Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:11

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2011
PostNapisane: pi─ůtek, 1 lipca 2011, 13:53 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Jako┼Ť mnie to nie dziwi ┼╝e z nadej┼Ťciem lipca mamy ulewy i zimnic─Ö. Ciekawe kiedy da si─Ö co┼Ť poobserwowa─ç, tym bardziej, ┼╝e dzisiaj mamy n├│w :evil: .

W ka┼╝dym b─ůd┼║ razie zapraszam do opisywania swoich lipcowych obserwacji.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2011
PostNapisane: pi─ůtek, 1 lipca 2011, 14:31 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Narazie obserwuje piekne chmury dawno takich nie widzialem :) seeing suuuper widac wszystkie z najmniejszymi detalami, wiec powerowac mozna bez ograniczen co rzadko sie zdarza :lol: :lol:
Jedyny problem to wiatr porywajacy sprzet i brak wycieraczek na korektorze :)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 1 lipca 2011, 21:06 
Jakby wystawić Newtona, to po paru minutach mógłby robić za wazon :)
Ja przy aktualnym poziomie chmur widz─Ö wspania┼é─ů "mg┼éawic─Ö". I to w ka┼╝dym mo┼╝liwym powi─Ökszeniu, kontrast super itd itp :D

G├│ra

PostNapisane: sobota, 2 lipca 2011, 00:05 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 17:03
Mo┼╝e temat troche nie w ten dzia┼é ,ale po zakupie obiektywu zosta┼éo mi troche kasy i my┼Ťle o zakupie EDka 80 Pytanie do Wszystkich urzytkownik├│w tego refraktora ,jaki maksymalny power mo┼╝na poci─ůgn─ů─ç bez wi─Ökszej skazy na wizualu.CHodzi mi o planety , pytanie
mo┼╝e sie wydawa─ç banalne ale niewiem jak traktowa─ç obiektyw ED bo APO to nie jest. Nie ukrywam ┼╝e licze na wyczerpuj─ůc─ů opinie Adama Skrzypka czy Olka Halora kt├│rzy o optyce wiedz─ů wiele :?:
Pozdrawiam dzi─Öki

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 8 lipca 2011, 11:52 

No wczoraj wreszcie udalo sie wytargac Edzia na balkon i na cos spojrzec :) Bez rewelacji wprawdzie bo na ogien poszedl tylko Ksiezyc i Saturn ale zawsze to cos zwlaszcza ze od strony zachodniej mam wspaniala pomaranczowa latarnie :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 20:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
┼üysy jak na d┼éoni zatem wyci─ůgam telepa i troch─Ö nadrobi─Ö zaleg┼éo┼Ťci obserwacyjne ;)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 21:11 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Tomasz Famulski napisał(a):
No wczoraj wreszcie udalo sie wytargac Edzia na balkon i na cos spojrzec :) Bez rewelacji wprawdzie bo na ogien poszedl tylko Ksiezyc i Saturn ale zawsze to cos zwlaszcza ze od strony zachodniej mam wspaniala pomaranczowa latarnie :)

W Ste┼╝nicy latarni nie ma 8-)

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 21:23 

Marek Substyk napisał(a):
Tomasz Famulski napisał(a):
No wczoraj wreszcie udalo sie wytargac Edzia na balkon i na cos spojrzec Bez rewelacji wprawdzie bo na ogien poszedl tylko Ksiezyc i Saturn ale zawsze to cos zwlaszcza ze od strony zachodniej mam wspaniala pomaranczowa latarnie

W Ste┼╝nicy latarni nie ma 8-)

Sie zbuduje :P

Nie no tfu tfu zadnych takich :) Zauwaz ze juz nawet SCT nie wynosze na podworko liczac na to ze dobrze sie przewietrzy w Steznicy wlasnie :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 21:42 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Nooo... Ksi─Ö┼╝yc i Saturn zaliczone :D Jakby tego by┼éo ma┼éo, patrz─Ö sobie na Ksi─Ö┼╝yc a tu nagle mi samolot przelecia┼é przez tarcz─Ö Ksi─Ö┼╝yca. Cudowny cho─ç chwilowy widok. Poczekam jeszcze a┼╝ si─Ö ┼Ťciemni, mo┼╝e jakiego┼Ť DS'a poci─ůgn─Ö, ale widz─Ö, ┼╝e co┼Ť si─Ö chmurwy uaktywni┼éy :| Za to jest ┼éadne halo wok├│┼é Ksi─Ö┼╝yca.

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 lipca 2011, 17:49 
Administrator
Administrator

Marcin Porebinski napisał(a):
Mo┼╝e temat troche nie w ten dzia┼é ,ale po zakupie obiektywu zosta┼éo mi troche kasy i my┼Ťle o zakupie EDka 80 Pytanie do Wszystkich urzytkownik├│w tego refraktora ,jaki maksymalny power mo┼╝na poci─ůgn─ů─ç bez wi─Ökszej skazy na wizualu.CHodzi mi o planety , pytanie
mo┼╝e sie wydawa─ç banalne ale niewiem jak traktowa─ç obiektyw ED bo APO to nie jest. Nie ukrywam ┼╝e licze na wyczerpuj─ůc─ů opinie Adama Skrzypka czy Olka Halora kt├│rzy o optyce wiedz─ů wiele :?:
Pozdrawiam dzi─Öki

O rany :!: Czuję się wywołany do tablicy choć żadnym ekspertem nie jestem :roll: .

Na co dzie┼ä z ED-kiem u┼╝ywam okular├│w o ogniskowych 8, 13, 22 i czasem 33mm. Do eM-ek kr├│tsze szkie┼éka raczej si─Ö nie sprawdzaj─ů bo obraz zaczyna by─ç ciemny. Osobna historia to Ksi─Ö┼╝yc i planety (teraz Saturn), kt├│re to jako jasne obiekty poweru si─Ö nie boj─ů. Wtedy posi┼ékuj─Ö si─Ö PowerMate'm 2,5x. To co uzyskuj─Ö maksymalnie to po┼é─ůczenie PowerMate z okularem 8mm, co daje powi─Ökszenie 187,5x, czyli ju┼╝ nieco ponad fizyczne mo┼╝liwo┼Ťci tego refraktorka (przyjmuj─ůc jako granic─Ö warto┼Ť─ç 2*D czyli 160x).

Saturn w takim powi─Ökszeniu by┼é jeszcze zno┼Ťny i nadawa┼é si─Ö do obserwacji, cho─ç mo┼╝e to zas┼éuga PowerMate, nie wiem jak by to wygl─ůda┼éo ze zwyk┼éym barlowem. Gdyby taki power chcie─ç osi─ůgn─ů─ç tylko okularem to trzeba by by┼éo u┼╝y─ç szk┼éa o ogniskowej w okolicach 3mm, a to raczej nie jest racjonalne. Ja bym radzi┼é skupi─ç si─Ö na okularze 5mm (mnie to daje po┼é─ůczenie okularu 13mm + PM 2,5x), mamy wtedy powi─Ökszenie rz─Ödu 120x i komfortowy obraz. To tak jak 10mm w Syncie 8" czy 10", a wtedy ju┼╝ co┼Ť na planetkach wida─ç. Mam nadziej─Ö ┼╝e nie namiesza┼éem ;) , cho─ç nie ukrywam ┼╝e ma┼éy power i szerokie pola to jest to co ED-ki lubi─ů najbardziej. Ale z drugiej strony r├│┼╝nica in plus na planetach w stosunku do achro jest kolosalna i mo┼╝na mie─ç przyjemno┼Ť─ç z ich obserwacji tym sprz─Ötem.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 lipca 2011, 21:38 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 17:03
Dzieki Adam.
Nic nie namiesza┼ée┼Ť,jest kr├│tko i rzeczowo.Ogniskowa i obiektyw ju┼╝ same za siebie wiele m├│wi─ů do czego go stworzono.Pytanie zadaj─ůc nie chcia┼éem ┼╝eby wyg┼é─ůda┼éo na wywo┼éanie do tablicy, poprostu zale┼╝a┼éo mi na opini ludzi kt├│rzy takiego sprzetu urzywaj─ů i maj─ů du┼╝e wymagania co do optyki og├│lnie...
Dłuższy obiektyw może poczekać ,a taki podróżny refraktorek już w koncu lipca wiele radochy by sprawił szczególnie że często wyjeżdżam :)
Zeby by┼éo cho─ç troche w porz─ůdku bo pytanie to nie na ten dzia┼é,ide lukn─ů─ç na Ksi─Ö┼╝yc i Saturna
Pozdrawiam

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 10:15 
Administrator
Administrator

Na wyjazdy to sprzęt w sam raz, a walory ukaże zwłaszcza pod ciemnym niebem.
Bra─ç i nie zastanawia─ç si─Ö :!: ;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 15:21 

Adam Skrzypek napisał(a):
Na wyjazdy to sprzęt w sam raz, a walory ukaże zwłaszcza pod ciemnym niebem.
Bra─ç i nie zastanawia─ç si─Ö

To samo mnie mowil :) Wiedzial co mowil :) Ewentualnie mozesz strzelac wieksza aperture ale wtedy chyba wieksza niz 100 bo w sumie do 100 to nie caly cal roznicy ale pewnosci nei mam nie mialem porownania miedzy 80 a 100 ED.
W 80 probowalem na Ksiezycu i Saturnie do LVW 8 i obraz byl ok przy LVW 8 z barlowem 2x Ksiezyc troche plywal ale poza tym bylo ok Saturna nie widzialem bo mi uciekl. Z Hyperionem 5 i Hyperionem 5 + pierscienie dystansowe (jakies 2,5 mm ) - w obu przypadkach obraz mocno ciemnial pojawialy sie jakies otoczki obraz srednioostry ale cos mi sie zdaje ze ten moj Hypek 5 mm to wyjatkowy masakrator obrazu (masakra w tym wypadku ma wydzwiek negatywny :P )
Ale generalnie telep daje bardzo fajne obrazy mmnie widok z Ksiezyca z niego powalil. Mimo ze wczesniej widzialem go duzo wiekszego w SCT 9,25 to jednak hmm wrazenia z EDzia byly powalajace jak dla mnie :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 16:31 
Ranga: [6]
Ranga: [6]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
... a tak nawiasem rzecz bior─ůc to przedwczoraj (sobota) skorzysta┼éem w ko┼äcu z kawa┼éka dobrej pogody i wyskoczy┼éem na dzia┼éeczk─Ö na ma┼éa sesyjk─Ö foto (efekty wkr├│tce w odpowiednim dziale), kt├│ra to zako┼äczy┼éa si─Ö porannymi obserwacjami Jowisza - mimo ja┼Ťniej─ůcego szybko nieba i powoli wschodz─ůcego S┼éo┼äca obserwacja by┼éa nad wyraz udana... :D

PS: mo┼╝ecie kontynuowa─ç OT :mrgreen:

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ci─Ö┼╝kim" sprz─Ötem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakie┼Ť dooperelle.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 21:03 
Administrator
Administrator

Marcin Porebinski napisał(a):
Dzieki Adam.
Nic nie namiesza┼ée┼Ť,jest kr├│tko i rzeczowo... Pytanie zadaj─ůc nie chcia┼éem ┼╝eby wyg┼é─ůda┼éo na wywo┼éanie do tablicy, poprostu zale┼╝a┼éo mi na opini ludzi kt├│rzy takiego sprzetu urzywaj─ů i maj─ů du┼╝e wymagania co do optyki og├│lnie...

Ale┼╝ ja si─Ö nie gniewam, po to jest forum 8-).

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 20 lipca 2011, 00:05 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
┼üysy ostatnio taki ┼éadny by┼é to mu pstryk┼éem fote. Oczywi┼Ťcie Saturna nie omieszka┼éem obluka─ç. A pod koniec miesi─ůca b─Ödziemy ogl─ůda─ç Jowisza i mam nadziej─Ö, ┼╝e ustrzelimy kilka mg┼éawic.

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: Nikon D50, Nikkor 50 mm f/1,8, projekcja okularowa.
moon-18072011.JPG
moon-18072011.JPG [ 839.99 KiB | Przegl─ůdane 1584 razy ]
G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: