Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:41

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: wtorek, 21 września 2010, 09:21 
rodzina jedzie do USA, wiec moze uda im sie znalezc sklep z okularami. Tuby nie przywioza. Cena to ok 150 dolarow. stad moje pytanie o okulary.


Góra
  
 

 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: środa, 22 września 2010, 15:50 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
150 dolarów ale za co ?

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: środa, 22 września 2010, 16:09 
W tej okolicy ceny mogę sobie wybrać okular w prezencie :)
dlatego podpytuję was o okulary w tej mniej więcej cenie.

A jak najlepiej przechowywać teleskop? Tzn złożony na statywie, czy lepiej go rozłożyć - tzn statyw osobno, przeciwwaga osobno, tuba osobno. Miejsce tutaj nie gra roli. Mam go sporo. Chodzi mi bardziej o kwestie techniczne - czy np szkodzi to montażowi itp


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: środa, 22 września 2010, 18:15 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
To moim zdaniem kup sobie okulary np z tej oferty:
http://www.optcorp.com/ProductList.aspx ... 718-46-515
26 , 14 i 9 mm
lub z krajowych
http://deltaoptical.pl/okular-sky-watch ... ,d975.html
http://deltaoptical.pl/okular-sky-watch ... ,d973.html
i również Meade 26 mm

I nic innego z maleństwem nie zdziałasz bo to małe co nieco nie obsługuje okularów 2"
A krótsze ogniskowe to niestety nie na tą aperturę ( krótkie szkiełka to i tak masz)
a każdy z tych zestawów łatwo zaadaptujesz do większej tuby.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: czwartek, 23 września 2010, 12:56 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

A może zaryzykuj Hyperiona. Ja zaryzykowałem i jestem zadowolony

Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: czwartek, 23 września 2010, 14:07 
Znalazłem w amerykańskich sklepach okularki tej serii Meade 5000 UWA http://sklep.teleskopy.net/uwa-c-79_90_93_128_129.html te najmniejsze są po ok 140$. Jeśli będę miał szczęście to taki właśnie dostanę. Co myślicie o tej serii?
i jeszcze prosiłbym o odpowiedź na pytanie z mojego poprzedniego posta (przechowywanie teleskopu), gdyż niestety ginie w dyskusji o okularach :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: czwartek, 23 września 2010, 21:02 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jeżeli już tak na siłę musisz mieć to weź 6,7 mm , będziesz miał fajny okular planetarny i do rozbijania kulek , jak już się dorobisz większej armaty ;)
Bo z tym maleństwem to cudu nie będzie , a co do chowania teleskop to jak uważasz , ja miałem długo na wierzchu i się kurzył i nie wpłynęło to negatywnie
na sprzęt (miałem Maka 127 i 150 ) , teraz siedzą oba moje obecne "pyrtki" w walizkach a kurzy się montaż , ale nadchodzą zmiany i muszę zacząć chować montaż
a to zagadnienie wymaga zmiany montażu na mniejszy , a jednocześnie musi mieć większą nośność . Ale wracając do EQ2 tak jak w EQ3-2 ,
precyzja pracy montażu jest odpowiednikiem kręcenia kierownicą w Maluchu , nie ważne jak się będziesz starał on i tak zrobi swoje , a z tego wniosek jeden nie ważne
gdzie i jak go przechowasz nic mu nie zaszkodzi.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 15:32 
Dziś zrobiłem pierwszy raz w życiu kolimację swojego nowego nabytku. Od samego początku czułem, że coś jest nie tak z kolimacją, bo odbicie mojego oka nie było w centrum wyciągu, gdy tam zaglądałem, ani nie nachodziło na kółko namalowane na LG. Zrobiłem to metodą na pudełko od kliszy (zmodyfikowałem to tylko, bo akurat nie mam żadnej kliszy :) - była to kartka z wymalowanym okręgiem przyklejona do wyciągu :) ). Po skolimowaniu tego "na oko", obraz uzyskany przy powiększeniu 250x powalił mnie z nóg, gdzieś na forum (pewnie w temacie o wyborze dwóch ósemek) są zdjęcia puszki z elektroniką znajdującej się na budynku oddalonym około 400 m od mojego okna. Otóż teraz jestem w stanie stwierdzić jakimi śrubami jest ona skręcona :) Wcześniej tylko się domyślałem, że tam są śruby (zaznaczę, że i tak patrzyłem przez zamknięte okno).

I teraz moje pytanka:
- Czy warto kupować laserowy kolimator? W sumie na razie to tylko wizual.
- Jeśli tak to jaki (cena do około max 200-250 zł)?
- Czy dobrze wywnioskowałem, że objawem rozkolimowania jest nieostry obraz, czy to tylko przypadek?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kilka pytań nowego ;)
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 15:54 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 21:21
Posty: 422
Lokalizacja: Ruda Śląska
Brak kolimacji w Newtonie F/5 demoluje obraz w sposób zasadniczy. To jeden z powodów, dla którego 'planeciarze' wybierają Newtony F/6 do F/8. Takie długie tuby są mniej praktyczne, ale mają znacznie większe pole wolne od komy i łatwiej to pole utrzymać w osi optycznej teleskopu.
Myślę, że do wizuala kolimacja metodą 'pudełka po kliszy' wystarczy. Jeżeli nie masz luzów na mocowaniu LG lub LW, to taka kolimacja w Twoim teleskopie (z pełnym tubusem) powinna trzymać długo.
Kolimator laserowy jest fajny, łatwy w użyciu i szczególnie przydatny w końcowej, precyzyjnej fazie kolimacji. Szybko i pewnie można tez sprawdzić kolimację po rozłożeniu sprzętu np w terenie.

Moim zdaniem nie musisz już go kupować, jeżeli potrafisz kolimować 'na pudełko'.

_________________
Messier: 17/110, Caldwell: 10/109, Księżyc 45/100, Wenus, Mars, Jowisz(Io, Europa, Ganimedes, Kallisto), Saturn(Tytan,Rea,Tetyda,Dione), Uran, C/2011 L4 PANSTARRS


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL