Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:27

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecie┼ä 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 09:36 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Karol Kudra napisał(a):
M13 znajduje si─Ö Herkulesie a ten le┼╝y tu┼╝ obok Vegi. Vega dlatego ┼╝e jest do┼Ť─ç jasnym obiektem i nie by┼éo jej trudno odnale┼║─ç.

Ok ,ale herkules jest bardzo ┼éatwo rozpoznawalnym gwiazdozbiorem i rozumiem ,┼╝e za pomoc─ů Wegi pr├│bowa┼ée┼Ť znale┼║─ç w┼éa┼Ťnie jego a nie M13? Ta kulka znajduje si─Ö mniej wi─Öcej na prawym biodrze herkulesa.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:02 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Grzegorz Czernecki napisał(a):
[Ta kulka znajduje si─Ö mniej wi─Öcej na prawym biodrze herkulesa.

Dok┼éadnie tak. Veg─Ö ┼éatwo odnalaz┼éem bo jest jasn─ů gwiazd─ů a potem pr├│bowa┼éem skierowa─ç si─Ö na Herkulesa i odnale┼║─ç M13 ale nie uda┼éo mi si─Ö. Podjad─Ö dzisiaj do Lidla mo┼╝e b─Öd─ů mieli jeszcze te lidletki :). My┼Ťl─Ö ┼╝e dla startuj─ůcego w tym temacie lornetka jest dobr─ů opcj─ů.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:38 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Karol Kudra napisał(a):
Podjad─Ö dzisiaj do Lidla mo┼╝e b─Öd─ů mieli jeszcze te lidletki :). My┼Ťl─Ö ┼╝e dla startuj─ůcego w tym temacie lornetka jest dobr─ů opcj─ů.

W┼éa┼Ťnie chcia┼éem Ci to zaproponowa─ç. Dla pocz─ůtkuj─ůcego obserwatora, kt├│rym niew─ůtpliwie jeszcze jeste┼Ť, to raczej najprostsze rozwi─ůzanie na poznanie nieba.
Drug─ů opcj─ů, jest wyjazd na wsp├│lne obserwacje. Tam koledzy zawsze co┼Ť podpowiedz─ů i pomog─ů.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:57 
Moderator globalny
Moderator globalny

Tylko ,┼╝e w lidletce nie wprawiony obserwator mo┼╝e jej nie zauwa┼╝y─ç
a jak ju┼╝ b─Ödziesz w herkulesie to jest tam jeszcze jedna fajna kulka.

Za┼é─ůczniki:
stellarium-001.png
stellarium-001.png [ 68.88 KiB | Przegl─ůdane 1402 razy ]
stellarium-000.png
stellarium-000.png [ 72.75 KiB | Przegl─ůdane 1404 razy ]

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing
G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 19:35 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 17:03
A dla mnie Panowie i Panie kwiecien to po┼╝egnanie chyba najpi─Ökniejszego nieba,nieba zimowego. To w┼éa┼Ťnie zim─ů niebo oferuje nam wiele pi─Öknych i jasnych eMek kt├│re chyba bez problemu odnajdzie nawet pocz─ůtkuj─ůcy mi┼éosnik astronomi.Spogl─ůdam na te cuda ka┼╝dej zimy ,widzia┼éem je ju┼╝ setki amo┼╝e tysi─ůce razy,i ci─ůgle wywo┼éuj─ů u mnie jakie┼Ť pozytywne emocje i zachwyt.Mo┼╝e to wam sie wyda─ç dziwne,ale tak ju┼╝ mam,to jest jeden z nielicznych powod├│w ┼╝e troche mi ┼╝al ┼╝e ju┼╝ po zimie.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 22:59 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
A ja to dzis osleplem chyba. Chcialem skorzystac z okazji ze chmury sie zwinely a latarnie na ulicy po ostatnich wiatrach odmowily posluszenstwa i wycelowalem malenstwo w miejsce gdzie teoretycznie powinny byc m81 i m82 i .... nie znalazlem. szukalem bladzilem nie zobaczylem :( Uprzedzajac ewentualne sugestie ... zdjalem dekiel z obiektywu :mrgreen:
Za to ksiezyc hmm no ten prezentowal sie pieknie i pomimo slepoty udalo mi sie go znalezc :P

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 23:07 
Moderator globalny
Moderator globalny

Tomasz Famulski napisał(a):

Za to ksiezyc hmm no ten prezentowal sie pieknie i pomimo slepoty udalo mi sie go znalezc :P

I tu szukał bym przyczyny ;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 kwietnia 2011, 00:46 

Dzisiejsze niebo by┼éo dla mnie totalnym zaskoczeniem. Po fatalnym dniu i masie chmur noc by┼éa rewelacyjna i bezchmurna. Po raz kolejny podj─ů┼éem si─Ö pr├│by poszukiwania M13 (walczy┼éem od 23:00 do 0:40). Na pocz─ůtek poszed┼é ┼üysy :). Poter Saturn. I tu posz┼éo g┼éadko. Przypomnia┼éo mi si─Ö, ┼╝e mam w domu ma┼é─ů lornetk─Ö 10x25. Postanowi┼éem jej u┼╝y─ç bo nigdy nieba przez ni─ů nie ogl─ůda┼éem. Teraz ju┼╝ wiem, ┼╝e musz─Ö mie─ç lepsz─ů ale dzi─Öki niej odnalaz┼éem M44. Dzi─Öki temu ┼éatwo namierzy┼éem j─ů teleskopem. To moja pierwsza gromada otwarta! Jestem pod wra┼╝eniem. Blisko M44 jest M46 ale niestety moja lornetka nie si─Öga takiego magnitudo. Przyszed┼é czas na M13 ale niestety nadal niepowodzenie. Lornetk─ů nie mog─Ö jej zlokalizowa─ç a teleskopem tym bardziej. No c├│┼╝ - mo┼╝e jeszcze nie czas? Cierpliwo┼Ť─ç przy astro to cnota.

Zajecha┼éem dzi┼Ť do Lidla ale sp├│┼║ni┼éem si─Ö 5 min. Sklep by┼é otwarty do 18:00. Podjad─Ö w tygodniu.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 kwietnia 2011, 07:11 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Karol Kudra napisał(a):
Po raz kolejny podj─ů┼éem si─Ö pr├│by poszukiwania M13 (walczy┼éem od 23:00 do 0:40)... Przyszed┼é czas na M13 ale niestety nadal niepowodzenie. Lornetk─ů nie mog─Ö jej zlokalizowa─ç a teleskopem tym bardziej. No c├│┼╝ - mo┼╝e jeszcze nie czas? Cierpliwo┼Ť─ç przy astro to cnota.

Spokojnie! Lornetk─ů 10x50 namierzysz j─ů bez problemu (10x25 to troch─Ö ma┼éo), a co dopiero Twoim teleskopem. Trening czyni mistrza ;). Lidletka jak najbardziej si─Ö nada.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 kwietnia 2011, 08:41 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Karol Kudra napisał(a):
Przyszedł czas na M13 ale niestety nadal niepowodzenie.

'Kip trajing' jak mawiali egipscy astronomowie, a z pewno┼Ťci─ů si─Ö op┼éaci :mrgreen:
Za przyk┼éad walki z trudno┼Ťciami dam swoje wczorajsze obserwacje.
Ok.22-23 kontynuowałem testy lidletki i...z okna kuchennego wypatrzyłem M13.
Warunki typowo miejskie, miliony lamp, wysokie budownictwo w okolicy gliwickiego lotniska wi─Öc Herkules le┼╝y gdzie┼Ť nad Zabrzem i reszt─ů roz┼Ťwietlonej aglomeracji.
W tej cz─Ö┼Ťci nieba go┼éym okiem nie by┼éo wida─ç s┼éabszych gwiazd Lutni, Herkules nik┼éy - niczym si─Ö nie wyr├│┼╝nia┼é.
Zgrubna orientacja na podstawie najja┼Ťniejszych gwiazd typu Wegi, Arktura i Spiki. Saturn widoczny.
Dopiero w lornetce wyskakiwa┼éy gwiazdki podw├│jne, charakterystyczne linie gwiazdozbior├│w i gdzie┼Ť tam przyczajona szara chmura M13 - znajdywa┼éem j─ů kilka razy podchodz─ůc z r├│┼╝nych stron.
Zatem lidleta daje rad─Ö...a przecie┼╝ u Ciebie niebo jest o kilka klas lepsze ni┼╝ u mnie.
Paradoksalnie, mo┼╝e problemem jest w┼éa┼Ťnie nawigacja po niebie zbyt obficie usianym gwiazdami.
Pozdrowienia,

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 kwietnia 2011, 10:04 
Moderator globalny
Moderator globalny

Dla zobrazowania ca┼éo┼Ťci, powiem Wam, ┼╝e M13 to jeden z naj┼éatwiejszych obiekt├│w na niebie. Odnalezienie go przy odrobinie wprawy, nie powinno przysporzy─ç wi─Ökszych problem├│w. Jak powiedzia┼é Adam, w lidletce znajdziesz na pewno, tylko ma┼éa rada. Nie wykonuj gwa┼étownych ruch├│w lornetk─ů. Tak b─Ödzie ┼éatwiej. Niebo w lornetce jest zupe┼énie inne od widzianego go┼éym okiem.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 kwietnia 2011, 11:12 

Janusz Leks napisał(a):
Paradoksalnie, mo┼╝e problemem jest w┼éa┼Ťnie nawigacja po niebie zbyt obficie usianym gwiazdami.
Pozdrowienia,

hmm... fakt, gwiazd Ci mam pod dostatkiem nad g┼éow─ů :). Jakie┼Ť tam latarnie mamy na wsi ale niebo jest o "niebo" lepsze u nas ni┼╝ w mie┼Ťcie :P. W jaki┼Ť letni wiecz├│r zapraszam Was (je┼Ťli kto┼Ť b─Ödzie mia┼é ochot─Ö) do wsp├│lnych obserwacji. Miejsca mam sporo ko┼éo domu, trawnika te┼╝ nie brakuje.

@Adam - naczyta┼éem si─Ö na forum, ┼╝e M13 takie proste do znalezienia i na pewno nie odpuszcz─Ö. Nie mniej jednak w mojej lornetce 10x25 nie do znalezienia. M44 by┼éo bardzo dobrze widoczne ale ono ma co┼Ť ponad 3 mag a M13 ponad 6. My┼Ťl─Ö ┼╝e tu tkwi problem.

Co do mojego teleskopu to najpierw go musz─Ö skolimowa─ç, ustawi─ç monta┼╝ jak trzeba i poskr─Öca─ç bo znowu si─Ö ┼Ťruby poluzowa┼éy. Mikroruchy s─ů makroruchami a tuba telepie si─Ö jak na wietrze.

By┼éem dzisiaj w Lidlu w Wadowicach ale niestety Lidletek brak. Pani powiedzia┼éa ┼╝e wszystkie si─Ö sprzeda┼éy a towar lubi si─Ö powtarza─ç co 3 miesi─ůce. Sprawdz─Ö jeszcze w Skawinie.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 kwietnia 2011, 17:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Karolu. M44 widać gołym okiem, dlatego nie masz problemów ze znalezieniem.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 kwietnia 2011, 21:44 

Dla Was pewnie tak ale dla mnie niewprawnego obserwatora jeszcze nie. Nieraz czytam na forum, że nieuzbrojonym okiem widać Andromedę, M42, M35 i inne. Ja jeszcze nie potrafię ale mam nadzieję, że już niedługo 8-)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 01:00 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 23:06
Ja w niedziel─Ö rozwin─ů┼éem sprz─Öt pod jasnym ┼éa┼äcuckim niebem ;) No wi─Öc na pierwszy ogie┼ä poszed┼é Saturn oraz ┼üysy: W┼éadca Pier┼Ťcieni najwi─Ökszy by┼é w 8mm SWA Radka, jednak trzeba by┼éo uwa┼╝nie patrze─ç "centrycznie", delikatne przechylenie g┼éowy i... obraz znika┼é, pojawia┼éy si─Ö ciemne plamy :shock: P├│┼║niej testowa┼éem sw├│j najnowszy nabytek: ES 14mm 82*, musz─Ö przyzna─ç, i┼╝ mo┼╝na si─Ö porozgl─ůda─ç w tym okularku ;) Zaciekawi┼éo mnie tylko jedno: Ksi─Ö┼╝yc mie┼Ťci┼é si─Ö ca┼éy w polu widzenia, ale wok├│┼é niego pojawi┼éa si─Ö ┼╝├│┼éta obw├│dka :o Nasz satelita akurat by┼é w pierwszej kwadrze i spodoba┼é mi si─Ö pewien charakterystyczny kszta┼ét: ot├│┼╝ w terminatorze, patrz─ůc od ┼Ťrodka tarczy w g├│r─Ö okular├│w, ┼Ťwiat┼éo tak ciekawie pada┼éo na jego powierzchni─Ö, ┼╝e wygl─ůda┼éo jakby bia┼éy samolot by┼é na jego powierzchni! Potem test mojego kolejnego nabytku (u┼╝ywanego ale nowego ;) ): Scopos 30mm - rodzinka stwierdzi┼éa, i┼╝ najlepszy widok Ksi─Ö┼╝yca spo┼Ťr├│d wszystkich okular├│w! Mo┼╝e dlatego, i┼╝ w ma┼éym powi─Ökszeniu tak szybko nie ucieka z pola widzenia (w przeciwie┼ästwie do kitowc├│w), p├│┼║niej odnalaz┼éem Tryplet Lwa, szybkie spojrzenie w kierunku Saturna, w Scoposie fajne sombrero po┼Ťr├│d gwiazd i na koniec h i chi Persei, czyli s┼éynne hichotki, jednak troch─Ö przygaszone blaskiem latarni, miasta oraz Ksi─Ö┼╝yca. Dzi─Ökuj─Ö wszystkim za uwag─Ö, pozdrawiam, Piotrek

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy
Vanguard 7x50, Bresser 10x50

G├│ra

PostNapisane: sobota, 30 kwietnia 2011, 20:57 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Hej, kwiecie┼ä na uko┼äczeniu, a w 'dzisiejszych obserwacjach' d┼éuga cisza. Chyba nie by┼éo a┼╝ tak ┼║le z ogl─ůdaniem nieba, co?

Nim spadnie deszcz zlotowych relacji wrzuc─Ö opis kilku swoich kwietniowych obserwacji.
Ot├│┼╝, dnie i noce pomi─Ödzy 20 i 26 kwietnia sp─Ödza┼éem z rodzin─ů na Rotoczu.
Miejsc├│wka po┼éo┼╝ona w niebieskim obszarze na mapie Light Pollution okaza┼éa si─Ö by─ç ma┼é─ů, spokojn─ů wiosk─ů po┼éo┼╝on─ů przy podrz─Ödnej drodze, z rt─Öciowym o┼Ťwietleniem gaszonym o 22:30.
Na mój amatorski gust, nos i oko można tam poszaleć z kosmosem. Nam się trafiła, odpukać, pogoda idealna...tak w dzień jak i w nocy.
Raz tylko, w niedziel─Ö, nasta┼éo "za┼éamanie": w dzie┼ä kr├│tko postraszy┼éo burz─ů i lekkim deszczem -
noc ju┼╝ z tysi─ůcami gwiazd i pi─Öknym widowiskiem w postaci czaj─ůcych si─Ö gdzie┼Ť daleko k┼é─Öbiastych chmur roz┼Ťwietlanych b┼éyskawicami.
Dot─ůd nie wiem dlaczego nie doby┼éem aparatu...wizual zauroczy┼é i poch┼éon─ů┼é mnie bez reszty :wink:
Pozosta┼ée noce bez fajerwerk├│w: zwyk┼éa, czarna ciemno┼Ť─ç i wra┼╝enie miliard├│w gwiazd nad g┼éow─ů.
Dla miejscowych "ot, noc jak conoc" - nawet teleskop├│w nie wystawiali!
Dla mieszka┼äca prze┼Ťwietlonej aglomeracji - spektakl wart ka┼╝dych pieni─Ödzy.

OK, o warunkach wiadomo ju┼╝ wszystko. Teraz o sprz─Öcie.
Wszystkie obserwacje prowadziłem z wykorzystaniem wbudowanego systemu ocznego i legendarnej lidletki 10x50.
Rozpoczyna┼éem kr├│tko po zachodzie S┼éo┼äca by ┼éapa─ç pojawiaj─ůce si─Ö stopniowo gwiazdy i znikaj─ůcego Oriona.
Mimo niewielkiej wysoko┼Ťci wielka mg┼éawica by┼éa dobrze widoczna.
A p├│┼║niej...p├│┼║niej ogl─ůda┼éem wszystko...
Zapomnia┼éem zabra─ç atlas wi─Öc wpierw lokalizowa┼éem gwiazdozbiory i celowa┼éem w miejsca znane lub przeczesywa┼éem "teren" natrafiaj─ůc na DSy.
Przyznam, że niektóre zaskakiwały nieoczekiwanym pojawieniem się w lidletce więc po wszystkim sprawdzałem to w Stellarium.
No i cóż, duże gromady otwarte doskonale widoczne gołym okiem, w lornetce rozdzielone na mrowie gwiazd.
Lidleta z ┼éatwo┼Ťci─ů wychwytywa┼éa M13+M92 Herkulesa, M36+M37+M38+NGC2281 Wo┼║nicy, M35 Bli┼║niak├│w, M44+M67 Raka, liczne gromady Kasjopeji i Perseusza,
M29+M39 i bodajże NGC6940 w Łabędziu. Veil - nie wiem, pewnie nie widziałem, ale też niezbyt się starałem.
Cygnus wschodził późno - a wtedy ja, z karkiem obolałym od zadzierania głowy lecz nasycony widokami, zachodziłem do łóżka :twisted:
W Warkoczu chyba majaczyła gromadka M53. Lidletowałem też za galaktykami. W Pannie i Lwie chyba nic nie dostrzegłem albo już nie pamiętam.
Co┼Ť tam by┼éo w rejonie W.Nied┼║wiedzicy i Ps├│w Go┼äczych.Oczywi┼Ťcie lista i tak b─Ödzie kr├│tka.
Najłatwiej rozprawiałem się z M81. Nieznacznie trudniej było z M51. Więcej roboty było z M63.
Najbardziej ucieszy┼éo mnie ustrzelenie ledwo dostrzegalnego szarego ko┼éa - M101. Obiekt ca┼ékiem du┼╝y i jednocze┼Ťnie bardzo s┼éaby.
Co ciekawe, w ┼éadn─ů zimow─ů noc, z miejsc├│wki 22km od Gliwic nie uda┼éo si─Ö tego zobaczy─ç w kumplowej syncie 12".
Zapewne za spraw─ů naszych marnych umiej─Ötno┼Ťci i za┼Ťwietlonego nieba.
Oczywi┼Ťcie na Was-wyjadaczach zobaczenie oklepanej eMki nie robi wra┼╝enia, ale przecie┼╝ chodzi o frajd─Ö i wra┼╝enia.

Łoj, wodolejstwo się zrobiło, starczy za cały kwiecień...a wystarczyło napisać, że:
1. Roztocze nie jest z┼ée (co ┼éatwo potwierdzi─ç ogl─ůdaj─ůc ┼Ťwietne astrozdj─Öcia Szymona)
oraz
2. dobra lidletka też zła nie jest 8-)

Gdyby kto┼Ť zapragn─ů┼é obejrze─ç obrazki z rodzinnego wypadu na Roztocze to zapraszam tutaj.

Koniec cz─Ö┼Ťci pierwszej i ostatniej.
Pozdrowienia

G├│ra

PostNapisane: sobota, 30 kwietnia 2011, 23:53 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
No i ko┼äczy nam si─Ö kwiecie┼ä. Zapraszam do nowego majowego w─ůtku.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: