Teraz jest wtorek, 7 kwietnia 2020, 05:20

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 11:47 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Aha, zapomnia┼éem jeszcze o jednym. Moje wczorajsze obserwacje zacz─Ö┼éy si─Ö od tego, ┼╝e na niebie (nad Lwem) ok. godz. 22:40 zaobserwowa┼éem jasny punkcik, kt├│ry rozb┼éysn─ů┼é i zgas┼é. Tak jak by jaka┼Ť gwiazda zgas┼éa. Nie widzia┼éem tego zbyt d┼éugo bo wyszed┼éem na dw├│r i ogl─ůda┼éem niebo. W pewnej chwili si─Ö odwr├│ci┼éem i zobaczy┼éen ten punkcik. Mo┼╝e wczoraj mia┼éo jakie┼Ť wydarzenie o kt├│rym nie wiem?

A jak szuka┼éem M5 to zaobserwowa┼éem przez okular spadaj─ůcy meteor :). Fajne wra┼╝enie. Wczoraj to si─Ö dzia┼éo.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 12:01 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Karol Kudra napisał(a):
Aha, zapomnia┼éem jeszcze o jednym. Moje wczorajsze obserwacje zacz─Ö┼éy si─Ö od tego, ┼╝e na niebie (nad Lwem) ok. godz. 22:40 zaobserwowa┼éem jasny punkcik, kt├│ry rozb┼éysn─ů┼é i zgas┼é. .

Pewnie flara iridium.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 12:03 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Karol Kudra napisał(a):
Tomasz Famulski napisał(a):
Kurcze na azymutalnym moncie wreszcie mozna poszalec z szukaniem.

No w┼éa┼Ťnie, ja mam monta┼╝ paralaktyczny i teraz ju┼╝ wiem, ┼╝e do wygodnych on nie nale┼╝y, chocia┼╝ zapewne s─ů i tacy, kt├│rzy by go nie zamienili. Ma on oczywi┼Ťcie swoje zalety ale do "lu┼║nych" obserwacji wybra┼é bym Dobsona lub AZ4. I gwiazd by si─Ö cz┼éowiek szybciej nauczy┼é z takim monta┼╝em.

Dla mnie narazie to montaz paralaktyczny to jest fajny jak lecisz z GOTO albo ustawiasz sie do obserwacji na duzych powerach ze sledzeniem obiektu tudziez chcesz troche pofocic :)) AA no i jak chce wykorzystac duza tube bo 9 kilo to troche sie boje na az 4 wrzucic :P Ale do takiego szybkiego latania z szukaniem po niebie to jednak azymutalny jest hmmm.... bardziej intuicyjny ... a moze to kwestia przyzwyczajenia ??

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 12:06 

Grzegorz Czernecki napisał(a):
Karol Kudra napisał(a):
Aha, zapomnia┼éem jeszcze o jednym. Moje wczorajsze obserwacje zacz─Ö┼éy si─Ö od tego, ┼╝e na niebie (nad Lwem) ok. godz. 22:40 zaobserwowa┼éem jasny punkcik, kt├│ry rozb┼éysn─ů┼é i zgas┼é. .

Pewnie flara iridium.

Tez wlasnie o tym pomyslalem :))

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 13:43 

Tomasz Famulski napisał(a):
Dla mnie narazie to montaz paralaktyczny to jest fajny jak lecisz z GOTO albo ustawiasz sie do obserwacji na duzych powerach ze sledzeniem obiektu tudziez chcesz troche pofocic :))

Dokładnie takie mam zdanie w tym temacie :). Dużo mi pomogło w tym przypadku spotkanie w Zwardoniu.

Flara Iridium - nawet nie wiedzia┼éem ┼╝e jest co┼Ť takiego. I tu cytuj─Ö za Wikipedi─ů:
Cytuj:
Flara Iridium jest jednym z pi─Ökniejszych zjawisk na nocnym niebie, trwaj─ůcym jednak bardzo kr├│tko (kilka sekund).

Czuję się wyróżniony :P. Ale to fakt, że zjawisko było SUPER.

I jeszcze mi si─Ö co┼Ť przypomnia┼éo. ┼╗e wczorajszej nocy widzia┼éem przelatuj─ůcego satelit─Ö na po┼éudniowym niebie. Kurcze uzbiera┼éo si─Ö tego troch─Ö.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 13:59 

W┼éa┼Ťnie skorzystalem z Orbitrona. Ot├│┼╝ w tych godzinach, kt├│re podawa┼éem mia┼éy miejsce dwie flary. Iridium 39 (22:46:47) i Iridium 40 (22:37:48). Obie flary na po┼éudniowym niebie.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 14:01 

Karol Kudra napisał(a):

Flara Iridium - nawet nie wiedzia┼éem ┼╝e jest co┼Ť takiego. I tu cytuj─Ö za Wikipedi─ů:
Cytuj:
Flara Iridium jest jednym z pi─Ökniejszych zjawisk na nocnym niebie, trwaj─ůcym jednak bardzo kr├│tko (kilka sekund).

Czuję się wyróżniony :P. Ale to fakt, że zjawisko było SUPER.

Przy pierwszym Iridium jakie widzia┼éem to w pierwszej chwili s─ůdzi┼éem ze samolot w┼é─ůczy┼é ┼Ťwiat┼éa l─ůdowania :)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: