝e udanym dla nas meczu z Kamerunem, uda┼éem si─Ö na nocne obserwacje zaledwie pi─Ö─ç kilometr├│w za miasto, na parking przy zbiorniku Nak┼éo-Chech┼éo. Jest to miejsce bez ┼╝adnych latarni, jednak utrudnieniem s─ů drzewa, kt├│re si─Ögaj─ů na oko┼éo 20* powy┼╝ej horyzontu. Mimo tego jest tam ode mnie tak blisko, ┼╝e warto mi tam jecha─ç, poniewa┼╝ u mnie na placu jest zbyt du┼╝o latarni i innych ┼Ťwiate┼é, oraz ┼éuna znad miasta. Do godziny 0.00 trwa┼éa na zalewie dyskoteka gdzie┼Ť na pla┼╝y, wi─Öc muzyczk─Ö mia┼éem za free. :D
Skupiałem się wczoraj na kuleczkach i mgiełkach, bo np. Wielka Niedźwiedzica była na tyle nisko, że w M51, M101, M97 (Sowę) i jej koleżankę M 108 w ogóle nie celowałem.
Jednak nie wszystko stracone. Uda┼éo mi si─Ö zobaczy─ç do┼Ť─ç sporo a mianowicie:
M103, M52, M76 (ma┼ée Hantle), M31 z kole┼╝ankami M32 i M110, M33 mimo usilnych stara┼ä wczoraj by┼éa poza zasi─Ögiem. Dalej M29, co ciekawe ca┼éy kompleks Veila, Crescent niestety nie do zobaczenia wczoraj, oczywi┼Ťcie M13 (o niej jeszcze kilka s┼é├│w dalej), kole┼╝ank─Ö M13 NGC 6207, M92, M57 wraz z kuleczk─ů M56, M81 i 82, Chichotki, M34, M15, M2, M27 i M71.
Obserwacje za pomoc─ů Synty 10", Nagler 31, UWA 13, LVW 8, Sky Watcherowskiej 5 i filtry OIII i UHC-S.
Teraz o M13.
Wczoraj nawet w podmiejskich warunkach widoczna niemal perfekcyjnie, jak s├│l rozsypana na czarnym stole. Nawet 5mm okularem i powi─Ökszeniem 240X super widok. To jest jednak najwi─Öksza i najpi─Ökniejsza kuleczka z dost─Öpnych na niebie. Mo┼╝na w ni─ů patrze─ç bez ko┼äca, a im d┼éu┼╝ej, tym pi─Ökniejsza.
I na koniec obserwacji wisienka na torcie.
Takie warunki jakie wczoraj były na Jowisza, to jeszcze nigdy w mojej historii obserwacji, a w górę zerkam już kilka ładnych lat. Powiem tylko, że obserwowałem go z użyciem filtra UHC-S i okularami LVW 8 i Sky Watcher 5.
Co prawda tylko jeden pas, ale za to jaki. Struktury, wiatry, zaciemnienia i kolory na tarczy widoczne jak na dłoni, normalnie delicje, jak mawiał Sid z epoki lodowcowej. Powiem tylko, że jadę w niedzielę na Mazury w miejsce gdzie na mapie jest czarne LP MAPA i już nie mogę się doczekać. Mam nadzieję, że pogoda dopisze aby w jeden dzień. To znaczy noc.
Reasumuj─ůc. Obserwacje uwa┼╝am za bardzo udane, bo w dwie i p├│┼é godziny ustrzeli┼éem kilka ┼éadnych obiekt├│w.
Wi─Öcej grzech├│w nie pami─Ötam. ;)

EDYTA:
Wczoraj leciało już całkiem sporo Perseidów.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 13:44 

M33 mimo usilnych starań wczoraj była poza zasięgiem.

A mi si─Ö uda┼éo i tak sobie wymy┼Ťli┼éem, ┼╝e jak nie mo┼╝na dostrzec wyra┼║nie Tr├│jk─ůta, to nawet nie ma co szuka─ç. Strasznie podatna na ┼Ťwiat┼éo, jest ta rozmem┼éana M33 :)

Co do Perseid├│w, no to faktycznie sporo. Dodaje to ┼╝ycia niebu :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 15:51 
Moderator globalny
Moderator globalny

Adam Jaskuła napisał(a):
Strasznie podatna na ┼Ťwiat┼éo, jest ta rozmem┼éana M33 :)

Bo tak to ju┼╝ z ni─ů jest, raz j─ů wida─ç, a drugi raz nie. Specyficzna galaktyka.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 16:29 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 10 maja 2010, 16:58
Adam Jaskuła napisał(a):
A mi si─Ö uda┼éo i tak sobie wymy┼Ťli┼éem, ┼╝e jak nie mo┼╝na dostrzec wyra┼║nie Tr├│jk─ůta, to nawet nie ma co szuka─ç.

No w┼éa┼Ťnie tr├│jk─ůta widz─Ö bardzo dobrze a M33 jako┼Ť znale┼║─ç nie mog─Ö :(

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 16:56 
Moderator globalny
Moderator globalny

M33 to bardzo specyficzny obiekt. Mimo i┼╝ jej jasno┼Ť─ç wynosi 5,8 magnitudo, posiada ona do┼Ť─ç spore rozmiary k─ůtowe (max 71'). Zatem ┼Ťwiat┼éo pochodz─ůce z M33 jest rozproszone na obszarze ponad jednego stopnia, dlatego t─ů galaktyk─Ö lepiej podziwia─ç poza zasi─Ögiem miejskiej ┼éuny. Osobi┼Ťcie pr├│bowa┼éem par─Ö razy wypatrze─ç j─ů z miasta i nic nie zobaczy┼éem. A w Bieszczadach widoczna by┼éa w lornetce 15x70.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 20:07 

Kuba Kowarczyk napisał(a):
Zatem ┼Ťwiat┼éo pochodz─ůce z M33 jest rozproszone na obszarze ponad jednego stopnia, dlatego t─ů galaktyk─Ö lepiej podziwia─ç poza zasi─Ögiem miejskiej ┼éuny.

No dokładnie, to co widać było wczoraj, przypominało raczej parę na okularze. Ale kilka razy sprawdzałem i była to na 100% M33

G├│ra

PostNapisane: sobota, 14 sierpnia 2010, 20:35 
Moderator globalny
Moderator globalny

Wczoraj Z Adamem i rodzinami wylookali┼Ťmy p├│┼é nieba i nie b─Öd─Ö wymienia┼é tu co by┼éo, bo to jak zawsze standardy obserwacyjne. Widzieli┼Ťmy te┼╝ kilka ┼éadnych Perseid├│w, przy okazji wzbudzaj─ůc niez┼ée zamieszanie w stylu "LECIA┼ü WIDZIA┼üE┼Ü?" :lol: By┼éa kupa ┼Ťmiechu.
THX Adam & ekipa za miło spędzony czas przy proszku :D
Jutro jad─Ö z Mam─ů, ciotk─ů i wujkiem na Mazury w czarne LP :D Ju┼╝ mi si─Ö morda ┼Ťmieje. Mam nadziej─Ö, na jedn─ů przynajmniej nock─Ö, no mo┼╝e dwie, w porywach trzy. Nie b─Öd─Ö wybrzydza┼é. Relacji raczej nie zdam, bo neta mia┼é nie b─Öd─Ö, chyba, ┼╝e wyskocz─Ö na miasto poszuka─ç kafejki. Wracam za tydzie┼ä w niedziel─Ö, i jak sie nie odezw─Ö do tego czasu, to relacj─Ö zdam po powrocie.
3mcie si─Ö.
Narka.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 14 sierpnia 2010, 21:20 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Narka Ada┼Ť zazdroszcz─Ö Ci i udanych obserwacji Szczerze m├│wi─ůc to wola┼é bym jecha─ç w te czarne niebo na Mazurach ni┼╝ w Bieszczadach . ;)

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 02:49 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 14 sierpnia 2010, 14:17
Witam wszystkich :) to m├│j pierwszy post :D

wyszed┼éem sobie przed chwil─ů z ┼╝on─ů poogl─ůda─ç perseidy... pi─Öknie si─Ö "pal─ů" nad Cz─Östochow─ů. Lornetk─ů 12x60 (jak na tereny miasta) do┼Ť─ç dobrze by┼éo wida─ç M31.. teraz patrze si─Ö na Jowisza (kt├│ry zagl─ůda mi do kuchni) .. oczywi┼Ťcie moim nowym nabytkiem - Synta 8 cali :)

dzisiaj z rana obserwacje słońca razem z nowo zakupionym filtrem pomarańczowym, który się żonie bardzo spodobał :D

znowu jutro nie wyspany..

http://www.jkar.org
http://www.alfaholicy.org
fr33

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: