Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 16:44

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 16:33 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Listopad nie sprzyjał obserwacjom. Z tego co pamiętam obserwowaliśmy z Adamem K. nocą z 31 października na 1 listopada a teraz Alfred z Amadeuszem wstrzelili się w króciutkie okienko pogodowe.

Mam nadzieję że grudzień będzie łaskawszy, choć ze względu na jego charakter - zabieganie, święta - może być trudniej ze znalezieniem czasu na obserwacje. Jeśli ktoś jednak ten czas znajdzie - zapraszam do ich opisania.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 20:40 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Skrzypek napisał(a):
Jeśli ktoś jednak ten czas znajdzie - zapraszam do ich opisania.

Znajdziemy ten czas na 1000%, byle tylko pogoda się odnalazła :)

PS. Proszę co najmniej do gwiazdki przerwać zakupy telepów ! :lol: :lol: :lol:

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 2 grudnia 2013, 22:49 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 1 grudnia 2013, 16:26
Posty: 18
Lokalizacja: Kończyce Małe
Jestem tu nowy, więc może takie banalne pytania mogą się spotkać z irytacją ludzi, dla których to pestka, ale dla mnie astronomia to jeszcze trochę terra incognita, lecz pomyślałem sobie, czemu mam grzebać po całym internecie, w końcu są tu osoby dla których to pewnie będzie proste, jak droga stad do Betelguezy.. otóż :
dojeżdżam do pracy codziennie jakieś 60 km, a teraz robi się szybko ciemno, więc zaczyna być szybciej widoczne rozgwieżdżone niebo.. jechałem na południe (chyba..?) i gdzieś około 16-17.00 świeciła na niebie piękna gwiazda, jedyna i bardzo jasna, i strasznie mnie to zaintrygowało, co to może być za obiekt.

Wiem, że tu pewnie wszyscy to wiedzą, zatem proszę nie pękajcie ze śmiechu i podzielcie się tą wiedzą ze mną, biednym robaczkiem. Za jakiś tam czas też będę mądrzejszy, ale na razie coś tam sobie przeczytam, coś znajdę w moim iPhonie, a czegoś się mogę dowiedzieć od mądrzejszych :)

dzięki !

_________________
Sic itur ad astra


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 2 grudnia 2013, 23:16 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Między wymienionymi przez Ciebie godzinami na SSW świeci zachodząca Wenus, a na ESE wschodząca Kapella.
Polecam darmowy program Stellarium.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 2 grudnia 2013, 23:33 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 15 lipca 2013, 15:05
Posty: 43
Lokalizacja: Luszowice
Jeśli masz smartfona to spróbuj zainstalować skyeye, stellarium na tel. niestety jest płatne.
pozdrawiam

_________________
kontakt: przemo0000@o2.pl
tel: 519612086
Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 / Teleskop Skylux Bresser 70/900


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 2 grudnia 2013, 23:52 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Leszek Machej napisał(a):
jechałem na południe (chyba..?) i gdzieś około 16-17.00 świeciła na niebie piękna gwiazda, jedyna i bardzo jasna, i strasznie mnie to zaintrygowało, co to może być za obiekt

To była Wenus -4,6mag. Jaśniejsze na niebie są tylko Słońce i Łysy. Kilka godzin później na wschodzie znajdziesz Jowisza z księżycami. Zainstaluj sobie na iPhonie SkySafari (podstawowa wersja kosztuję parę groszy a czasem jest darmowa). Potrząśniesz, to pokaże Ci wskazany telefonem obszar nieba. Ekscytująca i pouczająca zabawa na początek. Najlepiej zacząć od zapamiętania gwiazdozbiorów i najjaśniejszych gwiazd :) Warto też sobie kupić jakiś atlas nieba. Reszta przychodzi sama i wciąga... :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 00:02 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 1 grudnia 2013, 16:26
Posty: 18
Lokalizacja: Kończyce Małe
Dzięki, mam Stellarium, ale jak jadę to nie mogę sprawdzać, a nie wiem jeszcze jak sprawdzić co świeciło o jakiejś tam minionej godzinie.. myślałem o Wenus bo ją wiele razy podziwiam, kiedy chodzę z psem wieczorem :) będzie świecić aż do wiosny ?

_________________
Sic itur ad astra


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 07:40 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Leszek Machej napisał(a):
będzie świecić aż do wiosny ?

Będzie ją widać mniej więcej do końca roku.


Dziś wstałem, a może raczej obudziłem się o 6.00, a najdziwniejsze obserwacje przeprowadziłem o 6.5-7 zerkając przez niezasłonięte okno w sypialni. Leciał mianowicie tak jasny bolid jakiego jeszcze nigdy nie widziałem. Po prostu kula ognia jak w Czelabińsku ;)
Widziałem go ze wschodu, a leciał chyba z północnego wschodu.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 11:53 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Zgadza się. Widziałem go z samochodu w drodze do pracy. Końcówka zjawiska ok. 1 sek. ale i to było nie złe:)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 11:56 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Adam Krawczyk napisał(a):
Dziś wstałem, a może raczej obudziłem się o 6.00

Po wieczornym lornetkowaniu dziś przebudziłem się koło 4:50 i od razu spojrzałem w okno.
Niebo cudowne więc nie zakłócając snu stróżowi ;) wyszedłem z budynku i skupiłem się na komecie.
Zacne widowisko! Znacznie lepsze niż gdy ostatnio robiłem zdjęcia koło północy.
O poranku kometa świeci bardzo wysoko na ciemnym niebie - namierzyłem ją gołym okiem.
W lornetce - bajka. Warto specjalnie wcześniej wstać!
Tym razem nie chciało mi się wracać po aparat i z tego oglądania fotek nie będzie.

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 8 grudnia 2013, 14:34 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Skrzypek napisał(a):
Grześ już wszystko ładnie opisał. Przede wszystkim doskwierał przenikliwy wiatr, teleskopami trzęsło, oczy łzawiły no i ten przeraźliwy ziąb. Niebo też nie najlepsze, zasnute delikatną mgiełką czy też wysokimi chmurami. Mimo tego co nieco było widać, tak więc wyjazd nie poszedł na marne. Przede wszystkim chrzest bojowy przeszło oświetlenie walizki :P , ponadto miałem okazję rzucić okiem przez ES-a 28mm 68 st. Bardzo zacne szkiełko z komfortowym ER.

Mały niedosyt obserwacyjny pozostał, trzeba zatem czekać do następnego razu, byle nie przy takim wietrzysku.

Zamierzałem dołączyć do Was w Wiśniczach późnym wieczorem 3 grudnia ale udana imprezka z okazji równych 12 miesięcy od pierwszego minizlotu teamu południowego przerodziła się w obserwacje u Dawida.
Pogoda na południu była nieco lepsza. Naszym celem było przetestowanie współpracy korektora komy GSO z nasadką bino. Niestety zestaw nie ogniskuje w newtonie. Po wsunięciu całego wyciągu nadal widać pająka. Trudno.
Porównywaliśmy też obrazy z ES-ów do plossla Meade 5000 na DS-ach i do orciaka BGO na Jowiszu. Wyniki dość zaskakujące ale wolę przemilczeć (...).
Do Lovejoya również nie doczekaliśmy. Ponieważ obserwacje nie były planowane, po powrocie z knajpy przemarzłem okrutnie w półbutach i wyjściowym płaszczu. Wróciłem koło północy bardzo zadowolony. Podziękowania dla Dawida i Michała za udany wieczór i dla Jagody za gorącą herbatę na dworze :D

W dniu 7 grudnia aura zaskoczyła mnie pozytywnie. Na Śląsku po południu dał się we znaki ciężki atak śnieżycy. "Halny" chciał przewrócić astrocara na dwupasmówce a tuż za Strzelcami była już sucha droga i czyste od południa niebo. Przez całą drogę podziwiałem na popołudniowym niebie wspaniałą samotną parę: Łysego z Wenus. Wyobraziłem sobie jak byłoby pięknie gdyby zamiast Wenus w szyku był drugi ziemski Księżyc... Fajne uczucie, jakbym nagle przeniósł się do odległych światów, na inną planetę! ;) Liczyłem, że sprzyjająca pogoda po zmroku utrzyma się aż do Wielkopolski.
Na miejscu zastałem takie warunki:
Załącznik:
Komentarz: Krótkie lukanie w podróży do Wielkopolski
AmkH8500a_small.jpg
AmkH8500a_small.jpg [ 386.5 KiB | Przeglądane 7798 razy ]

Z podróżnym zestawem obserwacyjnym czekałem ponad godzinę na mojej stałej miejscówce, wyłapując z pomiędzy chmur co się dało. W końcu kurtyna zamknęła się dokumentnie.
M42 w nasadce bino zapiętej do refraktora wyglądała cudnie. Szerokie pole jak w lornetce - razem z pasem myśliwego - a szczegóły mgławicy jak w wielkim lustrze. Bajka!
Cieszę się, że nasadka ogniskuje bez barlowa - na dodatek ze sporym zapasem regulacji w wyciągu.
Zaliczyłem 7-mego namiastkę obserwacji ale przy obecnej pogodzie to i tak sporo dla mnie.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 8 grudnia 2013, 15:19 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Bardzo fajny opis Amadeo :)

Czy ten podróżny zestaw obserwacyjny to ED80 na AZ4? To ważna informacja, bo przynajmniej wiadomo z czym ogniskuje bino bez barlowa. A bino z tego co pamiętam to WO.

Niestety pomalutku Księżyc będzie studził zakusy obserwacyjne, chyba że nastawimy się właśnie na obserwacje księżycowe i planetarne.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 8 grudnia 2013, 16:12 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Skrzypek napisał(a):
Bardzo fajny opis Amadeo :)

Czy ten podróżny zestaw obserwacyjny to ED80 na AZ4? To ważna informacja, bo przynajmniej wiadomo z czym ogniskuje bino bez barlowa. A bino z tego co pamiętam to WO.

Niestety pomalutku Księżyc będzie studził zakusy obserwacyjne, chyba że nastawimy się właśnie na obserwacje księżycowe i planetarne.

Dzięki Adam! Niezbyt obfite te wczorajsze obserwacje ale i tak dały mi bardzo satysfakcjonujące obrazy :D Codziennie rano wstaję też na kometę lecz jeszcze nie trafiłem na bezchmurne niebo...
Zestaw mini to zmodyfikowany SW120/600 M-CRF na AZ4 (od Meade). Myślę, że z Twoim Edkiem też na 100% zogniskuje nasadka! Polecam się, możemy wypróbować w Wiśniczach, jakby co :D

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: środa, 18 grudnia 2013, 00:34 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Alfred Błażytko napisał(a):
Kometę dzisiaj widziałem bardzo podobnie jak na zdjęciu, była również widoczna gołym okiem :). W lornetce pokazała ładnie otoczkę i warkocz. Dzisiaj chcę się na nią zaczaić z teleskopem :)

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Codziennie rano wstaję też na kometę lecz jeszcze nie trafiłem na bezchmurne niebo...


Boniowice, 17.12.2013, 5:30AM - w końcu pogoda umożliwiła mi upolowanie zielonej komety C/2013 R1 (Lovejoy).
Mimo nieziemskiej poświaty Łysego, kometa jest dobrze widoczna. Ma zbliżoną jasność i rozmiary do pobliskiej M13. Bardzo łatwo ją odnaleźć :)
Prawdopodobnie z powodu pełni nie zrobiła na mnie aż tak dużego wrażenia jak C/2011 L4 (Panstarrs).
Po powrocie do miasta ok. 6:00 okazało się, że jest równie dobrze widoczna jak na miejscówce.

Należy celować w "prawe ucho" Herkulesa - polecam, puki są warunki...
Załącznik:
Lovejoy 17122013.jpg
Lovejoy 17122013.jpg [ 58.14 KiB | Przeglądane 7685 razy ]

Jutro - jeśli pogoda pozwoli - zamierzam coś pofocić ;)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: środa, 18 grudnia 2013, 23:11 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): wtorek, 19 listopada 2013, 00:26
Posty: 51
Lokalizacja: Międzyrzecze (Tychy)
ja tego samego dnia ok 4 15 nie mogłem niestety jej odszukać... niebo niebieskie od księżyca

_________________
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 19 grudnia 2013, 00:29 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Krzysztof Pomietło napisał(a):
ja tego samego dnia ok 4 15 nie mogłem niestety jej odszukać... niebo niebieskie od księżyca

To prawda Krzysiu! Całe niebo było jasne od Łysego. Ale seeing był kapitalny, niebo przejrzyste jak czyste szkło. Mars, Jowisz, Księżyc i jasne gwiazdy były tego ranka mega ostre. Wyglądały, jakby chciały wyskoczyć z nieboskłonu.
Gwiazdozbiór Herkulesa był przez tą łunę prawie niewidoczny. W tej sytuacji zorientowałem się po innych widocznych jeszcze na wschodzie gwiazdozbiorach.
Świetnie było widać Smoka i powyżej Wielką Niedźwiedzicę oraz jasne gwiazdy w okolicy: z lewej w dole Wegę i z prawej w górze Arktura (a zaraz za nim na prawo czerwonego Marsa). Mniej więcej pośrodku między tymi jasnymi gwiazdami (bliżej Lutni) powinna być głowa Herkulesa - dobrze już widoczna przez lornetkę. Skacząc po gwiazdach najpierw odnalazłem gromadę M13 a następnie prawe ucho Herkulesa gdzie kometa sama prosiła się o podziwianie :D Wszystko jak na załączonej powyżej mapce.
Mimo błękitnego nieba zarówno M13 jak i Lovejoy były znakomicie widoczne przez lornetkę, wielkie i wyraziste - nawet po powrocie do centrum miasta. Jądro z grubą żarzącą otoczką i szeroki ale dość krótki, "kwadratowy" warkocz.
Przy okazji odkryłem wygodną miejscówkę na wzgórzu niedaleko Boniowic, z dala od zabudowań i ulicznych świateł. Około 10-15min. drogi od Zabrza, Gliwic i TG.
Niestety dzisiaj rano niczego na niebie nie było widać. Mimo wczorajszych planów nie udało mi się utrwalić komety lustrzanką.
Powodzonka!

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2013, 11:01 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Dziś nad ranem znowu pogoda dopisała :twisted: Łysy nadal przeszkadza ale trzeba brać to co jest.
Zamiast opisu moich dzisiejszych obserwacji wklejam 2 poglądowe fotki...
Załącznik:
Komentarz: Z kometą w Boniowicach
Boniowice_Amadeusz_20131221_01.jpg
Boniowice_Amadeusz_20131221_01.jpg [ 702.91 KiB | Przeglądane 7586 razy ]
Załącznik:
Komentarz: Zooooom
Boniowice_Amadeusz_20131221_02.jpg
Boniowice_Amadeusz_20131221_02.jpg [ 271.74 KiB | Przeglądane 7586 razy ]


Życzę wszystkim udanego przedświątecznego weekendu :)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2013, 22:08 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 10 stycznia 2012, 09:50
Posty: 737
Lokalizacja: Częstochowa
Pięknie Amadeusz. A jeżeli chodzi o księżyc to na zdjęciach widać ja rozświetla nocny krajobraz.

_________________
Pozdrawiam
Rafał Malczyk
moje filmy - Vimeo, moje fotki - Flickr
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2013, 23:45 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Świetna fotka Amadeo. Ja bym to nazwał "Walka światła zachodzącego Księżyca ze światłem wschodzącego Słońca":) Zwycięzcy nie uświadczysz. NIGDY!;)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 22 grudnia 2013, 20:46 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Dziękuję Panowie za uwagi nt. zastanego światła. Tak samo cenne dla mnie jak ta pamiątkowa fota z kometą. To czysty przypadek. Myślałem, że to łuna od GOP bo akurat chcąc umieścić w centrum kometę musiałem wejść na linię naszej aglomeracji ale też faktycznie... wschodzącego Słońca :D
To miała być czysto techniczna fotka poglądowa dlatego wybaczcie szum i pojechane gwiazdki. Nie miałem przy sobie telepa ani teleobiektywu.
Tu znów zaskoczenie i dla mnie nowe doświadczenie: w 17-50/2.8 odkręconym na maxa - w którym Panstarrs wyszła duża i okazała - zielonkawy Lovejoy jest maluteńki, ledwo widoczny.

Prawdopodobnie na oryginale tego pamiątkowego zdjęcia załapała się przypadkiem również C/2012 X1 (Linear) w sąsiedztwie widocznej tu gwiazdy 39 Ser. Obecnie kometa ma 12,8mag więc przez lornetkę nieosiągalna.
Sprawdzę to po Świętach w domu. Byłoby super zakończyć rok mając z 2 nocek fotki z 3 kometami... :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL