Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Co w 2011 roku?
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=1946
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ środa, 22 grudnia 2010, 11:10 ]
Tytuł:  Co w 2011 roku?

Zbliża się kolejny rok. Lata szybko lecą i każdym rokiem my i nasz sprzęt się starzeje. W bieżącym roku pogodnych dni było jak na lekarstwo i mam nadzieje, że 2011 rok da nam wreszcie szanse obserwacji głownie na zlotach.
Tym razem będzie oficjalnie ich trzy i stanowią one główne punkty programu forum AstroCD. Nie możemy oczywiście jeszcze zapomnieć o dwutygodniowych AstroWczasach w Bieszczadach, na które jeszcze są wolne miejsca!
Wracając jednak do zlotów.
Tak jak napisałem będą trzy. Jeden wiosną podczas długiego majowego weekendu 29 kwietnia do 3 maja w Zwardoniu, następnie letni 25 do 28 sierpnia na Kudłaczach oraz jeden jesienny pod patronatem Delta Optical 29 września do 2 października w Bieszczadach. Pierwsze dwa dostępne będą wyłącznie dla forumowiczów AstroCD. Nie chciałbym aby powtórzyła się sytuacja z Kudłaczy, gdzie pojawili się handlarze i osoby oferujące np. szlifowanie i tak dobrych luster. Imprezy te będą zamknięte.
Trochę inaczej będzie to wyglądało podczas ostatniego zlotu w Bieszczadach.
W tym przypadku wstęp wolny dla wszystkich. Tu zapowiada się sporo atrakcji ale o tym niedługo.
W ciągu całego roku jak zawsze co miesiąc spotykamy się w Dąbrowie Górniczej w Dąbrowskim Obserwatorium Astronomicznym. Daty spotkań ustalane są na ogół zawsze przy okazji poprzedniego spotkania.

Co na niebie?
4 stycznia po wschodzie będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca w fazie od 0,795 do 0,819. Znając życie trudno będzie wstrzelić się w pogodę, jednak kto wie, może komuś się uda. Uwaga będzie to ostatnie zaćmienie Słońca widoczne w Polsce do 20 marca 2015 roku!
W przypadku zaćmień Księżyca możemy poobserwować 2 tego typu zjawiska. Całkowite 15 czerwca przy wschodzie Księżyca i tak samo 10 grudnia, również przy wschodzie.
Słońce
Okres minimum aktywności minął. Od wiosny w ruch pójdą folie mylarowe. Na powierzchni powinniśmy się spodziewać średnio nawet kilka grup plam, choć zapewne znajdą się jeszcze okresy słabej aktywności. Nie mniej jednak w 2011 roku aktywność Słońca powinna wzrosnąć.
Księżyc
Jak zawsze możemy liczyć na spora ilość zakryć i odkryć gwiazd przez tarczę Księżyca. Ciekawie zapowiada się może nie zakrycie, ani odkrycie lecz minięcie gwiazdy Al. Baldah (+2,9 mag.) 21 maja. Inne ciekawe zakrycia to seria zakryć 12 marca zakrycie υ Tau (+4,3 mag.), 13 marca gwiazdy Propus (+3,5 mag.) i 14 marca Mekbudy (+4,0 mag).
Bliskie koniunkcje Księżyca z planetami – 1 marca, z Wenus (1,5°); 27 lipca z Marsem (0,5°)
Planety
Rok 2011 możemy podzielić na dwa okresy. W pierwszej połowie w którym króluje Saturn i w drugiej połowie roku – Jowisz. Odpowiednio planety znają się w opozycjach w 4 kwietnia i 29 października. W zasadzie w momencie zachodu Saturna w połowie roku wschodzi od razu Jowisz.
Jak prawie zawsze najlepszą porą na obserwacje Merkurego będzie druga połowa marca, kiedy to planeta znajdzie się stosunkowo wysoko nad horyzontem po zachodzie Słońca. Analogicznie nad ranem najlepiej widoczna będzie w połowie grudnia. Wyjątkowo niekorzystnie swoje położenie będzie miała Wenus. W zasadzie cały rok w pobliżu Słońca. Dopiero w grudniu zacznie pojawiać się nad zachodnim horyzontem.
Mars który w opozycji znajdzie się dopiero 3 marca 2012 będzie widoczny w drugiej połowie roku wyłącznie w drugiej części nocy.
Uran widoczny w Rybach w opozycji znajdzie się 26 września. Neptun znajdujący się Wodniku w opozycji znajdzie się 23 sierpnia.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/