Teraz jest niedziela, 5 kwietnia 2020, 15:58

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Miejskie obserwacje
PostNapisane: czwartek, 24 wrze┼Ťnia 2009, 09:07 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Jako ┼╝e jak na razie wi─Ökszo┼Ť─ç z nas mieszka w miejskich molochach, przychodzi nam obserwowa─ç niebo w dosy─ç trudnych warunkach spowodowanych bardzo mocnym jego za┼Ťwietleniem. Poniewa┼╝ temat miejskich obserwacji przewija si─Ö cz─Östo w innych w─ůtkach, postanowi┼éem za┼éo┼╝y─ç nowy, gdzie skupiliby┼Ťmy si─Ö nad tym zagadnieniem. A wi─Öc piszcie co i czym uda┼éo Wam si─Ö zaobserwowa─ç z miejsc, gdzie mieszkacie.
Ja ju┼╝ wspomina┼éem, ┼╝e jak byli┼Ťcie w Bieszczadach, to z balkonu w centrum Chorzowa wyhaczy┼éem male┼ästwem 80/400 M57. Ma┼éa bo ma┼éa (okular 8mm, power 50x), ale dosy─ç wyra┼║na. Tym refraktorkiem uda┼éo mi si─Ö r├│wnie┼╝ z domu zobaczy─ç M13, M31, M42, M27 nie jestem pewny - musz─Ö sprawdzi─ç, gromadki otwarte M35, M44, M45 i par─Ö innych rzeczy kt├│re musz─Ö sobie przypomnie─ç. Tak wi─Öc dla spragnionego obserwacji astromaniaka jest to zawsze jaka┼Ť alternatywa.
Kto nast─Öpny :?:

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Miejskie obserwacje
PostNapisane: czwartek, 24 wrze┼Ťnia 2009, 10:24 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Z miasta dobrze widać Słońce i Księżyc :lol: :lol: :lol: , a na poważnie choć nie mam czarnego nieba, ale na pewno ciemniejsze jak w Katowicach przykładowo, to nie mam problemów z wieloma emkami.
Wczoraj natrzaska┼éem tego tyle, ┼╝e g┼éowa ma┼éa, ┼é─ůcznie z Veilem. Po kolei z map:
M103, M31, M110, M52, NGC7142, M29, NGC 6960 6992 Veil oczywi┼Ťcie w OIII, M56, M27, M13, M92, M81, M82, H i X Persei, M71, M15, M27, M2.
To chyba wszystko w skr├│cie. Wielu jasnych emek nie dostrzeg┼éem, bo niebo w niekt├│rych miejscach mam po prostu zbyt jasne. Nie umia┼éem wczoraj za chiny wyhaczy─ç M33, a szuka┼éem do┼Ť─ç d┼éugo. S─ůsiad dodatkowo da┼é czadu ostrym ┼Ťwiat┼éem z placu i ju┼╝ si─Ö chcia┼éem zwija─ç, ale on mnie ubieg┼é i zosta┼éem jeszcze.
Obserwacje zakończyłem już o 22.00, bo w TV leciał fajny film.
Jak wida─ç w mie┼Ťcie te┼╝ mo┼╝na polowa─ç, cho─ç wyprawa poza miasto to ca┼ékiem inna bajka.
Czekam ca┼éy czas a┼╝ si─Ö "obudz─ů" zimowe konstelacje, a wtedy zacznie si─Ö prawdziwy kosmos.
To ju┼╝ chyba wszystko co mam do powiedzenia na temat wojny w Wietnamie. :lol:

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 wrze┼Ťnia 2009, 11:55 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
A ja wczoraj troch─Ö poobserwowa┼éem lornetk─ů (Synte 6" mam w drugim mieszkaniu i nie chcia┼éo mi si─Ö tam jecha─ç). Wraca┼éem do domu po 23 i okaza┼éo si─Ö, ┼╝e co┼Ť wida─ç gwiazdy wi─Öc tak spontanicznie wyskoczy┼éem na balkon na ok p├│┼é godziny. Uda┼éo mi si─Ö namierzy─ç M13 w postaci mgie┼éki oraz M71 (te┼╝ jako delikatn─ů mgie┼ék─Ö). Bardzo mnie zaskoczy┼é widok M39 w ┼üab─Ödziu - bardzo mi si─Ö spodoba┼éa ta gromada otwarta tylko troch─Ö od niej kark boli. Poza tym standardowo rzuci┼éem oko na Jowisza i generalnie obejrza┼éem sobie te┼╝ ┼üab─Ödzia, du┼╝o w nim gwiazdek i sam widok przez lornetk─Ö cieszy :) Potem troch─Ö zmarz┼éem wi─Öc wynios┼éem si─Ö do wyrka ┼Ťni─ç o bezchmurnej pogodzie, cudownym seeingu i awarii o┼Ťwietlenia w mie┼Ťci ;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 wrze┼Ťnia 2009, 16:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Ka┼╝dy z Was zapewne zna s┼éynn─ů formu┼ék─Ö: telep+bezchmurne niebo+centrum miasta= :evil: No ale nie znaczy to jednak, ┼╝e z miasta nic si─Ö nie zobaczy. Poczynaj─ůc od Ksi─Ö┼╝yca i planet, zaliczy┼éem z domu takie oto obiekty: M31, hihotki, wieszak (Cr 399), M34, M39, M42, M104 :shock: , Plejady, M5, M13, M27, M11, M57... tu mi ju┼╝ pami─Ö─ç szwankuje, ale by┼éo tego troch─Ö. Mog─Ö nawet zaryzykowa─ç stwierdzenie, ┼╝e z miasta mo┼╝na przy dobrym seeingu wypatrzy─ç ok 40% katalogu Messiera. Oczywi┼Ťcie nie wszystkie obiekty s─ů idealnie widoczne, ale przynajmniej wida─ç, ┼╝e co┼Ť tam si─Ö ju┼╝ majaczy w okularze. Dla mnie ewenementem by┼éa M104 czyli s┼éynne Sombrero. Ca┼ékiem nie┼║le prezentowa┼éa si─Ö w 6" + SWAN 25 mm. Pasa ciemnej materii nie by┼éo wida─ç, ale dobrze widoczny by┼é charakterystyczny kszta┼ét galaktyki.

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 wrze┼Ťnia 2009, 23:33 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Ja obserwowa┼éem Jowisza i M31 z balkonu "chichotki" przy takim ┼Ťwietle jak u mnie niewiele wida─ç. Ostatnio by┼éy chmury. Poza tym musz─Ö jeszcze sporo po─çwiczy─ç. Ale z ca┼é─ů ekip─ů my┼Ťl─Ö, ┼╝e b─Ödzie ┼éatwiej.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: