Teraz jest pi─ůtek, 14 sierpnia 2020, 08:06

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - marzec 2011
PostNapisane: poniedzia┼éek, 21 marca 2011, 01:34 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Dzi┼Ť po raz pierwszy wypr├│bowali┼Ťmy Ethosy z 12" Newtonem, ale tylko z balkonu i na Ksi─Ö┼╝ycu. Obraz szokuj─ůcy.
W 10 mm mie┼Ťci si─Ö ca┼éy Ksi─Ö┼╝yc i jeszcze jest obw├│dka pustego pola, okular ostrzy idealnie do samego ko┼äca i w por├│wnaniu w LVW ca┼éy Ksi─Ö┼╝yc jest widoczny w 13 mm. Jako┼Ť─ç i ostro┼Ť─ç obrazu jest jednak lepsza w Ethosach, 3,7 mm to po prostu poezja, podobnie 6 mm.
Oceniaj─ůc do dobrej obserwacji powinno si─Ö mie─ç jeszcze 13 mm i 17 mm. Co do 21 mm to chyba 31 mm Nagler b─Ödzie wystarczaj─ůcy, ale musz─Ö jeszcze por├│wna─ç, poniewa┼╝ pole widzenia jest takie same.
Okulary 100* s─ů inne i jest to inna jako┼Ť─ç patrzenia. Ciekawe, ┼╝e jak si─Ö prze┼éo┼╝y do wyci─ůgu okular o mniejszym polu widzenia po d┼éu┼╝szej obserwacji 100* polem, to ma si─Ö niesamowite wra┼╝enie, ┼╝e np 65* LVW to zabawki. :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 22 marca 2011, 23:45 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Aleksander Knapik napisał(a):
..... to ma si─Ö niesamowite wra┼╝enie, ┼╝e np 65* LVW to zabawki. :mrgreen:

Jak je będziesz chował w piaskownicy to powiedz gdzie :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 23 marca 2011, 09:32 
Ranga: [6]
Ranga: [6]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
A ja sobie wczoraj wieczorkiem otworzy┼éem sezon na saturna... niestety drgaj─ůce powietrze skutecznie uniemo┼╝liwi┼éo namierzenie Cassiniego... ale nic straconego ;)

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ci─Ö┼╝kim" sprz─Ötem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakie┼Ť dooperelle.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 23 marca 2011, 17:16 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 18 wrze┼Ťnia 2009, 10:35
Warto skierowa─ç rurki na nasz─ů dzienn─ů gwiazd─Ö
niez┼ée grupki plam.Ogl─ůda┼éem dzi┼Ť 0,5m Cassegrainem w ramach
pokaz├│w jakie zorganizowa┼éem w zwi─ůzku z trwaj─ůcym VII Festiwalem Nauki
WSB w D─ůbrowie G├│rniczej.

Dariusz W. Nelle

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 marca 2011, 00:00 
Ranga: [7]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Dzisiaj patrza┼éem na M-42 lornet─ů 20 x 80 i co mnie zdziwi┼éo ;
Mgławicy prawie nie widac natomiast trapez aż wyskakuje z okularów
Naprawde ciekawostka obserwacyjna

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 marca 2011, 00:18 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
A ja patrzy┼éem dzi┼Ť z balkonu ED-kiem przy powerze 30x i mg┼éawiczk─Ö by┼éo ┼éadnie wida─ç, trapez te┼╝. Cho─ç pod ciemniejszym niebem jest o niebo lepiej ;) .

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 marca 2011, 00:20 

Adam Skrzypek napisał(a):
A ja patrzy┼éem dzi┼Ť z balkonu ED-kiem przy powerze 30x i mg┼éawiczk─Ö by┼éo ┼éadnie wida─ç, trapez te┼╝. Cho─ç pod ciemniejszym niebem jest o niebo lepiej ;) .
Adas mnie nie chodzi o to czy wida─ç lepiej czy gorzej
Po prostu w lornecie wida─ç tylko trapez we mgle i tyle

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 marca 2011, 01:42 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 23:06
A czy kto┼Ť obserwowa┼é Merkurego? Z tego co mi wiadomo jest w maksymalnej elongacji wschodniej ;) Ja, niestety, w pracy, mo┼╝e jutro uda mi si─Ö na chwilk─Ö wyrwa─ç z rur─ů w plener ;)

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy
Vanguard 7x50, Bresser 10x50

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 marca 2011, 10:16 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:45
Wczoraj w godzinach popo┼éudniowych do┼Ť─ç spontanicznie postanowili┼Ťmy z Kasi─ů i Markiem wybra─ç si─Ö w teren na obserwacje. Pocz─ůtkowo chcieli┼Ťmy sprawdzi─ç now─ů miejsc├│wk─Ö za S┼éawkowem, jednak okaza┼éo si─Ö, ┼╝e sza┼éu nie ma. Zapada decyzja o przeniesieniu si─Ö na sprawdzon─ů miejsc├│wk─Ö, czyli do Ryczowa. Troch─Ö asfaltem, troch─Ö polnymi i le┼Ťnymi drogami w ko┼äcu docieramy do Ryczowa. Po wyj┼Ťciu z samochod├│w, kopara mi opada do piaszczystej, bielicowej gleby ÔÇô ciemno┼Ťci i┼Ťcie egipskie!!
Po rozstawieniu si─Ö zaczynam od NGC 7023 Irys ÔÇô do┼Ť─ç ┼éatwej do odszukania i ciekawej mgie┼éki. Moim zdaniem obraz bez filtra jak i z filtrem UHC-S por├│wnywalny ÔÇô z filtrem oczywi┼Ťcie niebo jest ciemniejsze. B─Öd─ůc w Cefeuszu usi┼éuj─Ö znale┼║─ç dwie ma┼ée gromady otwarte, jednak nie mam pewno┼Ťci, ┼╝e to co ogl─ůda┼éem, w rzeczywisto┼Ťci poszukiwanymi gromadami by┼éo.
Kolejnymi obiektami s─ů M13 w Herkulesie wprost powalaj─ůca w 8mm, M64 (Czarnooka) ÔÇô zreszt─ů nie bez problemu odnaleziona, NGC 4565 ÔÇô znaleziona przypadkiem podczas przeczesywania okolic Mel 111 ÔÇô galaktyka NGC 4565 wygl─ůda wprost rewelacyjnie w okularze 17mm ÔÇô pi─Ökny kszta┼ét p┼éaskiego dysku widzianego ÔÇ×od kantuÔÇŁ jest zaskakuj─ůcy. W Warkoczu Bereniki uda┼éo si─Ö dostrzec jeszcze wiele galaktyk, niestety nie jestem w stanie okre┼Ťli─ç, kt├│re to by┼éy. P├│┼║niej wskakujemy na chwil─Ö do Panny, ale poprzez Kruka ÔÇô a ┼Ťci┼Ťlej ogl─ůdamy Sombrero (M104) .
Po Sombrero udaje mi si─Ö bez problemu namierzy─ç M109 w Wielkiej Misi. P├│┼║niej Kasia z Markiem przypominaj─ů mi o obiekcie, na kt├│ry zasadza┼éem si─Ö bez powodzenia ostatnio.
Najpierw atlas, przestudiowanie dok┼éadnie mapy ÔÇô co by wiedzie─ç gdzie wcelowa─ç. P├│┼║niej cel, pal!!! Korekta, szybki rzut zaakomodowanego oka i jest, w celu!!

Łańcuch Markariana.
Obiekt ten m─Öczy┼é mnie odk─ůd o nim przeczyta┼éem. Poprzednio warunki na pozwoli┼éy na jego odnalezienie, ale teraz posz┼éo do┼Ť─ç zgrabnie. Zaczynamy od zdiagnozowania M68 i M64 (NGC 4406 i 4374), p├│┼║niej ┼éatwo trafiamy w NGC 4438 i NGC 4435. Jest nie┼║le, mamy 4 sk┼éadniki.
Patrz─Ö na mapk─Ö z Poradnika..., cholera, trzeba szuka─ç dok┼éadniej, kolejny rzut oka w okular i mamy nast─Öpne sk┼éadniki ÔÇô NGC 4388 i NGC 4461 (t─Ö ostatni─ů Kasia dojrza┼éa niemal┼╝e dzi─Öki satelicie, kt├│ry w┼éa┼Ťnie praktycznie przez ni─ů przelatywa┼é). Jest nie┼║le, to ju┼╝ 6 sk┼éadnik├│w. Zastanawiam si─Ö, jaki jest zasi─Ög w tych warunkach.... Kolejny rzut oka na mapk─Ö, kilka chwil na akomodacj─Ö oka ÔÇô i s─ů nast─Öpne ÔÇô NGC 4458, NGC 4402 i NGC 4387 ÔÇô ta ostatnia ma +13,0 mag, co stanowi m├│j rekord obserwacyjny jak i wyznacznik wczorajszych mo┼╝liwo┼Ťci pod Ryczowskim niebem.
By┼é─ů to ju┼╝ extrema, ale NGC 4402 (+12,6 mag) by┼éa widoczna ju┼╝ bez wi─Ökszych problem├│w.
Teraz na spokojnie widz─Ö, ┼╝e mogli┼Ťmy szuka─ç dok┼éadniej NGC 4477 i NGC 4473, bo s─ů do┼Ť─ç jasne ÔÇô zreszt─ů niewykluczone, ┼╝e je widzieli┼Ťmy. Reasumuj─ůc ÔÇô 9 galaktyk z ┼üa┼äcucha Markariana dostrze┼╝onych z s─ůsiedztwa aglomeracji ┼Ťl─ůskiej uwa┼╝am za wielki sukces.

Na koniec jeszcze M51 doskonale widoczna z ramionami i oczywi┼Ťcie M57 ÔÇô ale tej ostatniej nie trzeba ju┼╝ specjalnie opisywa─ç....

Nie b─Öd─Ö ju┼╝ szuka┼é miejsc├│wek bli┼╝ej domu ÔÇô nie warto. Dobre warunki w Ryczowie w Ryczowie wynagradzaj─ů kilometry ÔÇô po prostu warto.

Doskona┼ée warunki obserwacyjne wynikaj─ů te┼╝ z tego, ┼╝e Koksownia Przyja┼║┼ä, g┼é├│wny zatruwacz nieba po prostu wy┼é─ůczy┼é cz─Ö┼Ť─ç o┼Ťwietlenia przemys┼éowego, dzi─Öki czemu ┼éuna na po┼éudniu jest du┼╝o mniejsza.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 marca 2011, 11:16 

Fajny opis, gratuluj─Ö obserwacji! Jakich okulark├│w u┼╝ywali┼Ťcie do obserwacji Markariana? Pozdrawiam

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 marca 2011, 13:29 
Administrator
Administrator

Bombowy opis :!: Musz─Ö si─Ö tam kiedy┼Ť w ko┼äcu pofatygowa─ç (cho─ç parking w Ojcowie ju┼╝ zaliczy┼éem ;) ).

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 marca 2011, 13:46 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 5 lutego 2010, 20:01
Podpisuj─Ö si─Ö pod tym co napisa┼é Marcin, obserwacje by┼éy wyborne. Po przyje┼║dzie do Ryczowa poczuli┼Ťmy si─Ö jak u siebie :) W Ryczowie uderzaj─ů dwie rzeczy - niebo, sprawa oczywista i... ┼Ťwie┼╝o┼Ť─ç prawie g├│rskiego powietrza. Mieszkaj─ůc w centrum miasta docenia si─Ö takie rzeczy. Z rado┼Ťci─ů wi─Öc przyst─ůpili┼Ťmy do rozstawiania klamot├│w. Po wst─Öpnych ogl─Ödzinach nieba stwierdzam, ┼╝e M44 jest bardzo dobrze widoczna go┼éym okiem, pewnie dla niekt├│rych to nic szczeg├│lnego, ale w Katowicach ogl─ůdaj─ůc j─ů w okularze 25mm nie widzia┼éam jej tak dobrze jak w Ryczowie w lornetce (12x40). W tej┼╝e lornetce widzia┼éam wczoraj M13, M51, M3 i inne etcetery, ale najbardziej zaskoczy┼é mnie w niej widok M64. Niekt├│rzy niedowiarkowie zarzucali mi podejrzane sprawy typu zaparowanie lornetki :) P├│┼║niej jednak Marek, kt├│ry ma lepszy wzrok ode mnie potwierdzi┼é moje przypuszczenia.
Jednak widok Czarnookiej w teleskopie, w okularze 8mm to zupe┼énie inna bajka. Byli┼Ťmy ni─ů wprost oczarowani, zw┼éaszcza Marek. Mnie natomiast powali┼éa na kolana Sombrero, r├│wnie┼╝ w ├│semce. Przepi─Öknie widoczna z wyra┼║n─ů struktur─ů i urokliwym s─ůsiedztwem trzech gwiazdek - wygl─ůdaj─ůcych niczym miniaturowy pas Oriona. Po tych ochach i achach nie mog┼éo zabrakn─ů─ç kultowej M51, nie wspominaj─ůc ju┼╝ o jej bardzo dobrze widocznych ramionach i innych detalach. U nas ogl─ůdana w ├│semce, natomiast u Marcina w 17mm - bardzo zacny widoczek, chyba w przysz┼éo┼Ťci nab─Ödziemy taki okularek. Nawet stwierdzili┼Ťmy z Marcinem, ┼╝e wida─ç w niej Supernow─ů, cho─ç kwestia podlega dyskusji :)
Nie mog┼éo te┼╝ zabrakn─ů─ç Tripletu w SP 25mm. Z kulek to tradycyjnie by┼éa M13, M3 i po raz pierwszy M53 w Warkoczu Bereniki - trafiona podczas szukania Czarnookiej. By┼éo r├│wnie┼╝ par─Ö gromad w Wo┼║nicy. Na ruszt wrzucili┼Ťmy te┼╝ Saturna, kt├│ry rozgrza┼é nas nie tylko swym widokiem, ale i ciep┼éym kolorem. Dobrze widzieli┼Ťmy jego cztery ksi─Ö┼╝yce - Tytan, Dione, Enceladus i Rhea. Na koniec ogl─ůdamy M57, dostajemy na drog─Ö muffink─Ö od Marcina i zadowoleni wracamy do Katowic, w kt├│rych jak zwykle nie ma gdzie zaparkowa─ç...

Aha zapomnia┼éam wspomnie─ç, ┼╝e dodatkowym atutem Ryczowa jest wysoko┼Ť─ç: ok. 450m, zatem wszystkie ewentualne mg┼éy pozostaj─ů w dole.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 marca 2011, 14:51 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 10 pa┼║dziernika 2009, 19:05
Ostatnio obserwowałem w niedzielny wieczór. Pogoda była ładna, seeing też ok.
Udało mi się zobaczyć:
Galaktyki M81/M82- bardzo ładna para, lepiej niż poprzednio.
Gromady otwarte: M36, M37 i M38 w Wo┼║nicy oraz M45 w Byku
Mg┼éawic─Ö M42 w Orionie- ┼éadna, cho─ç ju┼╝ do┼Ť─ç nisko nad horyzontem
I na deser Saturn- ┼éadne pier┼Ťcienie oraz satelity
Kamil

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 11:20 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Z Piotrkiem wybrali┼Ťmy si─Ö wczoraj do Mekki podkarpackich obserwator├│w miejskich czyli do os┼éawionego Mo┼éodycza. Zbi├│rka pod moim mieszkaniem w Jaros┼éawiu o 19.30. Szybkie za┼éadowanie si─Ö do samochodu i ruszamy. W okolicy Mo┼éodycza zaczynamy szuka─ç jakiej┼Ť sensownej miejsc├│wki. Zjazd z drogi na prawo - dooopa - jaki┼Ť wjazd do nadle┼Ťnictwa. Jedziemy dalej i tym razem na lewo w las, droga fajna ale opr├│cz jakiego┼Ť monumentalnego grobu tudzie┼╝ pomnika, pewnie ┼╝o┼énierzy znale┼║li┼Ťmy sam las i zero miejsc obserwacyjnych:( Postanawiamy pojecha─ç na nasze wcze┼Ťniejsze miejsce no i niestety r├│wnie┼╝ pora┼╝ka. Przysz┼éa wiosna wi─Öc drewno z lasu trzeba wozi─ç i oczywi┼Ťcie rozje┼║dzi─ç drog─Ö:( przy okazji mieli┼Ťmy mo┼╝liwo┼Ť─ç urwania listwy przy zderzaku...No nic - lekko zdegustowani postanawiamy pojecha─ç do samej miejscowo┼Ťci i tam znale┼║─ç co┼Ť w miar─Ö sensownego. Przejazd przez miejscowo┼Ť─ç skr─Öt w pola i.....jest!!! Wysiadamy, rozk┼éadamy sprz─Öt i mo┼╝emy si─Ö delektowa─ç pi─Öknym niebem:) Na pocz─ůtek test okular├│w na Saturnie. Scopos, SWA 22, 13 i 8 oraz Hyperion 5. Wszystkie okulary ┼éadnie ostrz─ů w wyci─ůgu 2" opr├│cz Hypcia, tu niestety potrzebny jest wyci─ůg 1,25", Saturn bardzo ┼éadny, w 8 i 5 ┼éadnie widoczna przerwa Cassiniego i pas. R├│wnie┼╝ ksi─Ö┼╝yce zaliczone ale raczej zerkaniem. Generalnie Hypcio daje lepsze obrazy ni┼╝ m├│j wcze┼Ťniejszy SWA 5. Potem przysz┼éa kolej na ogl─ůdanie DS'├│w. Wiosna ┼╝egna Oriona wi─Öc ostatnie spojrzenia na M42 potem otwarte w Wo┼║nicy i polujemy na Kraba. Polowanie bardzo udane. Kilka powi─Öksze┼ä i r├│┼╝ne wra┼╝enia w 22 i 13 chyba najlepsze efekty. Przechodzimy do Jednoro┼╝ca ogl─ůdaj─ůc otwarte NGC-2301, 2244, 2252 i M48, 50. Nast─Öpnie na tapet─Ö posz┼éa Panna i po opisie wcze┼Ťniejszym Marcina mieli┼Ťmy ch─Ötk─Ö na ┼éa┼äcuch. Chwila namierzania i jest:) Naprawd─Ö urokliwe jest spogl─ůdanie i odkrywanie coraz to nowszych galaktyczek i coraz mniejszej wielko┼Ťci gwiazdowej:) Poniewa┼╝ Panna jest bardzo bogata wi─Öc ustrzelili┼Ťmy jeszcze kilka eMek i NGC. Potem przesun─Öli┼Ťmy si─Ö nieopodal do Warkocza Berneniki i musz─Ö powiedzie─ç ┼╝e praktycznie ca┼éa zosta┼éa przez nas "przeleciana". Niemal┼╝e wszystkie obiekty b─Öd─ůce w zasi─Ögu telepka do 12-13 wielko┼Ťci gwiazdowej zosta┼éy przez nas wy┼éapane. Na mnie najwi─Öksze wra┼╝enie zrobi┼éa M64 Czarnooka - wyj─ůtkowo ┼éatwo namierzona i co┼Ť do czego b─Öd─Ö wraca┼é jeszcze nie raz bo zosta┼éem oczarowany - mianowicie NGC 4565 Ig┼éa. Jej kszta┼ét jest wr─Öcz zjawiskowy. Zakocha┼éem si─Ö jak nic;) Pod koniec zasadzili┼Ťmy si─Ö jeszcze na kulki M53 M3 M5 oraz M92 i M13 pr├│buj─ůc je porozbija─ç r├│┼╝nymi okularami, a przed zebraniem sprz─Ötu jeszcze dyszel od Wozu i M101 M51 oraz niedaleko S┼éonecznik i Psy Go┼äcze z M94 i NGC4618 i 4625 i chyba obok IC ale pewno┼Ťci nie mamy;) Obserwacje sko┼äczyli┼Ťmy na lekkim mrozie kiedy wszystko zacz─Ö┼éo parowa─ç. Wyj─ůtkowo owocny wyjazd pomimo lekkiej ┼éuny w dw├│ch miescach :D

SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Pl├Âssl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 12:12 

Potwierdzam, bardzo owocny wyjazd :D Dodam jeszcze, i┼╝ por├│wnywali┼Ťmy Saturna w Hyperionie 5mm i SWA 8mm+ Barlow, zgodnie stwierdzili┼Ťmy i┼╝ wynik jest na korzy┼Ť─ç Hypcia ;) ├ôsemka z barlowem da┼éa du┼╝y, jednak ma┼éo kontrastowy obraz, nie da┼éo si─Ö go wyostrzy─ç. Bardzo mi si─Ö podoba┼é Saturn w niebieskim filtrze, musz─Ö przyzna─ç, i┼╝ Radek ma lepszy wzrok, gdy┼╝ dorwa┼é Przerw─Ö Cassiniego i pas chmur na tarczy (kto wie, czy nie oktagonaln─ů burz─Ö na biegunie? :D ). Musz─Ö stwierdzi─ç, i┼╝ Hyperion 5 68*daje bardzo ┼éadne widoczki w powerze 240x, nie pozwala┼é Saturnowi tak szybko przemnkn─ů─ç przed oczami. Poczczas moich wcze┼Ťniejszych obserwacji w kitowcach (zw┼éaszcza 10mm) Jowisz znika┼é ekspresem z pola widzenia :o

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 12:37 

A jak oceniacie ten Ma┼éodycz, naprawde taki ┼Ťwietny ?

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 13:13 

Mo┼éodycz ;) Szczerze powiedziawszy, nie mamy tam jeszcze pewnej miejsc├│wki. Za pierwszym razem widoczki nam popsu┼é ┼éysy+zalegaj─ůcy ┼Ťnieg i drzewa dooko┼éa, wczoraj mieli┼Ťmy ┼éun─Ö na p├│┼énocy (latarnie w Mo┼éodyczu), oraz na po┼éudniu (Jaros┼éaw). Nie wiemy, gdzie je┼╝d┼╝─ů ci, kt├│rzy go chwal─ů, ale na pewno nie tam gdzie my byli┼Ťmy ostatnie 2 razy ;) Reasumuj─ůc: miejscowo┼Ť─ç jest bardzo ciemna, jad─ůc mi─Ödzy lasami by┼éo naprawd─Ö czarno, ale myk polega na tym, ┼╝eby wiedzie─ç gdzie si─Ö ulokowa─ç, naprawd─Ö, du┼╝o czasu po┼Ťwi─Öcili┼Ťmy z Radkiem na szukaniu dogodnego miejsca, a tutaj du┼╝o lasu, drogi i rowy silnie namokni─Öte i grz─ůskie, wi─Öc nie wsz─Ödzie uda┼éo nam si─Ö wjecha─ç. Mo┼╝e kto┼Ť z forumowicz├│w ma tam sprawdzone miejsce, z dobrym dojazdem, bez ┼éun i las├│w doooko┼éa? Pozdrawiam

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 1 kwietnia 2011, 08:10 
Administrator
Administrator

Piotr Wojnar napisał(a):
Dodam jeszcze, i┼╝ por├│wnywali┼Ťmy Saturna w Hyperionie 5mm i SWA 8mm+ Barlow, zgodnie stwierdzili┼Ťmy i┼╝ wynik jest na korzy┼Ť─ç Hypcia ;) ├ôsemka z barlowem da┼éa du┼╝y, jednak ma┼éo kontrastowy obraz, nie da┼éo si─Ö go wyostrzy─ç.

A jaki to barlow :?:
Gdyby┼Ťcie mieli mo┼╝liwo┼Ť─ç podpi─Öcia pod 8mm PowerMate 2,5x to pospadaliby┼Ťcie ze sto┼ék├│w, je┼Ťli takowych u┼╝ywacie przy obserwacjach ;) :D . Zero problem├│w, jasny ostry obraz. Trzeba b─Ödzie kiedy┼Ť razem to sprawdzi─ç.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 1 kwietnia 2011, 08:41 

Barlow 2x, ale jakiej marki nie pami─Ötam, bo by┼éo ciemno :lol: Sprz─Öt by┼é Radka, niech on si─Ö wypowie, nie hc─Ö nikogo w b┼é─ůd wprowadzi─ç ;) Prowadzili┼Ťmy obserwacje bezkrzese┼ékowe, ale niekt├│re widoczki ┼Ťcina┼éy nas z n├│g :D Czyli widz─Ö, ┼╝e barlow barlowowi nier├│wny :o Z ch─Öci─ů zobaczy┼ébym, co Powermate potrafi, pozdrawiam, Piotrek

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 kwietnia 2011, 22:31 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Moje pierwsze obserwacj─Ö zacz─Ö┼éy si─Ö 30.03 po tym jak od Olka dosta┼éem za FREE (thx Olek :)) jego stock'owy okular 25 mm. Sprz─Öt - stary teleskop marki TOWA. Ogniskowa 1000 mm, ┼Ťwiat┼éosi┼éa 8,8, okular 114 mm. Le┼╝a┼é u mnie w gara┼╝u od roku a Olek pom├│g┼é mi go wskrzesi─ç. Nigdy w ┼╝yciu nie obserwowa┼éem nieba i nie spodziewa┼éem si─Ö cud├│w ale Saturn ju┼╝ przy powi─Ökszeniu 40x zrobi┼é na mnie takie wra┼╝enie ┼╝e mi szcz─Öka opad┼éa. Ciary na plecach by┼éy :). Jego namierzenie nie by┼éo bardzo trudne. Co prawda nie kolimowa┼éem jeszcze tele ale da┼éem rady. Par─Ö dni p├│┼║niej odnalezienie Saturna by┼éo jeszcze ┼éatwiejsze.

Ciesze si─Ö strasznie, ┼╝e mog┼éem zacz─ů─ç swoj─ů przygod─Ö z niebem. Mo┼╝e na nie najlepszym sprz─Öcie ale jako┼Ť zacz─ů─ç trzeba. Co to dopiero b─Ödzie jak wreszcie uda mi si─Ö kupi─ç lepszy sprz─Öt? Bakcyl jak nic.

Na koniec mam pytanko. Par─Ö dni temu obserwowa┼éem Saturna. Nie wiem czy to mo┼╝liwe abym przy powi─Ökszeniu 40x m├│g┼é zobaczy─ç ksi─Ö┼╝yc Saturna - Tytana? Widzia┼éem go jako bardzo ma┼é─ů kropeczk─Ö w odleg┼éo┼Ťci ok. 3 d┼éugo┼Ťci Saturna. Jest najwi─Ökszym ksi─Ö┼╝ycem i ma ponad 5 tys. km. ┼Ťrednicy. Patrz─ůc na ksi─Ö┼╝yce Saturna to mi si─Ö zgadza ale nie jestem pewien.

Teraz poluj─Ö na Plejady M35 bo s─ů do┼Ť─ç blisko. Powinno si─Ö uda─ç ale na razie czekam na klarowne niebo.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: