Teraz jest sobota, 6 czerwca 2020, 17:42

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - pa┼║dziernik 2010
PostNapisane: poniedzia┼éek, 4 pa┼║dziernika 2010, 09:28 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 23 grudnia 2009, 19:17
Ja wczoraj zaliczy┼éem w Jeziorach Wielkich trzygodzinn─ů sesj─Ö obserwacyjn─ů (20:50-23:50). Byli te┼╝ Polaris i Jules z A-F. Do dyspozycji m├│j refraktor, Synta 8" i lornetka 10x50.
Łupem padły
- Jowisz. Widoczny tranzyt cienia Io, 4 pasy chmur w TMB 3.2 Seeing przyzwoity, momenty spokojniejszej atmosfery.
- Uran. Dostrzegłem tarczkę przy 175x
- Kometa Hartley-2. ┼Üliczna w Syncie (60x), wyra┼║na te┼╝ w lornetce. Sporo przesun─Ö┼éa si─Ö na tle gwiazd w przeci─ůgu 2.5h Szybka skubana jest! :lol:
- Obiekty DS. Mg┼éawica planetarna Saturn (NGC 7009), pierwsza obserwacja. Bardzo jasna przy 80x, momentami mo┼╝na by┼éo si─Ö dopatrzy─ç "uszu". M73, pierwsza obserwacja. Polaris namierzy┼é dla mnie ten asteryzm w Syncie, uzupe┼éni┼éem w ten spos├│b list─Ö zaobserwowanych M-ek. Ale ci─ůgle kilku brakuje... M72, M57, M27, M36, M37, M38, M33, M45, NGC752, NGC891 (zerkaniem momentami w ED80, znacznie wyra┼║niej w Syncie - bardzo blada galaktyczka), NGC744, NGC1245, NGC1342 - trzy gromady otwarte w Perseuszu.
- Na koniec udało się ocenić kilka gwiazd zmiennych.

Luneta Turist-3 20x50

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 4 pa┼║dziernika 2010, 18:08 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 22:16
Wychodz─Ö dzisiaj o 5.30 z bloku i co widz─Ö ? Co┼Ť pi─Öknego . Ukaza┼é mi si─Ö bowiem rogal ksi─Ö┼╝yca otoczony gwiazdami , a tu┼╝ pod nim pi─Ökn─ů gamm─Ö kolor├│w przed wschodem s┼éo┼äca . To by┼éo co┼Ť pi─Öknego 8-) .

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 4 pa┼║dziernika 2010, 18:59 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 25 czerwca 2010, 21:02
Zaraz id─Ö wystawi─ç sprz─Öt,je┼Ťli kometa jest tak wyra┼║na jak m├│wisz Pawle,to na pewno j─ů upoluj─Ö. :)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 5 pa┼║dziernika 2010, 07:44 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 10 pa┼║dziernika 2009, 19:05
Witam
Wczoraj wieczorem trafiła się pogoda, choć trochę chmur było na niebie, i do tego wiał bardzo silny wiatr.
Na pierwszy ogie┼ä poszed┼é Jowisz- ┼éadnie wida─ç pas, 4 ksi─Ö┼╝yce te┼╝ bardzo ┼éadnie. Stara┼éem si─Ö znale┼║─ç komet─Ö, niestety nie uda┼éo mi si─Ö. Na koniec widzia┼éem bardzo ┼éadn─ů M31.
Rano obudziłem się, chciałem zapolować na oriona ale się zachmurzyło :(
pozdrawiam
Kamil

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 5 pa┼║dziernika 2010, 11:56 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Tomasz Raulin napisał(a):
Zaraz id─Ö wystawi─ç sprz─Öt,je┼Ťli kometa jest tak wyra┼║na jak m├│wisz Pawle,to na pewno j─ů upoluj─Ö. :)

Ja wczoraj chyba z p├│┼é godziny looka┼éem w rejon w ,kt├│rym powinna by─ç (i pewnie jest ;) ) przez lornetk─Ö 10x50 i za ┼╝adne skarby ┼Ťwiata nie mog┼éem jej namierzy─ç :evil: ,a dzie┼ä wcze┼Ťniej w teleskopie 8" przy powi─Ökszeniu 40x by┼éa na granicy widoczno┼Ťci. Miejsce obserwacji Katowice-Jan├│w.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 5 pa┼║dziernika 2010, 13:12 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 maja 2010, 14:06
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Tomasz Raulin napisał(a):

Ja wczoraj chyba z p├│┼é godziny looka┼éem w rejon w ,kt├│rym powinna by─ç (i pewnie jest ;) ) przez lornetk─Ö 10x50 i za ┼╝adne skarby ┼Ťwiata nie mog┼éem jej namierzy─ç :evil: ,a dzie┼ä wcze┼Ťniej w teleskopie 8" przy powi─Ökszeniu 40x by┼éa na granicy widoczno┼Ťci. Miejsce obserwacji Katowice-Jan├│w.

U mnie, przedwczoraj by┼éa widoczna przy 40x jak na twojej pierwszej focie (no, oczywi┼Ťcie bez kolorka :) )
Czyli, prawdopodobnie ciemniejsze niebo?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 5 pa┼║dziernika 2010, 14:33 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Przedwczoraj u mnie poza miastem, ale niedaleko poza, kometa by┼éa w telepie do odszukania i zaobserwowania bez problemu. Wczoraj spod domu mia┼éem problemy, ┼╝eby j─ů w og├│le odszuka─ç. Bardzo s┼éaby obiekt, powiem nawet, ┼╝e nic ciekawego.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 5 pa┼║dziernika 2010, 15:15 

Adam Krawczyk napisał(a):
Przedwczoraj u mnie poza miastem, ale niedaleko poza, kometa by┼éa w telepie do odszukania i zaobserwowania bez problemu. Wczoraj spod domu mia┼éem problemy, ┼╝eby j─ů w og├│le odszuka─ç. Bardzo s┼éaby obiekt, powiem nawet, ┼╝e nic ciekawego.

Szukaj─ůc tej komety,strasznie si─Ö zawiod┼éem-ma┼ée i nie wyra┼║ne toto.Nie na to jak DSy. ;)
Ale mogła to być wina nie najlepszego seingu,ponoć kometa ma być coraz mocniejsza,mam nadzieje że tak będzie.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 pa┼║dziernika 2010, 17:17 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 maja 2010, 23:23
wczorajszego wieczora :

CZAS OBSERWACJI: g.21.00-0.30
TEMP.: 6,5
NIEBO: czyste bezchmurne, zamglone w horyzoncie
SPRZ─śT: synta 8", scopos 30, hyperion 13, filtr O-III baader 1,25"

OBSERWOWANE OBIEKTY: M51,71,29,33,74,76,36,37,38, NGC 869,884 (DUBLE CLUSTER)

UWAGI: mam do Was pro┼Ťb─Ö jak b─Ödziecie prowadzi─ç obserwacje skierujcie sprz─Öt na M109 w Wielkiej Nied┼║wiedzicy. Ja nie mog─Ö tego diabelstwa namierzy─ç i cho─ç bardzo si─Ö staram nic nie widz─Ö cho─ç obserwuj─Ö tej samej nocy obiekty jeszcze s┼éabsze.

prosz─Ö o info czy kto┼Ť widzia┼é czego ja nie widz─Ö.

pozdrawiam

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 pa┼║dziernika 2010, 17:41 

M108,109,110 i M97 to s┼éabe obiekty i wymagaj─ů seingu prawie doskona┼éego,ja te┼╝ jeszcze ich nie zaliczy┼éem,cho─ç mam wi─Öksze lustro. ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 pa┼║dziernika 2010, 19:36 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Piotr Romanowski napisał(a):
UWAGI: mam do Was pro┼Ťb─Ö jak b─Ödziecie prowadzi─ç obserwacje skierujcie sprz─Öt na M109 w Wielkiej Nied┼║wiedzicy. Ja nie mog─Ö tego diabelstwa namierzy─ç i cho─ç bardzo si─Ö staram nic nie widz─Ö cho─ç obserwuj─Ö tej samej nocy obiekty jeszcze s┼éabsze.

pozdrawiam

M109 jest do zobaczenia Synt─ů 8", ogl─ůda┼éem j─ů podczas nowiu dwa miesi─ůce temu. Teraz jest du┼╝o trudniej ze wzgl─Ödu na niskie po┼éo┼╝enie Wielkiej Nied┼║wiedzicy na niebie. W ostatni─ů sobot─Ö nie uda┼éo mi si─Ö ju┼╝ jej dostrzec. Oczywi┼Ťcie ciemne niebo jest jak najbardziej wskazane, nie wiem jakie masz warunki u siebie, eM-ki w Wielkiej Nied┼║wiedzicy s─ů bardzo wymagaj─ůce (opr├│cz M81 i M82).
Podsumowuj─ůc my┼Ťl─Ö ┼╝e teraz mo┼╝esz jej nie zobaczy─ç, trzeba b─Ödzie poczeka─ç jaki┼Ť czas.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 pa┼║dziernika 2010, 20:36 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Adam Skrzypek begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting napisał(a):
Piotr Romanowski napisał(a):

pozdrawiam

M109 jest do zobaczenia Synt─ů 8", ogl─ůda┼éem j─ů podczas nowiu dwa miesi─ůce temu. Teraz jest du┼╝o trudniej ze wzgl─Ödu na niskie po┼éo┼╝enie Wielkiej Nied┼║wiedzicy na niebie. W ostatni─ů sobot─Ö nie uda┼éo mi si─Ö ju┼╝ jej dostrzec. Oczywi┼Ťcie ciemne niebo jest jak najbardziej wskazane, nie wiem jakie masz warunki u siebie, eM-ki w Wielkiej Nied┼║wiedzicy s─ů bardzo wymagaj─ůce (opr├│cz M81 i M82).
Podsumowuj─ůc my┼Ťl─Ö ┼╝e teraz mo┼╝esz jej nie zobaczy─ç, trzeba b─Ödzie poczeka─ç jaki┼Ť czas.

Ot m─ůdrego dobrze pos┼éucha─ç. Wyja┼Ťni┼é wszystko.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 pa┼║dziernika 2010, 22:33 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Dzisiejsze obserwacje zako┼äczone. M2, M15, M31, Plejady, Hiady, Jowisz, Uran i kilka gwiazdek. Niestety m├│j balkon na wi─Öcej nie pozwala, a jutro do pracy rodacy ;) Pocieszam si─Ö tym, ┼╝e ju┼╝ od Listopada, a o ludzkiej porze w grudniu b─Öd─Ö mia┼é wypas :shock: Bo teraz to drog─Ö mleczn─ů mam dopiero oko┼éo 5.30 przed sob─ů :roll:

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 pa┼║dziernika 2010, 02:08 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 maja 2010, 23:23
CZAS OBSERWACJI: 7 pa┼║dziernika 2010 g. 0.30-2.00
TEMP.: 6,0, wiatr wschodni
NIEBO: czyste bezchmurne
SPRZ─śT: synta 8", scopos 30, hyperion 13

OBSERWOWANE OBIEKTY: M2,15 i chyba 109

UWAGI: M109 widoczna przez okular hyperion 13 jako bardzo s┼éaba plamka. w scoposie niewidoczna ze wzgl─Ödu na jasno┼Ť─ç gwiazdy Phad kt├│ra roz┼Ťwietla obraz w okularze i nie pozwala skupi─ç wzroku. dla upewnienia si─Ö czy widz─Ö to co widz─Ö kilkakrotnie zmienia┼éem ostro┼Ť─ç i po┼éo┼╝enie teleskopu tak aby mie─ç pewno┼Ť─ç ┼╝e znajd─Ö obserwowany obiekt. za ka┼╝dym razem przy p┼éynnym przesuwaniu teleskopu trafia┼éem na majacz─ůc─ů mgie┼ék─Ö. ┼Ťwiat┼éo mgie┼éki skondensowane w centrum.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 pa┼║dziernika 2010, 07:06 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Piotrze, w┼éa┼Ťnie widzia┼ée┼Ť M109 :!: Dok┼éadnie tak to wygl─ůda jak opisa┼ée┼Ť. I nie spodziewaj si─Ö niczego wi─Öcej. A technika kt├│r─ů opisujesz ma w┼éa┼Ťnie zastosowanie w obserwacji s┼éabych obiekt├│w. Ja te┼╝ delikatnie porusza┼éem tubusem ┼╝eby mie─ç pewno┼Ť─ç ┼╝e co┼Ť widz─Ö. Pomaga te┼╝ d┼éugotrwa┼ée wpatrywanie i zerkanie.
M109 to rzeczywi┼Ťcie ulotna ma┼éa plamka le┼╝─ůca na granicy percepcji.

W takim razie gratuluję udanych łowów :) .

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 pa┼║dziernika 2010, 09:27 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Ja wczoraj po pracy na szybko wzi─ů┼éem lornetk─Ö 10x50 w obroty i o dziwo spod domu w Katowicach uda┼éo mi si─Ö zobaczy─ç M33 co my┼Ťla┼éem ,┼╝e jest niemo┼╝liwe, widocznie dobra by┼éa widoczno┼Ť─ç i seeing, opr├│cz tego standardowo M13,M31,M45,Jowisza i chichoty ,pr├│bowa┼éem te┼╝ popatrze─ç na komet─Ö 103P/Hartley i wydaje mi si─Ö, ┼╝e j─ů widzia┼éem, ale pewno┼Ťci nie mam.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 pa┼║dziernika 2010, 10:42 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 27 sierpnia 2010, 15:35
Sebastian Pyrek napisał(a):
Niestety m├│j balkon na wi─Öcej nie pozwala, a jutro do pracy rodacy ;)

A mo┼╝e by tak ruszy─ç zada i wynie┼Ť─ç teleskop przed blok. Ja jak mieszka┼éem na blokach w K─Ötach to dra┼éowa┼éem z III pi─Ötra. (Windy nie by┼éo). A przy okazji jak si─Ö roz┼éo┼╝ysz na chodniku to spe┼énisz misj─Ö popularyzacji astronomii w┼Ťr├│d plebsu, bo zawsze jaki┼Ť przechodzie┼ä chce popatrze─ç. :)

Baader Neodymium Moon&Skyglow
tel: 603 892 900

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 pa┼║dziernika 2010, 20:53 
Napisz─Ö teraz co┼Ť co starym wyjadaczom wyda si─Ö herezj─ů.
Ot├│┼╝ dzi┼Ť pr├│bowa┼éem sobie popatrze─ç przez "nowy" nabytek okular Meade S5000 20mm SWA. Niestety wszelkie pr├│by wyj┼Ťcia na dw├│r spe┼éz┼éy na niczym - latarni dooko┼éa mojego bloku zbyt wiele, wi─Öc odpu┼Ťci┼éem. Na balkonie wieje ┼╝e g┼éow─Ö urywa i ┼ézy wyciska. Przy okazji chcia┼éem zerkn─ů─ç na Jowisza. O ile w obraz z 20 by┼é zno┼Ťny, to z 5 NLV do bani. Wr├│ci┼éem do domu - teleskop w oknie - jeszcze gorzej. Mia┼éem si─Ö zwija─ç, ale zamkn─ů┼éem jeszcze okno, przetar┼éem je z obu stron ┼Ťcierk─ů i zerkn─ů┼éem na Jowisza przez pi─ůtk─Ö. O niebo lepiej ni┼╝ na dworze. (teleskop tak ustawiony by nie "widzia┼é" latarni na ulicy). W 10 TPL Jowisz niemal super. W┼éo┼╝y┼éem 20 i szcz─Öka mi opad┼éa. Obraz niemal ostry jak ┼╝yleta. Niewielkie "duszki" (nie wiem jak to si─Ö fachowo nazywa) wok├│┼é najja┼Ťniejszych obiekt├│w (na dworze tego nie by┼éo, wi─Öc to pewnie wina szyby). Kitowy Kellnerek nawet na dworze takiego obrazu nie dawa┼é racji na niewielki k─ůt jaki mog─Ö ogarn─ů─ç z okna to za wiele nie zobaczy┼éem, ale pokaza┼éo mi to jaki potencja┼é ma m├│j nowy okular. Nawet w tej 20 spokojnie wida─ç by┼éo pasy w atmosferze Jowisza (dodatkowo wzmocni┼éem je p├│┼║niej niebieskim filtrem).
Zazdroszcz─Ö tym co maj─ů w┼éasny ogr├│dek :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 pa┼║dziernika 2010, 21:05 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 10 maja 2010, 16:58
Patrzy┼ée┼Ť przez zamkni─Öte okno? O rzesz... to pewnie szyba robi┼éa za dodatkowe szk┼éo i stworzy┼ée┼Ť naturalnego lantana :D Oczywi┼Ťcie ┼╝artuje, sorki ale nie mog─Ö si─Ö doczeka─ç a┼╝ mi si─Ö telep sch┼éodzi :lol:

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 pa┼║dziernika 2010, 21:44 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Grzegorz Dobija napisał(a):
Patrzy┼ée┼Ť przez zamkni─Öte okno? O rzesz... to pewnie szyba robi┼éa za dodatkowe szk┼éo i stworzy┼ée┼Ť naturalnego lantana :D Oczywi┼Ťcie ┼╝artuje, sorki ale nie mog─Ö si─Ö doczeka─ç a┼╝ mi si─Ö telep sch┼éodzi :lol:

Albo szyba robi┼éa za dodatkowe lustro jakie┼Ť 20-30 calowe :lol:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: