Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:46

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Miejskie obserwacje
PostNapisane: czwartek, 24 września 2009, 09:07 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Jako że jak na razie większość z nas mieszka w miejskich molochach, przychodzi nam obserwować niebo w dosyć trudnych warunkach spowodowanych bardzo mocnym jego zaświetleniem. Ponieważ temat miejskich obserwacji przewija się często w innych wątkach, postanowiłem założyć nowy, gdzie skupilibyśmy się nad tym zagadnieniem. A więc piszcie co i czym udało Wam się zaobserwować z miejsc, gdzie mieszkacie.
Ja już wspominałem, że jak byliście w Bieszczadach, to z balkonu w centrum Chorzowa wyhaczyłem maleństwem 80/400 M57. Mała bo mała (okular 8mm, power 50x), ale dosyć wyraźna. Tym refraktorkiem udało mi się również z domu zobaczyć M13, M31, M42, M27 nie jestem pewny - muszę sprawdzić, gromadki otwarte M35, M44, M45 i parę innych rzeczy które muszę sobie przypomnieć. Tak więc dla spragnionego obserwacji astromaniaka jest to zawsze jakaś alternatywa.
Kto następny :?:

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Miejskie obserwacje
PostNapisane: czwartek, 24 września 2009, 10:24 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Z miasta dobrze widać Słońce i Księżyc :lol: :lol: :lol: , a na poważnie choć nie mam czarnego nieba, ale na pewno ciemniejsze jak w Katowicach przykładowo, to nie mam problemów z wieloma emkami.
Wczoraj natrzaskałem tego tyle, że głowa mała, łącznie z Veilem. Po kolei z map:
M103, M31, M110, M52, NGC7142, M29, NGC 6960 6992 Veil oczywiście w OIII, M56, M27, M13, M92, M81, M82, H i X Persei, M71, M15, M27, M2.
To chyba wszystko w skrócie. Wielu jasnych emek nie dostrzegłem, bo niebo w niektórych miejscach mam po prostu zbyt jasne. Nie umiałem wczoraj za chiny wyhaczyć M33, a szukałem dość długo. Sąsiad dodatkowo dał czadu ostrym światłem z placu i już się chciałem zwijać, ale on mnie ubiegł i zostałem jeszcze.
Obserwacje zakończyłem już o 22.00, bo w TV leciał fajny film.
Jak widać w mieście też można polować, choć wyprawa poza miasto to całkiem inna bajka.
Czekam cały czas aż się "obudzą" zimowe konstelacje, a wtedy zacznie się prawdziwy kosmos.
To już chyba wszystko co mam do powiedzenia na temat wojny w Wietnamie. :lol:

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Miejskie obserwacje
PostNapisane: czwartek, 24 września 2009, 11:55 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
Posty: 548
Lokalizacja: Tychy
A ja wczoraj trochę poobserwowałem lornetką (Synte 6" mam w drugim mieszkaniu i nie chciało mi się tam jechać). Wracałem do domu po 23 i okazało się, że coś widać gwiazdy więc tak spontanicznie wyskoczyłem na balkon na ok pół godziny. Udało mi się namierzyć M13 w postaci mgiełki oraz M71 (też jako delikatną mgiełkę). Bardzo mnie zaskoczył widok M39 w Łabędziu - bardzo mi się spodobała ta gromada otwarta tylko trochę od niej kark boli. Poza tym standardowo rzuciłem oko na Jowisza i generalnie obejrzałem sobie też Łabędzia, dużo w nim gwiazdek i sam widok przez lornetkę cieszy :) Potem trochę zmarzłem więc wyniosłem się do wyrka śnić o bezchmurnej pogodzie, cudownym seeingu i awarii oświetlenia w mieści ;)

_________________
Tak wiem, że na tym awatarze wyglądam jak z innej planety ale myślałem, że to właśnie o to chodzi w Astronomii!
Lornetka: Bushnell Falcon 10x50; Teleskop: Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6"
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Miejskie obserwacje
PostNapisane: czwartek, 24 września 2009, 16:53 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Każdy z Was zapewne zna słynną formułkę: telep+bezchmurne niebo+centrum miasta= :evil: No ale nie znaczy to jednak, że z miasta nic się nie zobaczy. Poczynając od Księżyca i planet, zaliczyłem z domu takie oto obiekty: M31, hihotki, wieszak (Cr 399), M34, M39, M42, M104 :shock: , Plejady, M5, M13, M27, M11, M57... tu mi już pamięć szwankuje, ale było tego trochę. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że z miasta można przy dobrym seeingu wypatrzyć ok 40% katalogu Messiera. Oczywiście nie wszystkie obiekty są idealnie widoczne, ale przynajmniej widać, że coś tam się już majaczy w okularze. Dla mnie ewenementem była M104 czyli słynne Sombrero. Całkiem nieźle prezentowała się w 6" + SWAN 25 mm. Pasa ciemnej materii nie było widać, ale dobrze widoczny był charakterystyczny kształt galaktyki.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Miejskie obserwacje
PostNapisane: czwartek, 24 września 2009, 23:33 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Ja obserwowałem Jowisza i M31 z balkonu "chichotki" przy takim świetle jak u mnie niewiele widać. Ostatnio były chmury. Poza tym muszę jeszcze sporo poćwiczyć. Ale z całą ekipą myślę, że będzie łatwiej.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL