Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Astronomiczne imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=2279
Strona 1 z 1

Autor:  Aleksander Halor [ wtorek, 29 marca 2011, 23:14 ]
Tytuł:  Astronomiczne imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

http://www.festiwal.torun.pl/

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 15-19 kwietnia. Wśród festiwalowych imprez będzie wiele pokazów dotyczących astronomii.
Na niektóre z nich wymagane są zapisy (bezpłatne), które rozpoczną się już 4 kwietnia.
Festiwal nauki w Toruniu organizowany jest już po raz jedenasty. Co roku na festiwalu nie brakowało imprez o tematyce astronomicznej i podobnie będzie tym razem.
Organizatorzy zaplanowali aż 13 imprez z kategorii "astronomia". Na wszystkie wstęp jest darmowy, jednak niektóre wymagają wcześniejszych zapisów e-mailowych
lub telefonicznych (od 4 kwietnia) albo wejściówek (ich dystrybucja rozpocznie się 13 kwietnia).

W tym roku będzie okazja zobaczyć widma gwiazdowe i dowiedzieć się co astronomowie potrafią z nich odczytać.
Impreza zatytułowana "Co w tęczy siedzi" będzie powtórzona czterokrotnie od soboty 16 kwietnia do wtorku 19 kwietnia w godzinach
12:30-14:00 w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Obowiązują wejściówki.

Kolejną imprezą festiwalową będą "Dźwięki kosmosu", czyli plenerowy koncert muzyki elektronicznej "Jan Hevelius in memoriam" pod
620-tonowym radioteleskopem w Centrum Astronomii UMK. Podczas koncertu będą prowadzone pokazy nieba przez teleskopy optyczne,
a także będzie można posłuchać szumu radiowego kosmosu, jaki odbiera największy polski radioteleskop. Impreza rozpoczyna się w sobotę
16 kwietnia i niedzielę 17 kwietnia o godzinie 21:00. Wstęp za okazaniem wejściówki.

W ramach imprezy "Gwiezdna chemia" będzie okazja zwiedzić część optyczną obserwatorium astronomicznego w Piwnicach i
wziąć udział w warsztatach spektroskopowych. Termin: poniedziałek 18 kwietnia i wtorek 19 kwietnia, godzina 17:00. Obowiązują wejściówki.

"Jasne jak Słońce!" to kolejna okazja do zwiedzenia obserwatorium astronomicznego w Piwnicach, szczególnie dla najmłodszych.
Impreza skierowana jest bowiem do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Uczestnicy będą mogli przeprowadzić obserwacje
Słońca pod nadzorem studentów i doktorantów. Impreza odbędzie się tylko raz, w sobotę 16 kwietnia o godzinie 14. Wymagane są wejściówki.

Druga impreza dla dzieci odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia o godz. 17. Będzie to możliwość zwiedzenia radioastronomicznej części
obserwatorium w Piwnicach, w ramach imprezy "Kosmiczne fale radiowe - przygoda z radioastronomią". Również tutaj wymagane będą wejściówki.

Kolejną z atrakcji będzie wykład na temat kształtu Wszechświata, który rozpocznie się w sobotę 16 kwietnia o godz. 15 w siedzibie
Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ulicy Wysokiej. W przypadku tej imprezy nie ma ograniczeń co do liczby uczestników.

W poniedziałek 18 kwietnia i wtorek 19 kwietnia o godz. 17 będzie można zwiedzać Katedrę Radioastronomii Centrum Astronomii
UMK i wziąć udział w warsztatach z budowy radia oraz w radiowych obserwacjach astronomicznych zatytułowanych "Obserwacje CH3OH, czyli chemia w kosmosie".
Obowiązywać będą wejściówki.

"Odyseja astronomiczna" to tytuł wykładu na temat podróży z prędkościami nadświetlnymi, teleportacji i innych ciekawych rozwiązań technicznych znanych z filmów.
Wykład odbędzie się dwukrotnie, w sobotę 16 kwietnia o godz. 12:30 i niedzielę 17 kwietnia o godz. 12:00 w Instytucie Fizyki UMK. Wejściówki nie są wymagane.

Tradycyjnie nie zabraknie też pokazu nieba przez teleskopy zorganizowanego w środku miasta. Organizatorzy zapraszają na Plac Podominikański
w sobotę 16 kwietnia o godzinie 21. Imprezie tej towarzyszyć będzie "Radio Planet i Komet" w Polskim Radiu PiK. Na tę imprezę nie są wymagane wejściówki

Na Bulwarach Nadwiślańskich już po raz szósty odbędą się Mistrzostwa Rakiet Wodnych. Termin: poniedziałek 18 kwietnia godz. 12. Brak ograniczenia liczby uczestników.

Kolejną astronomiczną imprezą będzie wykład na temat toruńskich zegarów słonecznych, który odbędzie się w Instytucie Fizyki UMK w sobotę o godz. 9:30.
Po wykładzie będzie można wziąć udział w warsztatach i własnoręcznie wykonać zegar słoneczny, który będzie można zabrać ze sobą do domu.
Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne.

Organizatorami festiwalu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.
Festiwal w roku 2010 przyciągnął 30 tysięcy uczestników. Witryna internetowa toruńskiego festiwalu ma adres www.festiwal.torun.pl.

Autor:  Marcin Gładkowski [ środa, 30 marca 2011, 19:48 ]
Tytuł:  Re: Astronomiczne imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Drodzy miłośnicy,
nie wszystkie informacje, które znajdują się na stronie festiwalu są prawdziwe!

Jeśli chodzi o koncert "Jan Hevelius in memoriam" pod radioteleskopem to odbędzie się jedynie w sobotę, w niedziele już nie, ponieważ organizatorzy otrzymali połowę zaplanowanych na ten cel pieniędzy.

Podczas sobotniego koncertu (16 kwietnia) odbędzie się pokaz nieba w wykonaniu miłośników zgromadzonych wokół portalu astronomicznego AstroVisioN.pl. Jako organizator samego pokazu ZAPRASZAM was drodzy miłośnicy!. Na stronie podano godziny: 21:00 - 22:30, jednak może to ulec niewielkim zmianom (np. rozpoczęcie nieco wcześniej).

Zbieram listę chętnych osób do przyjazdu i wzięcia udziału w pokazie nieba. Miłośnicy, którzy mają daleko do Torunia mogą przenocować (w nocy z soboty na niedziele) w hotelu dla obserwatorów, który znajduje się w obserwatorium. Są to pokoje 2 osobowe z łazienką. Obok hoteliku (znajdującego się w części radioastronomicznej placówki) jest kuchnia z jadalnią (lodówka, kuchenka, mikrofala itp.), także jest możliwość zrobienia sobie herbaty czy podgrzania obiadu (niestety w weekendy nie są dowożone obiady do obserwatorium).

Prosiłbym o wcześniejsze poinformowanie mnie o chęci przyjazdu, bo tak mogą Was nie wpuścić do obserwatorium.

Kontakt ze mną (można dzwonić o dowolnej porze):

tel: 508 - 488 - 765
gg: 7967504

Autor:  Marcin Gładkowski [ czwartek, 31 marca 2011, 19:26 ]
Tytuł:  Re: Astronomiczne imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Aby nie było wątpliwości - nocleg jest darmowy.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/