Teraz jest pi─ůtek, 14 sierpnia 2020, 08:09

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 04:33 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 25 czerwca 2010, 21:02
Witam.
W┼éa┼Ťnie zako┼äczy┼éem swoje dzisiejsze obserwacje,kt├│re by┼éy bardzo udane. :)
Na pierwszy ogień poszły MGC869 i884 w Kasjopei-widok w scoposie 30 zapiera dech,obie w polu widzenia,niebo czarne,widoczna droga mleczna.

Potem M31 i M33-scopos znowu nie zawiódł-obie w polu widzenia,jednak M33 zdecydowanie na pierwszym planie i po raz pierwszy widziałem że to ogromny dysk z jasnym centrum.

Plejady M45-zawsze je podziwiam,ogl─ůdaj─ůcy ze mn─ů twierdzili ┼╝e to Ma┼éa Nied┼║wiedzica,a my┼Ťleli tak od zawsze przez oko┼éo 40 lat. :shock: :lol:

Wielka Niedźwiedzica-M81 i M82,znowu obie w polu,pięknie i wyraźnie widoczne,układ podwójny Mizar i Alkor rozdzielony bez problemu scoposem przy powiększeniu zaledwie 50x.

┼üab─Öd┼║-Albireo, co┼Ť pi─Öknego,ju┼╝ przy 50x wyra┼║nie wida─ç czerwon─ů i niebiesk─ů gwiazd─Ö,obie ┼éadnie kontrastuj─ů.

Herkules-M13 i M92 rozbite scoposem,ale przy powiększeniu 94x okularem Orto 16mm to już niezła jazda,ładnie widać pojedyncze gwizdki.

Lutnia i M57-Fajne ciasteczko z dziurk─ů o niebieski zafarbie,nie musz─Ö si─Ö wpatrywa─ç zerkaniem,widz─Ö j─ů wyra┼║nie w ┼Ťrodku okularu,ale ┼╝eby zobaczy─ç kolorek trzeba troszk─Ö na ni─ů popatrze─ç.

Strzała M27-tutaj wyraźna jasna mgławica,widoczna jak na dłoni.

Przyszed┼é czas na Jowisza i jego ksi─Ö┼╝yce-po zajrzeniu w okular o┼Ťlep┼éem na chwil─Ö,za┼éo┼╝y┼éem filtr planetarny 82A na scoposa i efekt murowany,widz─Ö jego pasy i ksi─Ö┼╝yce ustawione w jednej linii ale powi─Ökszenie 50x to ma┼éo.Wi─Öc zamontowa┼éem barlowa 2x i przy powi─Ökszeniu 100x ju┼╝ jest dobrze,pasy wyra┼║ne i wida─ç chyba wielk─ů czerwon─ů plam─Ö cho─ç od czasu do czasu obraz faluje,wi─Ökszego powi─Ökszenia nie daj─Ö.

Godz 4.00,optyka zaparowała :roll: więc czas się zwijać,to były udane obserwacje. :D

Teraz id─Ö to odespa─ç.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 07:03 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Tomasz Raulin napisał(a):
Na pierwszy ogień poszły NGC 869 i 884 w Kasjopei.
A nie przypadkiem w Perseuszu :?: ;)

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 09:36 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 25 czerwca 2010, 21:02
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Tomasz Raulin napisał(a):
Na pierwszy ogień poszły NGC 869 i 884 w Kasjopei.
A nie przypadkiem w Perseuszu :?: ;)

Tak,to m├│j b┼é─ůd wynikaj─ůcy ze sposobu odnajdywania,zawsze ┼éatwiej odnale┼║─ç mi Kasjopej─Ö,potem troszk─Ö ni┼╝ej i s─ů.Soki za b┼é─ůd. :oops:

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 12:42 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Troch─Ö sp├│┼║niona relacja z czwartku 12 sierpnia.

Jako ┼╝e to czas Perseid├│w postanowi┼éem sp─Ödzi─ç romantyczny wiecz├│r z ┼╝onk─ů na dzia┼éce 8-) . Przy okazji wystawi┼éem telepa ┼╝eby co nieco poogl─ůda─ç. Noc dopisa┼éa, by┼éa ciep┼éa i sucha, jedynie niebo by┼éo nieco rozja┼Ťnione pewnie przez wysokie cirrusy. Perseidy oczywi┼Ťcie dopisa┼éy, troszk─Ö uda┼éo nam si─Ö ich zauwa┼╝y─ç. Opr├│cz tego zrobili┼Ťmy Synt─ů przegl─ůd letnich eM-ek. D┼éu┼╝ej przypatrywali┼Ťmy si─Ö przepi─Öknej Albireo w r├│┼╝nych okularach, ale w du┼╝ych powi─Ökszeniach ta parka prezentuje si─Ö najlepiej. Na deser zostawili┼Ťmy Veila i Jowisza. Ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie ┼╝e obserwacje mo┼╝na ju┼╝ prowadzi─ç gdzie┼Ť od 22.00, bo jednak nazajutrz trzeba wcze┼Ťnie wsta─ç do pracy.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 13:11 
Administrator
Administrator

Adam Krawczyk napisał(a):
Wczoraj Z Adamem i rodzinami wylookali┼Ťmy p├│┼é nieba i nie b─Öd─Ö wymienia┼é tu co by┼éo, bo to jak zawsze standardy obserwacyjne. Widzieli┼Ťmy te┼╝ kilka ┼éadnych Perseid├│w, przy okazji wzbudzaj─ůc niez┼ée zamieszanie w stylu "LECIA┼ü WIDZIA┼üE┼Ü?" :lol: By┼éa kupa ┼Ťmiechu.

Tak, to by┼éo w pi─ůtek 13 sierpnia. Mieli┼Ťmy do dyspozycji jedn─ů Synt─Ö 8" ale za to dwie walizki ze szkie┼ékami :) . Druga z kolei nocka obserwacyjna by┼éa znowu ciep┼éa i sucha.
Oczywi┼Ťcie, tak jak napisa┼é Adam, na pierwszym planie by┼éy Perseidy, jak najbardziej nadaj─ů si─Ö one do rodzinnych obserwacji. Poza tym mieli┼Ťmy okazj─Ö por├│wna─ç 2" baaderowskie filtry UHC-S i OIII. Co by jednak nie m├│wi─ç, OIII daje du┼╝o lepsze efekty na Veilu w mojej Syncie, obraz nie jest specjalnie za ciemny. OIII spisa┼é si─Ö r├│wnie┼╝ dobrze na innych obiektach, chocia┼╝by na M27 czy M57. Oczywi┼Ťcie powt├│rzylismy eksperyment z za┼éo┼╝eniem jednocze┼Ťnie UHC-S'a i OIII na okular i... efekty by┼éy nad wyraz dobre :o . Co do samego UHC-S'a, to do Veila niezbyt si─Ö nadaje (przynajmniej w mojej konfiguracji, ze SWAN-em 33), co nie zmienia faktu, ┼╝e jest to jeden z bardziej uniwersalnych filtr├│w.
Co do obserwowanych eM-ek, by┼éo ich sporo (nic dziwnego, Adam K. jest lepszy ni┼╝ GoTo), nie ma si─Ö tu co rozpisywa─ç, by┼éy to letnie standardy. Z ciekawostek to nie uda┼éo nam si─Ö dostrzec ciemniejszych eM-ek w Wielkiej Nied┼║wiedzicy (my┼Ťl─Ö o M101, M97, M108, M109). W czasie zesz┼éomiesi─Öcznego nowiu by┼éo je wida─ç rewelacyjnie. I seeing pewnie zrobi┼é swoje, i sama Wielka Nied┼║wiedzica le┼╝y ju┼╝ ni┼╝ej nad horyzontem.
Obserwacje były bardzo udane, i co najważniejsze spędzone w miłej atmosferze. Dzięki dla całego teamu K.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 19:22 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 maja 2010, 23:23
witam

ja wczoraj pod d┼éugiej przerwie podszed┼éem do sprawy systematycznie od prawej do lewej. M3, M53, M13, M92, M5, M12, M10, M107 ale tak ledwie ledwie, M14, M9 a potem to ju┼╝ nie wiem co wielkie zamieszanie du┼╝o obiekt├│w mg┼éawicowych, kt├│re rozszyfrowywa┼é b─Öd─Ö przy nast─Öpnym podej┼Ťciu i musz─Ö troch─Ö g┼é─Öbiej w noc gdy┼╝ akurat w tym kierunku wyrasta dom s─ůsiada

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:29 

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:49
Witajcie :)
W pi─ůtek skorzysta┼éem z pi─Öknej pogody i pojecha┼éem w rejon pomiedzy Wis┼é─ů a Szczyrkiem. My┼Ťla┼éem, ┼╝e przy tak ┼éadnej pogodzie i w takim miejscu b─Öd─ů mia┼é dobre obserwacje, a przy okazji znajd─Ö jak─ů┼Ť dobr─ů miejsc├│wk─Ö. Niestety nie do┼Ť─ç, ┼╝e po chwili lookania w niebo przysz┼éy chmury to jeszcze wystraszy┼éem w┼éa┼Ťcicieli niedalekiej posesji :D
Wczoraj natomiast prowadziłem obserwacje z domowego balkonu :) Zobaczyłem Veila z UHC-S (faktycznie bez filtra nie do zobaczenia), M57, M13, Albireo, Jowisza. Do sukcesów zaliczam M71, M56 oraz Urana, które widziałem pierwszy raz w życiu :P
Pozdrawiam :)
Tomek

Teleskop Sky-Watcher SKDOB 10"; Okulary: Super Pl├Âssl 10, 25 oraz UWA 8, Filtry: UHC-S 2", szary #96-0,9; Lornetka Celestron SkyMaster 15x70

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:31 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
W kt├│rym miejscu by┼ée┼Ť Tomku? By┼ée┼Ť mo┼╝e na prze┼é─Öczy salmopolskiej ?

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:39 

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:49
Tam si─Ö wybiera┼éem, ale po dojechaniu na Bia┼éy Krzy┼╝ wr├│ci┼éem si─Ö. Nie umia┼éem znale┼║─ç tam dobrego miejsca na obserwacje, a w dodatku by┼éo ju┼╝ ciemno. Wyl─ůdowa┼éem za Malink─ů w rejonie Rastoki. By┼éem tam pierwszy raz w ┼╝yciu, dobrze ┼╝e si─Ö nie zgubi┼éem ;)

Teleskop Sky-Watcher SKDOB 10"; Okulary: Super Pl├Âssl 10, 25 oraz UWA 8, Filtry: UHC-S 2", szary #96-0,9; Lornetka Celestron SkyMaster 15x70

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 22:13 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
A my 13 i 14.08 obserwowali┼Ťmy w Pieskowej Skale. Troch─Ö ok 24.00 zacz─Ö┼éa si─Ö podnosi─ç mg┼éa i niebo troch─Ö zblad┼éo, 14.08 by lepszy.
Olek

Mo┼╝e w najbli┼╝szy weekend ponownie na 3 dni jedziemy.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 16 sierpnia 2010, 07:18 
Administrator
Administrator

I dla porz─ůdku relacja z sobotnich obserwacji 14 sierpnia.

To trzecia z kolei moja nocka obserwacyjna pod rz─ůd w okolicach tego nowiu. Tym razem postanowi┼éem zrobi─ç remanent i poogl─ůda─ç letnie eM-ki, kt├│re mi jako┼Ť wcze┼Ťniej umkn─Ö┼éy. Na pierwszy ogie┼ä posz┼éa M39, bardzo ┼éadna gromada otwarta w ┼üab─Ödziu, o rozmiarach por├│wnywalnych do Ksi─Ö┼╝yca w pe┼éni. Oczywi┼Ťcie aby j─ů w pe┼éni doceni─ç nale┼╝y u┼╝y─ç d┼éugoogniskowego okularu szerokok─ůtnego (u mnie jest to SWAN 33). Gromadka ta to zbi├│r w miar─Ö regularnie rozrzuconych gwiazdek o podobnej jasno┼Ťci. W kr├│tszym okularze (LVW22) mie┼Ťci si─Ö jeszcze w polu widzenia cho─ç trudno j─ů wy┼éapa─ç na tle pozosta┼éych gwiazd.
Kolejna gromada otwarta tej nocy to M52 w Kasjopeji, nazywana czasem "Sol─ů i Pieprzem". Ta gromada prezentowa┼éa si─Ö lepiej w LVW22, i jako taka bardzo mi si─Ö podoba┼éa. Przy okazji zahaczy┼éem o M103, ale ta z kolei nie wywar┼éa na mnie du┼╝ego wra┼╝enia.
W planach miałem jeszcze M72 i M73 w Wodniku, ale mimo usilnych starań nie udało mi się ich dostrzec. Niebo po tej stronie tonęło trochę w łunie i było ogólnie nieco rozmyte.
Poza tymi "zapomnianymi" eM-kami moim ┼éupem pad┼éy m.in. M51, M81, M82, M27, M57, M71, M11, M13, M92, M56, M31, M32, M110 czyli to co zwykle si─Ö ogl─ůda o tej porze roku. Do tego jak zwykle Veil, Jowisz i Albireo na deser.
Ta trzecia z kolei nocka obserwacyjna była równie ciepła jak pozostałe, za to znacznie bardziej wilgotna. Rosa już stała na teleskopie, lusterko wtórne jednak nie zaparowało, zapewne z powodu mojego ASCT, które głównie z tego powodu zmajstrowałem.
Te trzy nocki obserwacyjne musz─Ö zaliczy─ç do udanych, cho─ç miesi─ůc temu w czasie nowiu niebo by┼éo u mnie znacznie lepsze.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 17 sierpnia 2010, 11:41 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Adam Krawczyk napisał(a):
Tomasz Suchodolski napisał(a):
Mimo szczerych ch─Öci cel w postaci Veil-a nie zosta┼é osi─ůgni─Öty.

Tomku do Veila musisz mie─ç niestety filtry. Inaczej nici z obserwacji.

Odpowiem Ci jeszcze raz Tomku. Na Mazurach w czarnym LP, nie musisz mie─ç jednak filtr├│w do Veila, co do┼Ťwiadczy┼éem na w┼éasnej sk├│rze, a raczej oku.
Po powrocie naskrobie kilka słów na ten temat.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 10:05 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Wczoraj troch─Ö poluka┼éem z balkonu. ┼üysy szybko znikn─ů┼é za blokami, ale w oczy latarnie wali┼éy jak szalone :( Gwiazdy tak do 3mag tylko widoczne. Obserwacje kr├│tkie ale uda┼éo si─Ö Jowisza, Urana, M2, M15, M31, i spa─ç bo do pracy ;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 11:33 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Siedz─Ö ju┼╝ od niedzieli na Mazurach i jak do tej pory mia┼éem tylko raz pogod─Ö i to tylko do 1 w nocy, gdy┼╝ przysz┼éa burza i wygoni┼éa mnie go domu. Dzi┼Ť r├│wnie┼╝ nie zanosi si─Ö na pogod─Ö, wi─Öc wieczorem trzeba b─Ödzie si─Ö skupi─ç na Lechu (tym z Poznania :lol: ), a p├│┼║niej Adam b─Ödzie skaka┼é na skoczni imienia Adama Ma┼éysza w Wi┼Ťle.
Najbardziej wkurza mnie to, ┼╝e za dnia jest jeszcze w miar─Ö OK, a wieczorem taka ki┼éa, ┼╝e nic tylko si─Ö ur┼╝n─ů─ç w trupa. :evil:
Nic to, trzymam twardo dalej i mimo p├│┼║nego dzi┼Ť zachodu Ksi─Ö┼╝yca (oko┼éo 0.30) mam nadziej─Ö, ┼╝e si─Ö jednak troch─Ö wypogodzi.
Wracam w sobot─Ö, a nie w niedziel─Ö jak planowali┼Ťmy, wi─Öc czasu nie zosta┼éo zbyt du┼╝o.
Nie ma pogody i bezchmurnego nieba oraz grzyb├│w. Niech to szlag... :evil:

Na pocieszenie byli┼Ťmy wczoraj w Wilczym Sza┼äcu pod K─Ötrzynem. Mieli┼Ťmy bardzo fajnego przewodnika, kt├│ry opowiedzia┼é nam o wydarzeniach z tamtych lat. Osobi┼Ťcie widzia┼éem kilkakrotnie film "Walkiria" z Tomkiem Cruisem, wi─Öc mia┼éem jakie┼Ť poj─Öcie o tym miejscu i wydarzeniach.
Co ciekawe Pan przewodnik oceni┼é film jako do┼Ť─ç wiarygodny z rzeczywistymi wydarzeniami, jednak co ciekawe, pierwsze co przysz┼éo mi do g┼éowy, to zupe┼énie inna ro┼Ťlinno┼Ť─ç jak w filmie. Na ekranie drzewa iglaste, ┼Ťwierki, sosny itd, a w rzeczywisto┼Ťci same drzewa li┼Ťciaste.
Od razu wpadło mi to w oko, więc postanowiłem spytać jak to z tymi drzewami jest.
Mi┼éy Pan przewodnik bardzo ubolewa┼é nad t─ů nie┼Ťcis┼éo┼Ťci─ů, ale zapewni┼é, ┼╝e ca┼éa reszta filmu pokrywa si─Ö w zasadzie z faktami.
To tyle.
O obserwacjach opowiem Wam po powrocie, a jest o czym pisa─ç.
Nerka. ;)

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:08 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 10 pa┼║dziernika 2009, 19:05
Witam
Wczoraj udało mi się poobserwować, choć do 20:00 były chmury
Zacz─ů┼éem o 21:30:
Ksi─Ö┼╝yc, M13, Alkor z Mizarem, Wieszak- Cr399 ale tylko lornetk─ů, M31 lornetk─ů i teleskopem, potem (Chyba) namierzy┼éem Chichotki lornetk─ů.
Na koniec Jowisz. Bardzo ładnie widać księżyce oraz pas

Pozdrawiam
Kamil

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 20 sierpnia 2010, 09:32 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 10 pa┼║dziernika 2009, 19:05
Witam
Wczoraj obserwowałem wieczorem, i dzisiaj rano
Wieczorem widziałem piękny księżyc, M13, M31, Alkora z Mizarem, Jowisza, trochę kiepsko, nisko nad horyzontem.
Rano obserwowałem od 2:00
Pi─Ökny Jowisz z wyra┼║nie widocznym pasem i ksi─Ö┼╝ycami ( Wyra┼║na zmiana po┼éo┼╝enia ksi─Ö┼╝yc├│w) M31- wida─ç wyra┼║niej ni┼╝ wieczorem, M45-Plejady Bardzo ┼éadnie, cho─ç tu┼╝ nad latarni─ů.
Obserwacje uwa┼╝am za bardzo udane :)
pozdrawiam
Kamil

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 20 sierpnia 2010, 22:42 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
A ja przed chwil─ů ogl─ůda┼éem Ksi─Ö┼╝yc.

Za┼é─ůcznik:
2010_08_20_ks_d.jpg
2010_08_20_ks_d.jpg [ 392.93 KiB | Przegl─ůdane 1561 razy ]

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2010, 02:02 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
ja też widziałem ten sam Księżyc ;-)

Dzisiaj korzystaj─ůc z pogody wytoczy┼éem armat─Ö na taras. Po Ksi─Ö┼╝ycu, wzrok zawiesi┼éem na Wieszaku. Nast─Öpnie nasz┼éa mnie ochota obejrze─ç jakie┼Ť b┼éyskotki wi─Öc namierzy┼éem Mg┼éawic─Ö Pier┼Ťcie┼ä (M57). Fajny taki pier┼Ťcionek ale pomy┼Ťla┼éem sobie, ┼╝eby dobrze na mnie wygl─ůda┼é musia┼ébym troch─Ö przypakowa─ç. Zacz─ů┼éem si─Ö wi─Öc rozgl─ůda─ç za Hantlami (M27) i troch─Ö po─çwiczy┼éem na nich (wzrok oczywi┼Ťcie;)). Obejrza┼éem oczywi┼Ťcie Jowisza z Ksi─Ö┼╝ycami, niedaleko widzia┼éem tak─ů niebiesk─ů gwiazdk─Ö. Gdy j─ů namierzy┼éem od razu chcia┼éo mi si─Ö krzykn─ů─ç U-Rany! Ale niestety nie jestem na 100% pewien czy to by┼é Uran ;) Uda┼éo mi si─Ö za to z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů namierzy─ç M56 ale jako bardzo s┼éabiutk─ů mgie┼ék─Ö.

Id─Ö jeszcze rzuci─ç okiem na M31 i spr├│buj─Ö poszuka─ç komety cho─ç wydaje mi si─Ö, ┼╝e nic z tego nie wyjdzie. Je┼╝eli mi si─Ö powiedzie to na pewno napisz─Ö.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2010, 04:54 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
W┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼éem oberwacje.

Zaliczy┼éem komet─Ö Tempel (10P) mam j─ů na zdj─Öciach. Nad ranem o ┼Ťwicie wspania┼éy seeing. Dawno tak Pi─Öknie ze szczeg├│┼éami Jowisza nie widzia┼éem - ED-ek to jest to !!! Obok mala niebieskawa tarczka Urana.
Nad ranem podziwiałem niebo zimowe czyli Plejady, Hiady, M42.

Zapraszam na fotki do moich aktualno┼Ťci :

http://www.astrojawil.pl/aktu.htm

A tutaj jedna fotka:

Za┼é─ůcznik:
2010_08_21_uran_d.jpg
2010_08_21_uran_d.jpg [ 634.26 KiB | Przegl─ůdane 1551 razy ]

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2010, 11:20 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 4 sierpnia 2010, 14:17
ja miałam tylko siłę obejrzeć Jowisza (pierwszy tydzień po urlopie w pracy jest straszny..), pokazałem też Jowisza z księżycami żonie. Suportem w obserwacjach zajmowały się moje koty :-) dokupiłem do mojego montażu EQ3-2 napęd, w weekend będę walczył z jego montażem.
Obrazek

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: